Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky
RODÁCI NOVOHRADU

Krása spasí svet

Stredoškolská učiteľka, rusistka, germanistka PhDr. Mária Matušková sa narodila 24. 3. 1951 v Lučenci. V r. 1957-66 získavala vzdelanie na V. ZDŠ v Lučenci, v r. 1966-69 na SVŠ B. S. Timravy v Lučenci, maturovala v triede prof. Štefana Rusňáka. Súbežne v

r. 1958-69 navštevovala Ľudovú školu umenia v Lučenci, kde absolvovala hodiny klavírnej hry v triede učiteľky Kataríny Pivkovej. V r. 1969-74 študovala ruský jazyk a nemecký jazyk na FF UPJŠ v Prešove, v r. 1985 získala na tej istej škole doktorát filozofie (PhDr.). Od r. 1974 pôsobí až doteraz ako stredoškolská učiteľka na svojom jedinom životnom pracovisku – Gymnáziu B. S. Timravy v Lučenci. Žije v Lučenci.

Pani doktorka, je apríl, príroda začína pomaly ožívať ... Aké pocity vyvoláva vo vás tento čas?
Jar mám veľmi rada. Vždy vo mne vyvoláva pocity, ktoré sú spojené s radosťou a očakávaním sviežej zelene prírody a vône prvých kvetov. Obdivujem pestré predzáhradky domov, okolo ktorých chodím a verím, že vzťahy ľudí, ktorí kvety pestujú, sú rovnako pekné a radostné. Moje narodeniny sú spojené s jarou a hoci obaja moji rodičia už veľmi dávno nežijú, spomínam si na nich s úctou a láskou.
Pristavme sa teraz pri vašich vysokoškolských štúdiách v Prešove. Prečo ste si pre svoju neskoršiu prax zvolili práve ruský a nemecký jazyk?
Nikdy ma nepriťahovali veľkomestá, Prešov som si vybrala zámerne. Ale moja voľba ruského a nemeckého jazyka nebola taká spontánna. Pôvodne som chcela študovať matematiku a fyziku (vďaka pani učiteľke Margity Lanštiakovej). Ďalšia pani učiteľka na SVŠ však spôsobila, že som sa rýchlo a diametrálne preorientovala. Odvtedy viem, že osobnosť učiteľa je veľmi dôležitá. K ruskej kultúre som mala blízko z domu. Mamička Oľga, pôvodom Češka, narodená a vyše 20 rokov žijúca na Ukrajine, sa po vojne vydala za môjho budúceho otca, vojaka československej armády. Časté návštevy v prostredí, kde sa hovorilo po rusky a fakt, že moja stará mama, teta i mama boli učiteľky, usmernili môj výber. Doteraz som presvedčená, že bol jediný správny. No a s nemčinou som začala súkromne u milej starej panej Róze Garamszeghyovej v Lučenci. Podotýkam, že ona hovorila len po maďarsky. Získala som tak dobré základy z nemčiny a ako dieťa som sa zdokonaľovala i v maďarčine. Uznávam všetky jazyky a ľudí, ktorých príslušnosť k akejkoľvek inej národnosti nie je prekážkou pre nadviazanie osobných kontaktov. Na prijímacích skúškach bolo pre mňa milým prekvapením, keď sa ma skúšajúca opýtala, či pochádzam z nemecky hovoriacej rodiny. Takže som príkladom toho, že i za hlbokého socializmu bolo možné nadobudnúť solídne základy rôznych cudzích jazykov.
Celú svoju profesionálnu kariéru prežívate na jednom pracovisku – Gymnáziu B. S. Timravy v Lučenci ...
Gymnázium B. S. Timravy je mojou školou od r. 1966 – vtedy s názvom SVŠ a v triede s humanitným zameraním. Počas môjho štúdia na mňa najviac vplýval môj triedny profesor Štefan Rusňák. Jemu vďačím za vedomosti z latinčiny a z dejín kultúry. Vďaka nemu som pochopila úzku súvislosť dejín s kultúrou. Každá jeho náročná hodina bola pre mňa nezabudnuteľná. No a mojich 32 rokov pedagogického pôsobenia bolo a je veľmi rušných. Striedali sa – ako u každého učiteľa – výrazné úspechy s menej kľudnými obdobiami. Bola som triednou učiteľkou 6 tried, mojím krédom je náročnosť k disciplíne a vedomostiam žiakov. Záležalo mi na formovaní každého z nich, ale nenašlo to vždy úplné pochopenie. Sme ľudia rôzni, aj vo vedení školy aj v pedagogickom zbore. Mrzí ma, ak dochádza k diametrálne rôznemu hodnoteniu priestupku žiaka na základe jedného vnútroškolského poriadku. Ja nedokážem tolerovať hrubú nedisciplínu, neslušnosť a nekritickosť ani zo strany rodičov (je niekoľko ojedinelých prípadov). Mienku o mne nemienim ovplyvňovať slovne, na to sa treba opýtať stovák mojich žiakov. Ich úspechy boli aj mojimi úspechmi, neúspechy sme prekonávali spolu.
Mohli by ste porovnať výučbu nemeckého jazyka na strednej škole pred r. 1989 a po ňom?
Nevidím podstatný rozdiel v metodike vyučovania cudzích jazykov v minulosti a dnes. Isté zmeny však sú, do popredia vystupuje kulturologický aspekt namiesto gramaticky prekladového aspektu. Ale motiváciu treba hľadať v sebe – rozširovať si slovnú zásobu je potrebné vykonávať dlhodobo a pravidelne, v prospech veci je určite aj sledovanie cudzojazyčných médií, snažiť sa vyburcovať ku samoštúdiu ... Počas štúdia i po ňom sme do r. 1989 absolvovali viacero študijných pobytov v NDR a ZSSR. Dopisovala som si i dopisujem si s ľuďmi z krajín na východ i na západ od Slovenska rovnako intenzívne. Po r. 1989 sme absolvovali pobyty, ktoré sú finančne oveľa náročnejšie. S čistým svedomím môžem konštatovať, že som nemusela meniť nič v hierarchii mojich ľudských hodnôt. Dobro a zlo rozlišujem bez ohľadu na vládnuci spoločenský systém. Je mi ľúto ľudí, ktorým treba prikazovať, čo je správne a meniť príkazy s ohľadom na dočasnú politickú orientáciu. A oni sú ochotní meniť sa donekonečna podľa návodu.
Vaše najbližšie plány?
Mám dosť životného optimizmu, aj na rozdávanie. Chcem si čím dlhšie uchovať psychické i fyzické zdravie a naplno sa venovať žiakom, ktorým záleží na získavaní kvalitných cudzojazyčných poznatkov. Žiaľ, takých je stále menej a menej. Majú málo pozitívnych vzorov v užšom i širšom okolí! Mojím snom je spoznávanie ďalších žánrov svetovej kultúry a v jej rámci skvostov ruskej kultúry, ktorá patrí k najhodnotnejším. Neodpustím si v tejto súvislosti citát z Dostojevského: „Krása spasí svet.“

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 6. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 32 177
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 27 048
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 507
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 941
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 342
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 233
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 862
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 980
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 585
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?