Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

Činnosť komory je známa už viac ako 150 rokov

Na našom území je činnosť komory známa už viac ako 150 rokov, keď najmä do roku 1948 bola významnou inštitúciou na podporu súkromného podnikania. Pretože súkromné podnikanie je opäť rozhodujúcim faktorom rozvoja odštátnenej ekonomiky, podpora a ochrana po

I. Zriadenie SOPK
dnikania je rozhodujúcou a prioritnou úlohou komory aj v súčasnej dobe.
Slovenská obchodná a priemyselná komora bola zriadená zákonom SNR č. 9/1992 Z. z. o obchodných a priemyselných komorách a svoju činnosť začala od 1. júla 1992.
Členmi komory v zmysle uvedeného zákona doplneného zákonom NR SR č.121/1996 Z. z. sa môžu stať na základe písomnej prihlášky právnické a fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť vo všetkých hospodárskych odvetviach.
Regionálna komora SOPK Lučenec pracuje ako regionálne pracovisko Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory pre okresy Revúca, Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec, Veľký Krtíš a poskytuje služby v nasledovných oblastiach:
- sprostredkovanie obchodných kontaktov s domácimi a zahraničnými firmami prostredníctvom obchodných misií, kontaktnej služby, zahraničných katalógov, v spolupráci so zahraničnými obchodnými komorami, veľvyslanectvami a pod.
- propagáciu svojich členov v tuzemsku a zahraničí na veľtrhoch a výstavách, prostredníctvom Internetu na WEB stránkach ako aj poskytovanie informácií o termínoch ich konania
- colné a právne poradenstvo, široký okruh konzultačných a informačných služieb, poradenstvo v oblasti medzinárodného platobného styku a zvláštnych obchodných operácií
- vydávanie karnetov ATA na dočasný vývoz tovaru do zahraničia (za účelom prezentácie na veľtrhoch, propagácie obchodných vzoriek a na výkon povolania)
- vzdelávaciu činnosť (odborné semináre a školenia podľa požiadaviek klientov)
- predaj odborných publikácií z oblasti podnikania a využitie knižnice so zaujímavými ekonomickými a právnickými titulmi
- služby v oblasti informatiky (komplexná databáza členov, obchodné komory v zahraničí, colný sadzobník, abonentná služba – ponuky na spoluprácu od zahraničných firiem, verejná informačná služba cez celosvetovú počítačovú sieť INTERNET)
- mesačník Obchod, priemysel, hospodárstvo, ktorý ponúka aktuálne odborné a kontaktné informácie pre čitateľov s možnosťou uverejnenia inzercie firiem, prípadne príspevkov vo forme článkov s problematikou podnikania
- riešenie právnych sporov v medzinárodnom obchode prostredníctvom Rozhodcovského súdu ako stáleho a nezávislého orgánu SOPK
- zapojenie sa do činnosti odborných sekcií. Pri Lučeneckej regionálnej komore bola založená Sekcia nerudných surovín združujúca inštitúcie a firmy, ktoré vyhľadávajú, ťažia a spracovávajú nerudné suroviny. Umožňuje členom vzájomne spolupracovať pri riešení problémov daného odboru a tiež pri hľadaní nových netradičných možností využitia týchto surovín v našom každodennom živote
- klubová činnosť. Komora iniciovala založenie Novohradsko-gemerského hospodárskeho klubu, ktorého cieľom je sústreďovať impulzy a aktivity podporujúce rozvoj regiónu, vytvoriť priestor na výmenu názorov medzi predstaviteľmi hospodárskych subjektov, štátnou správou a miestnou samosprávou v regióne, sústreďovať duchovnú a odbornú kvalitu v regióne a organizovať stretnutia s významnými osobnosťami zo Slovenska i zahraničia
- činnosť zmiešanej Slovensko-maďarskej obchodnej komory, ktorá bola založená SOPK na základe záujmu a požiadavky podnikateľských subjektov. Jej prvoradým cieľom je napomáhanie rozvoja hospodárskych vzťahov medzi Slovenskou a Maďarskou republikou a podpora vzájomnej spolupráce medzi právnickými osobami oboch krajín. Vo svojej činnosti vychádza zo spolupráce s ministerstvami, štátnymi a odbornými inštitúciami a štátnymi správami oboch krajín. Svojim členom poskytuje najmä: hospodárske, obchodné a štatistické informácie, technické prehľady, informácie o zahranično-obchodných úpravách v legislatívach oboch krajín a tiež kontaktné údaje na firmy podľa požiadaviek. Vo svojej činnosti využíva materiály a dokumenty, ako sú: zbierka zákonov MR a SR, daňový systém v MR, colné sadzobníky MR a SR, katalógy výstav MR a SR, podmienky podnikania v MR a pod.
Slovenská obchodná a priemyselná komora pôsobí aj ako centrum prvého kontaktu pre podnikateľské subjekty v oblasti čerpania finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa stať členom SOPK?
Ak ste sa rozhodli stať sa členom SOPK je potrebné vyplniť prihlášku do SOPK a databázový formulár a zaslať ich na príslušnú regionálnu komoru SOPK v rámci VÚC, kde pôsobí Vaša firma. Po zaslaní prihlášky Vám bude vystavená faktúra na zaplatenie alikvotnej časti členského príspevku. Členom SOPK sa stávate po zaplatení a po schválení v Predstavenstve SOPK. Ako člen môžete čerpať poskytované služby so zľavou.
Každý člen SOPK má právo čerpať všetky služby v zmysle cenníka s výraznými zľavami oproti nečlenovi až do výšky dvojnásobku členského príspevku. Znamená to, že sa Vám kumulatívne naratávajú čiastky, ktoré vznikajú ako rozdiel medzi cenou pre nečlena a člena až do výšky dvojnásobku zaplateného členského príspevku v danom roku.
Využite platformu mladého podnikateľa
Ak spĺňate nasledovné podmienky členstva Váš členský príspevok do komory je 0,- Sk.
1. osoba – podnikateľ menej ako 30 rokov veku
2. podnikateľská činnosť subjektu netrvá dlhšie ako 4 roky.
3. ročný obrat podnikateľského subjektu nepresiahol 10 mil. Sk.
Uvedené, ale aj ďalšie služby Vám v zmysle zákona a stanov komory radi poskytneme v kancelárii Lučeneckej regionálnej komory SOPK v čase od 700 do 1530 hod. V prípade Vášho záujmu o členstvo v SOPK si na našom úrade môžete prevziať prihlášku.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 32 177
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 27 048
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 507
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 941
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 342
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 233
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 862
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 980
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 585
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?