I. Zriadenie SOPK
dnikania je rozhodujúcou a prioritnou úlohou komory aj v súčasnej dobe.
Slovenská obchodná a priemyselná komora bola zriadená zákonom SNR č. 9/1992 Z. z. o obchodných a priemyselných komorách a svoju činnosť začala od 1. júla 1992.
Členmi komory v zmysle uvedeného zákona doplneného zákonom NR SR č.121/1996 Z. z. sa môžu stať na základe písomnej prihlášky právnické a fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť vo všetkých hospodárskych odvetviach.
Regionálna komora SOPK Lučenec pracuje ako regionálne pracovisko Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory pre okresy Revúca, Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec, Veľký Krtíš a poskytuje služby v nasledovných oblastiach:
- sprostredkovanie obchodných kontaktov s domácimi a zahraničnými firmami prostredníctvom obchodných misií, kontaktnej služby, zahraničných katalógov, v spolupráci so zahraničnými obchodnými komorami, veľvyslanectvami a pod.
- propagáciu svojich členov v tuzemsku a zahraničí na veľtrhoch a výstavách, prostredníctvom Internetu na WEB stránkach ako aj poskytovanie informácií o termínoch ich konania
- colné a právne poradenstvo, široký okruh konzultačných a informačných služieb, poradenstvo v oblasti medzinárodného platobného styku a zvláštnych obchodných operácií
- vydávanie karnetov ATA na dočasný vývoz tovaru do zahraničia (za účelom prezentácie na veľtrhoch, propagácie obchodných vzoriek a na výkon povolania)
- vzdelávaciu činnosť (odborné semináre a školenia podľa požiadaviek klientov)
- predaj odborných publikácií z oblasti podnikania a využitie knižnice so zaujímavými ekonomickými a právnickými titulmi
- služby v oblasti informatiky (komplexná databáza členov, obchodné komory v zahraničí, colný sadzobník, abonentná služba – ponuky na spoluprácu od zahraničných firiem, verejná informačná služba cez celosvetovú počítačovú sieť INTERNET)
- mesačník Obchod, priemysel, hospodárstvo, ktorý ponúka aktuálne odborné a kontaktné informácie pre čitateľov s možnosťou uverejnenia inzercie firiem, prípadne príspevkov vo forme článkov s problematikou podnikania
- riešenie právnych sporov v medzinárodnom obchode prostredníctvom Rozhodcovského súdu ako stáleho a nezávislého orgánu SOPK
- zapojenie sa do činnosti odborných sekcií. Pri Lučeneckej regionálnej komore bola založená Sekcia nerudných surovín združujúca inštitúcie a firmy, ktoré vyhľadávajú, ťažia a spracovávajú nerudné suroviny. Umožňuje členom vzájomne spolupracovať pri riešení problémov daného odboru a tiež pri hľadaní nových netradičných možností využitia týchto surovín v našom každodennom živote
- klubová činnosť. Komora iniciovala založenie Novohradsko-gemerského hospodárskeho klubu, ktorého cieľom je sústreďovať impulzy a aktivity podporujúce rozvoj regiónu, vytvoriť priestor na výmenu názorov medzi predstaviteľmi hospodárskych subjektov, štátnou správou a miestnou samosprávou v regióne, sústreďovať duchovnú a odbornú kvalitu v regióne a organizovať stretnutia s významnými osobnosťami zo Slovenska i zahraničia
- činnosť zmiešanej Slovensko-maďarskej obchodnej komory, ktorá bola založená SOPK na základe záujmu a požiadavky podnikateľských subjektov. Jej prvoradým cieľom je napomáhanie rozvoja hospodárskych vzťahov medzi Slovenskou a Maďarskou republikou a podpora vzájomnej spolupráce medzi právnickými osobami oboch krajín. Vo svojej činnosti vychádza zo spolupráce s ministerstvami, štátnymi a odbornými inštitúciami a štátnymi správami oboch krajín. Svojim členom poskytuje najmä: hospodárske, obchodné a štatistické informácie, technické prehľady, informácie o zahranično-obchodných úpravách v legislatívach oboch krajín a tiež kontaktné údaje na firmy podľa požiadaviek. Vo svojej činnosti využíva materiály a dokumenty, ako sú: zbierka zákonov MR a SR, daňový systém v MR, colné sadzobníky MR a SR, katalógy výstav MR a SR, podmienky podnikania v MR a pod.
Slovenská obchodná a priemyselná komora pôsobí aj ako centrum prvého kontaktu pre podnikateľské subjekty v oblasti čerpania finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
Ako sa stať členom SOPK?
Ak ste sa rozhodli stať sa členom SOPK je potrebné vyplniť prihlášku do SOPK a databázový formulár a zaslať ich na príslušnú regionálnu komoru SOPK v rámci VÚC, kde pôsobí Vaša firma. Po zaslaní prihlášky Vám bude vystavená faktúra na zaplatenie alikvotnej časti členského príspevku. Členom SOPK sa stávate po zaplatení a po schválení v Predstavenstve SOPK. Ako člen môžete čerpať poskytované služby so zľavou.
Každý člen SOPK má právo čerpať všetky služby v zmysle cenníka s výraznými zľavami oproti nečlenovi až do výšky dvojnásobku členského príspevku. Znamená to, že sa Vám kumulatívne naratávajú čiastky, ktoré vznikajú ako rozdiel medzi cenou pre nečlena a člena až do výšky dvojnásobku zaplateného členského príspevku v danom roku.
Využite platformu mladého podnikateľa
Ak spĺňate nasledovné podmienky členstva Váš členský príspevok do komory je 0,- Sk.
1. osoba – podnikateľ menej ako 30 rokov veku
2. podnikateľská činnosť subjektu netrvá dlhšie ako 4 roky.
3. ročný obrat podnikateľského subjektu nepresiahol 10 mil. Sk.
Uvedené, ale aj ďalšie služby Vám v zmysle zákona a stanov komory radi poskytneme v kancelárii Lučeneckej regionálnej komory SOPK v čase od 700 do 1530 hod. V prípade Vášho záujmu o členstvo v SOPK si na našom úrade môžete prevziať prihlášku.