Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

ZŠ s VJM Viktora Szombathyho, Námestie slobody 141, Jesenské - Szombathy Viktor Magyar Tannyelvü Alapiskola

Škola sa nachádza v južne položenej obci historického Gemera. Z polohy obce vyplýva, že si tu v porozumení nažívajú Slováci i maďarská národnostná menšina, ratolesti, ktorých sa tu už dlhé roky učia písmu, počtom a vzdelaniu vôbec, v materinskom maďarskom

jazyku. Sme školou plne organizovanou, v ktorej sa vyučuje v dvoch budovách, ktoré boli postavené začiatkom 20. storočia.
Odvtedy síce obidve budovy prešli niekoľkými rozsiahlymi rekonštrukciami, no svoj dávny vzhľad si viac menej ponechali. Škola združuje deti z obcí Jesenské, Sútor, Belín, Pavlovce, DSubovec, Širkovce, Šimonovce, Drňa, Hodejovec, ako aj z obcí Rimavské Janovce, Blhovce, Martinová. V roku 2001 dostala škola čestný názov od Ministerstva školstva SR po známom spisovateľovi a skautovi: ZŠ s VJM Viktora Szombathyho. Za posledných desať rokov sme mali ročne okolo 360 žiakov v 1. až 9. ročníku, no počet žiakov z roku na rok rapídne klesá. V školskom roku 2005/2006 sa chodí každodenne vzdelávať 360 žiakov a to na I. stupni 102 žiakov v 6 triedach, 258 žiakov na II. stupni v 11 triedach. Učebne sú esteticky a účelovo upravené. Na ich dekorácii sa podieľali samotní žiaci jednotlivých tried.
Krúžky a vzdelávanie
O výchovu, vzdelanie a všestranné rozvíjanie osobnosti všeobecne, čím sa rozumie samostatnosť, rozvoj sebakritiky, schopnosť kooperácie, tolerancie, sa stará 31 pedagógov a 7 nepedagogických pracovníkov. Ich snahou je pripraviť žiakov tak, aby boli konkurencieschopní na postupových školách, a to v tvorivej atmosfére a humanistickým prístupom. Rovnako je snahou každého pedagóga, aby sa rozvíjali i osobnosti žiakov s poruchami učenia alebo s iným mentálnym postihnutím, preto si dvaja pedagógovia rozširujú štúdium o špeciálnu pedagogiku, od ktorých sa budeme môcť my ostatní poučiť o výchove a vzdelávaní žiakov so spomenutým postihnutím. Na škole máme novozriadenú učebňu, v ktorej prebieha skupinové alebo individuálne vyučovanie týchto žiakov za pomoci asistenta.
Ďalšou pýchou našej školy je novozriadená čitáreň pre žiakov školy, v ktorej majú možnosť premietať si videozáznamy v rámci vyučovacích hodín, alebo na krúžkovej činnosti. Spomenúť by sme chceli hlavne literárny krúžok, krúžok šikovných rúk, spevácky krúžok, výtvarný krúžok, krúžok mladých zdravotníkov, skautov, astronomický krúžok, ekologický krúžok, vyučovanie nemeckého a anglického jazyka atď.
Pekné výsledky
V bohato vybavenej učebni informatiky sa staráme o rozvoj počítačovej gramotnosti žiakov, kde majú možnosť žiaci školy osvojiť si základy ovládania počítača. Vďaka fondom a nadáciám majú možnosť žiaci každoročne stráviť nezabudnuteľný, no veľmi užitočný a správne využitý týždeň v škole v prírode. Ako v každej výchovno – vzdelávacej organizácii, veľký dôraz sa kladie u nás na enviromentálnu, protidrogovú a rodinnú výchovu žiakov. Špecifikom našej školy je kooperatívne vyučovanie, t. j. tvorivé vyučovanie v skupinách, v ktorých sa prihliada na schopnosti jednotlivcov v skupine, vďaka pani zástupkyni riaditeľky Mgr. Kataríne Bódiovej, ktorá nám kolegom vštepila ňou získané vzácne vedomosti a na tréningoch nás naučila pracovať s touto metódou výučby.
Každoročne sa zúčastňujeme mnohých súťaží, kde získavame popredné miesta.
V oblasti matematiky: Pytagoriáda – II. a III. miesto v okresnom kole, Matematický klokan, Zrínyi Ilona matematická súťaž – I. miesto v medzinárodnom kole a iné oblastné súťaže – toho roku I. miesto.
V oblasti prírodovedy: Hypericum, Katedra, iné oblastné a zahraničné biologické súťaže – tohto roku I. miesto a ďalšie popredné miesta, fyzikálna olympiáda, astronomická súťaž a súťaž mladých zdravotníkov.
V oblasti jazykov: Olympiáda z anglického jazyka, olympiáda z nemeckého jazyka, kde sa už po tretíkrát pýšime druhým miestom, Poznaj slovenskú reč – toho roku IV. miesto na krajskom kole, Krásna maďarská reč, Dobré slovo – II. a IV. miesto v okresnom kole.
Sme hrdí na popredné umiestnenia na celoštátnej súťaži Mihálya Tompu v prednese poézie a prózy. Nespomenuli sme ešte rôzne súťaže, z ktorých obvykle prichádzame umiestnení medzi tromi najlepšími. Na našej škole prebieha bohatý kultúrny život. Žiaci sa zúčastňujú mnohých kultúrnych podujatí, spomeniem napr. Vianočný koncert s miestnou umeleckou školou, Deň matiek, oslavy 15. marca, Deň Viktora Szombathyho atď., mažoretky vystupujú každoročne na Dňoch obce a na práve aktuálnych kultúrnych podujatiach. Pre publicistickú budúcnosť tu máme tiež založený zárodok, ktorý každoročne vydáva školský časopis pod názvom „Ötletsziget“ (Ostrov nápadov).
Za tak aktívny a tvorivý život je možné ďakovať najväčšiemu plameňu tohto ohniska, pani riaditeľke školy Mgr. Agáte Zimanovej, ktorá sa snaží svojou tvrdou prácou čo najviac vykonať v prospech žiakov, pre zdravý vývoj školy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 32 177
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 27 048
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 507
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 941
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 342
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 233
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 862
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 980
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 585
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?