Piatok, 10. júl, 2020 | Meniny má AmáliaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme: Externé výučbové pracovisko SPU v Lučenci

Málokto z našich čitateľov vie, že v Lučenci už jedenásty rok, konkrétne od akademického roka 1995/1996 pôsobí Externé výučbové pracovisko Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (EVP SPU) v Nitre. Za toho obdobie v EVP Lučenec promovalo 245 inžinierov,

z toho 202 v odbore Regionálny rozvoj a 43 v odbore Ekonomika podniku.

Slovenská poľnohospodárska univerzita je synonymom vzdelávania, a v poslednom čase nielen poľnohospodárskeho, bezmála šesť desaťročí. Z jej posluchární vyšli generácie absolventov, ktorých stretávame na najrôznejších postoch hospodárskeho, vedeckej a vzdelávacej činnosti nielen doma, ale i v zahraničí. Je to dôkaz toho, že poznatky získané na SPU sú univerzálne a flexibilne aplikovateľné v každodennom živote. Počiatky SPU sa spájajú s akademickým rokom 1941/42, keď sa na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave začali prednášať lesnícke a poľnohospodárske vedy. V roku 1946 vznikla rozhodnutím SNR v Košiciach Vysoká škola poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva, ktorá sa po reorganizácii v roku 1952 rozčlenila na Vysokú školu poľnohospodársku (VŠP) v Nitre a Vysokú školu lesnícku a drevársku vo Zvolene. VŠP sa v roku 1996 pretransformovala na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (SPU).
V EVP Lučenec v akademickom roku 2005/2006 externou formou študuje 309 študentov, z toho na Fakulte ekonomiky a manažmentu (FEM) 177 študentov a na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja (FEŠRR) 132 študentov. FEM, ktorá v Lučenci pôsobí už jedenásty rok, poskytuje študentom teoretické poznatky a praktické zručnosti pre vykonávanie ekonomických a manažérskych činností nielen v agropotravinárskom rezorte, ale aj v obchodných a finančných organizáciách, v inštitúciách verejnej správy a samosprávy a v ďalších oblastiach hospodárskeho života. FEŠRR pôsobí v Lučenci tretí rok a pripravuje odborníkov pre európske integračné procesy Slovenska, pre jeho regionálny, socioekonomický a enviromentálny rozvoj. Fakulta má reálnu časť, poskytujúcu vzdelávanie založené na študijných programoch a virtuálnu časť, ktorá má ambície sprostredkovávať úplné vzdelávanie na všetkých stupňoch vysokoškolského štúdia, strednodobé stáže a kurzy v perspektívnych oblastiach vedy a techniky, poriadať letné školy a rekvalifikačné kurzy. Vzdelávacie aktivity vo vybraných študijných programoch riadia virtuláne ústavy, tzv. Center for Excellence na SPU v Nitre, koncipované ako spoločné pracoviská univerzít V – 4, Rakúska, Holandska, Írska, Estónska a Ruskej federácie.
FEŠRR je novou fakultou SPU. V EVP Lučenec momentálne poskytuje vzdelávanie v nasledovných akreditovaných študijných odboroch:
Študijný odbor:
Verejná správa a regionálny rozvoj
Študijný program:
Regionálny rozvoj
I.- bakalársky a II.– inžiniersky stupeň – externou formou štúdia
Študijný odbor:
Občianska bezpečnosť
Študijný program:
Ochrana pre prírodnými a hospodárskymi katastrofami
II.- inžiniersky stupeň – externou formou štúdia.
Štúdium na fakulte je flexibilné s kreditným hodnotiacim systémom. Študent absolvuje povinné predmety študijného programu a požadovaný počet kreditov si doplní výberom voliteľných predmetov z celouniverzitného katalógu predmetov ECTS. Kredity môže získať na FEŠRR SPU, ale aj na iných domácich a zahraničných univerzitách, kde štúdium sprostredkováva oddelenie pre virtuálne štúdium. Predmety sú vyučované systémom „learning by doing“, ktorý spočíva v riadenom individuálnom štúdiu a príprave projektov. Po absolvovaní bakalárskeho štúdia vykoná študent štátnu skúšku, čím získa prvý stupeň vysokoškolského vzdelania s hodnosťou bakalár (Bc.). Nadobúda profesionálnu spôsobilosť vykonávať povolanie, alebo je pripravený pokračovať v štúdiu na 2. stupni (inžinierske štúdium). Úspešní absolventi bakalárskeho štúdia môžu kontinuálne pokračovať v štúdiu na druhom stupni. Nadobúdajú vysokoškolské vzdelanie s hodnosťou inžinier (Ing.).
Napríklad absolvent bakalárskeho štúdia v študijnom programe Regionálny rozvoj sa môže uplatniť ako analytik, manažér a projektant miestnych a regionálnych rozvojových programov a projektov vypracovávaných pre účely využitia štrukturálnych fondov EÚ, a to tak v inštitúciách verejnej správy, ako aj v poradensko-projektových organizáciách. Absolvent inžinierskeho štúdia sa už môže uplatniť ako vrcholový manažér usmerňujúci regionálny a miestny rozvoj, a to tak na medzinárodnej, centrálnej, ako aj na regionálnej úrovni v širokej škále inštitúcií verejnej správy. Je pripravený samostatne viesť poradenské a projektové firmy zamerané na vypracovávanie rozvojových programov a projektov do nových podmienok EÚ. Súčasťou študijného programu je posilnená jazyková príprava.
Na SPU v súčasnosti študuje vyše desaťtisíc mladých, ale i skúsenejších ľudí. Vyučuje na nej okolo päťsto erudovaných pedagogických a vedeckých pracovníkov (viacerí z nich aj v Lučenci), ktorí si uvedomujú, že „poslaním vysokých škôl je rozvíjať harmonickú osobnosť, vedomosti, múdrosť, dobro a tvorivosť v človeku a prispievať k rozvoju vzdelanosti, vedy, kultúry a zdravia pre blaho celej spoločnosti“, tak ako to uvádza vysokoškolský zákon. EVP v Lučenci sa snaží vytvárať pre svojich študentov, budúcich manažérov vhodné podmienky. Reálna kapacita až 400 študentov, primerané didaktické a technické zabezpečenie dávajú dobré predpoklady pre ďalší rozvoj pracoviska, dištančných a špecializovaných foriem štúdia, celoživotného vzdelávania vrátane Univerzity tretieho veku. EVP v Lučenci ponúka, ale aj privíta spoluprácu s inštitúciami verejnej správy a podnikateľskými subjektami pôsobiacimi v regióne (napr. pri tvorbe rozvojových projektov a pod.).

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si správne vybrať akumulátorovú techniku?
 2. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 3. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 4. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 5. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 6. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 10. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 1. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 2. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 3. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 4. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 5. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 6. Keď sa inšpiráciou stane samotné víno
 7. Nezávislý test autokamer TESTADO dal vysoké hodnocení 9.1! Komu?
 8. O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku
 9. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 44 561
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 15 295
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 15 207
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 13 906
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 13 686
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 11 913
 7. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 11 560
 8. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov 10 598
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 189
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 898
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Nepríjemné prekvapenia na cestách, šoféri bez vodičákov, jeden pod vplyvom drog

Policajné hliadky v kraji sa opäť presvedčili, že niektorí vodiči sú nepoučiteľní.

Policajné kontroly na cestách pokračujú.

Podujatie Lesná hudba má spojiť hudbu s ochranou prírody

Počas neho zaznie klasická i folklórna hudba, ale aj prednášky na rôzne témy.

ilustračné foto

Dorastenci MŠK Novohrad postúpili do druhej ligy

Mladíkov čakajú lákavé súboje.

MŠK Novohrad Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nezvestného Mareka Michalíka z Kostolca vypátrali

Polícia odvolala pátranie po nezvestnom 35-ročnom Marekovi Michalíkovi s trvalým pobytom v Kostolci v okrese Považská Bystrica.

Už ste čítali?