Z histórie obce
toročia, ako poddanskej osady hradu Meleghedy, neskôr premenovaného podľa zemepána Balog (Blh). Pôvodne tu bol drevený hrad, po tatárskom vpáde v roku 1224 bol prebudovaná na kamenný. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1301. Neskôr bol Teplý Vrch v župe Gemerskej, spravovanej z mestečka Gemer a potom Plešivec. Po vzniku župy Gemersko – malohontskej z Rimavskej Soboty. V 16. storočí sa dostal Teplý Vrch na hranicu Osmanskej ríše a spolu s inými časťami Gemera bol drancovaný Turkami 40 rokov. V 17. storočí patril Teplý Vrch k Muránskemu panstvu. Po skončení Rákocziho povstania zostal kraj spustošený, pôda neobrobená, obyvateľstvo zaťažené veľkými odvodmi a robotami. Až po nastolení mieru sa pomery začali zlepšovať. V tých rokoch získal Blh s Teplým Vrchom rod Koháry. Život občanov tejto obce nebol radostný ani po zrušení poddanstva. Chudobný ľud sa musel nejako živiť, východisko začal hľadať v remeslách. Najviac sa darilo brdárstvu a voštinárstvu. S brdami chodievali brdári až na Dolnú zem. Najväčšia bieda zaľahla na ľud počas I. svetovej vojny. Neutešené pomery po vojne a veľká hospodárska kríza zapríčinila vysťahovalectvo. Mnohí obyvatelia odišli hľadať šťastie do Ameriky. Obec v tom čase zápasila s nedostatkom pitnej vody, preto sa občania rozhodli pre výstavbu vodovodu. Stavať sa začalo v r. 1930.
Obec je strediskom
Mikrorekiónu Teplý Vrch
Súčasný Teplý Vrch má 324 obyvateľov. Je strediskom Mikroregiónu Teplý Vrch, ktorý združuje 16 obcí. V obci Teplý Vrch sa nachádza pozoruhodný kostol s barokovými prvkami s oltárom z roku 1640. Milovníkom histórie možno doporučiť prechádzku cez obec Drienčany, Kraskovo, Rimavské Brezovo, Kyjatice a späť na Teplý Vrch. V týchto obciach stoja za pozornosť malé kostolíky a zvonice so zaujímavými interiérmi. V okolí sa nachádzajú nádherné lesy s aklimatizovanými cudzokrajnými drevinami, prírodná rezervácia s veľkou zvernicou, chovom danielej, srnčej, diviačej a muflónej zveri. Hlavnou dominantou z hľadiska je vodná nádrž Teplý Vrch s najvyššími priemernými teplotami v rámci Slovenska. Možnosť rekreácie poskytujú zariadenia na obidvoch stranách priehrady. Rozvoj turistického a cestovného ruchu je najväčšou zárukou ďalšieho rozvoja obce Teplý Vrch. V katastri obce sa nachádza Stredisko enviromentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia Drieňok. Stredisko ponúka verejnosti krátkodobé pobyty a tábory so špecializovaným programom ochrany prírody a životného prostredia. Z areálu strediska vychádza Drienčanský náučný chodník k Veľkej a Malej drienčanskej jaskyni, kde boli objavené pozostatky osídlenia ľuďmi kyjatickej kultúry. Kapacity strediska umožňujú okrem špecializovaného enviromentálneho programu i organizovanie seminárov a školení, firemných prezentácií a športových hier, sústredení športových klubov. K dispozícii sú učebne a seminárne miestnosti vybavené modernou didaktickou a počítačovou technikou, špecializovaná enviromentálna knižnica a videotéka. Aj športovci si tu prídu na svoje. Nájdu tu fitnesscentrum, krytý bazén, saunu, tenisové kurty, biliard, turistické chodníky a cyklotrasu. Areál zariadenia ponúka posedenie pri ohnisku, rybolov, alebo poľovníctvo. Keďže ide o zariadenie s celoročnou prevádzkou, je vhodné na organizovanie táborov, škôl v prírode so špeciálnym enviromentálnym programom, seminárov, konferencií, firemných prezentácií, športových hier a relaxačno – kondičných pobytov. Stredisko je vhodné aj pre rekreáciu jednotlivcov, rodín a kolektívov. Ponúka ubytovanie v dvoj-, troj-, a štvorlôžkových izbách vybavených WC a kúpeľňou a dvoch apartmánoch s celkovou kapacitou 110 miest. Reštaurácia strediska ponúka stravovacie služby pre ubytovaných hostí i návštevníkov obce Teplý Vrch. Všetci záujemcovia môžu získať bližšie informácie na tel. 047/5696119, resp. 0915576286.
Budovanie tu má zelenú
Už 6. mája organizuje obec Teplý Vrch v spolupráci s Okresným výborom dobrovoľného hasičského zboru v Rimavskej Sobote „Gemerský pohár“ k previerkam pripravenosti dobrovoľných hasičských zborov. Zúčastnia sa ho najlepší vo svojich kategóriách, ktorí postúpili zo súťaží poriadaných v Rimavskej Sobote, Revúcej a v Rožňave. Súťaž si môžu všetci fanúšikovia požiarnikov pozrieť na školskom ihrisku v obci Teplý Vrch. V máji čaká obec ešte jedna mimoriadna udalosť, ktorou je kolaudácia novej čističky a kanalizácie. Práve jej sprevádzkovanie je základom pre rozvoj turistiky a cestového ruchu v tejto rekreačnej oblasti. Jún sa nesie v znamení kolaudácie novovybudovanej požiarnej zbrojnice. Je pýchou obce a zároveň bude jednou z najkrajších v Banskobystrickom kraji. Stavebné práce si dobrovoľný hasičský zbor vykonával svojpomocne a vo vlastnej réžii pod vedením predsedu dobrovoľného hasičského zboru Ing. Vladimíra Šándora v spolupráci s výborom.
Úspešné projekty
Obec sa úspešne splynofikovala v roku 2001. Za pôsobenia terajšieho pána starostu Pavla Nadoka bol v roku 2002 vypracovaný projekt cez nadáciu MAFIM. Zo získaných finančných prostriedkov bol zakúpený posilňovací stroj, ozvučovacia technika, hudobné nástroje. Všetko slúži najmä mladým, nevynímajúc hudobnej skupiny pôsobiacej v obci. Obec mala veľkú radosť, keď bývalý minister školstva p. Ftáčnik splnil svoj predvolebný sľub a pomohol obci s novou školskou jedálňou, ktorá bola v r. 2004 skolaudovaná. Minulý rok sa tiež budovalo. Časť telocvične sa prestavalo na materskú škôlku. Okrem staviteľských akcií sa v obci žije čulým spoločenským životom. Medzi tradičné akcie patria Vianočné a Veľkonočné veselice, alebo oslavy Dňa matiek.