Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

O talentoch zo Základnej umeleckej školy v Lučenci vedia aj za hranicami

Školský rok sa ešte neskončil, ale Základná umelecká škola, ktorá sídli na Novohradskej ulici č. 2 v Lučenci, si už teraz môže povedať, že bol úspešný. Mladé talenty, ktoré vychováva dávajú o sebe vedieť nielen na akciách poriadaných v našom meste, ale aj

za hranicami regiónu aj Slovenska. Na tejto najväčšej plnoorganizovanej ZUŠ v novohradskom, gemerskom a malohontskom regióne, prebieha vyučovanie v štyroch odboroch a to hudobnom, výtvarnom, tanečnom a literárno dramatickom. Už samotný fakt, že školu navštevuje približne 650 žiakov a počet záujemcov každoročne stúpa, svedčí o tom, že práca pedagógov na tejto škole má zmysel. Každý deň sa podieľajú na výchove osobnostného a mravného vývoja človeka špecifickým umeleckým systémom vyučovania. Pripravujú svojich zverencov na profesionálnu umeleckú činnosť a dávajú tak pevné základy ich ďalšej profesionálnej umeleckej kariére.

SkryťVypnúť reklamu

Tanečníčky získali cenu primátora
Minulý týždeň lučenskú ZUŠ zviditeľnili dievčatá z tanečného odboru. Zúčastnili sa regionálnej súťaže nefolklórnych tancov. O cenu primátora bojovali pod drobnohľadom odbornej poroty, ktorú tvorili dve tanečníčky z Banskej Bystrice, choreografka zo Zvolena a tanečníčka zo ZUŠ Hnúšťa. Dievčatá si pripravila tanec s choreografiou na motívy úspešného bestseleru Harry Potter pod názvom Metlobál. Dlhé hodiny strávené na nácvikoch tohoto programu pod vedením učiteľky Moniky Kramecovej, sa dievčatám vrátili v podobe získania ceny primátora mesta. Dnes už opäť nacvičujú nový tanec a pripravujú sa na krajskú súťaž, ktorá sa uskutoční 19. mája v Žiari nad Hronom.
Ani divadelníci nezaháľajú
Školu úspešne reprezentujú aj žiaci z literárno - dramatického odboru. Práve tu rastú z detí a mládeže budúci amatérski divadelníci, režiséri, recitátori a vzdelaní nároční diváci. Školu a hlavne svoj obor naposledy zviditeľnili 4. apríla v Poltári, kde sa poriadalo Pódium mladých divadelníkov v rámci regionálnedky detskej dramatickej tvorivosti pod názvm „Rozprávková skrinka“.
Výtvarníci žnú medzinárodné úspechy
Mladí výtvarníci už stihli počas tohoto školského roku niekoľkokrát školu úspešne reprezentovať na súťažiach s medzinárodnou účasťou. Z trinásteho ročníka medzinárodnej súťaže - Toruň, Poľsko, pod názvom „Niekedy modré a niekedy zelené“, si cenu priniesla Andrea Uriová. Zároveň všetky tri učiteľky z výtvarného oboru a to Eva Dvorská, Izabela Najpaverová a Jela Hojtelová získali pre školu diplomy. Rovnako putovali výtvarné práce zo ZUŠ do 9. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže v Dolnom Kubíne - Bohúňova paleta 2005, kde boli práce Lucie Hrončekovej, Kristíny Hriňovej a Zuzany Kaličiakovej, ocenené diplomami. Výtvarné diela mladých umelcov sa dostali aj do ďalekej Indie, kde v medzinárodnej súťaži - Shankarova zem, získali dokonca strieborné medaily a to Lucia Garajová, Kristína Vajdová a Anna Veselková. Ani príležitosť zúčastniť sa v 33. ročníku medzinárodnej detskej výstavby - Lidice 2005 si žiaci z výtvarného oboru nenechali ujsť. Pre školu získali ocenenia Tatiana Jakubove, Soňa Belanová, Matej Dibala, Štefánia Hrončeková, Martina Novodomská a Barbora Nosková. Zlatú plaketu z medzinárodnej výtvarnej súťaže - Malý Bitolský Monmartr 2006, priniesla pre školu práca Barbory Ďurkovičovej, pričom ocenenie získala aj Soňa Pinzíková. Rovnako ďalšia medzinárodná výtvarná súťaž - Zelený svet 2006, poriadaná v Banskej Bystrici, znamenala pre školu ďalšie ceny o prínos ktorých sa zaslúžili Sofia Vargová, Štefánika Hrončeková a Zuzana Grajzelová. Práce žiakov školy putovali aj do španielskeho Madridu, kde sa konala medzinárodná výtvarná súťaž - Svet bez násilia, kde ZUŠ získala cenu mieru. Výtvarníci sa snažia a svojimi umeleckými dielami nielen úspešne reprezentujú školu, ale hlavne robia radosť svojim učiteľkám a to Eve Dvorskej, Izabele Najpaverovej a Jele Hojtelovej. Veľa žiakov z výtvarného odboru smeruje svoje ďalšie štúdiá hlavne na stredné a vysoké školy umeleckého zamerania. Na Gymnáziu s umeleckým zameraním v Salgotarjáne sa rozhodla študovať Réka Hoľková, na vysokej škole z odborom dizajn a achitektúra pokračujú vo svojich štúdiách Mária Tisovčíková, Katarína Obročníková a Matej Koreň. Na súkromnej umeleckej škole vo Zvolene bude študovať Jana Gašparovski a Ondrej Ľupták sa rozhodol študovať na Strednej drevárskej škole vo Zvolene, v odbore dizajn nábytku.
Škola sa pýši hudobnými talentami
Už niekoľko rokov organizuje ZUŠ metodický deň pre hudobný obor a to v rámci okresnej predmetovej komisie. V tento deň do školy zavítajú absolventi bratislavského konzervatória, spolu s jeho riaditeľom Petrom Čemanom. Zlatým klincom programu už tradične býva koncert poslucháčov konzervatória, kde sa predstavia umelci, ktorí svoje hudobné umenie úspešne prezentujú na medzinárodných súťažiach poriadaných v Austrálii, Japonsku alebo Amerike. Takýto koncert býva zvyčajne veľkou motiváciu pre žiakov z hudobného odboru. Lučenská ZUŠ je jedinou školou takéhoto zamerania, ktorá pravidelne spolupracuje s konzervatóriom v Bratislave a metodicky koordinuje činnosť ďalších 13 ZUŠ. Aj v tomto školskom roku sa za iniciatívy riaditeľky školy Jany Kemeníkovej, konal koncom novembra už po piatykrát metodický seminár. Z pôvodného klavírneho seminára sa rozšíril o semináre ďalších hudobných nástrojov, ktoré vedú pedagógovia bratislavského konzervatória. Metodický seminár tak svojim dielom prispieva k napĺňaniu ideálu metodicky progresívne vedených detí na ZUŠ. Okrem spomínaného metodického seminára, zviditeľnili školu v tomto školskom roku žiaci z hudobného odboru a to v klavírnej súťaži Eugena Suchoňa - Mladí klaviristi 2005, ktorá sa konala v Bratislave. Diplomy získali Gréta Gáfriková, Alexander Berky a III. cenu si zo súťaže priniesla Žofia Baranová. Hudobné duo hrajúce na dychové nástroje, v zložení: Jana Cvancingerová a Noemi Krišková, úspešne reprezentovalo školu na celoslovenskej súťaži v komornej hre, ktorá sa konala v Trstenej. Pedagógovia z jednotlivých hudobných oddelení, či už klavírneho, husľového, akordeónového, sláčikového, gitarového dychového, speváckeho a organového, sa tešia s úspechov svojich žiakov. Snažia sa ich čo najlepšie pripraviť pre ďalšie štúdium na školách s umeleckým zameraním.
Pozvanie na akcie radi privítajú
Talenty zo ZUŠ sa každoročne zúčastňujú na akciách poriadaných mestom. Svojimi vystúpeniami spestrujú rôzne kultúrne akcie, ktoré poriada napríklad Novohradská galéria, Novohradská knižnica, Novohradské múzeum, Matica Slovenská, Čajovňa Prameň. Rovnako veľmi radi privítajú pozvania na firemné akcie, alebo prezentácie. V najbližšom období bude ZUŠ poriadať akcie, na ktoré srdečne pozýva širokú verejnosť a všetkých, pre ktorých umenie nie je cudzím pojmom.
ZUŠ pozýva
Všetkých priaznivcov umenia zo širokej verejnosti, ale aj fanúšikov mladých talentov si dovoľuje ZUŠ pozvať na najbližšie poriadané akcie a to: 15. mája – vystúpenie komorného speváckeho zboru bratislavkého konzervatória, v zložení víťazov medzinárodných súťaží o 16.30 hod., 18. mája – verejný žiacky koncert ku Dňu matiek o 16.30 hod., 25. mája – koncert bývalých absolventov ZUŠ v Lučenci o 17.00 hod., 9. júna – absolventský koncert o 17.00 hod., 14. júna – koncert Ladislava Fančovica, významného slovenského klaviristu, známeho doma aj v zahraničí o 17.00 hod., Všetky spomínané koncerty sa uskutočnia v koncertnej sále ZUŠ na Novohradskej ulici č. 2 v Lučenci.
Blíži sa čas prijímacích pohovorov
Všetci žiaci, ktorí majú záujem navštevovať ZUŠ, sú pozvaní na prijímacie pohovory do všetkých odborov, ktoré sa budú konať v dňoch 29. a 30. mája od 13.00 – 17.00 hod., na II. poschodí v ZUŠ.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 4. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 5. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 7. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 8. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 372
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 874
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 289
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 456
 5. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 7 710
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 6 914
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 575
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 941

Blogy SME

 1. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 2. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 3. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 4. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 5. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 6. Silvia Valkovič: Leto
 7. Ivan R. V. Rumánek: Nerealizovaná "moravčina" (Jazyk je všetko 25)
 8. Peter Papík: Nový grafikon-správna cesta? Podľa mňa nie.
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 743
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 500
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 253
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 8 055
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 585
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 244
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 991
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Výrazná rekonštrukcia ciest v okrese Poltár stále prebieha.

Ešte v tomto roku sa prebehne oprava ďalších kľúčových úsekov.


6 h
Pohľad z okna, z ktorého chlapec vypadol.

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


13 h
Petra Šuleková (uprostred) získala na M-SR v Trnave pódiové umiestnenie

Rodáčka z Divína Petra Šuleková uzavrela sezónu na M-SR mužov a žien. Zaslúžený oddych vystrieda drina. Bežkyňa zostáva aj naďalej vo farbách ŠK ŠOG Nitra.


16 h
Prvé premietanie majú už lučenecké Letné Filmové Dvory (LFD) za sebou.

Podujatie prináša kvalitnú európsku kinematografiu iba za jedno euro.


4. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nezvládnutej organizácii sa vyjadrili aj usporiadatelia z agentúry Profi Event.


12 h

Chlapec dopadol na striešku nad vchodom, z ktorej spadol na zem.


13 h

Strelnú zbraň použili prvý raz.


8 h

Naďalej platí mimoriadna situácia, je uzavretý pre autá, cyklistov a chodcov.


4. júl

Blogy SME

 1. Peter Paulík: Svetový úspech slovenského mosta
 2. Jana Melišová: KRÁTKO O RODIČOVSTVE…
 3. Elena Antalová: Ohovárať iných "fasa", divák "ďakuje" za bulvár naživo.
 4. Věra Tepličková: Osvetové aktivity alebo Malá inšpirácia zo zahraničia
 5. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 6. Silvia Valkovič: Leto
 7. Ivan R. V. Rumánek: Nerealizovaná "moravčina" (Jazyk je všetko 25)
 8. Peter Papík: Nový grafikon-správna cesta? Podľa mňa nie.
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 23 743
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 13 500
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 253
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 8 055
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 882
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 3 585
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 244
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 991
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu