Pondelok, 13. júl, 2020 | Meniny má MargitaKrížovkyKrížovky

O talentoch zo Základnej umeleckej školy v Lučenci vedia aj za hranicami

Školský rok sa ešte neskončil, ale Základná umelecká škola, ktorá sídli na Novohradskej ulici č. 2 v Lučenci, si už teraz môže povedať, že bol úspešný. Mladé talenty, ktoré vychováva dávajú o sebe vedieť nielen na akciách poriadaných v našom meste, ale aj

za hranicami regiónu aj Slovenska. Na tejto najväčšej plnoorganizovanej ZUŠ v novohradskom, gemerskom a malohontskom regióne, prebieha vyučovanie v štyroch odboroch a to hudobnom, výtvarnom, tanečnom a literárno dramatickom. Už samotný fakt, že školu navštevuje približne 650 žiakov a počet záujemcov každoročne stúpa, svedčí o tom, že práca pedagógov na tejto škole má zmysel. Každý deň sa podieľajú na výchove osobnostného a mravného vývoja človeka špecifickým umeleckým systémom vyučovania. Pripravujú svojich zverencov na profesionálnu umeleckú činnosť a dávajú tak pevné základy ich ďalšej profesionálnej umeleckej kariére.

Skryť Vypnúť reklamu

Tanečníčky získali cenu primátora
Minulý týždeň lučenskú ZUŠ zviditeľnili dievčatá z tanečného odboru. Zúčastnili sa regionálnej súťaže nefolklórnych tancov. O cenu primátora bojovali pod drobnohľadom odbornej poroty, ktorú tvorili dve tanečníčky z Banskej Bystrice, choreografka zo Zvolena a tanečníčka zo ZUŠ Hnúšťa. Dievčatá si pripravila tanec s choreografiou na motívy úspešného bestseleru Harry Potter pod názvom Metlobál. Dlhé hodiny strávené na nácvikoch tohoto programu pod vedením učiteľky Moniky Kramecovej, sa dievčatám vrátili v podobe získania ceny primátora mesta. Dnes už opäť nacvičujú nový tanec a pripravujú sa na krajskú súťaž, ktorá sa uskutoční 19. mája v Žiari nad Hronom.
Ani divadelníci nezaháľajú
Školu úspešne reprezentujú aj žiaci z literárno - dramatického odboru. Práve tu rastú z detí a mládeže budúci amatérski divadelníci, režiséri, recitátori a vzdelaní nároční diváci. Školu a hlavne svoj obor naposledy zviditeľnili 4. apríla v Poltári, kde sa poriadalo Pódium mladých divadelníkov v rámci regionálnedky detskej dramatickej tvorivosti pod názvm „Rozprávková skrinka“.
Výtvarníci žnú medzinárodné úspechy
Mladí výtvarníci už stihli počas tohoto školského roku niekoľkokrát školu úspešne reprezentovať na súťažiach s medzinárodnou účasťou. Z trinásteho ročníka medzinárodnej súťaže - Toruň, Poľsko, pod názvom „Niekedy modré a niekedy zelené“, si cenu priniesla Andrea Uriová. Zároveň všetky tri učiteľky z výtvarného oboru a to Eva Dvorská, Izabela Najpaverová a Jela Hojtelová získali pre školu diplomy. Rovnako putovali výtvarné práce zo ZUŠ do 9. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže v Dolnom Kubíne - Bohúňova paleta 2005, kde boli práce Lucie Hrončekovej, Kristíny Hriňovej a Zuzany Kaličiakovej, ocenené diplomami. Výtvarné diela mladých umelcov sa dostali aj do ďalekej Indie, kde v medzinárodnej súťaži - Shankarova zem, získali dokonca strieborné medaily a to Lucia Garajová, Kristína Vajdová a Anna Veselková. Ani príležitosť zúčastniť sa v 33. ročníku medzinárodnej detskej výstavby - Lidice 2005 si žiaci z výtvarného oboru nenechali ujsť. Pre školu získali ocenenia Tatiana Jakubove, Soňa Belanová, Matej Dibala, Štefánia Hrončeková, Martina Novodomská a Barbora Nosková. Zlatú plaketu z medzinárodnej výtvarnej súťaže - Malý Bitolský Monmartr 2006, priniesla pre školu práca Barbory Ďurkovičovej, pričom ocenenie získala aj Soňa Pinzíková. Rovnako ďalšia medzinárodná výtvarná súťaž - Zelený svet 2006, poriadaná v Banskej Bystrici, znamenala pre školu ďalšie ceny o prínos ktorých sa zaslúžili Sofia Vargová, Štefánika Hrončeková a Zuzana Grajzelová. Práce žiakov školy putovali aj do španielskeho Madridu, kde sa konala medzinárodná výtvarná súťaž - Svet bez násilia, kde ZUŠ získala cenu mieru. Výtvarníci sa snažia a svojimi umeleckými dielami nielen úspešne reprezentujú školu, ale hlavne robia radosť svojim učiteľkám a to Eve Dvorskej, Izabele Najpaverovej a Jele Hojtelovej. Veľa žiakov z výtvarného odboru smeruje svoje ďalšie štúdiá hlavne na stredné a vysoké školy umeleckého zamerania. Na Gymnáziu s umeleckým zameraním v Salgotarjáne sa rozhodla študovať Réka Hoľková, na vysokej škole z odborom dizajn a achitektúra pokračujú vo svojich štúdiách Mária Tisovčíková, Katarína Obročníková a Matej Koreň. Na súkromnej umeleckej škole vo Zvolene bude študovať Jana Gašparovski a Ondrej Ľupták sa rozhodol študovať na Strednej drevárskej škole vo Zvolene, v odbore dizajn nábytku.
Škola sa pýši hudobnými talentami
Už niekoľko rokov organizuje ZUŠ metodický deň pre hudobný obor a to v rámci okresnej predmetovej komisie. V tento deň do školy zavítajú absolventi bratislavského konzervatória, spolu s jeho riaditeľom Petrom Čemanom. Zlatým klincom programu už tradične býva koncert poslucháčov konzervatória, kde sa predstavia umelci, ktorí svoje hudobné umenie úspešne prezentujú na medzinárodných súťažiach poriadaných v Austrálii, Japonsku alebo Amerike. Takýto koncert býva zvyčajne veľkou motiváciu pre žiakov z hudobného odboru. Lučenská ZUŠ je jedinou školou takéhoto zamerania, ktorá pravidelne spolupracuje s konzervatóriom v Bratislave a metodicky koordinuje činnosť ďalších 13 ZUŠ. Aj v tomto školskom roku sa za iniciatívy riaditeľky školy Jany Kemeníkovej, konal koncom novembra už po piatykrát metodický seminár. Z pôvodného klavírneho seminára sa rozšíril o semináre ďalších hudobných nástrojov, ktoré vedú pedagógovia bratislavského konzervatória. Metodický seminár tak svojim dielom prispieva k napĺňaniu ideálu metodicky progresívne vedených detí na ZUŠ. Okrem spomínaného metodického seminára, zviditeľnili školu v tomto školskom roku žiaci z hudobného odboru a to v klavírnej súťaži Eugena Suchoňa - Mladí klaviristi 2005, ktorá sa konala v Bratislave. Diplomy získali Gréta Gáfriková, Alexander Berky a III. cenu si zo súťaže priniesla Žofia Baranová. Hudobné duo hrajúce na dychové nástroje, v zložení: Jana Cvancingerová a Noemi Krišková, úspešne reprezentovalo školu na celoslovenskej súťaži v komornej hre, ktorá sa konala v Trstenej. Pedagógovia z jednotlivých hudobných oddelení, či už klavírneho, husľového, akordeónového, sláčikového, gitarového dychového, speváckeho a organového, sa tešia s úspechov svojich žiakov. Snažia sa ich čo najlepšie pripraviť pre ďalšie štúdium na školách s umeleckým zameraním.
Pozvanie na akcie radi privítajú
Talenty zo ZUŠ sa každoročne zúčastňujú na akciách poriadaných mestom. Svojimi vystúpeniami spestrujú rôzne kultúrne akcie, ktoré poriada napríklad Novohradská galéria, Novohradská knižnica, Novohradské múzeum, Matica Slovenská, Čajovňa Prameň. Rovnako veľmi radi privítajú pozvania na firemné akcie, alebo prezentácie. V najbližšom období bude ZUŠ poriadať akcie, na ktoré srdečne pozýva širokú verejnosť a všetkých, pre ktorých umenie nie je cudzím pojmom.
ZUŠ pozýva
Všetkých priaznivcov umenia zo širokej verejnosti, ale aj fanúšikov mladých talentov si dovoľuje ZUŠ pozvať na najbližšie poriadané akcie a to: 15. mája – vystúpenie komorného speváckeho zboru bratislavkého konzervatória, v zložení víťazov medzinárodných súťaží o 16.30 hod., 18. mája – verejný žiacky koncert ku Dňu matiek o 16.30 hod., 25. mája – koncert bývalých absolventov ZUŠ v Lučenci o 17.00 hod., 9. júna – absolventský koncert o 17.00 hod., 14. júna – koncert Ladislava Fančovica, významného slovenského klaviristu, známeho doma aj v zahraničí o 17.00 hod., Všetky spomínané koncerty sa uskutočnia v koncertnej sále ZUŠ na Novohradskej ulici č. 2 v Lučenci.
Blíži sa čas prijímacích pohovorov
Všetci žiaci, ktorí majú záujem navštevovať ZUŠ, sú pozvaní na prijímacie pohovory do všetkých odborov, ktoré sa budú konať v dňoch 29. a 30. mája od 13.00 – 17.00 hod., na II. poschodí v ZUŠ.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 2. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 3. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 4. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 5. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 6. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 7. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska
 9. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 10. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 1. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 2. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 3. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 4. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 5. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 6. Študijný program s uplatnením v automobilovom priemysle
 7. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 8. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 9. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 10. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 50 367
 2. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 15 614
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 13 846
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 12 853
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 11 987
 6. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 673
 7. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 10 435
 8. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 10 358
 9. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 10 028
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 9 173
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Old Boys zaskočili lídra súťaže

V nedeľu sa hralo ďalšie kolo Mestskej ligy v Lučenci.

Oficiálna lopta pre MS 2018.

Novohradský pedál prilákal aj slovenskú špičku

Na šiestom ročníku sa predstavilo viacero známych a úspešných cyklistov.

Novohradský pedál 2020.

Turnaj troch krajín ovládli domáci boccisti

Slováci, Poliaci a Česi bojovali na dvojdňovom šampionáte v Lučenci.

Účastníci turnaja.
Dvestoročný dub letný je jedným z finalistov prestížnej ankety.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nitre padajú stromy, jeden zasiahol auto

Mesto opäť uzavrelo park aj cintorín.

V Suchej Hore horia dve humná, zasahujú desiatky hasičov

Z horiacich stavov vyviedli susedia zvieratá, stihli aj poľnohospodárske stroje.

Na väčšiu motorku nemal oprávnenie, hrozí mu vysoká pokuta

Vodičovi, ktorý jazdil na motocykli bez príslušného vodičského oprávnenia, hrozí pokuta až do 1300 eur.

Pri výkopových prácach našiel poklad, mince vystavili prvýkrát

Mince boli uložené v hlinenom krčahu. Najstaršou bol denár Mateja Korvína.

Už ste čítali?