Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Kvôli futbalu ušiel z pohrebu svojej matky!

Futbalový fanatizmus! V prípade Štefana Dohnáleka je to slabé slovo! Až 30 dlhých futbalových rokov „prežil“ na trénerskej lavičke. Neuveriteľné! Ba čo viac, predstavte si, že rodák z Modrého Kameňa nevynechal ani jeden zápas svojho tímu! A to nie je vše

tko! Či lialo, alebo ho trápili horúčky, boľavý zub, bol by čert v tom, aby Štefan Dohnálek chýbal čo i len na jedinom tréningu. A teraz sa poriadne podržte! Štefan Dohnálek ešte počas pôsobenia v Neninciach dal všetkým na známosť, že naozaj niet toho pána, aby mu zabránil v ceste na futbalový štadión. Dokonca ani pohreb vlastnej mamy! „Pohreb mala v nedeľu popoludní o 14. hodine a o 16. hodine nám v Neninciach začínal majstrák. Nemohol som na ňom chýbať. Pohreb síce skončil, ale ako to už býva zvykom, patrilo sa mi ostať na kare s ostatnými blízkymi. No vo mne to šilo, nech mi moja mamička odpustí, nevydržal som to. Využil som prvú príležitosť ako odísť z pohrebu. Pán farár potreboval odviesť do Sklabinej. Rýchlo som sa ponúkol. Farára som vyložil a poď ho rovno na futbal,“ spomína Štefan Dohnálek, pre ktorého je futbal celý život. Tvrdí, že futbal je pre neho ako vzduch, ktorý potrebuje k životu! Futbalista s veľkým F je náš Pišta Dohnálek,“ povedal o ňom Ján Popluhár, ktorý mu nedávno odovzdal slávnostne cenu za tridsaťročné lopotenie sa pri futbale.

Skryť Vypnúť reklamu

Futbalom žije 49 rokov
nonstop 24 hodín denne
Štefan Dohnálek sa narodil pred 56 rokmi. To je na betón! No isté je aj to, že mu sudičky do vienka dali nie jednu, ale minimálne päť futbalových lôpt. Tréner z krtíšskych končín je totiž futbalovo varený - pečený neuveriteľných 49 rokov. Nie je dňa, hodiny, či dokonca minúty, čo by na to malé futbalové guľaté čiernobiele čudo nepomyslel. „Mne sa o tom futbale aj sníva,“ zažartoval Štefan Dohnálek. Ten si ešte pred trénerským remeslom najprv svoje odkrútil, respektíve odbehal na zelených trávnikoch. Štefan bol známy ako tvrdý nekompromisný obranca. S futbalom začínal v Modrom Kameni. Výraznejšie dal o sebe vedieť až v doraste v mužstve FK Vinohrady. Tu si ho vyhliadli vojaci z Dukly Banská Bystrica a tak rodák z Modrého Kameňa putoval na vojenčinu pod Urpín. Do A-mužstva sa mu však nakoniec nepodarilo v jednej z najslávnejších ér Bystričanov presadiť. Po niekoľkých sezónach si to preto zamieril do Zvolena. Tu stretol svoju Janku, s ktorou je dodnes šťastne ženatý. „Môj život sa dosť zmenil. Čakali sme bábo. Do môjho života okrem futbalu pribudli aj iné priority. Rozhodol som sa, že sa vrátim do svojho rodného kraja, kde založíme s mojou manželkou rodinu,“ vysvetľoval Š. Dohnálek ako jeho kroky viedli späť do krtíšskych končín a samozrejme do šatne futbalistov Baníka. V mužstve Veľkého Krtíša ešte potiahol niekoľko sezón, no roky pribúdali a Štefan Dohnálek v kostiach cítil, že koniec jeho hráčskej kariéry sa neúprosne blíži....

Skryť Vypnúť reklamu

K trénerstvu
ho pristrčil Emil Palečka
Pred 1979 prišiel ten deň D. Štefanovi Dohnálekovi sa ohlásili futbalové hodiny. „Roky pribúdali. Na ihrisku to bolo čoraz ťažšie. Už som to nechcel siliť. Pri futbale som však mienil stoj čo stoj ostať. Tento šport veľmi ľúbim. Ťažko - preťažko by sa mi bez neho žilo. Rozhodol som sa preto pre trénerstvo. Futbalový obor zvaný kauč ma vždy zaujímal,“ spomína Š. Dohnálek, ako odštartoval svoju trénerskú kariéru. Tú začal naostro budovať od roku 1979. „Moje prvé mužstvo boli mladí chlapci, ktorí začínali s futbalom. Prvý tréning trval niečo cez dve hodiny a dopadol dobre. S chlapcami sme tvorili výborný tím, ktorý dosiahol pekné úspechy. Dvakrát sa nám podarilo postúpiť,“ vracia sa k svojmu prvému tímu Š. Dohnálek. Jeho prvé úspechy neostali bez odozvy. Poctivú a plodnú prácu Štefana Dohnáleka si ako prvý všimol vtedy hlavný kouč Baníka Veľký Krtíš Emil Palečka. „Raz bude z neho uznávaný kormidelník,“ nechal sa počuť E. Palečka. Vtedy ešte netušil, akú pravdu vyslovil.

Skryť Vypnúť reklamu

Dohnálek dotiahol
Krtíš do druhej ligy!
Štefan Dohnálek počas svojej bohatej trénerskej kariéry trénoval kluby pôsobiace od piatej do druhej ligy, odkaučoval počas tridsiatich sezón asi 780 majstrovských zápasov a okolo tisíc priateľských a prípravných duelov. Za sezónu strávi na ihrisku ďalších takmer 30 tisíc minút, ktoré venuje tréningu svojich zverencov. Parádna séria, čo poviete?! No Štefan Dohnálek nie je len tréner – maratónec. V jeho kariére sme zaznamenali aj niekoľko skvelých úspechov. Tréner - rekordér, ktorý sa narodil 1. januára 1950, pri kaučovaní Baníka Veľký Krtíš, Želoviec, Neniniec, Dolnej Strehovej, Modrého Kameňa, Fiľakova, no aj druholigového dorastu Radvane mal okrem priam ukážkovej dochádzke na zápasy a tréningy aj nemenej obdivuhodné výsledky. Za tridsať sezón až v dvanástich prípadoch doviedol svoje mužstvá k postupu! Desaťkrát sa jeho zverenci umiestnili do piateho miesta v tabuľke. Iba trikrát odchádzal z futbalového boja ako porazený. Najviac ho mrzí sezóna, v ktorej sa s Baníkom Veľký Krtíš porúčal z 2. Slovenskej národnej futbalovej ligy do nižších futbalových vôd. „Nič veľkého som nedosiahol. No tie všetky roky pri futbale by som nezvládol, keby mi nepomáhala rodina. Veľmi ma podporuje,“ hovorí skromne trénerský matador, známy nielen v Novohrade, ale aj v širokom okolí.
Futbalové diela Štefana Dohnáleka ocenili aj taký borci ako Adamec, Dragúň či Peter Zelenský!
Tréner Dohnálek je kaučom nielen vtedy, keď prekročí bránu futbalového ihriska. Neustále študuje metodiku tréningového procesu, oblasť psychológie, genetiky či biochémie. „Na tréningy sa snažím prichádzať stopercentne pripravený,“ tvrdí muž, ktorý má doma unikátne futbalové príručky, ktorých je sám tvorcom. ,,Futbal je nielen hra, ale aj škola života,“ znie kus z citátu, ktorým sa futbalový kormidelník riadi.

José Morinho
môj vzor určite nie je!
Štefan Dohnálek svoj trénersky vzor nemá, nemal a vraj ani nikdy mať nebude. Ba ani taký borci ako legendárny fachman vo futbalovom remesle José Mourinho mu veľmi nešmakuje. ,,Určite nie typy ako je José Mourinho z londýnskej Chelsey. Niežeby nebol dobrým trénerom, ale preto, že jemu sa pracuje ideálne. Ukáže na hráča, ktorého chce, a má ho. Ja uznávam typy trénerov, ktorí dokážu urobiť výsledky aj s neznámymi futbalistami, ako sa to podarilo napr. môjmu dobrému priateľovi Tónovi Dragúňovi v Trenčíne,“ zamýšľa sa tréner - rekordér.

Železný muž so železnou tvárou
Štefana Dohnáleka poznáme aj trochu inak. Vo futbalových kuloároch sa už roky o ňom šíria doslova strašidelné legendy. Najmä hráčom stoja chlpy na rukách aj nohách, keď si spomenú ...„Zimné prípravy v podaní pána Dohnáleka, to je strach a hrôza! On je železný muž so železnou tvárou. Neodpustí vám nič. Človeka dokáže zničiť. Je to však dobrý tréner, ktorý sa futbalu rozumie. Len keby to s tými tvrdými tréningami až tak nepreháňal,“ prezradil na adresu jeden z jeho nemenovaných bývalých zverencov. Nuž, páni futbalisti, máme pre vás zlú správu. Železného trénera Štefana Dohnáleka sa tak skoro nezbavíte. Do dôchodku sa totiž ešte ani zďaleka nechystá. „Naozaj by som bez futbalu nevedel žiť. Futbal mi stále veľmi chutí. Šport číslo jedna ma baví a bude baviť, ako sa hovorí, až do hrobu,“ dodal Š. Dohnálek.

Sľuka, Semenník, Penksa: Pán tréner Dohnálek, pripravte nás, prosím, do novej sezóny!
Aj takéto slovenské futbalové esá vedia, že Štefan Dohnálek je tréner - profík. Spomínaný jeho bývalý zverenec Marián Sľuka, slovenský futbalový vychýrený kanonier Robo Semeník či Marek Penksa neraz pred sezónou zaklopú na dvere pána Dohnáleka s prosbou: „Pán tréner, poprosím vás, môžem s vami trénovať? Chcem byť tip-top pripravený na sezónu.“ Štefan Dohnálek je hrdý, že spomínaní slávni odchovanci krtíšskeho futbalu mu dôverujú, no ako nám prezradil, je ochotný pripraviť hociktorého hráča na sezónu, či sa volá tak alebo onak. „Aj keby bol iba jeden. Keď vidím, že má chlapec chuť a chce vo futbale napredovať, kedykoľvek mu pomôžem,“ nechal sa počuť Štefan Dohnálek.

Futbalový deň Štefana Dohnáleka
Ako sme už spomínali, nie je takej chvíle, čo Štefan Dohnálek nepomyslí na futbal. A ako teda vyzerá jeho deň? Je to vôbec možné? „Vidíte, je! Vstávam niečo pred pol šiestou. Dám si spolu s mojou manželkou kávu. Samozrejme už rozmýšľam, čo bude dnes na inviduálne tréningu. O pol siedmej nastupujem do práce. Do desiatej sa venujem pracovným povinnostiam. Ako padne desať hodín, už letím na štadión, kde absolvujem tréning s mojimi zverencami. O dvanástej sa idem naobedovať. Potom do tretej sa venujem len a len práci. O tretej sa pustím do prípravy na tréning. Tréning trvá cca do 18.00 hodiny. Po siedmej si pochutnám na dobrej večeri mojej manželky. Od pol deviatej si robím rozbor tréningov a púšťam sa do študovania zápasových viedokaziet. Pokiaľ mi oči neklipkajú, študujem, či už futbalovú, medicínsku alebo inú literatúru. Takto si ja tých 30 rokov žijem. A ani na chvíľu to nebanujem. Som šťastný,“ vysvetľoval Š. Dohnálek.

Š. Dohnálek: Mám ešte jeden futbalový sen
„Chcem s mojim momentálnym klubom, ktorý mi je srdcu najbližší, ešte raz postúpiť. Tretia liga v Krtíši, to by bola paráda. Máme síce mladý káder, ale ak chlapci budú na sebe tvrdo pracovať, môj pána Cífera, Šaranka a myslím si, že aj sen všetkých fanúšikov krtíšskeho futbalu, sa raz stane skutočnosťou,“ prezradil nám Štefan Dohnálek, o čom ešte sníva. Nuž, my len dodajme, že mu celá futbalová verejnosť drží všetky prsty, aby sa mu splnil a najmä... „Pišta, nech ti zdravie slúži a ten futbalový fanatizmus ešte niekoľko pár sezón drží tak pevne ako doposiaľ!“
Výroky Štefana Dohnáleka
1. Trénerský chlebík je tvrdý. Bez hráčov žiaden tréner nie je dobrý. Ani jeden sa nepresadí.
2. Vždy tam, kde pôsobím ako tréner, mojou prvoradou úlohou je naučiť hráčov k tomu, aby nachádzali radosť k tréningu, aby nerobili futbal nútene. Mám silný dojem, že toto sa mi výnimočne darí.
3. Futbal je tvrdá práca. Táto hra je univerzálny jazyk dvadsiateho storočia. Život s ním nie je ľahký, je plný odriekania a sebatrýznenia. Hrať a to dobre, môže iba ten, kto sa vie podriadiť tréningovej reholi so všetkým, čo k nej patrí.
4. Sebaovládanie je podľa mňa vo futbale úlohou číslo jeden. Futbal mi v živote veľmi pomohol. Jeho zásluhou som sa dokázal realizovať, získať zdravie, sebavedomie, odolnosť a najmä veľa dobrých priateľov.
5. Futbal nie je len hra, ale aj škola života. V prvom okamihu vzbudzuje emócie, ale dáva aj priestor na prejavy. Kde inde potrebuje jednotlivec také obrovské nasadenie, angažovanosť a energiu, ale aj premáhanie sa, či disciplínu. Mojich tridsať futbalových rokov na trénerskej lavičke mi určite nahradilo akékoľkvek životné poznanie a hlavne dalo za pravdu, aká je vlastne krásna hra, ktorá sa nazýva futbal.
6. Tvrdím, že vyhrávať a byť dlhodobo úspešný vyžaduje systém a seriózny prístup k práci.
7. Futbalový život ma naučil pozerať sa čo najviac dopredu a koncentrovať sa na blízku budúcnosť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 076
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 147
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 215
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 331
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 322
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 125
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 928
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 976
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 821
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pohľad na obec Ľuboreč v Lučeneckom okrese v smere od susednej Závady.

V Lučenci hľadajú posily do tímov v celoplošnom testovaní, denná odmena je 70 eur

Záujemcovia sa môžu hlásiť do pondelka 26. októbra do 9.00 hod.

Ilustračné foto.

Po prvom dni testovania hlásia štyri testované okresy 2 225 infekčných osôb

Otestovaných bolo za prvý deň celkovo 61 905 ľudí.

Premiér Igor Matovič pomáha priamo v odbernom tíme v Tvrdošíne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Už ste čítali?