Sobota, 4. júl, 2020 | Meniny má ProkopKrížovkyKrížovky
RODÁCI NOVOHRADU

Bez Božieho požehnania je márna každá snaha naša

Učiteľka klavírnej hry Katarína Acélová, rod. Brodnianska sa narodila 27. 5. 1951 v Hnúšti-Likieri, okres Rimavská Sobota. Základné vzdelanie získala v r. 1957-66 v Lučenci. Súbežne v týchto rokoch navštevovala aj hodiny klavírnej hry u pani učiteľky Anny

Gáborovej-Žarnovickej na Ľudovej škole umenia (ĽŠU) v Lučenci. V r. 1966-72 študovala klavír u prof. Marty Reiterovej na Konzervatóriu v Košiciach. V r. 1972-2004 pedagogicky pôsobila na ĽŠU, neskôr premenovanej na Základnú umeleckú školu (ZUŠ) v Lučenci, z toho vykonávala v r. 1975-78 funkciu zástupkyne riaditeľa a v r. 1990-91 funkciu riaditeľky školy. V r. 1994-98 bola členkou kultúrnej komisie pri Mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Lučenci. Od r. 2000 je členkou ZPOZ-u pri MsZ v Lučenci. Od r. 2004 je až doteraz zástupkyňou riaditeľa Cirkevnej ZUŠ pri CZŠ sv. Jána Bosca v Lučenci. Žije v Lučenci.

Skryť Vypnúť reklamu

Katka, zahájme náš rozhovor skromným pohľadom na rodopis tvojho príbuzenstva.
Moji drahí rodičia, ktorí dnes už žiaľ, nežijú, boli a sú pre mňa veľkým vzorom vzájomnej lásky, tolerancie a porozumenia v spolunažívaní aj preto, lebo to bol pevný zväzok národnostne aj nábožensky odlišných protikladov. Otec Edmund Brodniansky pochádzal z Krupiny a dlhoročne pracoval ako vedúci laboratória v Magnezitke Lovinobaňa. Ako zaujímavosť uvádzam, že jeho predkovia boli v priateľskom vzťahu s básnikom Andrejom Sládkovičom, ktorý venoval rodine vlastnoručne podpísanú Bibliu. Mamička Katarína, rodená Nagyová vyrastala spolu s ôsmimi súrodencami, z ktorých Alexander, Alžbeta, Júlia, Zuzana a ona vyštudovali učiteľstvo a svojím pedagogickým majstrovstvom vychovali v minulom storočí celé generácie žiakov od materskej škôlky až po základné a stredné školy v Lučenci i okolí. Matka vyučovala hudobnú výchovu, ručné práce a nemčinu v meštianskej škole (dnešná ZŠ na Kubínyiho námestí). Neskôr ako dôchodkyňa vyučovala klavír v ĽŠU v Lučenci. Nakoľko bola hudobníčkou, vštepovala aj nám, svojim štyrom deťom, lásku k hudbe a k umeniu vôbec. U mňa sa vraj prejavil „najväčší talent“, a preto ma dala na štúdiá do ĽŠU k mojej prvej učiteľke klavíra, k pani Anne Žarnovickej-Gáborovej, na ktorú si spomínam s veľkým rešpektom a úctou. Bola vynikajúcou odborníčkou klavírnej pedagogiky v 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia v celoslovenskom meradle.
Ako si už naznačila, rodinné zázemie a samozrejme tvoj talent Ťa priviedli na ďalšie štúdiá na košické konzervatórium …
V Košiciach som navštevovala klavírnu triedu prof. Marty Reiterovej, ktorá spolu s renomovanými pedagogičkami – prof. Martou Gabossovou, prof. Irenou Koreňovou a prof. Máriou Mašíkovou-Hemerkovou patrila k tzv. „elitnej starej garde“ košického konzervatória. Veľmi som si vážila profesora intonácie, zborového spevu a psychológie Eugena Sáraza a prof. Máriu Potemrovú, ktorá ma učila dejiny hudby a estetiku. Svoje štúdiá som ukončila verejným absolventským koncertom a diplomovou prácou, v ktorej som zmapovala všetky detské zbory a hudobné súbory vo vtedajšom Východoslovenskom kraji.
Po ukončení štúdia si sa vrátila do Lučenca, kde si počas dlhých rokov pedagogickej praxe vychovala mnoho úspešných klaviristov ...
V septembri 1972 som nastúpila na ĽŠU Lučenec ako učiteľka klavírnej hry a v r. 1975-78 som bola poverená funkciou zástupkyne riaditeľa. V tom čase som stála pri zrode detašovaného pracoviska ĽŠU v Poltári, teraz už samostatnej ZUŠ. Bola to zaujímavá práca, keď som zháňala školský nábytok, hudobné nástroje i vybavenie do prázdnych priestorov rodinného domu, vyčleneného na školské účely. Pamätám sa na mojich prvých žiakov v Poltári, ktorí boli veľmi muzikálni a talentovaní, ako napr. Erika Detvanová-Kuráková, teraz profesorka hudby na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Lučenci. V r. 1977 som sa vydala za manžela MVDr. Tomáša Acéla. Nakoľko po návrate z materskej dovolenky bola moja funkcia zástupkyne podmienená vstupom do KSČ, odmietla som túto ponuku a stala som sa opäť radovou učiteľkou klavírnej hry. V prelomových rokoch 1989-90 som bola kolektívom školy zvolená za riaditeľku ZUŠ, ktorou som zostala do leta 1991. Potom som opäť vyučovala a mala som veľkú radosť z úspešných žiakov, ktorých som pripravila na ďalšie hudobné štúdiá. V umeleckej a pedagogickej oblasti dodnes aktívne pracujú títo moji žiaci: Andrea Oravcová, Miroslava Búliková, Oľga Jackuliaková (t. r. končí hru na organe na JAMU v Brne). Mojou prvou úspešnou absolventkou bola Lívia Chrtianska-Hrušková, dlhoročná riaditeľka ZUŠ v Modrom Kameni. Cirkevnou hudbou sa dodnes zaoberajú moji žiaci Peter Šinka a Norbert Gáfrik. Milo si spomínam aj na súrodencov Zorana a Gabrielu Ardamicovcov, sestry Beátu a Agátu Dorové, Olíviu Dodokovú-Sojkovú, Táňu Beneovú-Abelovskú a mnohých ďalších. Veľmi ma teší fakt, že na Cirkevnej ZUŠ vyučujem s mojou bývalou žiačkou Martinou Kralinskou. No a v neposlednom rade je obzvlášť dobrým pocitom skutočnosť, že učím už aj ďalšiu generáciu – deti mojich bývalých absolventov.
V r. 2004 bola v Lučenci založená Cirkevná ZUŠ sv. Jána Bosca, na vzniku ktorej máš zásadný podiel. Môžeš nám k tomu povedať niečo bližšie?
Pred otvorením Cirkevnej ZŠ sv. J. Bosca v Lučenci pracoval na rím.-kat. farskom úrade prípravný výbor, ktorého som bola členkou. Na základe viacerých úvah sme došli k záveru, že by bolo vhodné zriadiť v poobedňajších hodinách vyučovanie umeleckých aktivít prostredníctvom Cirkevnej ZUŠ. Rok po otvorení CZŠ sme získali akreditáciu od Ministerstva školstva SR a následné zaradenie CZUŠ do siete škôl. Vyučovanie v CZUŠ je prínosom pre tých žiakov a rodičov CZŠ, ktorí sa nemusia presúvať do iných umeleckých škôl v meste, pretože všetko majú pod jednou strechou – hudobný, výtvarný i tanečný odbor. Počet žiakov sa chvalabohu rozrastá, vznikajú nové detašované pracoviská, čo potvrdzuje správnosť nášho pôvodného zámeru. Svojimi verejnými vystúpeniami, koncertmi a výstavami sa zapájame do cirkevného života ako i do kultúrno-spoločenských aktivít mesta a regiónu. Škola má ambiciózny a tvorivý kolektív, ktorý sa vzájomne akceptuje. Som veľmi rada, že aj Ty, Ferko, pracuješ v ňom. Svojich kolegov si veľmi vážim, lebo len prostredníctvom nich v tvorivej pracovnej atmosfére môže škola dosahovať výborné výsledky v umeleckej práci.
Prežívaš plnohodnotný rodinný, pracovný i duchovný život. Čo by si si do budúcnosti veľmi priala?
Myslím si, že rodinný život v milujúcom, tolerantnom a harmonickom spolunažívaní je tá najväčšia hodnota, ktorá sa nedá vynahradiť žiadnym majetkom. S manželom Tomášom žijeme spolu už skoro tridsať rokov a nakoľko aj on zastáva zodpovednú funkciu, problémom je spomaliť tempo života a nájsť si čas na oddych a relax. A čo by som si priala?... aby moje deti – Tomáš, Tibor a Katka našli svoje uplatnenie v živote a aby všetky naše snaženia v osobnom i pracovnom živote boli požehnávané. Lebo bez Božieho požehnania je márna každá snaha naša.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 5. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 9. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 19 391
 2. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 17 416
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 13 219
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 12 966
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 889
 6. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 250
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 182
 8. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 856
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 9 232
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 889
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Fiľakovo dokončuje obnovu podhradia

Primátor mesta verí,že sa vďaka revitalizácii podarí zmeniť charakter podhradia.

Fiľakovo - Parkovisko v podhradí.

V obci Utekáč zrekonštruujú starý vodovod za viac ako 500-tisíc eur

Staré železné rozvody majú nahradiť novými rúrami v celkovej dĺžke takmer 2,2 kilometra.

Ilustračná fotografia

Policajti hľadajú 29-ročného Lučenčana, nezvestný je od nedele

Akákoľvek informácia, ktorá môže viesť k vypátraniu nezvestného muža, je pre policajtov dôležitá.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z okna v nitrianskej nemocnici vyskočil pacient

Mladý muž ležal v chirurgickom pavilóne. Prípad preveruje polícia.

Vážna dopravná nehoda si vyžiadala život spolujazdkyne

Cesta je v smere na Trnavu úplne uzavretá. Úseku sa radšej vyhnite.

Už ste čítali?