Štvrtok, 2. júl, 2020 | Meniny má BertaKrížovkyKrížovky

Aj sluchovo a rečovo postihnuté deti sú úspešné

Škola pre sluchovo postihnutých vznikla v Lučenci už v roku 1939. Stalo sa tak po presídlení Ústavu pre hluchonemých z Komárna. Dnes je už tradíciou, že sa v Lučenci vzdelávajú deti so sluchovým postihnutím. V súčasnosti máme pre tieto deti zriadenú mater

skú aj základnú školu. Vývojom kvalitných naslúchacích aparátov, možnosti operačného riešenia hluchoty a častejším zaraďovaním nedoslýchavým žiakov do vzdelávania pre bežné školy nastal postupne úbytok žiakov so sluchovým postihnutím. Na druhej strane mnoho pedagógov má logopedické vzdelanie a v populácii detí sa čoraz častejšie vyskytujú rôzne problémy s komunikačnou schopnosťou, nevynímajúc špecifické vývinové poruchy učenia (dyslexia, disgrafia, diskalkúlia a podobne). To bolo hlavným dôvodom rozšírenia činnosti školy o materskú a základnú školu pre žiakov s chybami reči. Poskytujeme teda úplné vzdelávanie pre deti so sluchovým aj rečovým postihnutím od dvoch rokov až po ukončenie povinnej školskej dochádzky.

Skryť Vypnúť reklamu

Spolupráca s odbornými
pracoviskami
Pre všetkých, ktorí majú záujem o poradenstvo, alebo pomoc pri integrovanom vzdelávaní svojho dieťaťa, ponúkame možnosť navštíviť naše ďalšie pracovisko, ktorým je Špeciálno – pedagogická poradňa (ďalej ŠPP) pre sluchovo postihnutých, so sídlom v Základne škole internátnej pre žiakov s chybami reči na Herzovej ulici č. 6. Tieto ŠPP patria do ústavy zariadení špeciálno – pedagogického poradenstva a poskytujú prostredníctvom kvalifikovaných odborníkov: surdopéda, logopédov, psychologičky a sociálnej pracovníčky odborné služby. Ide najmä o vyšetrenie a stanovenie špeciálno – pedagogickej a psychologickej diagnózy, návrh na terapiu, zaškolenie na integrované vzdelávanie. Spolupracujeme s rôznymi odbornými pracoviskami v rámci Slovenskej republiky a vieme zabezpečiť vysokú odbornú kvalitu služieb pre našich klientov.
Škola ponúka rôzne aktivity
Surdologopedické zameranie školy, možnosť ubytovni v internáte, výborné odborno – personálne zázemie a v neposlednom rade aj dvomi rekonštrukciami dosiahnutý estetický štandard budov, je príčinou, že škola má spolu zatiaľ historicky najvyšší počet žiakov. Vzdelávanie poskytujeme 213 žiakom v 28 triedach. V internáte je ubytovaných 60 žiakov. Stará sa o nich dovedna 104 zamestnancov. Neustálym úsilím a hlavným cieľom pedagógov je rozvoj komunikačných zručností detí, hovorenej aj písanej reči, dosiahnutie schopnosti čítať s porozumením. Samozrejmý je komplexný osobnostný rozvoj a rozvíjanie individuálneho nadania u každého dieťaťa. Učebný program školy je v zásade zhodný s osnovami bežných škôl, aby bola zabezpečená možnosť návratu pre žiaka v ktoromkoľvek ročníku. Prioritou je rozvoj komunikačných zručností, navyše máme teda predmet ILS – ILC (individuálna logopedická starostlivosť – cvičenia). Ako nepovinný predmet poskytujeme prácu s počítačom v troch PC učebniach. Cudzí jazyk si možno vybrať z 2 možností: nemecký jazyk alebo anglický jazyk. Výchovno – vzdelávací program má premyslenú a ucelenú koncepciu. V triedach je nízky počet žiakov. Do 3. ročníka najviac 8 žiakov, od 4. ročníka najviac 10 žiakov. Odborná starostlivosť pokračuje aj popoludní. Vyžadujeme prítomnosť žiakov pri príprave na vyučovanie. Každá tried má pridelenú svoju vychovávateľku až po 9. ročník. Sú odborne kvalifikované a zúčastňujú sa aj na hodinách ILC. Vychovávateľka pracuje s deťmi podľa pokynov logopédky na konkrétnych cvičeniach. Logopéd súčasne vyberá z hodiny jednotlivých žiakov, s ktorými individuálne pracuje na odstraňovaní porúch rečí, resp. náprave porúch učenia. Škola ponúka bohaté možnosti popoludňajších, rozvíjajúcich aktivít, v podobe 29 záujmových útvarov. Sú to najmä športové a tanečné krúžky, krúžok mažoretiek, divadlo pantomímy, pracovné a umelecké aktivity.

Skryť Vypnúť reklamu

Projekty boli úspešné
Najväčšie možnosti na rozvoj škôl sa v súčasnej dobe ponúkajú formou zapojenia sa do projektov. Je to náročná práca. Vyžaduje si množstvo času a premýšľania. V neposlednom rade aj dobrú organizáciu práce. Teší ma, že máme aktívnych a tvorivých kolegov, ktorí získali pre školu množstvo pomôcok a vybavenia (lyže, telocvičné náradie, rehabilitačné pomôcky na logopédiu, vybavenie pre psychomotorickú herňu, elektroniku ...). Máme ambície stať sa regionálnym centrom vzdelávania, podpory a pomoci deťom so sluchovým a rečovým postihnutím. Poskytovať ucelený komplex služieb – vzdelávanie, výchovu, rehabilitáciu sluchu a reči a tiež poradenstvo. S týmto zámerom sme sa úspešne uchádzali o dva projekty z Európskeho sociálneho fondu – sektorový operačný program Ľudské zdroje. Obidva projekty boli úspešne podporené. Projekt s názvom: „Systém komplexnej starostlivosti o žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou až po úspešné ukončenie prípravy na povolanie“, sa už začal realizovať. Jeho cieľom je vyškoliť skupinu 25 rodičov detí s NKS a 20 pedagógov zo širšieho regiónu tak, aby vedeli pomôcť svojim deťom a žiakom najmä v procese integrovaného vzdelávania. Väčšina lektorov je z radov našich pedagógov. Ostatní sú odborníci z vysokých škôl a odborných pracovísk v SR. Projekt sa začal realizovať 1. marca 2006 a ukončí sa 31. januára 2007. Druhý projekt ESF – ĽZ je zameraný na dosiahnutie osvojenia si kľúčových kompetencií (čítania a písania) u sluchovo postihnutých detí. Začne sa 1. februára 2007. Touto cestou chceme vyzvať všetkých rodičov detí so sluchovým postihnutím v rámci celého Slovenska, aby sa zapojili do uvedeného projektu. Všetky náklady rodičov (doprava, strava a ubytovanie) sú hradené z prostriedkov ESF.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Štart sezóny F1 je za dverami
 2. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 3. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 4. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 5. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 6. Hrdinovia bez potlesku
 7. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 8. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 10. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 1. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 23 964
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 16 509
 3. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 11 104
 4. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 817
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 10 677
 6. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 10 616
 7. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 528
 8. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 9 722
 9. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 9 263
 10. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 129
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Rokovania o veľkosti bezzásahovej zóny v NP Muránska planina pokračujú

Predseda parlamentu Boris Kollár už nie je proti 50 percentnej bezzásahovej zóne.

Sprava predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský.

Tomášovský trávnik bude dejiskom futbalového turnaja

V sobotu sa na tamojšom ihrisku zídu štyri tímy dospelých. Zahrajú si aj mládežníci.

FK Slovan Tomášovce.

Cezhraničné stretnutie netradične na železničnej stanici v Tisovci

Podpísala sa pri ňom zmluva o spolupráci medzi susednými regiónmi.

Podpis zmluvy o spolupráci medzi župami sa udial na stanici v Tisovci v blízkosti parnej lokomotívy, ktorá pamätá ešte časy v spoločnom štáte.
MŠK Tisovec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda pri Nitrici. Zahynul jeden človek

Tragickú dopravnú nehodu vyšetrujú policajti pri obci Nitrica. Pri zrážke kamióna s osobným autom zahynula jedna osoba. Cesta je momentálne uzavretá.

Z okna v nitrianskej nemocnici vyskočil pacient

Mladý muž ležal v chirurgickom pavilóne. Prípad preveruje polícia.

Už ste čítali?