Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

Aby tradičná a ľudová kultúra nevyprchala časom

Vážení priaznivci a milovníci ľudového umenia. I v dobe nového tisícročia fenomén tradičnej a ľudovej kultúry má svoje pevné miesto. Krása ľudového umenia nevyprchala časom a čím staršie korene jeho minulosti sú, tým viac nám dokazuje, aké je potrebné i v

živote novej – modernej generácii.
Tradícia i súčasnosť sú ako dve nerozlučné sestry. Súčasnému človeku práve ľudové umenie prináša informácie o živote našich predkov. Je dôležitým a jedinečným artiklom k návratom do dávnej minulosti, k návratom do našich tradícií. Folklór, tak často i zaznávaný a zneužívaný, má mať svoje čestné miesto v spoločnosti, i keď už mnohokrát tzv. konzumnej spoločnosti to pravé folklórne nič nehovorí.
Každý národ je národom, kým má svoju kultúru. Stratou svojej kultúry stráca svoju identitu, svoju jedinečnosť. Slovenský folklór - tradičná a ľudová kultúra na Slovensku – má v celom svete kde ju mohli vzhliadnuť, úspech. Je ozaj jedinečná a krásna, tkaná rukou ľudu storočiami. Utkaná, popretkávaná ťarchou žitia obyčajného, ale vzácneho človeka pri tvrdej práci, pri ťažkých chvíľach jeho bytia, žitia, existencie. Jeho radosti i žiale nám dokazujú jedinečné melódie a texty ľudových piesní, jeho šikovnosť vidíme v pestrej palete farieb, vzorov v tradičnom odeve, v jeho remeselníckej zručnosti...
Túto krásu treba ale chrániť ako jedinečný poklad národa, ktorý je vraj nemoderný a nepotrebný!? To, že je potrebný a jedinečný, vidíme prostredníctvom nastupujúcich generácii vo folklórnych kolektívoch, ktoré už len akousi silou zotrvačnosti ich udržiavajú. Práve existencia týchto kolektívov nám umožňuje vidieť túto krásu, vďaka nim môžeme vidieť a počuť takmer zabudnuté. Treba ale nájsť cesty, ako pre túto činnosť získavať deti a mládež, aby videli jej zmysel, treba im dať možnosť vzdelávať sa v tomto smere, aby nám krása ľudového umenia nevyprchala časom.
V obci Klenovec sa snažíme venovať deťom a mládeži v detských folklórnych súboroch Zornička, Mladosť a dospelom folklórnom súbore Vepor, v ktorom pracujú zložky ľudová hudba, mužská a ženská spevácka skupina, heligonkári, fujarista a tanečná zložka.
Organizovaný folklór v Klenovci siaha až do 20. rokov minulého storočia, keď spolu s ochotníckym divadlom účinkovala spevácka zložka. Neskôr vznikla folklórna skupina a od roku 1971 pracuje folklórny súbor VEPOR. Práve tento kolektív 29. apríla si pripomenul 35. výročie svojho vzniku slávnostným galaprogramom v Kultúrnom dome v Klenovci. Svojím programom sa snažili zaspomínať na časy minulé, ale tiež dať priestor našim budúcim pokračovateľom. Javisko kultúrneho domu tak patrilo 109 účinkujúcim. Bývalí tanečníci predstavili tanečné čísla zo svojich mladých liet, predstavili sa 13 klenovskí heligonkári, ale nechýbala ani súčasná tvorba súboru.
Šťastný úsmev z tvári tanečníkov, spevákov a muzikantov nasvedčoval tomu, že lásku k ľudovému umeniu majú hlboko vo svojich srdciach.
I takto chceli vzdať hold svojmu rodnému kraju, svojmu národu, svojím predkom. Ukázať, že Gemer – Malohont patrí k tým, ktorí si zaslúži, aby sme si vážili jeho tradície, aby sme odkrývali jeho poklady.
Tí, ktorí nemali možnosť vidieť toto jedinečné podujatie, môžu ale navštíviť XXVIII. ročník Gemersko – malohontských folklórnych slávností v Klenovci – Klenovská rontouka, ktoré sa uskutočnia 23. – 25. júna 2006 v Klenovci. Náš jubilant časť svojho programu predstaví v Klenovci na námestí 23. júna 2006 o 20,00 hod. Samozrejme jednotlivé zložky súboru sa predstavia i v iných programoch, ktoré sa oplatí navštíviť.
Členovia folklórneho súboru Vepor sú zároveň i členmi občianskeho združenia RODON (rozvoj obecného diania ochotných nadšencov) v Klenovci, s ktorým sa snažia o komunitný rozvoj, snažia sa hľadať nové cesty k rozvíjaniu tradičnej ľudovej kultúry. Jednou z takýchto ciest je i získavať deti a mládež k oživovaniu tradičných remesiel, poznávať tradície svojej obce, regiónu. Počas letných prázdnin organizujú letný tábor remesiel, hudby, spevu a tanca v spolupráci s Gemersko – malohontským osvetovým strediskom v Rimavskej Sobote a Obecným úradom v Klenovci.
Tábor je situovaný v Klenovskej Skorušine –je to návrat k prírode, učia sa pracovať s tradičným materiálom, poznávať tradičné techniky. V tábore je limitovaný počet do 30 detí a tak v tejto malej komunite vládne naozaj priateľská a jedinečná atmosféra pri ľudovej piesni, hudbe a tanci. Keďže chceme dať priestor i deťom mimo našej obce poznávať tento krásny kraj, radi privítame záujemcov, ktorým nebude chýbať televízia, mobil, internet medzi nás.
Nie vždy sa nám podarí tábor uskutočniť pravidelne každý rok i pre deti mimo folklórneho súboru, nakoľko je finančne náročný na materiál v tvorivých dielňach, dopravu, stravu. Snažíme sa vytvárať podmienky kvalitne tráviť voľný čas i pre deti zo sociálne menej podnetného prostredia a tak nám v tomto vypomáhajú hlavne sponzori, ktorých je ale vždy málo.
Takže, milí čitatelia, ak chcete vedieť o nás viac, ozvite sa na t.č. 047/5484947 OZ RODON Klenovec, alebo na t.č. 0904 875 368, ale i na meilovej adrese ozrodon@pmxmail.sk
Veríme ale, že 35-ročná tradícia FS VEPOR, snaženie jeho členov a priaznivcov napomôže k tomu, aby ľudová kultúra nevyprchala časom ani v našej obci, regióne.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 6. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 30 526
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 26 896
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 342
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 786
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 739
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 223
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 728
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 982
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 590
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 738
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Deň futbalu v MŠK Novohrad splnil účel

Lučenecký klub rozšíril rady mládežníckych futbalistov.

Mládežníci MŠK Novohrad Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?