dosť o podporu pri výstavbe umelej trávy vo Veľkom Krtíši,“ oficiálne potvrdil kuloárne reči prezident klubu Jozef Šaranko. Ten spolu so svojimi kolegami už na umelom trávniku pracuje od januára tohto roku. No či sa sen celého futbalového Malohontu naplní, to je však zatiaľ stále len vo hviezdach.
Bude alebo nebude vo Veľkom Krtíši umelý trávnik?
Tak je to pravda alebo nie? Bude ten umelý trávnik namiesto nešťastnej škváre stáť vo Veľkom Krtíši? Celá futbalová pospolitosť netrpezlivo čaká na odpoveď. Na ťahu je mesto Veľký Krtíš. Práve to má byť garantom projektu zvaný – umelý trávnik, ktorý SFZ podporuje finančnou injekciou od jedného až po tri milióny korún po celom Slovensku. Po tom, ako sekretár SFZ Dušan Tittel počas minulých dní prisľúbil tú vyššiu hranicu pomoci a malohontská sponzorská obec sa taktiež pridala, sa čaká na podporu tohto projektu práve už len od mesta Veľký Krtíš. Čas však súri! Predstavitelia SFZ totiž majú na tento projekt niekoľko ďalších a horúcicich kandidátov. A ako sa hovorí, už zajtra môže byť neskoro. Nečudo. Budúci rok sa na Slovensku bude stavať národný futbalový štadión a umelé trávniky v roku 2007 určite pôjdu bokom. Veľký Krtíš je však v rade čakateľov stále medzi prvými a prísľúbená pomoc zo strany SFZ stále trvá. Nie však donekonečna!
Krtíšania už lobovali
u primátora!
V Krtíši vedia, že čas pre nich určite nehrá! Aj preto si už minulý piatok sadli za jeden stôl s primátorom mesta Veľký Krtíš. Po niekoľkohodinovom rokovaní vyšiel prezident Baníka Veľký Krtíš zo zasadačky síce poriadne spotený, no s veľkým úsmevom na tvári. „Podarilo sa! Sen sa o trošičku priblížil k realite. Pán primátor po tom, ako sme ho oboznámili s podrobnosťami, uznal, že umelý trávnik nášmu celému regiónu chýba ako soľ. Prisľúbil nám pomoc a podporu,“ zvestoval dobrú správu Jozef Šaranko. Aj on však vie, že zďaleka vyhrané nemá a v boji za vysnívaný sen celej futbalovej malohontskej verejnosti je ešte iba na začiatku. Napriek tomu pevne verí, že na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční 5. júna, poslanci modlitby a prosby futbalistov z Malohontu vyslyšia. Nuž, rozhodnutie o tom, či umelý trávnik sa stane skutočnou, alebo bude len víziou krtíšskeho futbalu, majú v rukách už len a len poslanci. Podporia alebo odpinkajú „mečbol“, ktorý má v rukách Veľký Krtíš? Verme, že to prvé. Každý súdny človek, či už športovec alebo nešportovec vie, že podpora zo strany Bratislavy sa už len veľmi ťažko bude opakovať. V Lučenci by o tom vedeli rozprávať. Stavba umelého trávnika stála Novohradčanov veľa síl, doprosovania, zháňania financií, no dnes pri pohľade na už hotový umelý trávnik prezident LAFC-u Milan Mrva si len povzdychne: „Veru to stálo za to!“
Krtíšnia väčšinu
vytiahnu z vlastného!
Futbaloví činovníci Veľkého Krtíša nečakajú, že im spadnú pečené holuby z neba, lepšie povedané bubáky. Ako sme sa dozvedeli, vedenie Baníka Veľký Krtíš už sondovalo v celom Malohonte, kto koľko a ako vie prispieť na finančne náročnú výstavbu umelej hracej plochy. A Krtíšania sa na vlastnej koži presvedčili, že keď sa chce, tak sa všetko dá. „Už máme niekoľko sponzorov, ktorí prisľúbili, že sa budú nielen finančne, ale napríklad aj materiálne či inou formou podieľať na výstavbe. Ich pomocou ušetríme celkom slušnú kôpku peňazí, ktorú by inak muselo zacvakať mesto. My však veľmi dobre vieme, že ono nemá momentálne veľa peňazí na rozdávanie,“ nechal sa počuť Jozef Šaranko.
D.Kalmár: „Všade, kde sa umelá tráva postavila, futbal ako taký išiel úrovňou hore. Verím, že inak tomu nebude ani u nás.“
V. Karuhelec (starosta V. Zlievce): „My pracujeme len s mládežou. Pre ňu by umelý trávnik znamenal veľmi veľa. Nielenže by sa ušetrili finančné prostriedky na cestovnom, keďže najmä počas zimných mesiacov za ňou cestujeme do Banskej Bystrice či Zvolena, ale najmä by sme v našom regióne chlapcov ešte vo väčšom počte pritiahli na futbalové trávniky.“
L. Kýpeť: „Umelý trávnik by bola konečne vec, z ktorej by profitovala väčšina občanov a najmä naše deti, ktoré by namiesto vysedávania pri počítačoch a chodenia po krčmách začali hrať futbal.“
M. Varga: „Verím, že našim futbalistom to s tým umelým trávnikom vyjde. Náš región musí niečo robiť, aby naši mladí chlapci neodchádzali za lepšími podmienkami do okolitých miest.“
M. Ramšák: „Dlhé roky pracujem ako tréner s mládežou. A podľa skúseností mojich kolegov, ktorí majú k dispozícii umelý trávnik viem, že úroveň mládežníckych mužstiev mala stúpajúcu krivku. Stúpol počet chlapcov, ktorí majú záujem hrať futbal. Na rovinu! Aj nám sa totiž dnes neraz stane, že chlapcovi, ktorý príde domov dodrvený, špinavý zo škvárového ihriska, rodičia povedia - dosť! Budeš radšej sedieť doma. Okrem toho trápi ma, keď práve tí najtalentovanejší odchádzajú od nás do iných klubov, aj práve tomu, že tam majú adekvátne podmienky na to, aby sa tomuto športu venovali naplno.“