Štvrtok, 16. júl, 2020 | Meniny má DrahomírKrížovkyKrížovky

Základná umelecká škola, J. A. Komenského 1, 990 01 Veľký Krtíš

Naša ZUŠ poskytuje základné vzdelanie v týchto umeleckých odboroch: hudobný, výtvarný, tanečný. Štúdium je zamerané na získanie a upevnenie vedomostí a zručností, na vlastnú originálnu tvorbu. Umožňuje ľahšiu orientáciu a prípravu žiakov a študentov na ďa

lšie odborné umelecké vzdelanie tak na stredných umeleckých školách a konzervatóriách, ako aj vysokých školách s umeleckým zameraním.

DOBRÝ ZÁKLAD
Z MINULOSTI
Vyučovanie na ZUŠ Veľký Krtíš má už vyše 30-ročnú históriu. Je neoddeliteľnou súčasťou umeleckého diania a výrazne povznáša umelecký život v meste, ale aj celom regióne či okrese.
Najdlhšie pôsobí hudobný odbor, hrou na akordeóne, klavíri, dychových nástrojoch, z minulosti bol známy akordeónový súbor, fanfárový krúžok, ktoré vystupovali pri rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach. Po ňom bol založený žiacky dychový súbor. Po hudobnom odbore otvorila škola aj výtvarný a neskôr tanečný odbor. V snahe vyjsť v ústrety deťom zo vzdialenejších obcí, začalo sa vyučovať aj v detašovaných triedach – v Neninciach a Balogu nad Ipľom. Dodnes tu pôsobí hudobný odbor a v rámci vyučovania na hudobných nástrojoch aj komorný spevácky zbor.

Skryť Vypnúť reklamu

MODERNÉ FORMY ŠTÚDIA
Základná umelecká škola ponúka umelecké vzdelávanie pre deti od 5 rokov až po dospelých. Po absolvovaní prípravného ročníka nasleduje I. a II. stupeň základného štúdia, ktorý končí absolventskými škúškami. V hudobnom a tanečnom odbore má I. stupeň 7 ročníkov, vo výtvarnom 8. Na II. stupni je štúdium štvorročné. Možnosť štúdia majú však aj
dospelí, vek nástupu nie je ohraničený.
Predpokladom na prijatie do ZUŠ je úspešné vykonanie prijímacích pohovorov, na ktorých žiak preukáže svoj talent, hudobný sluch, aj záujem o štúdium, zoznámi sa s prostredím aj učiteľmi.
Štúdium na ZUŠ sa riadi predpísanými učebnými osnovami aj plánmi, ale je tu dostatočný priestor aj na vlastnú realizáciu a tvorivú ivnenciu žiaka.
Hudobný odbor v súčasnosti ponúka hru na akordeóne, husliach, klavíri, keyboarde, gitare, zastúpené sú aj rôzne dychové nástroje ako zobcová flauta, klarinet a pod. Súčasťou je aj hudobná náuka. Prostredníctvom hudby dieťa získava nielen vedomosti, ale sa naučí aj orientovať v dejinách hudby, v hudobných žánroch a hlavne, učí sa hudbu pochopiť, milovať a objaviť jej krásny svet. Vyučovanie spevu je špecificky zamerané na sólový aj komorný, zriadený je aj spevácky zbor, akordeónový súbor a dychové komorné teleso. Súčasťou klavírnej hry je aj 4- ručná hra a hra na dvoch klavíroch.
Druhým najväčším odborom je výtvarný. Jeho cieľom je naučiť deti vnímať krásu, rozvíjať vlastné výtvarné cítenie, schopnosti, kreativitu a zručnosti v jednotlivých technikách. Kresba, ako doplnok rozvoja všetkých výtvarných zručností, je hlavným predmetom vyučovaným v odbore. V maľbe má okrem klasických maliarskych techník svoje miesto aj tvorivý experiment, objavovanie netradičných postupov a riešení. V grafike sa odbor zameriava na linoryt, papieroryt, suchú ihlu, nechýbajú koláže a monotypie. Rôzne výtvarné postupy ponúkajú ďalšie techniky ako dekoratívne činnosti, práca s materiálom, modelovanie aj priestorová tvorba, ktorej ťažiskom je práca s keramickou hlinou.
Tretím odborom je tanečný. Ponúka výuku klasického, ľudového aj moderného tanca. Žiaci tu získavajú rytmické a melodické cítenie, koordinačné schopnosti, zmysel pre priestorovú orientáciu, pre niektorých je to odrazový mostík k ďalšíemu štúdiu tanca.
Vyučovať moderne, nezaostať v trendoch dnešnej doby, to je základným kritériom pedagógov ZUŠ-ky. K zviditeľneniu výsledkov pomáha množstvo akcií, vystúpení, súťaží a prehliadok, na ktorých sa žiaci zúčastňujú. Z množstva akcií možno spomenúť tradičné koncerty k Medzinárodnému dňu hudby, vianočné a veľkonočné, dobročinné v domove dôchodcov, pre nevidiacich a slabozrakých. Koncerty ku Dňu matiek, družobné v Bal. Ďarmotách a Šahách, učiteľský koncert, koncerty pre základné a materské školy v meste a v okrese, nevynímajúc interné i absolventské koncerty, či účinkovanie pri vernisážach a pod.
Aj výtvarný odbor má čím ďalej tým väčší záber zviditeľnenia. Množstvo prác putovalo na medzinárodné aj celoslovenské súťaže s viditeľnými úspechmi - do Maďarska, Poľska, Japonska, ale aj na desiatku miest po Slovensku. Už tradične vystavuje výtvarný odbor v priestoroch knižnice vo V. Krtíši, vo výkladoch obchodov, na mestskom úrade, stála galéria je realizovaná v priestoroch školy.
V rámci dobrej regionálnej spolupráce sa škola zapája do súťaží a prehliadok: Pódium mladých umelcov, celoslovenská súťaž Musette Festival Mladých Akordeonistov, Paleta mladých umelcov / v júni aj v našom meste/, Pódium mladých tanečníkov, vedomostná súťaž z hudobnej náuky ,, Hnúšťanský akord“ a pod.
Škola prijala ponuku aj na zapojenie sa do projektu Vyšegradskej štvorky s medzinárodnou účasťou Psalmus Humanus Days, ďalej Umenie zblízka, ktorý vyhlásila Galéria mesta Bratislava pre školy Slovenska, nadväzujeme spoluprácu so ZUŠ Písek.

Skryť Vypnúť reklamu

VÝBORNÁ POLOHA
V CENTRE MESTA
ZUŠ Veľký Krtíš je už druhý rok v nových priestoroch na Komenského ulici v centre mesta. V blízkosti sú základné školy, v susedstve mestský úrad. Umiestnenie všetkých odborov v jednej budove má svoje výhody pri spoločných akciách. Koncertnú sálu vynovila podlaha aj nové pódium, nové podlahy sú na chodbách aj tanečnom odbore, zvuková izolácia na učebniach, zrenovované výstavné panely posúvajú materiálnu stránku školy na vyššiu úroveň. Zlepšuje sa audiovizuálna technika, pribudol elektrický klavír, basová flauta, keyboard, gitara. Plánujeme zakúpiť vypaľovaciu pec na keramiku a ďalšie hudobné nástroje a pomôcky pre zatraktívnenie vyučovania.
Škola je otvorená pre všetky talentované deti. Už teraz pozývame verejnosť na Deň otvorených dverí a prijímacie pohovory, ktoré sú vždy organizované v júni.
Mgr. Alžbeta Liptáková

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 2. Chcete nové auto?
 3. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 4. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 5. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 6. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 7. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 9. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 10. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 1. Kto spieva dvakrát sa modlí
 2. Nezávislý test autokamery Mio MiVue C570 řidičem CzechDriverem
 3. Chcete nové auto?
 4. Nalejte si pravú vodovodnú!
 5. 30 rokov po...
 6. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 7. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 8. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 9. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 10. Dopravca, ktorý dáva priestor prírode
 1. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 23 713
 2. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 17 157
 3. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 14 668
 4. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov 14 581
 5. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 13 608
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 10 920
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 10 660
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 187
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 9 627
 10. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 7 039
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Nezľakli sa a stihli si nájsť aj nové miesto

Slovenské alternatívne leto je asi jediným hudobným festivalom leta postihnutého koronakrízou, ktorý sa uskutoční na Strednom Slovensku.

Maroš Pavúk počas minulého ročníka festivalu Slovenské alternatívne leto, ktorý sa uskutočnil ešte na brehu Hrona.

Vláda vymenovala nových prednostov okresných úradov

V našom regióne prevládajú na týchto postoch po novom ženy.

Premiér Matovič dal občanom štyri dni na to, aby nahlasovali svoje vedomosti o prípadných morálnych prešľapoch jednotlivých 
kandidátov na prednostov okresných úradov.

Málinec bude po rokoch bez dorastencov. Chlapci sa o futbal nezaujímajú, tvrdí tréner

Vo futbalovom klube už dlhšiu dobu riešili otázku okolo dorasteneckého družstva. Už tak úzka kabína sa rozpadla a v tíme nemá kto hrať.

Dorast TJ Jednota Málinec v sezóne 2018/19.
Sídlo donedávna účtovne najbohatšej slovenskej firmy. Rozpadnutý dom sa nachádza v Hrnčiarskej Vsi.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nákladiak zdemoloval dve autá na výjazde na D1 v Považskej Bystrici

Jeden človek zahynul na mieste, troch zranených previezli do nemocnice.

Cyklistu zrazil nákladiak, plné auto sa prevrátilo. Na Záhorie letel vrtuľník

Prvá vážna dopravná nehoda sa stala včera popoludní v Malackách, druhá neďaleko Rohožníka.

Liptov: 12 tipov pre najlepšiu dovolenku

V seriáli Najlepšia dovolenka na Slovensku predstavujeme slovenské regióny a miesta, ktoré by ste mali navštíviť.

Už ste čítali?