Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

Združená stredná odborná škola vo Fiľakove

Vznik a vývoj súčasnej ZSOŠ vo Fiľakove až do 1.4.1991 je nerozlučne spätý s históriou a vývojom bývalého štátneho podniku Kovosmalt Fiľakovo. Podnik už v dvadsiatych rokoch zabezpečoval výchovu odborníkov v rôznych robotníckych profesiách prevažne pre

História odborného vzdelávania vo Fiľakove
vlastné potreby. Na základe Uznesenia vlády z 5.8.1952 bola pri Kovosmalte založená Učňovská škola, ktorá sa na základe školskej reformy z 30.4.1957 mení na Odborné učilište. Už od 1.9.1977 pri škole otvára svoje brány Stredná škola pre pracujúcich. Od 1.9.1980 bolo učilište zaradené do siete stredných odborných učilíšť. Činnosť školy od školského roku 1987/88 sa presúva do novopostavených priestorov, dielní, budovy školy, budovy internátu, budovy telocvične, jedálne, rozprestierajúcich sa na takmer 3 ha pozemku. Podľa vtedajších predstáv učilište malo zabezpečovať prípravu robotníkov v rámci bývalého GR Strojsmalt v profesiách, predovšetkým strojárskeho zamerania a so zameraním na profesie: obrábač kovov, nástrojár, strojný mechanik, mechanik strojov a zariadení, povrchová úprava a elektromechanik pre rozvodové zariadenia. Tomuto zámeru zodpovedalo aj vybavenie dielní odborných učební a učební. Po novembri roku 1989 bývalý zakladateľ, ako jeden z prvých podnikov na Slovensku, sa ocitol vo vážnej ekonomickej kríze a k 1.4.1992 bola vyhlásená likvidácia bývalého štátneho podniku Kovosmalt Fiľakovo. Škola ešte v predstihu k 1.4.1991 dostáva nového zriaďovateľa, ktorým sa stalo Ministerstvo hospodárstva SR. Týmto krokom sa začína nová etapa vo vývoji Stredného odborného učilišťa vo Fiľakove, nakoľko predošlé koncepcie a predstavy o vzdelávaní robotníckeho dorastu boli neprijateľné. Škola nastúpila na transformačný proces od školy s celoslovenskou pôsobnosťou k škole regionálnej, ktorá si za cieľ vytýčila uspokojovanie potrieb miestnych podnikateľských subjektov, v odvetviach strojárstvo, elektrotechnika, automatizačná technika a spracovanie dreva. Pre uspokojenie záujmu dobre prospievajúcich žiakov a ich rodičov k 1.9.1996 vzniká SPŠ so zameraním na elektrotechniku a automatizačnú techniku.
Škola sa neustále rozvíja
Okolité školy v našom regióne upustili od výrobných profesií a preorientovali sa do sféry služieb. Tým sme v regióne zostali sami, ktorí zabezpečujú vzdelávanie výrobných robotníkov vo veľmi širokej škále. Podarilo sa nám to vďaka prehodnoteniu výkonov v klasických strojárskych profesiách. Z popisu podnikateľských subjektov a zohľadnenia perspektívneho rozvoja regiónu jednoznačne vyplýva, že Združená stredná odborná škola Fiľakovo do svojej ponuky musí zaradiť vyučovanie mechatroniky. Optimálna ponuka ZSOŠ Fiľakovo musí zohľadňovať potreby výrobných organizácií v regióne, t. j. nástrojár, klampiar, strojárstvo – výroba, montáž a oprava prístrojov, strojov a zariadení, povrchová úprava, stolár, stolárstvo – nábytkárska výroba, elektrotechnika – automatizačná technika, elektromechanik, mechanik elektronických zariadení, elektrotechnika – elektronické zariadenia, počítačové siete, multimédiá, elektrotechnika - výroba, montáž a oprava prístrojov, strojov a zariadení, technicko-administratívny pracovník, obrábač kovov so znalosťou CNC technológie. CNC technológie na škole sa v súčasnosti implementujú za výraznej pomoci ESF, kde finančná dotácia predstavuje 3,2 mil. Sk. Úplné oživenie a úplné spustenie projektu sa očakáva ku koncu roku 2006. Tým ZSOŠ pokryje potreby priemyselnej výroby v širšom regióne Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca, Detva, Veľký Krtíš. Zohľadniac populačný pokles v nižších ročníkoch, je nutné zvažovať nad zintenzívnením krokov za účelom združovania škôl v príbuzných odboroch a uvoľnené školské kapacity ponúknúť podnikateľským subjektom. Pre zachovanie efektívneho chodu stredných škôl, ako aj Združenej strednej odbornej školy vo Fiľakove, bolo nutné v rámci zachovania rozvoja, zlúčiť sa so SOUP Buzitka. Toto zlúčenie nenarušilo súčasnú profesijnú orientáciu, ale zabezpečí cca 90 až 110 žiakov v prvých ročníkoch. Zlúčenie vyvolalo potrebu investície do nehnuteľností vo výške 11 mil. Sk, z čoho doteraz bolo preinvestovaných 1,6 mil. Sk. Po realizácii tejto investičnej akcie naša škola má všetky danosti byť jedinou strednou odbornou školou pre výchovu budúcich zamestnancov vo výrobných profesiách. Zároveň nie je možné zanedbať prácu so žiakmi, ktorí v rámci deväťročnej základnej školy neukončili deviaty ročník. Týmto žiakom v budúcnosti bude musieť byť venovaná zvýšená pozornosť, aby v rámci učilišťa získali minimálne znalosti orientácie sa v technickej dokumentácii a získali oprávnenie zvárať v ochrannej atmosfére resp. obalenou elektródou, netaviacou sa elektródou. Táto činnosť nevyžaduje intelektuálne schopnosti, len manuálnu zručnosť. S týmito minimálnymi znalosťami, zváračským preukazom a vodičským preukazom v skupinách B,C,T,M, ktoré žiaci môžu získať v našej autoškole, vzhľadom na zloženie a zameranie súčasných firiem, môžu nájsť uplatnenie.
Naša škola a 760. výročie mesta Fiľakovo
Rok 2006 sa nesie v znamení osláv 760. výročia prvej písomnej zmienky o Fiľakove. K dôstojnému priebehu celoročných osláv prispela aj Združená stredná odborná škola Fiľakovo organizovaním dvoch podujatí. Dňa 22.3.2006 usporiadala medzinárodný športový deň za účasti škôl: Borbélyi Mihály szakközépiskola Salgótarján, gimnázium Bátonyterenye a dvoch fiľakovských stredných škôl. Súťažilo sa v basketbale a minifutbale v telocvični ZŠ Farská lúka a zároveň v priestoroch ZSOŠ prebiehali besedy medzi žiakmi a učiteľmi zúčastnených škôl na rôzne témy. Druhé podujatie ZSOŠ pripravuje 8.6.2006 v rámci odovzdávania zrekonštruovaných, rádiom riadených hodín, darovaných mestu pred 10 rokmi k 750. výročiu založenia Fiľakova. Hodiny sa nachádzajú na priestranstve pred Mestským úradom, kde v tento deň sa uskutoční rozsiahla prezentácia činnosti ZSOŠ. V čase od 10.00 do 17.00 hod. sa môžete presvedčiť o súčasnom profile a zameraní ZSOŠ, ktorá absolventom základných škôl ponúka štúdium v trojročných učebných odboroch v strojárstve, drevárstve a elektrotechnike, a vo štvorročných študijných elektrotechnických odboroch s maturitou so zameraním na silno a slaboprúd, telekomunikačné a počítačové siete. V niekoľkých stánkoch názorne budeme prezentovať úspechy školy v prebiehajúcom školskom roku, medzi ktoré nesporne patria výsledky Adriána Hennemanna a Petra Farkasa na 22. ročníku krajskej súťaže stredných škôl v elektrotechnike. Dosiahli tu 3. resp. 5. miesto. Za zmienku stojí aj účasť Richarda Medeho a Adriána Hennemanna vo finále medzinárodnej súťaže študentských vedeckých krúžkov 7. – 8. apríla v Debrecene, kde sa úspešne prezentovali s mikrovlnným vysušovaním muriva. Bednár Kristián a Cupper Jozef sa takisto zúčastnili medzinárodnej súťaže ISTROBOT v stavbe a programovaní mobilných robotov na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. S ich súťažnými prácami a projektmi, ako aj s mnohými inými exponátmi aj s praktickými ukážkami a odborným výkladom, sa budete môcť zoznámiť v horeuvedenom čase a mieste, kde každého záujemcu a zvedavca srdečne
pozývame.- r -

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 6. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 31 836
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 27 019
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 478
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 914
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 427
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 237
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 835
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 983
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 587
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 730
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?