V dňoch 23. až 26. mája 2006 absolvovala skupina podnikateľov lučeneckej regionálnej komory SOPK misiu do Moskvy. Aký bol jej účel?
Ruská federácia zaznamenáva za posledných 5 rokov najprudší ekonomický rast, dosahujúci medziročne až 10 %, meraný hrubým domácim produktom (HDP). Keď zoberieme do úvahy rozlohu Ruskej federácie a počet jej obyvateľov, tak je to jednoznačná výzva pre slovenských podnikateľov, umiestniť sa na jej trhu hlavne, keď Slovenská republika eviduje s ňou záporné saldo v obchodnej bilancii. Máme už firmy, ako Cestné a stavebné mechanizmy Tisovec, Thorma a Festap Fiľakovo, výrobcov žiaruvzdorných materiálov, ktorí sú už na ruskom trhu etablovaní. Chceli sme však preveriť aj podmienky na presadenie sa stavebných firiem, dodávok autobusov, resp. špeciálnych nástavieb na vozidlá.
S ktorými inštitúciami ste rokovali a aký bol ich výsledok?
Boli sme prijatí viceprezidentom Obchodnej a priemyselnej komory Ruskej federácie pánom Petrovom za účasti špecializovaných asociácií, kde sme sa dohodli na výmene informácií o vypisovaných tendroch na výstavbu, resp. dodávky tovarov, organizovaní účastí na špecializovaných konferenciách, zameraných na spoluprácu v oblasti investícií a inovácií. Minulý rok pristúpila Ruská federácia k medzinárodnému dohovoru o karnetoch ATA (medzinárodný colný doklad), avšak nie celoplošne, ale len prostredníctvom vybraných colných úradov, čo spôsobuje problémy našim firmám sú to problémy pri colnom odbavovaní tovarov. Dohodli sme sa na spoločnom organizovaní školení pre špecializovaný personál. Záujem bol deklarovaný aj v oblasti rozvoja cestovného ruchu.
Na úrade vlády mesta Moskvy, za účasti predsedu Rady pre vonkajšie ekonomické vzťahy pána Kuzina sme boli oboznámení so systémom trhu s nehnuteľnosťami o možnostiach získavania stavebných zákaziek. Moskva potrebuje viac ako 4 mil. m2 bytov, pričom cena jedného m2 sa pohybuje okolo 3 tis. USD. Problémom sú nedostatok plôch a energií v niektorých štvrtiach. Do výstavby bytov, hotelov, obchodných komplexov, ... sú zainteresované najrenomovanejšie stavebné a obchodné spoločnosti, preto vidíme reálnejšie pre naše firmy presadiť sa v iných regiónoch.
Na obidvoch inštitúciách rezonovala otázka dopravnej prepojenosti obidvoch krajín, ktorá by sa dala zvýšiť vybudovaním multimodálneho dopravného koridoru (železnica – cesta) s trasovaním v ochrannom pásme energovodov, vedúcich z Ruska cez naše územie. Táto otázka bola aj témou rokovania s ministrom hospodárstva pánom Malchárkom, s ním sme mali stretnutie na našom veľvyslanectve.
Kto sa podieľal na príprave misie?
Misia bola organizovaná našou komorou SOPK a komorou Ruskej federácie, pod gesciou OBEO veľvyslanectva Slovenskej republiky v Moskve. Osobitnú úlohu pritom zohral pán Augustín Čisár, riadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Moskve, ktorému sme za preukázané služby v prospech podnikateľov z regiónu už nie raz odovzdali poďakovanie, tentokrát cenu KRIŠTÁĽOVÝ MERKÚR za prínos pre rozvoj a propagáciu nášho regiónu.