Pedagógovia prvého stupňa na Základnej škole Haličská cesta č.7 v Lučenci sa s výchovou a vzdelávaním nadaných žiakov stretávajú dlhodobejšie.
Rôzne potreby žiakov uspokojujú rôznymi spôsobmi. Vyučovací proces s kmeňovými a podpornými pedagógmi žiakom aj učiteľom umožňuje, aby sa na vyčlenených hodinách venovali rôznorodejším úlohám, ako na bežnom vyučovaní. To obohacuje nielen intelektovo nadaných, ale aj ich spolužiakov. Vyučovanie je obohatené štylistickými cvičeniami, rébusmi, hlavolamami, problémovými úlohami a podľa záujmov žiakov aj prírodovedným poznávaním.
Už v prvom ročníku sa žiaci učia cudzí jazyk a často riešia úlohy z Infoveku. Plynulé čítanie im umožňuje rozvoj v umeleckom prednese aj vo vlastnej literárnej a výtvarnej tvorbe. V tomto školskom roku sa prváci zúčastnili aj tanečnej súťaže nefolklórnych tancov o Cenu primátora mesta Lučenec. Školu reprezentovali: F. Pápaiová, K. Eldringová, I. Pupalová, E. Germušková, M. Boklaščuková, D. Balážová.
Žiaci druhého ročníka nadväzujú na predchádzajúce skúsenosti a výraznejšie prejavujú záujem o logické úlohy, o čom svedčí aj ich úspešnosť v matematickom Klokankovi- 8 úspešných riešiteľov: J. Baran, A. Cigánik, A. Gabinová, B. V. Leštachová, J. Rutkay, J. Sekula, K. Školiaková, L. Krchňáková, či účasť vo výtvarných a literárnych súťažiach. Aktívne sa zapájajú aj do činností súvisiacich s poznaním prírody. Netradičným spôsobom obohatili aj svoj postoj ku knihám a čítaniu- strávili čarovnú noc v knižnici.
V treťom ročníku sa v tomto školskom roku prejavilo niekoľko talentov. V prednese poézie a prózy- Hviezdoslavov Kubín: S. Vargová, L. Kojnok, M. Rusnáková. V súťaži povestí- Šaliansky Maťko, sa M. Orság umiestil v okresnom kole na prvom mieste a vybojoval si postup na kraj, kde skončil na štvrtom mieste. Veľmi tvorivo sa tretiaci prejavujú vo vlastnej tvorbe a úspešní sú aj v matematických súťažiach. V matematickej olympiáde- 3 úspešní riešitelia: S. Šimonová, R. Paška, T. Kareniaková a v matematickom Klokanovi- 7 úspešných: M. Šagát, V. Varga, M. Hronček, P. Mázor, J. Magová, J. Štuler, J. Beňo. Výtvarné vnímanie, vyjadrenie svojho pocitu i pohľadu na svet a život na vyučovacích hodinách farbami dokazuje S. Vargová. Jej práce získali vysoké ocenenie, hlavnú cenu, v medzinárodnej súťaži „Zelený svet 2006“. Tretiaci školu reprezentovali na rôznych kultúrno-spoločenských vystúpeniach spevom, prednesom aj v tanečno-športových činnostiach: M. Rusnáková, L. Bálintová, Feketeová, Drdajová, Hrivnáková, Petrócziová.
Segregované vyučovanie žiakov štvrtého ročníka na hodinách matematiky a rozširujúce vyučovanie na hodinách slovenského jazyka umožnilo žiakom rýchle napredovanie a jeho výsledkom sú pozoruhodné výsledky v matematických súťažiach, široká vlastná tvorba žiakov, práca s PC a riešenie testov INFOVEKu, či účasť v Internetovej olympiáde – Škola hrou.
Z desiatich úspešných riešiteľov okresného kola v matematickej pytagoriáde bolo 7 žiakov z triedy intelektovo nadaných detí. I. miesto- A. Novotná, II. miesto- D. Gombalová a úspešní riešitelia: O. Findra, T. Skýpala, A. Spodniaková, M. Červenák, S. Hyravý. V okresnom kole matematickej olympiády sa D. Gombalová umiestnila na štvrtom mieste. V súťaži Matematický Klokan sa O. Findra umiestnil na prvom mieste v SR vo svojej kategórii, ďalšími úspešnými riešiteľmi sú: D. Gombalová, M. Joachim, A. Novotná a M. Červenák. V literárnej súťaži Timravina studnička reprezentoval školu O. Obročník, ktorý sa v celoslovenskom kole umiestnil na štvrtom mieste.
Štvrtáci nás svojou vlastnou tvorbou reprezentovali aj na školskej akadémii, ktorá sa konala pri príležitosti osláv Dňa matiek.