Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Mladí záchranári CO v akcii...

Obvodný úrad v Lučenci – odbor krízového riadenia usporiadal 6. júna 2006 už 8. ročník oblastného kola „ Súťaže mladých záchranárov CO“, ktorého sa zúčastnili štvorčlenné družstvá (dvaja chlapci a dve dievčatá vo veku 12-14 rokov) z ôsmich plnoorganizovan

ých základných škôl z okresu Lučenec, ktoré súťažili o jedno postupové miesto do septembrového krajského kola. Súťaž zahájil vedúci odboru krízového riadenia a riadiaci súťaže p. Ján Karásek. Prítomných oboznámil s hlavným poslaním civilnej ochrany obyvateľstva, ktorým je v rozsahu vymedzenom v zákone chrániť životy, zdravie a majetok obyvateľstva a vytvárať podmienky pre prežitie pri mimoriadnych udalostiach a počas mimoriadnych situácií. V rámci plnenia tejto úlohy sa konalo a pravidelne koná aj toto podujatie, ktorým orientujeme svoju činnosť i smerom k mládeži, na realizáciu osvetových a výcvikových programov, zameraných na humánnu výchovu, výchovu na sebaochranu a vzájomnú pomoc už od roku 1994. Súťaž mladých záchranárov vychádza z osnov učiva na ZŠ – „Ochrana človeka a prírody“. Pán Ľ. Hric – hlavný rozhodca oboznámil súťažiacich s propozíciami ,dĺžkou trate a jednotlivými disciplínami ktoré mali za úlohu súťažiaci plniť .
Po vylosovaní poradia súťažiaci vyštartovali na 2-kilometrovú trať. Prvou súťažnou disciplínou bol test v rozsahu ovládania oblastí :civilná ochrana, zdravotná príprava, požiarna ochrana a dopravná výchova, ďalšou disciplínou bola streľba zo vzduchovky, kde si súťažiaci preverili „pevnú ruku a ostré oko“. Na stanovišti požiarnej ochrany pomocou džberovky na vzdialenosť 8 metrov mali za úlohu prúdom vody zraziť pripravených 5 terčov, na stanovišti CO museli zvládnuť prácu s prostriedkami individuálnej ochrany a s ich použitím prejsť zamoreným územím. Potom nasledovala topografia s ovládaním určovania svetových strán buzolou, meraním vzdialenosti na mape, nastaviť azimut a určiť presne smer pozorovania a zorientovať sa v prírode. Poslednou disciplínou bola zdravotnícka príprava, kde deti preukazovali svoje vedomosti zo zdravotníckej oblasti, a to v poskytovaní prvej pomoci pomocou improvizovaných prostriedkov, zastavenie krvácania, ošetrenie a prenos raneného.
Po napínavom a vyrovnanom súboji, hlavne o postupové miesto, medzi dvoma súťažiacimi ZŠ Haličská cesta č.8 a ZŠ s MŠ Halič zvíťazilo družstvo ZŠ Haličská cesta č.8 v zložení Michaela Kamenská, Stanislava Hašková, Vladimír Mojžiš a Michal Odzgan, ktorých pripravoval p. učiteľ J.Drábik. Na 2.mieste sa umiestnilo družstvo ZŠ s MŚ Halič v zložení L.Laurová, R.Ďalogová,L.Schmidt a M.Klimo s p.učiteľom Mgr.Ľ.Galádom a tesne na 3.mieste sa umiestnilo družstvo ZŠ L.Novomeského v zložení M.Berešová, D.Lajzová,L.Juriga a T.Tore, ktorých pripravuje p. učiteľ Vajda.
Víťazné družstvá boli odmenené diplomami, medailami, vecnými cenami. Víťazné družstvo si odnieslo aj putovný pohár. Zároveň prvé družstvo postupuje na krajské kolo, ktoré sa bude konať v septembri 2006.
Samostatná súťaž, tiež 8. ročník, sa bude konať i v okrese Poltár dňa 13.júna 2006 už tradične v priestoroch za futbalovým štadiónom v meste Poltár.
Na záver podujatia vedúci odboru vykonal vyhodnotenie súťaže v maľovaní “Civilná ochrana očami detí“ na tému „Cestné autohavárie spojené s únikom nebezpečných látok“, ktorá bola vyhlásená Obvodným úradom – OKR v Lučenci i pre rok 2006 na všetkých ZŠ na území okresov Lučenec a Poltár . Určená 7-členná komisia vyhodnotila nasledovných víťazov: