veku 12-14 rokov ) zo siedmich plnoorganizovaných základných škôl z okresu v počte 10 družstiev, ktoré súťažili o víťaza okresu, ako i o jedno postupové miesto do septembrového krajského kola. Súťaž zahájil vedúci odboru krízového riadenia pri ObÚ v Lučenci a riadiaci súťaže p. Ján Karásek Prítomných oboznámil s hlavným poslaním civilnej ochrany obyvateľstva, ktorým je v rozsahu vymedzenom v zákone chrániť životy, zdravie a majetok obyvateľstva a vytvárať podmienky pre prežitie pri mimoriadnych udalostiach a počas mimoriadnych situácií. V rámci plnenia tejto úlohy sa konalo a pravidelne koná aj toto podujatie, ktorým orientujeme svoju činnosť i smerom k mládeži, na realizáciu osvetových a výcvikových programov, zameraných na humánnu výchovu, výchovu na sebaochranu a vzájomnú pomoc už od roku 1994. Súťaž mladých záchranárov vychádza z osnov učiva na ZŠ – „Ochrana človeka a prírody“a v súlade s propozíciami, ktoré boli vydané Ministerstvom vnútra SR – Úradom CO v Brastislave.. Pán Ľ. Hric – hlavný rozhodca oboznámil súťažiacich s propozíciami ,dĺžkou trate a jednotlivými disciplínami, ktoré mali za úlohu súťažiaci plniť.
Po vylosovaní poradia súťažiaci vyštartovali na 1,5-kilometrovú náročnú trať, ktorá viedla dosť členitým lesným terénom. Prvou súťažnou disciplínou bol test v rozsahu ovládania oblastí :civilná ochrana, zdravotná príprava, požiarna ochrana a dopravná výchova, potom nasledovala topografia s ovládaním určovania svetových strán buzolou, meraním vzdialenosti na mape, nastaviť azimut a určiť presne smer pozorovania a zorientovať sa v prírode. Ďalšou disciplínou bola obľúbená streľba zo vzduchovky, kde si súťažiaci preverili umenie „presnej mušky“ na sklápacie terče umiestnené vo vzdialenosti 10 m. Na stanovišti CO museli zvládnuť prácu s prostriedkami individuálnej ochrany a s ich použitím prejsť zamoreným územím v dĺžke 50 m. Predposlednou disciplínou bola zdravotnícka príprava, kde deti preukazovali svoje vedomosti zo zdravotníckej prípravy, a to v poskytovaní prvej pomoci pomocou improvizovaných prostriedkov, zastavenie krvácania, ošetrenie a prenos raneného taktiež na 50 m. Na poslednom 6. stanovišti požiarnej ochrany pomocou džberovky na vzdialenosť 8 metrov mali za úlohu prúdom vody zraziť pripravených 5 terčov. V skutočnosti sa jedná o veľmi zaujímavú súťaž, pri ktorej žiaci musia poznať široký rozsah vedomostí z rôznych oblastí, tak teoretických, ale i praktických, potrebných do bežného života.
Po napínavom a vyrovnanom súboji o prvé miesto ako i o postupové miesto na krajskú súťaž medzi dvomi stálymi rivalmi ZŠ Málinec a ZŠ Kalinovo, zvíťazilo družstvo ZŠ Málinec „A“v zložení Ria Grulišová, Nora Kupcová, Martin Sliacky a Dominik Rovňan iba so 70 trestnými bodmi, ktorých pripravovala učiteľka p.H.Zákopčanová. Na 2.mieste sa umiestnilo družstvo ZŠ Kalinovo „B“ so 100 trestnými bodmi v zložení Iveta Kretová, Alexandra Adamcová, Viktor Koták a Martin Statev s p.riaditeľom V.Melom a tesne na 3.mieste sa umiestnilo družstvo ZŠ Málinec „B“v zložení Kristína Sliacka, Vladimíra Rovňanová, Martin Hajdóci a Jozef Semerák so 120 trestnými bodmi. Z doterajšej praxe je zrejmé, že kvalitné výsledky v uvedenej súťaži tradične dosahujú tie ZŠ , kde sa súťaži náležite venujú učitelia v spolupráci s ostatnými učiteľmi, ktorí sa podieľajú na vyučovacom procese, pretože ide o rozsiahlejšiu problematiku.
Víťazné družstvá boli odmenené diplomami, medailami, vecnými cenami a spoločnými cenami pre družstvo. Víťazné družstvo si odnieslo aj putovný pohár. Zároveň prvé družstvo postupuje na krajské kolo, ktoré sa bude konať v septembri 2006.
Záverom chcem poďakovať súťažnému družstvu - žiakom ZŠ Kalinovo a p.riaditeľovi Vladimírovi Melovi , ktorí ako víťazi okresnej súťaže v Poltári v roku 2005 obsadili na krajskej súťaži druhé miesto a na celoslovenskej súťaži v dňoch 8.-9.júna 2006 konanej v krásnom prostredí na Duchonke v okr.Topolčany skončili na krásnom 3.mieste. Uvedená súťaž bola až tak kvalitná, že o víťazoch rozhodoval iba čas získaný na trati, t.j. bez trestných bodov.
Týmto zodpovedným prístupom a spôsobom kvalitnej prípravy už viac rokov reprezentujú obidve ZŠ z Kalinova a Málinca okres Poltár v rámci kraja, Slovenska, ale i medzinárodnej úrovni, za čo sa im chcem aj touto formou ešte raz poďakovať.
Záverom chcem všetkým súťažiacim poďakovať za účasť, zodpovedný prístup a spoluorganizátorom a všetkým rozhodcom za pomoc. Osobitne sa chcem poďakovať za dobrú spoluprácu pri organizovaní týchto súťaží aj Slovenskému Červenému krížu – ÚS v Lučenci a jej riaditeľke p.Pálešovej. Verím, že v budúcom roku sa nám podarí uskutočniť v obidvoch okresoch aj 9.ročník tejto obľúbenej súťaže na ZŠ, ktorá prispieva aj touto formou k plneniu humánneho poslania civilnej ochrany.
Ján KARÁSEK, vedúci odboru KR
Obvodný úrad v Lučenci