mospráv. Pozvánku za novohradský región obdržal poslanec mestského zastupiteľstva v Lučenci Miroslav Drobný. Vo svojej prednáške predstavil Lučenec z pohľadu samosprávnej korupcie ako aj protikorupčnej komunálnej agendy. Práve takáto výmena skúseností bola základnou myšlienkou seminára.
Ako na tom stojí Lučenec v oblasti politickej morálky, etiky a korupcie v porovnaní s inými slovenskými samosprávami?
Niektoré samosprávy sú na tom asi horšie ako Lučenec. Spomeniem nútenú správu a s tým spojené kauzy v mestskej časti Devín, o ktorých prednášal poslanec Ignác Kolek a Ľubica Kolková, alebo negatívne skúsenosti poslancov bratislavského Starého mesta Petra Tatára a Ondrej Dostála s pozemkovými a bytovými „obchodmi“. Banská Bystrica sa mi zdá tiež na tom horšie. Musím ale smutne dodať, že potom nasleduje Lučenec. V tejto oblasti sa u nás odohrali asi všetky korupčné modely, ktoré sa prezentovali v ostatných približne 20 mestách.
Čím si to vysvetľujete?
Je to v ľuďoch, čo robia komunálnu politiku. Aké má postoje primátor mesta a poslanci v odborných, ale hlavne v morálnych otázkach, tak to mesto potom vyzerá. Keď to veľmi zjednoduším, politika je vlastne taký obchod. Je len na jednotlivcovi, čo je ochotný za čo vymeniť. Poznám prípady, že niektorí sú schopní všetkého, len aby získali čo najväčší osobný osoh, bez ohľadu na verejný záujem. S tým cieľom dokonca už vstupujú do politiky. Kým občania budú takýchto politikov voliť, tak sa to nezlepší.
Aké pozitívne skúsenosti mohol Lučenec poskytnúť ostatným mestám?
Ohlas mala prezentácia projektov zo začiatku volebného obdobia. Zverejnenia všetkých faktúr nad 10-tis. ale aj videozáznamov zasadnutí na internete. Potom sa, žiaľ, Lučenec vybral inou cestou. Dnes sa už verejnosť veľa chúlostivých informácií nedozvie.
- zs -