Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

Spadol do kanála

Lučenský park je jedným z obľúbených miest, kam chodia vychovávateľky so žiakmi, navštevujúcimi školskú družinu. Je to ideálne miesto, kde sa môžu deti do sýtosti vyšantiť a hlavne v čase letných horúčav oddýchnuť si v tieni mohutných stromov. Aj v druhú

júnovú stredu sa popoludní rozliehal parkom detský smiech. Prváci zo Základnej školy L. Novomeského sa hrali na miestnom detskom ihrisku. Medzi nimi aj sedemročný Adamko Adamec. Tesne pred odchodom z parku späť do školy ešte nikto netušil, že sa schyľuje k tragédii. Bolo len otázkou času, kedy do viac ako tri metre hlbokého kanála, ktorému chýba poklop a ktorý je tesne v blízkosti chodníka, niekto spadne. Stalo sa. „Chcel som sa ešte pred odchodom do školy vycikať. Utekal som na kraj chodníka, pretože tam boli kríky. Obzeral som sa, či ma náhodou niekto nevidí a vtedy som spadol,“ hovorí Adamko, ktorý sa s trojnásobnou zlomeninou ľavej ruky snažil z kanála dostať von.

Skryť Vypnúť reklamu

OBYČAJNÉ POPOLUDNIE V DRUŽINE
„Už niekoľko rokov chodievame s deťmi počas družiny do parku. Letné horúčavy sú tu znesiteľnejšie a hlavne deti si tu prídu na svoje. V tú nešťastnú stredu som z našej školy išla do parku len ja spolu so svojou triedou. Obvykle zvykneme chodiť viac tried spolu. Keďže nové detské ihrisko bolo obsadené deťmi z iných škôl, rozhodla som sa, že svojich zverencov zavediem do starej časti parku, kde sú tiež hojdačky a preliezky,“ hovorí Zuzana Hrončeková, vychovávateľka zo Základnej školy L. Novomestského, ktorej ešte dnes behajú zimomriavky po chrbte, keď si pomyslí na malého chlapčeka, ktorý sa pokúša so zlomenou rukou dostať z hlbokého kanála von. „Tesne pred odchodom z parku ku mne Adamko pribehol, že sa ešte musí vycikať. Odbehol ďalej od detí. Keď som zakričala: „Nástup!“, školáci sa zoradili a ja som ich ako obvykle prepočítala. Namiesto dvadsiatich boli devätnásti. Vtedy ma napadlo, že Adamko sa pýtal na malú potrebu. Začala som ho hľadať. Kričala som na neho, no neozýval sa. Zrazu som zbadala, že z kanála trčí šiltovka. Zľakla som sa. Keď som nazrela dnu, zbadala som Adamka, ako sa pokúša dostať z kanála von,“ vysvetľuje vychovávateľka, ktorá hneď, ako bol malý chlapec z kanála von, zbadala, že s jeho rukou čosi nie je v poriadku. Nad zápästím a pod lakťom vyčnievali dve nepekne vyzerajúce hrče. Ruka rýchlo menila svoju farbu. Omodrela a začala puchnúť. V tej chvíli mi nedá nespýtať sa, prečo sa vychovávateľka rozhodla vrátiť späť do školy s chlapcom, ktorý mal trojnásobnú zlomeninu ľavej ruky a neprivolala okamžite lekársku pomoc. „Nemala som so sebou mobil a je predsa nemysliteľné, aby som nechala devätnásť detí bez dozoru a utekala s Adamkom do nemocnice. Situáciu som sa rozhodla riešiť tak, že okamžite po príchode do školy zatelefonujem Adamkovým rodičom, aby ihneď prišli,“ hovorí vychovávateľka. Adamko však do školy neprišiel. Na ceste do školy prváčikov stretla jedna z mamičiek, ktorá je zdravotná sestra. Tá okamžite zhodnotila vážnosť situácie a Adamka vzala do nemocnice. „Som veľmi vďačná pani Sahuľovej, že prejavila ochotu a šla s Adamkom k lekárovi. Ja som mohla ostatné deti doviesť bezpečne do školy a okamžite som zavolala Adamkovej mamičke, že jej syn je na vyšetrení v nemocnici,“ povie vychovávateľka a nezabudne dodať, že počas jej dlhoročnej praxe sa jej podobný prípad nestal.

Skryť Vypnúť reklamu

Z KANÁLA VYŠIEL
AŽ NA DRUHÝ POKUS
V obývačke u Hrončekovcov sa hrá malý Adamko. Ruku má zafixovanú až nad lakeť a už dnes vie, že o prázdninách pri mori môže len snívať. „Plánovali sme dovolenku v zahraničí. Adamko chodil kvôli tomu na súkromné hodiny plávania do neďalekej krytej plavárne. Aj v ten deň, keď sa mu stal úraz, mal ísť plávať,“ hovorí Marcela Hrončeková, Adamkova mamička. „Keď mi vychovávateľka oznámila, že môj syn je na chirurgii, pretože spadol do nejakej jamy, strašne som sa preľakla. Manžel zostal pri dcérke a ja som so svojou mamou utekala do nemocnice. V čase nášho príchodu mal už Adamko urobené takmer všetky predoperačné vyšetrenia. O chvíľu už ležal na operačnej sále. Nikomu neželám prežiť strach, ktorý som pociťovala. Ešte stále som nevedela, čo sa vlastne prihodilo. Až neskôr nám Adamko porozprával, ako sa šiel vycikať a spadol do otvoreného kanála,“ rozpráva pani Marcela a obráti sa na svojho syna. „Veľmi ma to bolelo. Prvýkrát som nedokázal vyliezť až navrch a v polovici som spadol späť na dno,“ hovorí malý chlapec o hrôzostrašnom zážitku, ktoré mu pripravilo popoludnie v družine. Lekárske správy hovoria jasnou rečou. Trojnásobná zlomenina bude na zahojenie potrebovať dlhší čas. Až následné lekárske vyšetrenia ukážu, či sa zdrôtované kostičky zrástli tak, ako by mali.

Skryť Vypnúť reklamu

V PARKU
Spolu s Adamkovou mamičkou prechádzame parkom. Od nešťastného pádu ubehol týždeň. Prichádzame ku kanálu, ktorý bol stále odkrytý. Pri pohľade do hlbokej diery, na dne ktorej leží veľký kus zlomenej betónovej rúry, ma zamrazí. „Nemohla som sa sem prísť pozrieť. Dnes, keď to vidím, môžem ďakovať nebesám, že sa nestalo niečo horšie,“ povie pani Marcela a snaží sa predstaviť si situáciu, keď sa jej syn pokúšal odtiaľ dostať von. Pri pohľade na maličké dievčatko, ktoré pobehuje neďaleko, zatiaľ čo jeho mamička číta na lavičke časopis, sa ma zmocní nepríjemný pocit. Takmer po dvoch týždňoch oslovujem správcu mestského parku Róberta Gorelíka. „O tomto nešťastnom prípade som doposiaľ nevedel. Nikto ma neinformoval o tom, že v parku sa nachádza odkrytý kanál. Aj keď kanály spravuje miestna vodárenská a kanalizačná spoločnosť, vždy keď zbadám, alebo mi niekto nahlási, že v parku sa nachádza odkrytý kanál, snažím sa urobiť opatrenia, aby nedošlo k nešťastiu. Obvykle kanál zakryjeme betónovým poklopom. Bohužiaľ, ľudia sú nezodpovední. Park je veľakrát terčom vandalov, ktorí devastujú všetko, čo im príde do cesty. Poklopy z kanálov neraz skončia v zberniach kovového šrotu, no a tie betónové jednoducho odvalia. Aj zo spomínaného kanála, ktorý som práve dnes opäť zakryl betónovým krytom, nedávno zvalili vandali kryt do neďalekého potoka. Veľmi ma mrzí, ak sa v parku stane nejaký úraz, ale ľudia sú nevyspytateľní. Okrem tých, ktorí si prídu do parku oddýchnuť, sem chodí aj veľa záškodníkov,“ povedal správca parku. Keďže kanály spravuje Slovenská vodárenská a kanalizačná spoločnosť, ktorá má svoj odštepný závod aj v našom meste, oslovili sme vedúceho čističky odpadových vôd a kanalizácii pána Jozefa Žubrietovského. „O úraze, ktorý sa stal malému Adamkovi, sa dozvedám až dnes. Ak by naša spoločnosť mala vedomosť o tom, že v parku sa nachádza odkrytý kanál, ktorý predstavuje vážne nebezpečenstvo pre ľudí, okamžite by sme to riešili. Za normálnych okolností postupujeme podľa plánu údržby sietí a počas roka vykonávame aj obhliadky. Nakoľko spravujeme až 70 kilometrov kanalizácií, ku každému kanálu sa odstaneme len raz za rok,“ informoval vedúci ČOV a kanalizácii v Lučenci.
Celý prípad, ktorý sa odohral pred viac ako dvoma týždňami, už rieši polícia, na ktorú sa obrátili nešťastní rodičia malého Adamka, ktorí podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. „Nechcem vznášať zbytočné obvinenia, ale niekto musí niesť zodpovednosť za to, čo sa stalo. Je nemysliteľné, aby na verejných priestranstvách, kde sa každý deň hrajú malé deti a chodia oddychovať ľudia, bol odkrytý kanál. Rovnako nie som presvedčený o správnosti postupu, aký zvolila pani vychovávateľka, keď sa rozhodla namiesto privolania lekára vrátiť sa so zraneným chlapcom späť do školy,“ hovorí Vladimír Hronček, nevlastný otecko Adamka. Čas ukáže, aké následky zanechá nešťastná udalosť. Rúčka sa možno zrastie, ale strach v duši malého chlapca zostane určite ešte poriadne dlho.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 6. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 31 238
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 26 960
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 410
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 845
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 553
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 223
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 790
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 983
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 586
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 729
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?