te nie je všetko. Predtým treba myslieť na desiatky ďalších vecí. Na prvom mieste by malo byť zdravie.
V prvom rade by mal každý poznať svoj zdravotný stav, radia odborníci. Či už idete dovolenkovať na Slovensko alebo do cudziny, musíte myslieť na to, že treba pravidelne užívať lieky. „Ide najmä o ľudí, ktorí sú chorí na srdce – kardiaci, alebo hypertonici. Takisto sa to týka alergikov, ktorí potrebujú tiež pravidelne užívať lieky,“ prízvukuje MUDr. Viera Morihladková, vedúca Oddelenia infekčnej epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Dodáva, že každý dovolenkár by mal byť zaočkovaný proti tetanu, a je jedno či ide dovolenkovať u nás alebo v zahraničí.
POZOR NA VODU
I POTRAVINY!
Na dovolenke by sa mal každý správať tak, aby sa nevystavoval zbytočnému riziku, mal by konzumovať len jedlá, ktoré sú mu známe alebo pochádzajú z overených zdrojov, a taktiež sa to týka ovocia. Nemal by si kupovať ovocie a potraviny, ktoré sú predávané pokutným spôsobom. „Samozrejme, treba myslieť aj na to, aby ste pili nezávadnú vodu. Netreba zabúdať, že ovocie si umývate pod nejakým zdrojom vody a ten zdroj vody by mal byť známy. Aby ste si dobré ovocie nekontaminovali,“ radí MUDr. Viera Morihladková.
Nezabudnite, že rizikové potraviny, ako sú napríklad majonézy, majonézové šaláty, vajíčka, sú rizikové bez ohľadu na to, či ich konzumujme na Slovensku alebo v zahraničí. Nebezpečenstvo salmonelózy hrozí všade rovnako.
POZOR NA SLNKO!
Doktorka Morihladková odporúča zbytočne sa nevystavovať riziku prehriatia organizmu. Treba počítať s tým, že najsilnejšie a najintenzívnejšie slnko je medzi 11:00 až 15:00 hodinou. Človek nie je zvyknutý až na také slnko, tak by ste sa vtedy nemali slniť z rizika prehriatia, úpalu, kolapsovitých stavov. V iných hodinách, keď sa aj vystavujete slnečným lúčom, tak by sa mal každý natierať nejakými ochrannými krémami či mliekami s vysokým faktorom. „V poslednom čase rezonuje veľmi nebezpečné ultrafialové žiarenie, ktoré priamo preniká na sietnicu a môže ju poškodzovať. Takže treba nosiť slnečné okuliare,“ zdôrazňuje MUDr. V. Morihladková a hneď na to dodáva: „Pitný režim je, samozrejme, veľmi dôležitý.“
LÁKAJÚ VÁS EXOTICKÉ KRAJINY?
V poslednom čase sú dovolenkármi veľmi vyhľadávané exotické destinácie, ako sú napríklad juhovýchodná Ázia, India, Afrika, Južná a Stredná Amerika. V tomto prípade treba myslieť pred cestou na povinné očkovanie. „V súčasnosti deklaruje Svetová zdravotnícka organizácia povinné očkovanie len proti žltej zimnici. A aj to je taxatívne vymenované, do ktorých krajín je to skutočne povinné. Väčšina očkovaní je totiž len na úrovni odporúčaní,“ hovorí V. Morihladková.
„My očkujeme proti žltej zimnici, žltačke typu A, žltačke typu B a brušnému týfusu. Záleží od toho, do ktorej krajiny človek ide a na ako dlho, aj od charakteru pobytu (či je to pracovné alebo dovolenka). Dôležité je myslieť na očkovanie dostatočne dlhý čas pred vycestovaním. Pretože jedno očkovanie sa vykonáva na jedenkrát, ale napríklad žltačka typu A a B, keď sa podáva kombinovaná vakcína alebo len samostatne, tam treba tri dávky,“ vysvetľuje epidemiologička. Kto má ďalšie otázky, informovať sa môže na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva alebo každý u svojho obvodného lekára.
Nezabudnite, sú krajiny, v ktorých sa vyskytuje malária. Proti tejto chorobe sa očkovať nedá, ale existujú antimalariká, ktoré treba užívať už pred vstupom do rizikovej oblasti. K dispozícii sú rôzne druhy, keď sa budete informovať, lekár vám určite poradí.