ovala aj v rodine Vojtecha Tamáša. „Moja mama bola jednoduchá žena. Mala astmu a ani srdce ju neposlúchalo. Peňazí sme v dome nikdy nemali dosť a tak sa začala liečiť bylinkami. Zdravie sa jej zlepšilo. Nie nadarmo sa hovorí, že na každú chorobu narástla bylinka. Príroda je naozaj božia lekáreň. Moja maminka sa dožila 83 rokov. Už vtedy som si uvedomil liečivú silu rastlín. V roku 1991 som absolvoval kurz a úspešne zložil skúšku zo znalosti o liečivých rastlinách,“tvrdí 83-ročný bylinkár. Býva v Tornali a miestni ho zvyknú volať Béla báči. Svojimi bylinkami, radami a masážami sa stal známym aj za hranicami svojho chotára.
JEHO VZOROM JE MÁRIA TREBENOVÁ
„Ľudia sa ma zvyknú pýtať, kde som sa toľko naučil o bylinkách. Ja im zvyknem hovoriť, že načúval som múdrym ľuďom, chodil s otvorenými očami a čítal knihy. Ľudia sa priveľmi odklonili od prírody. Takmer všetky choroby má na svedomí zlá životospráva a dennodenný stres. Návrat k prírode pôsobí na organizmus blahodárne. Veľmi blízka mi je Mária Trebenová. Jej knižku „Zdravie z božej lekárne“ som si prečítal veľa razy. Jej život silne ovplyvnili dve udalosti z detstva. Štyridsaťročná matka troch detí ochorela na leukémiu. Lekári jej už nedávali žiadnu nádej. Poslali ju domov zomrieť. Dávali jej len tri dni života! Jej sestra bola zúfalá. Dopočula sa, že v Karlových Varoch žije zelinkárka, ktorá pomohla už mnohým chorým. Vzala moč svojej sestry a vybrala sa k zelinkárke po radu. Tá na ňu namiesto pozdravu začala kričať, prečo až teraz ide s tou mŕtvou vodou za ňou. No pomohla. Dala jej bylinky a prikázala, aby z nich chorá pravidelne pila čaj. Za niekoľko dní sa stal zázrak. Po chorobe nebolo ani stopy. Podobné neduhy trápili aj inú ženu. Aj ona mala leukémiu. Bylinkárka jej odporučila piť niekoľko krčahov čaju denne. Uzdravila sa. Bylinky majú veľkú silu. Len ich treba vedieť správne užívať,“ hovorí so skalopevnou istotou v hlase Béla báči.
SNAŽÍ SA ĽUĎOM POMÔCŤ
Podľa neho je najdôležitejšie poznať bylinky. Nie menej je potrebné zbierať a sušiť ich správnym spôsobom. „Zbieranie, sušenie a spracovanie byliniek je pre mňa relax, ktorý prináša zdravie a úžitok iným. Tu v tomto zošítku mám mená ľudí, ktorým som pomohol. Je ich niečo vyše päťtisíc. Jeden pán prišiel ku mne o dvoch paliciach. Po dvoch týždňoch si palice zabudol u mňa. Najčastejšie prichádzajú ku mne ľudia s boľavou chrbticou. Na boľavý chrbát pomáha nechtíková masť alebo tinktúra z kostihoja, prasličky a ľubovníka či kúpeľ z dúšky. No veľmi dôležitá je aj masáž. Úprimne ju každému odporúčam. Samozrejme, nie u šarlatánov, ktorí môžu spôsobiť chorému ešte väčšie problémy,“ tvrdí fytoterapeut. V minulosti pri svojom liečení používal len bylinky, ktoré rástli voľne v prírode. Dnes si už niektoré pestuje aj doma. V jeho záhradke nájdete mätu priepornú, nechtík lekársky, medovku, pamajorán. Suší ich v prievane v garáži a balí do papierových vrecúšok. „Materina dúška rastie na pasienkoch. Veľmi pekne vonia a treba ju zbierať za slnečného počasia, najlepšie na poludnie, keď najviac svieti slnko. Odporúčam ju piť pri žalúdočných problémoch, nádche, ale napríklad keď ju zmiešame so skorocelom kopijovitým, pomáha aj pri ochorení dýchacích ciest a pomáha aj pri depresii. Mária Trebenová ju dokonca odporúča aj pri epilepických záchvatoch.“
LIEČBA BYLINKAMI JE DLHODOBÁ
Život sa s Vojtechom Tamášom nemaznal. Zažil biedu aj deportáciu do Čiech. „Nahnali nás do vagónov ako dobytok. Len preto, že sme boli pričlenení k Maďarsku. Mal som však šťastie na dobrých ľudí. Pomohli mi. Možno aj preto dnes s takou láskou chcem pomáhať ja iným. Hreje ma pri srdci, keď vlastnými skúsenosťami, bylinkami a masážou viem pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Povznáša ma to a dodáva silu, byť v tom, čo robím, lepší. Keď som sa prihlásil na kurz poznal som približne dvadsať byliniek. Dnes ich poznám tri, možno aj štyri razy toľko. Medicína začína čoraz viac uznávať prírodné liečiteľstvo a to ma veľmi teší. Správne kúry z byliniek nemôžu nikomu uškodiť. Nadmerné užívanie liekov škodí. Lieky na choroby musia vynájsť. Bylinka narastie sama v božej lekárni. Na rozdiel od chemických liekov je liečba bylinkami dlhodobá. Účinok sa zvyčajne nedostaví po dvoch – troch dňoch ako pri antibiotikách, ale liečba bylinami nezanecháva vedľajšie účinky. Aj tak ju však treba správne časovať, je to dôležité preto, aby si organizmus nezvykol na podporné látky a začal správne fungovať sám. Spýtajte sa mojich „pacientov“, či im pomohli. Mladosť prichádza vnútra a na to, aby sme boli vnútorne zdraví, potrebujeme vedieť využiť dary prírody,“ dodá bylinkár a povzdychne: „Škoda, že už nie je medzi nami Mária Trebenová. Jej liečebné úspechy mohli pomôcť ešte mnohým ľuďom.“