RÚVZ Banská Bystrica.
Mohli by ste stručne vysvetliť, čo je to toxoplazmóza?
- Toxoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré patrí medzi zoonózy, to znamená nákazy prenášané zo zvierat na ľudí. Pôvodcom tejto nákazy je parazit – Toxoplasma gondii. Hostiteľom parazita je mačka vylučujúca drobné, okom neviditeľné cysty, ktorými sa môžu nakaziť iné zvieratá (napr. psy), ale aj človek. Človek sa nakazí neopatrným zaobchádzaním s mačacími výkalmi, hladkaním srsti, keď si neumyje ruky a tiež požitím cýst obsiahnutých v surovom alebo nedostatočne tepelne upravenom mäse (ošípaných, oviec, kôz, králikov, poľovnej zveri a iných).
Ako sa prejavuje nákaza touto chorobou?
- Inkubačná doba toxoplazmózy sa pohybuje od jedného do dvoch týždňov. Vo väčšine prípadov nákaza prebehne bez klinických príznakov. Pri zjavnej toxoplazmóze sa rozlišuje forma vrodená a získaná. Vrodené poškodenie vzniká spravidla ako následok infekcie ženy v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Vrodená forma býva často príčinou potratu, predčasného pôrodu, pôrodu mŕtveho plodu alebo poškodeného plodu. Pri získanej forme býva v klinickom obraze chorého prítomná zvýšená telesná teplota, únava, zdurenie lymfatických uzlín a zažívacie obtiaže. Zvyčajne neskorým prejavom vrodenej, ale aj získanej toxoplazmózy, je postihnutie oka.
Proti každému infekčnému ochoreniu je vždy najlepšia prevencia. Akú formu prevencie by ste poradili čitateľom?
- V prevencií hrá významnú úlohu dodržiavanie hygienických zásad, konzumácia len dostatočne tepelne upraveného mäsa a prevareného alebo pasterizovaného mlieka, umývanie ovocia a zeleniny pred konzumáciou. Dôležité je vyhýbať sa kontaktu s predmetmi, ktoré by mohli byť znečistené výkalmi mačiek, prípadne použiť pri manipulácií s týmito predmetmi rukavice. V prípade znečistenia pieskovísk mačacími výkalmi je tiež dôležité zabrániť deťom hrať sa v nich. Ale za najdôležitejšie a zároveň najúčinnejšie preventívne opatrenie považujem dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny – umývanie rúk.