elovi pomohla s prebudovaním jeho bytu. Neskôr ale vážne ochorela. Jej manžel podal v Budapešti návrh na rozvod a aj ich rozviedli. Bývalý manžel sa naďalej zdržuje v Líbyi, postupom maďarských právnych orgánov sa cíti byť ukrivdená. Zostala bez prostriedkov, s minimálnym dôchodkom, deti jej žijú v zahraničí, nevie si rady, nevie ako má prežiť. Toľko stručne z rozsiahleho listu.
Vážená pani M. K., právny problém, ktorý ste opísali vo svojom liste, je značne rozsiahly a dôkazne náročný. Vo vašom prípade ide o zložitý právny stav s prvkami medzinárodného práva. Z listu nie je jasné, či vaše manželstvo bolo uznané aj na území Slovenskej republiky, preto vychádzajúc z obsahu, majetkoprávne vysporiadanie po rozvode manželstva môžete uplatňovať v Maďarskej republike a Lýbii. Vo všeobecnosti Zákon o rodine č. 36/2005 Z. z. upravuje príspevok na výživu rozvedeného manžela tak, že rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi. Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru. Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie. Zákon upravuje aj vyživovaciu povinnosť detí k rodičom tak, že deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú. Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí. Treba však uviesť, že vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi, predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
Miestne príslušným na riešenie týchto otázok je všeobecný súd povinného. Vzhľadom k tomu, že váš bývalý manžel ako aj ďalšie dve deti majú miesto svojho bydliska mimo územia Slovenskej republiky a navyše sú cudzími štátnymi príslušníkmi, miestom podania príslušných návrhov, resp. žalôb budú súdy mimo územia Slovenskej republiky. Tieto okolnosti budú vyžadovať značné náklady, ktoré podľa vášho vyjadrenia nie ste schopná znášať. Preto vzhľadom k vašim finančným možnostiam vám odporúčam obrátiť sa s vašim problémom priamo na Ministerstvo spravodlivosti SR a požiadať o bezplatnú právnu pomoc.