Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

V Látkach sa onedlho stretnú rodáci

Látky, so svojimi miestnymi časťami ako sú Polianky, Mláky, Paseky, Podbykovo, Nový Svet, Čechánky a Táňovo, patria medzi dedinky s osobitným čarom. Už len samotný fakt, že ležia v náručí nádhernej prírody, ich predurčuje, aby boli vyhľadávané nielen chat

ármi a turistami, ale hlavne ľuďmi, ktorí chcú utiecť pred stresom a závratným kolotočom uponáhľaného sveta. Kedysi tu žili chudobní ľudia, ktorých najväčším bohatstvom, okrem malých švíkov políčok roztrúsených po okolitých kopcoch, boli pracovité mozoľnaté ruky a dobré srdce. Ani napriek ťažkej dobe, keď mladí z kopcov utekajú za prácou do miest, život v Látkach nevymiera spolu so starcami.
Rovnako ako minulý rok, aj tento zavítajú v druhý septembrový deň do obce rodáci s nostalgickou spomienkou na časy, keď bola osada ešte plná života. Nejednému sa v očiach zalesknú slzy pri spomienkach na detstvo a mladosť, poznačené tvrdou prácou na poli, popri ktorej sa nezabúdalo ani na zábavu. Koľkože bolo takých dní, keď sa dolinami ozýval spev a rezké tóny harmoniky?
Na časy, keď maličké švíky políčok, roztrúsených po okolitých lazoch, boli jediné, z čoho sa dalo vyžiť alebo zvyky, ktoré sa zrodili pri robotách, sa jednoducho nedá zabudnúť. Obec aj kraj sa mení každým dňom. Staré domy sa nakláňajú k zemi a na ich miestach začínajú vyrastať chaty. Polia sa pomaly zalesňujú a úzke kľukaté cestičky miznú vo vysokej tráve. V spomienkach však všetko zostalo tak, ako pred mnohými rokmi. Ľudia si podávajú ruky a napriek pribúdajúcim vráskam a striebru na hlave, si stále majú čo povedať.
Na stretnutie rodákov Mláky 2005, ktoré sa uskutočnilo temer pred rokom, zavítalo takmer 600 hostí. Tancu, spevu, skvelej muziky a dobrej nálady, nebolo konca kraja. Folklórne súbory ako Hriňovčan, Ipeľ, Bazalička, Jánošík, Klenovčan a sólisti Roman Malatinec, Martin Mitter, Rasťo Andris a Zuzana Mojžišová, spestrili toto pekné podujatie. Pod úspešné zorganizovanie minuloročného stretnutia rodákov v osade Mláky sa najviac podpísal Igor Dávid so svojou, dnes už nebohou manželkou, ktorá si počas svojho života toto miesto zamilovala. Poprosila svojho manžela, aby v takmer vyľudnenej osade zorganizoval stretnutie rodákov. Po vojne by ste napočítali v Mlákach vyše osemdesiat súpisných čísiel, čo predstavovalo vyše päťsto duší. Toto číslo sa približuje k dnešnému počtu obyvateľov Látok.

SkryťVypnúť reklamu

Každá obec má svoje boľavé miesta

Snáď niet obce, ktorá by nezápasila s problémami. Horské dedinky to majú ešte ťažšie, pretože sa musia popasovať z dlhším zimným obdobím. „Letná a zimná údržba ciest, ktorých má naša obec vyše 50 kilometrov, nám uberie viac ako jednu tretiu z obecného rozpočtu. Pritom dostávame dotáciu od štátu rovnako, ako obce, ktoré ležia v nižšej nadmorskej výške a spravujú kratšie úseky ciest. Náklady sú zvýšené už aj tým, že ich v zime nemôžeme posýpať soľou a škvarou. Spomeniem minulú zimu, ktorá bola bohatá na zrážky a stála nás o 350 - tisíc korún viac, ako bol priemer posledných troch rokov. Keďže z priľahlých osád dochádzajú žiaci do škôl, pracujúci do zamestnania, pričom musíme myslieť na zásobovanie obyvateľov a prístup k rekreačným zariadeniam, nemôžeme údržbu ciest zanedbať. Finančne náročné je používanie techniky, ktorou sú okrem bežnej hlavne buldozéry, LKT a snehová fréza. Počas kalamity nás navštívili i členovia minulej vlády a lúčili sa s prísľubom zvýšenia dotácií pre vyššie položené obce v rozpočte na budúci rok. Vlani bolo založené v Tatranskej Lomnici „Združenie vysokohorských obcí“, ktoré by nám malo pomôcť pri vyjednávaní s vládou, prípadne našim parlamentom. Veríme, že sa nájde spoločná dohoda, ktorá pomôže odstrániť túto krivdu,“ hovorí Martin Škopík, starosta obce Látky a podotkne, že druhým boľavým miestom obce je zabezpečenie zberu a odvozu komunálneho odpadu z tak veľkého územia. „Centrum obce je zabezpečené 1100 – litrovými smetnými nádobami a okrem menších problémov, ako je napĺňanie trávou, konármi, kameňmi, ale i zvyškami potravy, či zvierat, je zvoz mesačne zabezpečený. Horšie je to už s odpadom v odľahlých osadách, kde sú vystavané prevažne súkromné rekreačné chaty. Na niektorých miestach, hneď po vyvezení veľkoobjemového kontajnera, je o pár dní opäť plný, ale nie odpadom. Veľakrát sa stane, že tam skončí nepotrebné drevo, skriňa, dvere, opotrebované elektrické spotrebiče alebo stavebný odpad. Likvidácia takéhoto kontajnera stojí od 8 – 15 tisíc korún, pričom viacerí majitelia chát odmietajú platiť, odvolávajúc sa na nový zákon o odpadoch. Z týchto problémov sa dostaneme len vtedy, keď všetci chatári pochopia, že do kontajnerov patrí len komunálny odpad. Je nemysliteľné, aby sme sledovali, či sa niekto vo svojej chate zdržiava, pretože v našom katastri evidujeme takmer 400 súkromných rekreačných chát. Obec predsa nemôže doplácať na chatárov z vlastných prostriedkov. Aj napriek týmto ťažkostiam môžem konštatovať, že v okolitých lesoch nie sú „divoké“ skládky, aké môžeme vídať pri odpočívadlách na ostatných miestach Slovenska,“ dodá starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Na svojich športovcov sú Látčania hrdí

Nielen v zime Látky ožívajú. Futbalu a tenisu v tejto obci tiež venujú veľkú pozornosť. Mužstvo dospelých TJ Družstevník Látky už od postupu z II. triedy patrí k stabilným hráčom v I. triede, v ktorej sa zápasí o prvé priečky. „Na dobrom udržiavanom trávniku, o ktorý sa stará miestny obecný úrad, sa hrá útočný a oku lahodiaci futbal. Prvá trieda je pre našu malú obec, dá sa povedať, dostačujúca. Postúpiť nechceme. Piata liga je finančne náročná súťaž. Treba myslieť aj na to, že vzdialenosti medzi mestami a obcami sú oveľa väčšie ako v I. triede. O postupe by sa dalo hovoriť len v prípade výstavby tribúny s novými šatňami. Napriek tomu, že projekt je už hotový, výstavbe bráni majetkové vysporadanie ihriska. Káder ostal pokope, len sa pred sezónou zmenil tréner. Starý tréner p. Novodomec, ostal trénerom lyžiarov a mladých futbalistov. Novým trénerom je Ivan Sivok,“ hovorí starosta obce. O financovanie oddielu sa stará rovnako obec a roľnícke družstvo. Aj pomoc sponzorov je veľmi vítaná. „Cieľom v novej sezóne je umiestnenie sa do šiesteho miesta. Nový káder mužstva je nasledujúci: dospelí – Marek Chromek, Marek Pisár, Ján Melicher, Ján Pisár – K, Ján Kršiak, Anton Sivok, Mário Tazberík, Ján Kubiš ml., Milan Hazucha, Tomáš Kamenský, Michal Kamenský, Pavel Kortiš, Jozef Gombala, Ján Kubiš st., Miroslav Paľuch, Ivan Sivok, Ján Segeč, Rudolf Sivok, Jozef Lupták, Jaroslav Kamenský, Marek Olšiak. O futbal sa stará len úzka skupina vedenia a to: Martin Škopík – predseda oddielu, Ján Pisár – manažér oddielu, Ján Segeč – hospodár, Ivan Sivok – tréner A, František Novodomec – tréner starších žiakov. Starší žiaci hneď v prvom roku prihlásenia do súťaže skončili na peknom treťom mieste. O toto sa pričinil káder v zložení: Radovan Sivok, Rudolf Michalovský, Jaroslav Máliš, Martin Václavík, Andrej Segeč, Peter Chromek, Jozef Škopík – K, Pavol Kurčík, Juraj Latús, Lukáš Kuvik, Ján Plavuch, Martin Belko, Šimon Podhora, Lukáš Kršiak, Peter Kuvik, Ondrej Šustek. Cieľom tohto oddielu je umiestnenie do piateho miesta.
„V oblasti športu máme klub bežeckého lyžovania pod vedením už spomínaného pána Novodomca. Členovia tohto klubu sa pravidelne umiestňujú na majstrovstvách Slovenska na popredných miestach. Každý rok prinesú niekoľko medailí. Veľkú radosť nám robí tenisový oddiel, ktorý po postupe z druhej triedy hrá I. triedu v oblasti Zvolenska,“ dodal Martin Škopík.

SkryťVypnúť reklamu

Divadelníka nájdete takmer v každej rodine

Keď sa hovorí o kultúrnom živote v obci Látky, nemožno nespomenúť ochotnícky divadelný krúžok, ktorý má bohatú tvorivú minulosť aj súčasnosť. Svoju činnosť začal už pred 28 rokmi. Prvá divadelná hra s ktorou divadelníci potešili obecenstvo bola Páva. Od tej doby pravidelne nacvičujú aspoň raz do roka. Na Veľkonočnú nedeľu sa koná vždy veľká premiéra s následnými dvoma - troma reprízami v susedných obciach. Naposledy urobili všetkým divákom dobrú náladu veselohry autora Emila Gelnera „Klbko“ alebo Mariána Sklenku „Ulička sváru“. Predstavenie pre žiakov ZŠ v Látkach a Detvianskej Hute v posledný vyučovací deň pred veľkonočnými prázdninami ocenia najmä rodiny žiakov. Divadelné nácviky sa vedú pod režisérskou taktovkou Jána Škvarku. Na výbere hry, osobách a obsadení, kostýmoch, sa podieľajú všetci členovia krúžku, v ktorom pracujú doslova celé rodiny. Z rodiny Paľúchovcov tu nájdete otca, syna, dcéru a malého vnúčika. Ani Kršiakovcom nie sú divadelné dosky vzdialené. Divadlo učarovalo rovnako Segečovcom a Chovanovcom. Otec obce Martin Škopík a tiež dve pracovníčky obecného úradu, nielenže vystupujú, ale podieľajú sa aj o zabezpečenie podmienok na skúšky počas zimného obdobia. „V obci máme kultúrny dom s elektrickým vykurovaním spolu s krbovými kachľami na pevné palivo. Pred premiérou hry zabezpečí sálu, ktorá má kapacitu 220 miest a odborné práce na prípravu scén, obecný úrad častokrát v rámci verejnoprospešných prác nezamestnaných,“ hovorí starosta.
V obci je činný aj detský divadelný krúžok. Už dávnejšie odohral pod vedením Boženy Tisoňovej jej pásmo vianočných zvykov v Látkach „Od Lucii do Troch kráľov“. Nasledovala rozprávka Zhavranení bratia pod vedením Evky a Janky Segečových. V minulom roku nacvičila Emília Kršiaková spolu s divadelným súborom hru Snehová kráľovná. Tohtoročné oslavy Dňa matiek boli v Látkach naozaj sviatočné. Divadelníci sa tiež podieľali na kultúrnom programe poriadanom v tento deň. Pod vedením Márie Hazuchovej odohrali hru Rodičia na predaj. Rovnako ako u dospelých aj v detskom divadle si zahrajú súrodenci z mnohých rodín, ktoré žijú v obci.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 7. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 8. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 544
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 781
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 7 280
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 938
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 843
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 747
 7. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 2 732
 8. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 068

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 2. Anna Miľanová: Ďalšia moja tvorba záložiek do kníh, čať 3.
 3. Jakub Konečný: Štát chce od decembra vrátiť železničnú dopravu o veľký krok späť
 4. Ján Škerko: Putin to povedal jasne, správy z frontu
 5. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Morálna dilema: Drogy, prostitúcia a surogačné materstvo. Zdaniť a legalizovať alebo zachovať status quo?
 6. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Slané parené i smažené osie hniezda
 7. Elena Antalová: Vďaka za zákaz interrupcií, Američania
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 766
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 222
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 782
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 883
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 812
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 618
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 699
 8. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 2 745
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Vítanie leta v Cinobani prinieslo zábavu pri známych hitoch z 90. rokov minulého storočia.

Program podujatia bol pripravený pre všetky vekové kategórie.


4 h
Priemyselný park v Utekáči vznikol na mieste niekdajšej sklárne.

Investor, ktorý prejavil záujem podnikať v hladovej doline, má objednávky na roky dopredu.


24. jún
Ilustračná fotografia.

Na konci podujatia sa rozhoria aj Jánske vatry.


(rv) 24. jún
Pátracia akcia v okolí Látok mala šťastný komiec.

Konala sa v okolí Látok za účasti viacerých zložiek.


24. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ pozemku vyčíslil škodu na asi 6-tisíc eur.


11 h

Dokopy 25 rokov hral v štyroch veľmi populárnych kapelách.


Lajos Telek 21. jún

Roman Hanajík poukazoval na hoaxy vo videách Igora Bukovského.


25. jún

Ľuboš odišiel v stredu, v piatok ohlásili jeho nezvestnosť.


25. jún

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 2. Anna Miľanová: Ďalšia moja tvorba záložiek do kníh, čať 3.
 3. Jakub Konečný: Štát chce od decembra vrátiť železničnú dopravu o veľký krok späť
 4. Ján Škerko: Putin to povedal jasne, správy z frontu
 5. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Morálna dilema: Drogy, prostitúcia a surogačné materstvo. Zdaniť a legalizovať alebo zachovať status quo?
 6. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Slané parené i smažené osie hniezda
 7. Elena Antalová: Vďaka za zákaz interrupcií, Američania
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 9 766
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 222
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 782
 4. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 883
 5. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 812
 6. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 618
 7. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 4 699
 8. Miroslav Lukáč: Kto je ešte dnes rusofil, potrebuje odbornú pomoc. 2 745
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu