Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

V Látkach sa onedlho stretnú rodáci

Látky, so svojimi miestnymi časťami ako sú Polianky, Mláky, Paseky, Podbykovo, Nový Svet, Čechánky a Táňovo, patria medzi dedinky s osobitným čarom. Už len samotný fakt, že ležia v náručí nádhernej prírody, ich predurčuje, aby boli vyhľadávané nielen chat

ármi a turistami, ale hlavne ľuďmi, ktorí chcú utiecť pred stresom a závratným kolotočom uponáhľaného sveta. Kedysi tu žili chudobní ľudia, ktorých najväčším bohatstvom, okrem malých švíkov políčok roztrúsených po okolitých kopcoch, boli pracovité mozoľnaté ruky a dobré srdce. Ani napriek ťažkej dobe, keď mladí z kopcov utekajú za prácou do miest, život v Látkach nevymiera spolu so starcami.
Rovnako ako minulý rok, aj tento zavítajú v druhý septembrový deň do obce rodáci s nostalgickou spomienkou na časy, keď bola osada ešte plná života. Nejednému sa v očiach zalesknú slzy pri spomienkach na detstvo a mladosť, poznačené tvrdou prácou na poli, popri ktorej sa nezabúdalo ani na zábavu. Koľkože bolo takých dní, keď sa dolinami ozýval spev a rezké tóny harmoniky?
Na časy, keď maličké švíky políčok, roztrúsených po okolitých lazoch, boli jediné, z čoho sa dalo vyžiť alebo zvyky, ktoré sa zrodili pri robotách, sa jednoducho nedá zabudnúť. Obec aj kraj sa mení každým dňom. Staré domy sa nakláňajú k zemi a na ich miestach začínajú vyrastať chaty. Polia sa pomaly zalesňujú a úzke kľukaté cestičky miznú vo vysokej tráve. V spomienkach však všetko zostalo tak, ako pred mnohými rokmi. Ľudia si podávajú ruky a napriek pribúdajúcim vráskam a striebru na hlave, si stále majú čo povedať.
Na stretnutie rodákov Mláky 2005, ktoré sa uskutočnilo temer pred rokom, zavítalo takmer 600 hostí. Tancu, spevu, skvelej muziky a dobrej nálady, nebolo konca kraja. Folklórne súbory ako Hriňovčan, Ipeľ, Bazalička, Jánošík, Klenovčan a sólisti Roman Malatinec, Martin Mitter, Rasťo Andris a Zuzana Mojžišová, spestrili toto pekné podujatie. Pod úspešné zorganizovanie minuloročného stretnutia rodákov v osade Mláky sa najviac podpísal Igor Dávid so svojou, dnes už nebohou manželkou, ktorá si počas svojho života toto miesto zamilovala. Poprosila svojho manžela, aby v takmer vyľudnenej osade zorganizoval stretnutie rodákov. Po vojne by ste napočítali v Mlákach vyše osemdesiat súpisných čísiel, čo predstavovalo vyše päťsto duší. Toto číslo sa približuje k dnešnému počtu obyvateľov Látok.

Skryť Vypnúť reklamu

Každá obec má svoje boľavé miesta

Snáď niet obce, ktorá by nezápasila s problémami. Horské dedinky to majú ešte ťažšie, pretože sa musia popasovať z dlhším zimným obdobím. „Letná a zimná údržba ciest, ktorých má naša obec vyše 50 kilometrov, nám uberie viac ako jednu tretiu z obecného rozpočtu. Pritom dostávame dotáciu od štátu rovnako, ako obce, ktoré ležia v nižšej nadmorskej výške a spravujú kratšie úseky ciest. Náklady sú zvýšené už aj tým, že ich v zime nemôžeme posýpať soľou a škvarou. Spomeniem minulú zimu, ktorá bola bohatá na zrážky a stála nás o 350 - tisíc korún viac, ako bol priemer posledných troch rokov. Keďže z priľahlých osád dochádzajú žiaci do škôl, pracujúci do zamestnania, pričom musíme myslieť na zásobovanie obyvateľov a prístup k rekreačným zariadeniam, nemôžeme údržbu ciest zanedbať. Finančne náročné je používanie techniky, ktorou sú okrem bežnej hlavne buldozéry, LKT a snehová fréza. Počas kalamity nás navštívili i členovia minulej vlády a lúčili sa s prísľubom zvýšenia dotácií pre vyššie položené obce v rozpočte na budúci rok. Vlani bolo založené v Tatranskej Lomnici „Združenie vysokohorských obcí“, ktoré by nám malo pomôcť pri vyjednávaní s vládou, prípadne našim parlamentom. Veríme, že sa nájde spoločná dohoda, ktorá pomôže odstrániť túto krivdu,“ hovorí Martin Škopík, starosta obce Látky a podotkne, že druhým boľavým miestom obce je zabezpečenie zberu a odvozu komunálneho odpadu z tak veľkého územia. „Centrum obce je zabezpečené 1100 – litrovými smetnými nádobami a okrem menších problémov, ako je napĺňanie trávou, konármi, kameňmi, ale i zvyškami potravy, či zvierat, je zvoz mesačne zabezpečený. Horšie je to už s odpadom v odľahlých osadách, kde sú vystavané prevažne súkromné rekreačné chaty. Na niektorých miestach, hneď po vyvezení veľkoobjemového kontajnera, je o pár dní opäť plný, ale nie odpadom. Veľakrát sa stane, že tam skončí nepotrebné drevo, skriňa, dvere, opotrebované elektrické spotrebiče alebo stavebný odpad. Likvidácia takéhoto kontajnera stojí od 8 – 15 tisíc korún, pričom viacerí majitelia chát odmietajú platiť, odvolávajúc sa na nový zákon o odpadoch. Z týchto problémov sa dostaneme len vtedy, keď všetci chatári pochopia, že do kontajnerov patrí len komunálny odpad. Je nemysliteľné, aby sme sledovali, či sa niekto vo svojej chate zdržiava, pretože v našom katastri evidujeme takmer 400 súkromných rekreačných chát. Obec predsa nemôže doplácať na chatárov z vlastných prostriedkov. Aj napriek týmto ťažkostiam môžem konštatovať, že v okolitých lesoch nie sú „divoké“ skládky, aké môžeme vídať pri odpočívadlách na ostatných miestach Slovenska,“ dodá starosta.

Skryť Vypnúť reklamu

Na svojich športovcov sú Látčania hrdí

Nielen v zime Látky ožívajú. Futbalu a tenisu v tejto obci tiež venujú veľkú pozornosť. Mužstvo dospelých TJ Družstevník Látky už od postupu z II. triedy patrí k stabilným hráčom v I. triede, v ktorej sa zápasí o prvé priečky. „Na dobrom udržiavanom trávniku, o ktorý sa stará miestny obecný úrad, sa hrá útočný a oku lahodiaci futbal. Prvá trieda je pre našu malú obec, dá sa povedať, dostačujúca. Postúpiť nechceme. Piata liga je finančne náročná súťaž. Treba myslieť aj na to, že vzdialenosti medzi mestami a obcami sú oveľa väčšie ako v I. triede. O postupe by sa dalo hovoriť len v prípade výstavby tribúny s novými šatňami. Napriek tomu, že projekt je už hotový, výstavbe bráni majetkové vysporadanie ihriska. Káder ostal pokope, len sa pred sezónou zmenil tréner. Starý tréner p. Novodomec, ostal trénerom lyžiarov a mladých futbalistov. Novým trénerom je Ivan Sivok,“ hovorí starosta obce. O financovanie oddielu sa stará rovnako obec a roľnícke družstvo. Aj pomoc sponzorov je veľmi vítaná. „Cieľom v novej sezóne je umiestnenie sa do šiesteho miesta. Nový káder mužstva je nasledujúci: dospelí – Marek Chromek, Marek Pisár, Ján Melicher, Ján Pisár – K, Ján Kršiak, Anton Sivok, Mário Tazberík, Ján Kubiš ml., Milan Hazucha, Tomáš Kamenský, Michal Kamenský, Pavel Kortiš, Jozef Gombala, Ján Kubiš st., Miroslav Paľuch, Ivan Sivok, Ján Segeč, Rudolf Sivok, Jozef Lupták, Jaroslav Kamenský, Marek Olšiak. O futbal sa stará len úzka skupina vedenia a to: Martin Škopík – predseda oddielu, Ján Pisár – manažér oddielu, Ján Segeč – hospodár, Ivan Sivok – tréner A, František Novodomec – tréner starších žiakov. Starší žiaci hneď v prvom roku prihlásenia do súťaže skončili na peknom treťom mieste. O toto sa pričinil káder v zložení: Radovan Sivok, Rudolf Michalovský, Jaroslav Máliš, Martin Václavík, Andrej Segeč, Peter Chromek, Jozef Škopík – K, Pavol Kurčík, Juraj Latús, Lukáš Kuvik, Ján Plavuch, Martin Belko, Šimon Podhora, Lukáš Kršiak, Peter Kuvik, Ondrej Šustek. Cieľom tohto oddielu je umiestnenie do piateho miesta.
„V oblasti športu máme klub bežeckého lyžovania pod vedením už spomínaného pána Novodomca. Členovia tohto klubu sa pravidelne umiestňujú na majstrovstvách Slovenska na popredných miestach. Každý rok prinesú niekoľko medailí. Veľkú radosť nám robí tenisový oddiel, ktorý po postupe z druhej triedy hrá I. triedu v oblasti Zvolenska,“ dodal Martin Škopík.

Skryť Vypnúť reklamu

Divadelníka nájdete takmer v každej rodine

Keď sa hovorí o kultúrnom živote v obci Látky, nemožno nespomenúť ochotnícky divadelný krúžok, ktorý má bohatú tvorivú minulosť aj súčasnosť. Svoju činnosť začal už pred 28 rokmi. Prvá divadelná hra s ktorou divadelníci potešili obecenstvo bola Páva. Od tej doby pravidelne nacvičujú aspoň raz do roka. Na Veľkonočnú nedeľu sa koná vždy veľká premiéra s následnými dvoma - troma reprízami v susedných obciach. Naposledy urobili všetkým divákom dobrú náladu veselohry autora Emila Gelnera „Klbko“ alebo Mariána Sklenku „Ulička sváru“. Predstavenie pre žiakov ZŠ v Látkach a Detvianskej Hute v posledný vyučovací deň pred veľkonočnými prázdninami ocenia najmä rodiny žiakov. Divadelné nácviky sa vedú pod režisérskou taktovkou Jána Škvarku. Na výbere hry, osobách a obsadení, kostýmoch, sa podieľajú všetci členovia krúžku, v ktorom pracujú doslova celé rodiny. Z rodiny Paľúchovcov tu nájdete otca, syna, dcéru a malého vnúčika. Ani Kršiakovcom nie sú divadelné dosky vzdialené. Divadlo učarovalo rovnako Segečovcom a Chovanovcom. Otec obce Martin Škopík a tiež dve pracovníčky obecného úradu, nielenže vystupujú, ale podieľajú sa aj o zabezpečenie podmienok na skúšky počas zimného obdobia. „V obci máme kultúrny dom s elektrickým vykurovaním spolu s krbovými kachľami na pevné palivo. Pred premiérou hry zabezpečí sálu, ktorá má kapacitu 220 miest a odborné práce na prípravu scén, obecný úrad častokrát v rámci verejnoprospešných prác nezamestnaných,“ hovorí starosta.
V obci je činný aj detský divadelný krúžok. Už dávnejšie odohral pod vedením Boženy Tisoňovej jej pásmo vianočných zvykov v Látkach „Od Lucii do Troch kráľov“. Nasledovala rozprávka Zhavranení bratia pod vedením Evky a Janky Segečových. V minulom roku nacvičila Emília Kršiaková spolu s divadelným súborom hru Snehová kráľovná. Tohtoročné oslavy Dňa matiek boli v Látkach naozaj sviatočné. Divadelníci sa tiež podieľali na kultúrnom programe poriadanom v tento deň. Pod vedením Márie Hazuchovej odohrali hru Rodičia na predaj. Rovnako ako u dospelých aj v detskom divadle si zahrajú súrodenci z mnohých rodín, ktoré žijú v obci.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 652
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 755
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 743
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 729
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 596
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 625
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 436
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 328
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 186
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 076
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Lučenec sa po prehre s moskovským gigantom rozlúčil s Ligou majstrov

Novohradčania sa v aktuálnom ročníku prebojovali medzi 32 najlepších tímov Európy.

Mimel Lučenec.
Počas prvej etapy očkovania v rimavskosobotskej nemocnici.

Do jednej z dvoch hodnotiacich komisií sudcov pribudla sukyňa z Lučenca

Skompletizovaná bola hodnotiaca komisia číslo dva. Jej novou členkou je bývalá sudkyňa Okresného súdu Lučenec Kristina Glezgová.

Ilustračné foto.
Sociálne slabšej rodine kúpili elektrospotrebiče aj detský kočík.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

AKTUALIZOVANÉ o 16.31

Rady pred odbernými miestami v Nitre sa skrátili, mnohých vybavili bez čakania

V meste je otvorených o päť odberných miest viac ako pred týždňom.

Už ste čítali?