Piatok, 10. júl, 2020 | Meniny má AmáliaKrížovkyKrížovky

Mám veľmi silné sociálne cítenie

Chemička, stredoškolská i vysokoškolská učiteľka Doc. RNDr. Šarlota Jágerská, CSc. sa narodila 26. 8. 1931 v Sušanoch, okres Poltár. Ľudovú školu navštevovala vo Vyšnej Pokoradzi, gymnázium v Rimavskej Sobote, kde maturovala v r. 1951. V r. 1951-55 študov

ala chémiu a fyziku na Prírodovedeckej fakulte (Prír. F) UK v Bratislave. V r. 1955-62 bola stredoškolskou učiteľkou na Gymnáziu B. S. Timravy v Lučenci. V r. 1962-91 pôsobila ako vysokoškolská učiteľka na Pedagogickej fakulte (PgF) Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, docentkou je od r. 1980. Od r. 1991 žije na dôchodku v Banskej Bystrici.

Pani docentka, čo predstavuje vo vašom živote rodina, domov?
Paradoxne moje rodisko Sušany nevyvoláva vo mne krásne pocity o rodnej dedinke a šťastnom detstve, ale naopak strašné pocity čohosi hrozného, čo postihlo našu úbohú rodinu už pri jej vzniku. V r. 1924 tu kúpil môj otec vodný mlyn za dedičstvo po jeho rodičoch, ktorí odišli do Ameriky. Mlyn dal zrenovovať a keďže tam bol stály nedostatok vody, dal sa nahovoriť na kúpu špeciálneho motora-generátora od firmy Ježek Blansko. Pri splácaní motora sa do celej veci zamontoval istý šikovný podvodník, ktorý prešpekulovanými manipuláciami získal všetko – mlyn i s motorom. My sme ostali bez akýchkoľvek prostriedkov pre život a so slzami pre plač. Odišli sme k matkiným rodičom do Čerenčian pri Rimavskej Sobote. V r. 1934 sme si prenajali od istého mlynára dom v neďalekej obci Vyšná Pokoradz. V tejto dedinke som prežila krásne detstvo s dobrými a láskavými rodičmi, ktorí hrdlačili na úrodných pokoradzských poliach, aby sme mohli prežiť. Prázdniny som trávila u starých rodičov v Čerenčanoch, na čo mám nádherné spomienky.
Zamerajme teraz, prosím našu pozornosť na vaše štúdiá.
Na Vyšnej Pokoradzi som začala chodiť do ľudovej školy. Bola to jednotriedka s láskavým a múdrym pánom učiteľom Júliusom Alexym. Školu som si veľmi obľúbila a dosahovala som vždy dobré výsledky. Vedela som pekne spievať, spevávala som aj v kostole. Pán učiteľ chcel mať zo mňa speváčku, no ja som však išla na gymnázium a spevu som sa nevenovala. Na gymnáziu sme mali výborných profesorov, mňa očaril najmä profesor chémie Pavel Oravec. Bol rodákom z Pondelka (dnes Hrnčiarska Ves), študoval na Karlovej univerzite v Prahe i na parížskej Sorbone. Jeho dcéra Zlatica bola mojou najlepšou priateľkou, počas celého štúdia sme sedeli v jednej lavici. Boli to krásne roky. Zmaturovala som v r. 1951 a rozhodla som sa študovať chémiu a fyziku na Prír. F UK v Bratislave. Štúdium bolo veľmi náročné a hoci som bola na gymnáziu výbornou študentkou, na vysokej škole som sa musela poriadne obracať, aby som to všetko zvládla.
V r. 1955-62 ste pedagogicky pôsobili na Gymnáziu B. S. Timravy v Lučenci. Ako si na tieto roky spomínate?
V Lučenci na vtedajšej Jedenásťročnej strednej škole pôsobil vynikajúci profesorský zbor, ktorý vyučoval s nadšením, čo muselo strhnúť každého mladého učiteľa. Stretla som tu svojho spolužiaka z gymnázia Julka Bechera, Ondríka Gábora z Brezničky, Janka Zvaru z Kocihy, ako i bývalú triednu profesorku Margitu Babjakovú. Tu bolo zaužívané, že po skončení vyučovania sa neutekalo domov, ale sa ďalej pracovalo v zborovni. Tu sa riešili pedagogické problémy jednotlivých tried, písali sa pedagogické denníky, diskutovalo sa o návštevách v rodinách. Tu sme sa pripravovali na vyučovanie, či opravovali písomky. Vždy to trvalo najmenej do piatej a potom sa išlo spoločne niekde na večeru. Hneď po nástupe som sa stala triednou vo veľmi dobrej triede, s ktorou som maturovala v r. 1958. Väčšina z nich ukončila vysoké školy a už sme sa aj v Lučenci viackrát stretli. Potom som sa stala triednou v triede, ktorej hrozilo, že sa zruší a lepší žiaci sa rozdelia do paralelných tried. Po roku usilovnej práce sa trieda spamätala. Keď sme v r. 1961 maturovali, bolo z nich desať vyznamenaných a následne takmer všetci ukončili vysoké školy. Teraz som pozvaná na stretnutie po 45-ich rokoch na 23. 9. 2006, na čo sa veľmi teším. V Lučenci som bola aj sólistkou v okresnom učiteľskom spevokole Ozvena, s ktorým sme takmer každú nedeľu chodievali vystupovať po dedinách v okolí Lučenca. Hrala som aj v ochotníckom divadle. Lučenec za mojich čias nebol taký krásny ako dnes. Budoval sa vodovod, kanalizácia, všetko bolo rozkopané. Cez to všetko som si ho obľúbila a rada sa sem vraciam. Dodnes tu mám priateľov, s ktorými udržiavam kontakty.
Vaším najvýznamnejším životným pracoviskom sa stala Pedagogická fakulta, neskôr začlenená do novovzniknutej Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici ...
Na katedre chémie PgF v Banskej Bystrici som našla kolektív mladých ľudí na čele so skúseným chemikom Doc. Ing. Imrichom Vaňom, CSc. Na vysokú školu som išla vyučovať preto, lebo som túžila po ďalšom štúdiu. Začala som prednášať chemickú technológiu, viedla som cvičenia. V r. 1964 som nastúpila na externú ašpirantúru na Chemicko-technologickú fakultu (CHTF) Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) do Bratislavy. Tu som sa zamerala na štúdium koordinačných zlúčenín niklu. Na našej katedre sme nemali vyhovujúce prístroje a preto som odišla na ročnú stáž na Katedru anorganickej chémie CHTF SVŠT, kde som vykonávala patričné výskumy na ich prístrojoch. Na základe získaných výsledkov som obhájila v r. 1968 doktorát prírodných vied. Súhrn všetkých výskumov bol obsahom mojej kandidátskej dizertačnej práce, ktorú som obhájila v r. 1970. Napísala som viacero učebných textov (väčšinou v spoluautorstve), ktoré slúžili našim poslucháčom: Vybrané kapitoly z modernej chémie – 3 diely (1974), Laboratórne cvičenia zo všeobecnej chémie (1971), Chémia pre špecifickú prípravu dievčat (1983), Základy výživy a stravovania (1985) a i. Dlhé roky 1970-85 som bola vedúcou katedry chémie a môžem povedať, že sa mi spoločne s kolegami podarilo vybudovať veľmi dobrú katedru chémie.
Ako by ste pri dnešnom vašom jubileu charakterizovali samú seba a váš doterajší život?
Celý svoj život som sa venovala pedagogickej činnosti, túto prácu som vykonávala s radosťou, láskou a s plným nasadením všetkých svojich síl a schopností. Snažila som sa byť prísna a spravodlivá. Pri mojich terajších stretnutiach so študentmi, ktorých som učila, vidím, že si ma vážia a majú ma radi. Tento ich postoj, no aj mnohé listy, telefonáty, ale hlavne to, čo dosiahli v živote, ma presviedčajú vo viere, že moja práca mala zmysel. Vzhľadom k môjmu životu, keď som ako dieťa i študentka na vlastnej koži okúsila, čo je chudoba, nedostatok a zápas o samotnú existenciu, mám veľmi silné sociálne cítenie. Sociálna nespravodlivosť, bieda a nezamestnanosť, ktoré v súčasnosti trápia našu spoločnosť, ma veľmi znepokojuje. Trápi ma hlavne fakt, že trpia mladí ľudia a dôchodcovia. Verím však, že toto je len prechodný stav a zvíťazí spravodlivejší spoločenský poriadok.
PhDr.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ako si správne vybrať akumulátorovú techniku?
 3. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 4. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 5. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 6. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 10. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 1. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 2. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 3. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 4. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 5. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 6. Keď sa inšpiráciou stane samotné víno
 7. Nezávislý test autokamer TESTADO dal vysoké hodnocení 9.1! Komu?
 8. O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku
 9. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 44 756
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 15 266
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 15 137
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 13 917
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 13 687
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 11 951
 7. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 11 587
 8. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov 10 795
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 255
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 957
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pri Hornej Strehovej sa zrazili tri autá.

Nepríjemné prekvapenia na cestách, šoféri bez vodičákov, jeden pod vplyvom drog

Policajné hliadky v kraji sa opäť presvedčili, že niektorí vodiči sú nepoučiteľní.

Policajné kontroly na cestách pokračujú.

Podujatie Lesná hudba má spojiť hudbu s ochranou prírody

Počas neho zaznie klasická i folklórna hudba, ale aj prednášky na rôzne témy.

ilustračné foto

Dorastenci MŠK Novohrad postúpili do druhej ligy

Mladíkov čakajú lákavé súboje.

MŠK Novohrad Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nezvestného Mareka Michalíka z Kostolca vypátrali

Polícia odvolala pátranie po nezvestnom 35-ročnom Marekovi Michalíkovi s trvalým pobytom v Kostolci v okrese Považská Bystrica.

Už ste čítali?