Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky

Na telo s Ing. arch. Jurajom Dobrockým

Lučenský basketbal dostáva druhý dych! Po vlaňajšej, síce majstrovskej parádnej, no zároveň treba povedať aj poriadne hektickej sezóne, sa úradujúci kráľ slovenského basketbalu BK E.S.O. Lučenec stavia pevne na nohy. Žiadne kuvičie hlasy o výpredaji majst

rovskému tímu, veľkých dlhoch klubu a tmavej budúcnosti BK E.S.O. Lučenec sa vraj nenaplnia. Ešte pred začiatkom novej sezóny 2006/07 sa lučenskí basketbaloví činovníci pustili do renovácie najúspešnejšieho klubu z Novohradu, Gemeru a aj Malohontu. Ako prvé sa obnovovalo vedenie. No to nie je všetko. Lučenský klub dokázal nielen udržať svoje najväčšie esá, ale do tímu počas leta pritiahol ďalšie nové posily. A to najlepšie na koniec. Novohrad to s basketbalom myslí naozaj vážne. Podľa našich informácii sa v najbližšej dobe stane náš región centrom mužského basketbalu na Slovensku. Viac o tom, ako to s tým lučenským basketbalom vlastne je, už v nasledujúcich riadkoch....

Skryť Vypnúť reklamu

O Vás je známe, že basketbalu obetujete veľa z vášho voľného času, ale aj veľa peňazí. Môžete nám prezradiť prečo?
- Basketbal pre mňa nie je len šport, aj keď medzi športmi je určite u nás jednotkou. Spájajú sa tu ale rôzne roviny záujmov. Začnem tou, ktorá je pre mňa najmenej podstatná, ale pritom u mnohých na prvom mieste - koníček, resp. záľuba. Niekto investuje do poľovačiek, iný vyhľadáva rôzne formy zábav, u mňa je to basketbal. V druhej rovine chápem basketbal ako výzvu, aby Lučenec cez basketbal posielal svoju vizitku do sveta, aby bol tvárou i obsahom mesta. Ak idem dnes do Bratislavy a hovorím s niekým prvýkrát o Lučenci, tak sa často stretávam s reakciou: „Lučenec -aha, basketbal.“ A to je pre mňa ako obyvateľa tohto mesta a sponzora klubu veľké zadosťučinenie. V tretej rovine sa snažím, aby sme nepredstavovali len holú fasádu, ale pevnú stavbu s ideou a obsahom. Pre mňa teda basketbal nie je iba kratochvíľa, vidím za tým stieranie charakteru vidieckej oblasti, zvyšovanie geografického významu, integrovanie ľudí, ich mobilitu v regióne a mnoho ďalších pozitív.
Ako sa hovorí, za ľudí nehovoria reči, ale činy. O vás hovoria, že ste basketbalový fanatik, ktorý je ochotný ísť za víťazstvami cez všetky prekážky. Čo myslíte, dočká sa lučenský fanúšik podobných úspechov ako teraz aj v budúcich rokoch?
- Samozrejme, že našim cieľom je dlhodobý pobyt na najvyšších priečkach. Ak niekto investuje do basketbalu po toľké roky, musí stavať nie na náhodných výsledkoch, ale pracovať koncepčne a v podstatne širších súvislostiach, ako je jedna sezóna. Nepovažujem sa za viac, než to čítate z výsledkov tohto klubu. A tak ma logicky, rovnako ako ostatných, sprevádzajú aj zlé výsledky. Ale snažím sa robiť všetko pre to, aby sa postavilo a udržalo také mužstvo, ktoré bude hrať dobrý basketbal sprevádzaný aj dobrými výsledkami.
Tú parafrázu ísť cez všetky prekážky za výsledkami často nahrádzam citáciou najväčšieho vojvodcu Európy Hanibala: „Cestu si vždy nájdeme. A keď ju náhodou nenájdeme, tak ju vytvoríme!“ A to je odkaz aj pre lučenského fanúšika....
V Lučenci sa už niekoľko rokov vedie slovná bitka o to, či je naše mesto basketbalové, alebo futbalové. Na rovinu, ktorý šport podľa vás vládne tomuto mestu? A aké miesto, podľa vás, patrí Novohradu v slovenskom meradle?
- Pre mňa je odpoveď jednoznačná a stále považujem basketbal za špičku medzi kolektívnymi športmi. Sme hrdí na to, že je najsledovanejším a teda najzaujímavejším športom na medzinárodných športových kanáloch, že je zároveň najrozšírenejším univerzitným športom a preto investovať do veci, ktorá nás maximálne napĺňa, sa oplatí ....
Sme hrdí na to, že aj naším pričinením sa táto hra udomácnila v našom meste a chceme, aby prispela aj k dosahovaniu vyššej úrovne tohto športu u nás na Slovensku. Titul, ktorý sme v uplynulej sezóne získali, má nedoceniteľný význam pre zviditeľnenie mesta a celého regiónu, ale aj pre zviditeľnenie sponzorov a tým vytvorenie pozitívnejšieho obrazu o nás. V tomto pohľade sa účinkovanie BK E.S.O. zďaleka nedocenilo. Bol by som veľmi rád, keby sa o tejto dimenzii širšie diskutovalo a dal sa priestor najmä tým, ktorí sa pričinili o tieto nezabudnuteľné, hodnotné chvíle, a to nielen starostom, lekárom, právnikom, manažérom, ale všetkým Lučenčanom a pravidelným hosťom z celého regiónu i Maďarska ...
Poďme hovoriť o tom, čo bude! BK E.S.O. Lučenec už niekoľko sezón bojuje s názormi, že tento klub nepatrí Lučenčanom, že je klubom jedného človeka – Juraja Dobrockého. Čo si o tom myslíte a ako to teda s tým E.S.O. vlastne je?
- Viete, platí aj tu, že reči sa hovoria a chlieb sa je. Vzhľadom na postavenie basketbalu v porovnaní s inými odvetviami je titul Majster Slovenska najvyšší v histórii športových výsledkov nášho regiónu. Prvé poďakovanie teda patrí všetkým, ktorí sa k celému dianiu pripojili, bez ktorých by nikdy takýto úspech nebol možný. Sem, pochopiteľne vedľa verných účastníkov – divákov, patria najmä sponzori. Poďakovanie preto patrí aj tým, ktorí pre tento šport a dosiahnuté výsledky poskytli finančné prostriedky. Tretie poďakovanie chcem vysloviť tým, ktorí to robia ako svoju prácu, robia ju so zápalom a nadšením a nevidia za tým len športový výsledok. Týmto všetkým tento klub patrí. Aby som však odpovedal aj priamo, zrejme chcete počuť môj záujem v tomto účinkovaní. Priznám sa, že pre nás budujeme značku. 1. E.S.O. je postupne značkou, ktorá nedevalvovala, ba naopak, som presvedčený, že dnes má najvyššiu hodnotu a musím podotknúť, že nie je na predaj.
Ďalšia štipľavá otázka. Nie je tajomstvom, že tak ako väčšine klubov na Slovensku, tak aj v BK E.S.O. Lučenec sa basketbaloví činovníci pasujú s fenoménom meškania výplat hráčov. Môžete to potvrdiť, prípadne vysvetliť príčiny?
- K otázke peňazí sa vyjadrovať nebudem.
Aké máte plány s lučenským klubom do budúcna?
- Obhájiť titul, vyhrať Slovenský pohár, čestne obstáť a získať skúsenosti v medzinárodnom pohári. Chceme posilniť klub najmä o mladé talenty a získať pre Lučenec prípravné Olympijské basketbalové centrum mužov.
Športová hala na Výstavisku má už niekoľko športových sezón za sebou, významné medzinárodné športové podujatia, kultúrne akcie a v neposlednom rade dva basketbalové extraligové tituly. Náročnosť divákov a návštevníkov neustále rastie, pripravujete ohľadom športového stánku aj niečo nové?
- Moja nová marketingová stratégia nezabúda ani na tento aspekt. Začali sme spoluprácu s ďalšími tvorivými ľuďmi, ktorých myslenie vystihuje potreby náročného diváka. Aj z tohto pohľadu sme prijali stratégiu modernizácie ŠH Výstavisko na 1. E.S.O. Arénu. Prebehne v troch etapách: prvá etapa je v oblasti zvukovej aparatúry a svetelných efektov, pričom začiatok novej sezóny by mal divák pocítiť aj zvýšenie nielen športového, ale aj estetického zážitku. Ďalšia etapa je rekonštrukcia strechy a záverečná – zmodernizovanie šatní, sociálnych zariadení a celkový vnútorný dizajn. Nakoľko súčasťou 1. E.S.O. Arény by aj naďalej boli relaxačné a rehabilitačné zariadenia, takto by sa vytvoril jeden z najmodernejších športových komplexov na Slovensku, ktorý by spĺňal najprísnejšie kritéria pre už spomínané Olympijské basketbalové centrum.
V minulých dňoch sa tu objavila zaujímavá informácia, podľa ktorej má do nášho regiónu namierené svetová basketbalová špička. Čo je pravdy na tom, že sa uvažuje o zápasoch Izraela na Výstavisku?
- My to berieme ako samozrejmosť, že keď je Lučenec majster, potom logicky v Lučenci hrá aj reprezentácia SR. Áno, náš záujem je priviesť do Lučenca prípadne aj izraelskú reprezentáciu. Či to bude ženská, alebo mužská, o tom sa ešte nerozhodlo.
Aké máte očakávania od nového vedenia, v ktorom po odchode Mižúrovcov nastali viditeľné zmeny. Budú podľa vás k lepšiemu?
- Vo vedení zmeny nastali a ešte nastanú, lebo práve ľudia vo výbore by mali byť viac invenční. Zdá sa, akoby niektorí ziskom titulu dosiahli svoj vrchol. Na jeho obhajobu a smelé ambície treba ale oveľa viac. Očakávame od každého nielen mechaniku, teda prijímať, ale aj tvorbu, teda nápady a invencie. Som presvedčený, že tu bude výrazný rast produktivity v záujme mobility a širokého integrovania nášho basketbalového spoločenstva. Naša predstava do budúcnosti je nevidieť za celým snažením len basketbal, ale aj mesto Lučenec a, logicky, aj značku 1. E.S.O. Pre sponzorov je nevyhnutné, aby nás zodpovedne brali najmä partneri z oblasti ekonomickej a spoločenskej. Obzvlášť v situácii, kedy 1. E.S.O. zastreší viaceré významné projekty so zahraničnými investormi a dobrá značka znamená pre nás – a tým nemyslím iba naše firmy, ale aj mesto a región – podstatne lepšiu východiskovú pozíciu pri rokovaniach.
Čo by podľa vás ešte lučenský klub potreboval zmeniť, vylepšiť, jednoducho povedané, čo potrebuje k tomu, aby si všetci zainteresovaní povedali: „Tak toto je basketbalová paráda!“
- V prvom rade, aby to všetci prijali ako stále pozitívne sa formujúci klub. Veď podľa výsledku z prvého prípravného zápasu sme dostali len najlepšiu kritiku. Máme káder, ktorý má priestor pre rast a to vo všetkých smeroch. Je mladším, hravejším, univerzálnejším, rýchlejším a inteligentnejším tímom. Bolo by neodpustiteľnou chybou a hazardom nevyužiť takýto potenciál. To ale znamená, že musia ísť bokom rôzne osobné záujmy a ambície a všetci musia svoju prácu podriadiť celku. Nech máme s takýmto kádrom radosť pracovať a byť užitoční, v záujme spoločnej veci. Nech u každého z nás je podstatou stále viac dávať, ako prijímať....

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 4. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 5. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 6. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 7. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 8. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 9. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 10. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 1. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 2. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 3. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 4. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 5. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 6. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 7. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 8. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 9. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 10. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 1. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 424
 2. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 564
 3. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 861
 4. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 9 823
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 694
 6. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 8 725
 7. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 546
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 193
 9. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 220
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 163
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Základný plat sa oproti minulému roku znížil, paušálne náhrady sa zvýšili.

9 h
Peter Sitor.

Hosťom v našej rubrike bol športovec a tréner z Poltára.

20 h
Rozhľadňa v Lipovanoch môže byť cieľom vášho výletu, ale aj nemusí.

Južná turistická magistrála je dobrý projekt len akoby bez vízie aj do budúcnosti.

22 h

Policajti zisťujú podrobnosti.

8. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti zisťujú podrobnosti.

8. máj

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

7. máj

Strom rástol na nábreží rieky. Žiaci tam boli na brannom cvičení.

8. máj

Chcú obnoviť opustený bitúnok.

22 h

Už ste čítali?