Sobota, 4. júl, 2020 | Meniny má ProkopKrížovkyKrížovky

Na telo s Ing. arch. Jurajom Dobrockým

Lučenský basketbal dostáva druhý dych! Po vlaňajšej, síce majstrovskej parádnej, no zároveň treba povedať aj poriadne hektickej sezóne, sa úradujúci kráľ slovenského basketbalu BK E.S.O. Lučenec stavia pevne na nohy. Žiadne kuvičie hlasy o výpredaji majst

rovskému tímu, veľkých dlhoch klubu a tmavej budúcnosti BK E.S.O. Lučenec sa vraj nenaplnia. Ešte pred začiatkom novej sezóny 2006/07 sa lučenskí basketbaloví činovníci pustili do renovácie najúspešnejšieho klubu z Novohradu, Gemeru a aj Malohontu. Ako prvé sa obnovovalo vedenie. No to nie je všetko. Lučenský klub dokázal nielen udržať svoje najväčšie esá, ale do tímu počas leta pritiahol ďalšie nové posily. A to najlepšie na koniec. Novohrad to s basketbalom myslí naozaj vážne. Podľa našich informácii sa v najbližšej dobe stane náš región centrom mužského basketbalu na Slovensku. Viac o tom, ako to s tým lučenským basketbalom vlastne je, už v nasledujúcich riadkoch....

Skryť Vypnúť reklamu

O Vás je známe, že basketbalu obetujete veľa z vášho voľného času, ale aj veľa peňazí. Môžete nám prezradiť prečo?
- Basketbal pre mňa nie je len šport, aj keď medzi športmi je určite u nás jednotkou. Spájajú sa tu ale rôzne roviny záujmov. Začnem tou, ktorá je pre mňa najmenej podstatná, ale pritom u mnohých na prvom mieste - koníček, resp. záľuba. Niekto investuje do poľovačiek, iný vyhľadáva rôzne formy zábav, u mňa je to basketbal. V druhej rovine chápem basketbal ako výzvu, aby Lučenec cez basketbal posielal svoju vizitku do sveta, aby bol tvárou i obsahom mesta. Ak idem dnes do Bratislavy a hovorím s niekým prvýkrát o Lučenci, tak sa často stretávam s reakciou: „Lučenec -aha, basketbal.“ A to je pre mňa ako obyvateľa tohto mesta a sponzora klubu veľké zadosťučinenie. V tretej rovine sa snažím, aby sme nepredstavovali len holú fasádu, ale pevnú stavbu s ideou a obsahom. Pre mňa teda basketbal nie je iba kratochvíľa, vidím za tým stieranie charakteru vidieckej oblasti, zvyšovanie geografického významu, integrovanie ľudí, ich mobilitu v regióne a mnoho ďalších pozitív.
Ako sa hovorí, za ľudí nehovoria reči, ale činy. O vás hovoria, že ste basketbalový fanatik, ktorý je ochotný ísť za víťazstvami cez všetky prekážky. Čo myslíte, dočká sa lučenský fanúšik podobných úspechov ako teraz aj v budúcich rokoch?
- Samozrejme, že našim cieľom je dlhodobý pobyt na najvyšších priečkach. Ak niekto investuje do basketbalu po toľké roky, musí stavať nie na náhodných výsledkoch, ale pracovať koncepčne a v podstatne širších súvislostiach, ako je jedna sezóna. Nepovažujem sa za viac, než to čítate z výsledkov tohto klubu. A tak ma logicky, rovnako ako ostatných, sprevádzajú aj zlé výsledky. Ale snažím sa robiť všetko pre to, aby sa postavilo a udržalo také mužstvo, ktoré bude hrať dobrý basketbal sprevádzaný aj dobrými výsledkami.
Tú parafrázu ísť cez všetky prekážky za výsledkami často nahrádzam citáciou najväčšieho vojvodcu Európy Hanibala: „Cestu si vždy nájdeme. A keď ju náhodou nenájdeme, tak ju vytvoríme!“ A to je odkaz aj pre lučenského fanúšika....
V Lučenci sa už niekoľko rokov vedie slovná bitka o to, či je naše mesto basketbalové, alebo futbalové. Na rovinu, ktorý šport podľa vás vládne tomuto mestu? A aké miesto, podľa vás, patrí Novohradu v slovenskom meradle?
- Pre mňa je odpoveď jednoznačná a stále považujem basketbal za špičku medzi kolektívnymi športmi. Sme hrdí na to, že je najsledovanejším a teda najzaujímavejším športom na medzinárodných športových kanáloch, že je zároveň najrozšírenejším univerzitným športom a preto investovať do veci, ktorá nás maximálne napĺňa, sa oplatí ....
Sme hrdí na to, že aj naším pričinením sa táto hra udomácnila v našom meste a chceme, aby prispela aj k dosahovaniu vyššej úrovne tohto športu u nás na Slovensku. Titul, ktorý sme v uplynulej sezóne získali, má nedoceniteľný význam pre zviditeľnenie mesta a celého regiónu, ale aj pre zviditeľnenie sponzorov a tým vytvorenie pozitívnejšieho obrazu o nás. V tomto pohľade sa účinkovanie BK E.S.O. zďaleka nedocenilo. Bol by som veľmi rád, keby sa o tejto dimenzii širšie diskutovalo a dal sa priestor najmä tým, ktorí sa pričinili o tieto nezabudnuteľné, hodnotné chvíle, a to nielen starostom, lekárom, právnikom, manažérom, ale všetkým Lučenčanom a pravidelným hosťom z celého regiónu i Maďarska ...
Poďme hovoriť o tom, čo bude! BK E.S.O. Lučenec už niekoľko sezón bojuje s názormi, že tento klub nepatrí Lučenčanom, že je klubom jedného človeka – Juraja Dobrockého. Čo si o tom myslíte a ako to teda s tým E.S.O. vlastne je?
- Viete, platí aj tu, že reči sa hovoria a chlieb sa je. Vzhľadom na postavenie basketbalu v porovnaní s inými odvetviami je titul Majster Slovenska najvyšší v histórii športových výsledkov nášho regiónu. Prvé poďakovanie teda patrí všetkým, ktorí sa k celému dianiu pripojili, bez ktorých by nikdy takýto úspech nebol možný. Sem, pochopiteľne vedľa verných účastníkov – divákov, patria najmä sponzori. Poďakovanie preto patrí aj tým, ktorí pre tento šport a dosiahnuté výsledky poskytli finančné prostriedky. Tretie poďakovanie chcem vysloviť tým, ktorí to robia ako svoju prácu, robia ju so zápalom a nadšením a nevidia za tým len športový výsledok. Týmto všetkým tento klub patrí. Aby som však odpovedal aj priamo, zrejme chcete počuť môj záujem v tomto účinkovaní. Priznám sa, že pre nás budujeme značku. 1. E.S.O. je postupne značkou, ktorá nedevalvovala, ba naopak, som presvedčený, že dnes má najvyššiu hodnotu a musím podotknúť, že nie je na predaj.
Ďalšia štipľavá otázka. Nie je tajomstvom, že tak ako väčšine klubov na Slovensku, tak aj v BK E.S.O. Lučenec sa basketbaloví činovníci pasujú s fenoménom meškania výplat hráčov. Môžete to potvrdiť, prípadne vysvetliť príčiny?
- K otázke peňazí sa vyjadrovať nebudem.
Aké máte plány s lučenským klubom do budúcna?
- Obhájiť titul, vyhrať Slovenský pohár, čestne obstáť a získať skúsenosti v medzinárodnom pohári. Chceme posilniť klub najmä o mladé talenty a získať pre Lučenec prípravné Olympijské basketbalové centrum mužov.
Športová hala na Výstavisku má už niekoľko športových sezón za sebou, významné medzinárodné športové podujatia, kultúrne akcie a v neposlednom rade dva basketbalové extraligové tituly. Náročnosť divákov a návštevníkov neustále rastie, pripravujete ohľadom športového stánku aj niečo nové?
- Moja nová marketingová stratégia nezabúda ani na tento aspekt. Začali sme spoluprácu s ďalšími tvorivými ľuďmi, ktorých myslenie vystihuje potreby náročného diváka. Aj z tohto pohľadu sme prijali stratégiu modernizácie ŠH Výstavisko na 1. E.S.O. Arénu. Prebehne v troch etapách: prvá etapa je v oblasti zvukovej aparatúry a svetelných efektov, pričom začiatok novej sezóny by mal divák pocítiť aj zvýšenie nielen športového, ale aj estetického zážitku. Ďalšia etapa je rekonštrukcia strechy a záverečná – zmodernizovanie šatní, sociálnych zariadení a celkový vnútorný dizajn. Nakoľko súčasťou 1. E.S.O. Arény by aj naďalej boli relaxačné a rehabilitačné zariadenia, takto by sa vytvoril jeden z najmodernejších športových komplexov na Slovensku, ktorý by spĺňal najprísnejšie kritéria pre už spomínané Olympijské basketbalové centrum.
V minulých dňoch sa tu objavila zaujímavá informácia, podľa ktorej má do nášho regiónu namierené svetová basketbalová špička. Čo je pravdy na tom, že sa uvažuje o zápasoch Izraela na Výstavisku?
- My to berieme ako samozrejmosť, že keď je Lučenec majster, potom logicky v Lučenci hrá aj reprezentácia SR. Áno, náš záujem je priviesť do Lučenca prípadne aj izraelskú reprezentáciu. Či to bude ženská, alebo mužská, o tom sa ešte nerozhodlo.
Aké máte očakávania od nového vedenia, v ktorom po odchode Mižúrovcov nastali viditeľné zmeny. Budú podľa vás k lepšiemu?
- Vo vedení zmeny nastali a ešte nastanú, lebo práve ľudia vo výbore by mali byť viac invenční. Zdá sa, akoby niektorí ziskom titulu dosiahli svoj vrchol. Na jeho obhajobu a smelé ambície treba ale oveľa viac. Očakávame od každého nielen mechaniku, teda prijímať, ale aj tvorbu, teda nápady a invencie. Som presvedčený, že tu bude výrazný rast produktivity v záujme mobility a širokého integrovania nášho basketbalového spoločenstva. Naša predstava do budúcnosti je nevidieť za celým snažením len basketbal, ale aj mesto Lučenec a, logicky, aj značku 1. E.S.O. Pre sponzorov je nevyhnutné, aby nás zodpovedne brali najmä partneri z oblasti ekonomickej a spoločenskej. Obzvlášť v situácii, kedy 1. E.S.O. zastreší viaceré významné projekty so zahraničnými investormi a dobrá značka znamená pre nás – a tým nemyslím iba naše firmy, ale aj mesto a región – podstatne lepšiu východiskovú pozíciu pri rokovaniach.
Čo by podľa vás ešte lučenský klub potreboval zmeniť, vylepšiť, jednoducho povedané, čo potrebuje k tomu, aby si všetci zainteresovaní povedali: „Tak toto je basketbalová paráda!“
- V prvom rade, aby to všetci prijali ako stále pozitívne sa formujúci klub. Veď podľa výsledku z prvého prípravného zápasu sme dostali len najlepšiu kritiku. Máme káder, ktorý má priestor pre rast a to vo všetkých smeroch. Je mladším, hravejším, univerzálnejším, rýchlejším a inteligentnejším tímom. Bolo by neodpustiteľnou chybou a hazardom nevyužiť takýto potenciál. To ale znamená, že musia ísť bokom rôzne osobné záujmy a ambície a všetci musia svoju prácu podriadiť celku. Nech máme s takýmto kádrom radosť pracovať a byť užitoční, v záujme spoločnej veci. Nech u každého z nás je podstatou stále viac dávať, ako prijímať....

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 19 391
 2. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 17 416
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 13 219
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 12 966
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 889
 6. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 250
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 182
 8. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 856
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 9 232
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 889
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Fiľakovo dokončuje obnovu podhradia

Primátor mesta verí,že sa vďaka revitalizácii podarí zmeniť charakter podhradia.

Fiľakovo - Parkovisko v podhradí.

V obci Utekáč zrekonštruujú starý vodovod za viac ako 500-tisíc eur

Staré železné rozvody majú nahradiť novými rúrami v celkovej dĺžke takmer 2,2 kilometra.

Ilustračná fotografia

Policajti hľadajú 29-ročného Lučenčana, nezvestný je od nedele

Akákoľvek informácia, ktorá môže viesť k vypátraniu nezvestného muža, je pre policajtov dôležitá.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z okna v nitrianskej nemocnici vyskočil pacient

Mladý muž ležal v chirurgickom pavilóne. Prípad preveruje polícia.

Vážna dopravná nehoda si vyžiadala život spolujazdkyne

Cesta je v smere na Trnavu úplne uzavretá. Úseku sa radšej vyhnite.

Už ste čítali?