Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky

Znalosť cudzích jazykov nie je prepych, ale nutnosť

„Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom,“ hovorí stará ľudová múdrosť. Znalosť materinského jazyka nie je v dnešnej dobe ani zďaleka dostačujúca. Štúdiom cudzích jazykov si otvárame brány nielen k ďalším vedomostiam, ale hlavne k novým pracovným prílež

itostiam. Časy, keď slovenčina a ruština hrali „prím“ v jazykoch, ktorých ovládanie sa vyžadovalo, sú nenávratne preč. Deti, študenti, dospelí, ale aj generácia seniorov sadá čoraz častejšie do lavíc nad učebnice angličtiny. Tí, ktorí sa chystajú skúsiť šťastie za oceánom, by sa v prvom rade mali „vyzbrojiť“ dobrými znalosťami cudzieho jazyka. Na učenie nikdy nie je neskoro. Stačí len pevná vôľa a chuť vzdelávať sa. Pod vedením skúseného lektora sa vám určite nestane, že keď vás niekto osloví v anglickom jazyku, zostanete stáť v nemom úžase.

Skryť Vypnúť reklamu

Škôlkári robia
v Happy School pokroky
Ak poviem, že deti sú „najtvarovateľnejším materiálom“ a cudzie jazyky sa na ne doslova lepia, určite nebudem klamať. Keď sa v piatich rokoch začnú oboznamovať s angličtinou, o pár mesiacov už dokážu v tomto cudzom jazyku o sebe niečo povedať. „S deťmi vo veku od 5 rokov mám veľmi dobré skúsenosti. Aj napriek tomu, že výuka angličtiny prebieha sluchovou metódou, dosahujú vynikajúce výsledky. Po anglicky sa učíme hravou formou. Spievame, recitujeme, vymýšľame rôzne súťaže, a tak si deti veľmi rýchlo osvojujú cudzí jazyk,“ hovorí sympatická profesorka a zároveň lektorka anglického jazyka z lučenskej Happy School Ivetka Čopová. Za viac ako desať rokov pôsobenia spomínanej jazykovej školy v našom meste sa môže popýšiť mnohými spokojnými absolventmi. Získaná znalosť anglického jazyka sa stala pre nich akýmsi odrazovým mostíkom do ďalšieho života. „Najideálnejším variantom výučby angličtiny v mojej škole je, keď si žiaka „vychovám“. Začne chodiť ako malý žiačik a skončí ako študent, ktorý si môže urobiť štátnice,“ dodá lektorka.
Vítaní sú žiaci,
študenti aj dospelí
Tak ako po ostatné roky, aj tento rok sa v septembri opäť otvorili brány Happy School. Práve teraz je ten najideálnejší čas zapísať sa do niektorého z otváraných kurzov. Posledné voľné miesta sú v jazykovom kurze pre prvákov a druhákov základných škôl, v kurze pre žiakov šiesteho až ôsmeho ročníka základných škôl, pre študentov, ktorí sa počas tohto školského roka budú pripravovať na maturitu z angličtiny, ale tiež pre všetkých stredoškolákov. Do školských lavíc môžu zasadnúť aj dospelí s mierne pokročilými a tiež pokročilými znalosťami anglického jazyka a všetci tí, ktorí sa chcú pripraviť na štátnu skúšku z angličtiny v Jazykovej škole pri Gymnáziu B. S. Timravy v Lučenci.
S pevnou vôľou
sa dá veľa dokázať
Tak ako mnohé hudobné talenty dokážu hrať bez nôt, mnohí majú vlohy na učenie sa cudzích jazykov. No ani takí, ktorí si myslia, že angličtina je pre nich hotový „galimatiáš“, nemusia hádzať flintu do žita. Najjednoduchšie je povedať, že znalosti, získané počas štúdia na základných a stredných školách sú postačujúce. No hneď, ako sa ocitnete v situácií, keď sa budete musieť dorozumieť v anglickom jazyku, zistíte, že dokážete „rozlúsknuť“ každé tretie slovíčko a dokopy neporozumiete ničomu. Práve preto je namieste, ak sa štúdiu cudzieho jazyka venujete intenzívnejšie. „V Happy School je maximálny počet žiakov v skupinách osem až dvanásť. Tak docielim individuálny a hlavne ľudský prístup ku každému žiakovi. V príjemnej rodinnej atmosfére študenti nadväzujú nové priateľstvá a dokonca si na hodinách s dospelými nevykáme, ale kamarátsky tykáme a oslovujeme sa krstnými menami,“ hovorí lektorka. Úzka spolupráca s rodičmi detí je v tejto škole samozrejmosťou. Nie je nič výnimočné, ak sa do kurzu anglického jazyka zapíšu rodičia spolu so svojimi deťmi. Má to dokonca veľa výhod, pretože sa môžu doma spolu pripravovať na hodiny angličtiny, konverzovať alebo si pomáhať s úlohami a získavajú 12 % zľavu z ceny kurzu.
Vizitkou školy
sú spokojní študenti
Snáď niet pedagóga, ktorý by sa netešil z úspechov svojich žiakov. V Happy School tomu nie je inak. Úspešní riešitelia olympiád či absolventi štátnych skúšok z anglického jazyka robia radosť Ivetke Čopovej, lektorke s 21-ročnou pedagogickou praxou. „Ja sama som živým dôkazom toho, že na učenie cudzej reči nikdy nie je neskoro. Do svojich 28 rokov som ovládala nemecký a ruský jazyk a až v tom veku som sa začala učiť angličtinu. Po troch rokoch som si spravila štátnu skúšku a dnes ma moja profesia profesorky a lektorky napĺňa,“ hovorí Iveta Čopová, ktorá vyštudovala Prírodovedeckú fakultu UPJŠ v Košiciach, odbor chémia a fyzika, a dnes pôsobí ako stredoškolská profesorka v Združenej strednej škole služieb v Lučenci. „Už v detstve som sa chcela stať učiteľkou. Nikdy som si nepripúšťala myšlienku, že by som vo svojom živote mohla mať iné povolanie. Už počas základnej školy som po vyučovaní doučovala svojich spolužiakov a pomáhala im s úlohami,“ dodá profesorka, pre ktorú je najkrajšou odmenou poďakovanie od svojich študentov. Za tých viac ako desať rokov ich bolo mnoho.
„Každý vie, aká je v súčasnom svete znalosť cudzích jazykov dôležitá. Angličtiny zvlášť. Ako matka si to uvedomujem a snažím sa sprístupniť svojim deťom, pokiaľ možno, čo najlepšie vzdelanie. Už šiesty rok moje deti navštevujú Súkromnú jazykovú školu Happy School v Lučenci. Do kurzov nastupovali postupne, ako dorastali, a neustále si dopĺňajú vedomosti z anglického jazyka. Začínali už ako škôlkari sluchovou výučbou. Dnes už chodia do školy a stále v kurzoch pokračujú. Mám veľmi dobrý pocit z toho, že ani jedno z mojich detí za tie roky ani raz nepovedalo, že už nechce chodiť na angličtinu. Po prázdninách sa vyslovene tešia, že sa opäť stretnú s Ivetkou, ich lady teacher. Berú vyučovanie v jazykovej škole ako zábavu, nie ako povinnosť. Z lekcií majú radosť a z triedy odchádzajú ako poslední. Pre mňa ako matku je dôležité, aby moje deti mali radosť z toho, že sa môžu niečo nové naučiť, a nebrali učenie ako nutné zlo. Toto sa pani učiteľke Ivetke Čopovej darí dosahovať v plnej miere,“ napísala lektorke Lučenčanka Adriana Gruyová, matka troch žiakov z Happy School. V ďalšom liste vyjadrili svoju spokojnosť s hodinami strávenými v spomínanej jazykovej škole lekárka J. Kubišová, K. Tomašovičová, T. Paulisová a inžinieri E. Dobšinská a R. Paulus. Píšu: „ Tretí rok, v snahe naučiť sa po anglicky, navštevujeme Happy School, jazykovú školu pani profesorky Ivetky Čopovej. V našej triede sú rôzne vekové a vzdelanostné kategórie. Od študentov stredných škôl po vysokoškolsky vzdelaných ľudí, inžinierov, lekárov a podnikateľov. Naša pani profesorka sa nám venuje rovnako, a to veľmi prístupným a milým spôsobom. Nič nám neodpustí a učivo opakujeme dovtedy, kým nie je s nami spokojná a rovnako kým nie sme spokojní sami so sebou. Veľa sme sa naučili a napriek našim náročným povolaniam sa snažíme byť na hodiny stále pripravení. Počas vyučovania vládne kamarátska atmosféra, ktorá nám všetkým vyhovuje, a tak sa tešíme na každú lekciu. Sme radi, že sme sa takto našli. Vďační študenti.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 22 917
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 16 867
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 16 309
 4. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 341
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 12 693
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 966
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 538
 8. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 051
 9. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 695
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 9 236
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Dievčatá AKAPO Lučenec U12 na majstrovstvách šieste

Pre zverenky Mojmíra Sychru to bol debut na národnom šampionáte.

Dievčatá AKAPO Lučenec U12.

Jedenáste kolo prinieslo víťazstvá favoritov

V nedeľu boli na programe zápasy Mestskej ligy v Lučenci

Ilustračné foto.

Budovu bývalej umeleckej školy vo Fiľakove prestavajú na denný stacionár

V dennom stacionári budú umiestňovaní seniori a ZŤP osoby s minimálne tretím stupňom odkázanosti.

Ilustračné foto.

Tomášovský pohár si ukoristila Mýtna, Dolná Strehová tretia

O trofej bojovali Mýtna, Dolná Strehová, Halič a Tomášovce.

Mýtna

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sa na športovom sústredení nakazilo 12 detí

Regionálna hygienička predpokladá, že počet infikovaných bude rásť.

Kde sa stratila ľudskosť?

Víkendové noci v centre Zvolena poznačili výtržnosti i bitka.

Na nitrianskom hrade otvorili terasu s výhľadom na Zobor (fotogaléria)

Do tejto časti hradu sa verejnosť doteraz nedostala.

Už ste čítali?