Piatok, 10. júl, 2020 | Meniny má AmáliaKrížovkyKrížovky

Za prímorskou klímou nemusíte ďaleko cestovať

Blahodárne účinky soli na ľudský organizmus poznali už naši predkovia, žijúci v predhistorickej dobe. Aj napriek tomu, že si nevedeli vysvetliť, ako je to možné, o pozitívach pobytu v takýchto jaskyniach ich neustále utvrdzovala skutočnosť, že sa im začín

ajú vyhýbať rôzne neduhy. V 18. storočí zistil uznávaný poľský liečiteľ F. Botchkowski, že robotníci pacujúci v soľných baniach, prestali trpieť chronickými chorobami horných dýchacích ciest. Rovnako nepoznali sezónne ochorenia a tí, ktorých trápili dermatitídy, sa postupne týchto „kožných nepríjemností“ zbavovali. K prekvapivým záverom dospel spomínaný liečiteľ aj v ťažkých vojnových časoch. Všetky prístupné bane, vrátane soľných, boli využívané počas náletov a bombardovaní ako kryty. Astmatikom, ktorí nachádzali opakované útočisko pred hroziacim nebezpečenstvom v soľných baniach, sa zdravotný stav výrazne zlepšil. Vtedy prišiel prvý impulz. O liečebných účinkoch vdychovaných mikročastíc solí už neboli žiadne pochybnosti. Dvere vedúce k speleoterapii a haloterapii boli pootvorené a ľudia sa čoraz viac začali o tieto liečebné terapie zaujímať.
Donedávna museli Lučenčania za liečebným pobytom v soľnej jaskyni cestovať. Dnes je tomu inak. Priamo v centre mesta sa nachádza soľná jaskyňa, v ktorej nájdete simulovanú slanú prírodnú jaskyňu so zdraviu prospešnou mikroklímou. Po hektickom dni sa môžete liečiť a zároveň relaxovať v príjemnom prostredí. Na rozdiel od liečby, ktorá ponúka množstvo liekov, ktoré pacientom poskytnú efektívnu a rýchlu úľavu pri liečbe ochorení, pobyt v soľnej jaskyni je bezpečná, prírodná terapia, ktorá slúži nielen ako podporná liečba, ale zároveň poskytuje dlhodobú úľavu ľuďom, ktorí trpia chronickými ochoreniami. Rovnako, v čase užívania antibiotík, pôsobí haloterapia v soľnej jaskyni ako doplnková liečba, ktorá zvyšuje efektívnosť lekárom predpísanej liečby.
„Soľné jaskyne môžu navštevovať všetky vekové kategórie, od najmenších až po seniorov. Hlavne u detí sa liečivý vplyv pobytu v soľnej jaskyni dostaví najskôr. Okrem ľudí, trpiacich chorobami horných a dolných dýchacích ciest, pôsobí pobyt v soľnej jaskyni pozitívne aj na kožu, pretože zvyšuje jej hydratáciu, prekrvenie a tým vyplavovanie cudzorodých látok a tiež odumretých kožných buniek. Dámy určite ocenia, keď im začne miznúť celulitída. V neposlednom rade má snáď najblahodárnejší vplyv kúra v soľnej jaskyni na celkové posilnenie nášho imunitného systému,“ vysvetľuje sympatická majiteľka jedinej soľnej jaskyne v našom meste, Mgr. Ingrid Bartošová a dodá, že pobyt v soľnej jaskyni dokonca spomaľuje proces starnutia a vyhladzuje vrásky.
Soľnú jaskyňu by mali navštíviť najmä ľudia, ktorí:
ü trpia ochoreniami a chronickými infekciami dýchacích ciest, zápalom hltanu, hrdla a nosa. Všetci tí, ktorým život znepríjemňuje chronická nádcha, astma alebo alergie rôznych druhov
ü majú poruchy imunity a to dospelí ale aj deti
ü zvádzajú večný boj s nadváhou, pretože zrýchlenie metabolizmu napomáha odbúravaniu tukových zásob
ü sú prepracovaní, vystresovaní, alebo trpia jarnou únavou či zimnou depresiou,
ü majú problémy s dermatologickými ochoreniami, predovšetkým psoriázou, kožnými alergiami a dermatitídami,
ü trpia chorobami zníženej funkcie štítnej žľazy, spôsobenej nedostatkom jódu,
ü majú dysfunkciu vegetatívneho systému

Skryť Vypnúť reklamu

Kto do soľnej jaskyne nesmie?
ü Ľudia, ktorí trpia akútnymi ochoreniami, ako chrípka, zápal pľúc a priedušiek, infekčnými chorobami, akútnou TBC, onkologickým ochorením, hyperfunkciou štítnej žľazy a všetkými akútnymi ochoreniami, spojenými so zvýšenou teplotou.
Soľná jaskyňa sa vyznačuje unikátnou mikroklímou a absolútnou bakteriálnou čistotou, ktorá je pravidelne kontrolovaná. Je obohatená o minerály a stopové prvky, ktorých pozitívny vplyv na ľudský organizmus pozná aj medicína. Za spomenutie stojí napríklad jód, ktorý napomáha pravidelnej funkcii činnosti štítnej žľazy. Zinok, ktorý pôsobí ako vynikajúca prevencia proti akné a zároveň podporuje regeneráciu buniek. Bróm je účinný pri hojení kožných chorôb. Proti stresu je vynikajúci horčík, ktorý okrem toho, že spomaľuje proces starnutia, omladzuje celý organizmus.
Pobyt v soľnej jaskyni je ideálny pre škôlkárov aj pre žiakov. Pravidelným navštevovaním takéhoto zariadenia predídete chorobnosti svojich ratolestí. Určite nebude na škodu, ak sa do soľnej jaskyne vyberiete celá rodina. Ani ten, komu rozpočet rodiny neumožňuje dopriať si prímorský relax, si nemusí pôžitky z inhalácie „morom“ nasýteného vzduchu odoprieť. Stačí len málo. Vojsť do soľnej jaskyne. Z kruhov odborníkov už dlhšiu dobu zaznievajú hlasy, že niekoľko hodín pobytu v čistom ionizovanom ovzduší nahradí viacdňový pobyt pri mori.
Ak ešte stále pochybujete o liečebných účinkoch soľnej jaskyne, stačí sa obrátiť na tých, ktorí pravidelne takéto zariadenie navštevujú. Nepochybujem o tom, že ich odpoveď bude kladná. „Pani Darina Hrnčiarová z Vidinej trpela dýchcími problémami. Zúčasnila sa desiatich procedúr v soľnej jaskyni a ochorenie takmer zmizlo. Aj pán Novodomský z Lučenca si ozdravovacie kúry nevie vynachváliť. Spolu so svojimi dvomi synmi si dvakrát zopakoval procedúry a choroby ich počas celého roka obchádzali,“ hovorí pani Ingrid. Predovšetkým si však treba uvedomiť, že jedno sedenie určite zázraky nespraví, aj keď už po prvej návšteve soľnej jaskyne sa budete cítiť príjemnejšie a zdravšie. Aj zaneprázdnení ľudia by si mali nájsť na seba chvíľu času a dopriať si relax, pretože ľudské telo nie je stroj. A všetky potláčané a „prechodené“ choroby sa vrátia ako bumerang.
V čase bývalého režimu boli z prostriedkov ministerstva zdravotníctva hradené doliečovacie pobyty v Bystrianskej jaskyni. Dnes už o takom niečom môžeme iba snívať. Pobyt v našej lučenskej soľnej jaskyni však nie je finančne nedostupný a dovoliť si ho môže takmer každý. Za povšimnutie stoja aj skupinové zľavy a možnosť vstupov detí do piatich rokov v sprievode dospelých zdarma.

Skryť Vypnúť reklamu

V čom spočíva tajomstvo
soľnej jaskyne?
Unikátna klíma, ktorá vzniká v takejto jaskyni, je veľmi podobná podnebiu v prímorských oblastiach. Vyznačuje sa vysokou koncentráciou mikročastíc solí, ktoré obsahujú prvky ako draslík, vápnik, železo, bróm, jód a mnoho ďalších. Jedným z najdôležitejších liečebných faktorov je aerosól mikročastíc chloridu sodného. Ten sa do prostredia, v ktorom prebieha liečebná terapia, postupne uvoľňuje zo stien, z dna a tiež stropu soľnej jaskyne. Primeraná teplota, v rozmedzí 24 – 25 °C a tiež optimálna vlhkosť 40 – 60 %, vytvárajú hypoalergénne a hypobakteriálne prostredie. Podľa štúdií Svetovej zdravotníckej organizácie sa veľmi približuje sterilnému prostrediu, kde v žiadnom prípade nemôžu byť patogény, ktoré majú na svedomí viacero ochorení, životaschopné. Prevádzka jaskyne podlieha veľmi prísnym pravidlám. Aj keď pobyt v soľnej jaskyni, i samotná soľ, majú antibakteriálne účinky, po absolvovaní každého sedenia, čo
predstavuje 45 minút, sa prevádza sterilizácia a výmena ovzdušia.

Skryť Vypnúť reklamu


Známy lučenský lekár odporúča návštevu soľnej jaskyne

Pobyt v soľnej jaskyni si ako formu relaxu, spojenú s užitočným skutkom spraveným pre svoje zdravie, obľúbil aj MUDr. Jozef Murgaš. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pobyt v soľnej jaskyni pozitívne vplýva pri ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest, astme, zápaloch hrdla a nosohltanu, chronickej nádche, bronchitíde a laryngitíde. Rovnako je účinný pri rekonvalescencii po prieduškových a pľúcnych zápaloch, chrípke a angíne,“ hovorí lekár.
Pobyty v soľných jaskyniach vyhľadávajú aj pacienti, ktorých trápia reumatické ochorenia, pre zmiernenie zápalu a bolesti a tiež dospelí a deti, ktorí trpia poruchami imunity. Pobyt v soľnej jaskyni z pravej morskej soli patrí jednoznačne k pozitívam, ktoré priamo vplývajú na rozšírenie škály liečebných prostriedkov, a to bez najmenšieho rizika pre organizmus. Odborníci z radov pneumológov, alergológov, kožných lekárov, pediatrov a iných odborov, odporúčajú liečebné kúry v soľných jaskyniach.Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si správne vybrať akumulátorovú techniku?
 2. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 3. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 4. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 5. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 6. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 7. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 8. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 10. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 1. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 2. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 3. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 4. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 5. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov
 6. Keď sa inšpiráciou stane samotné víno
 7. Nezávislý test autokamer TESTADO dal vysoké hodnocení 9.1! Komu?
 8. O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku
 9. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 44 756
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 15 266
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 15 137
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 13 917
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 13 687
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 11 951
 7. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 11 587
 8. Morské oko vzniklo pred miliónmi rokov 10 795
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 255
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 957
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pri Hornej Strehovej sa zrazili tri autá.

Nepríjemné prekvapenia na cestách, šoféri bez vodičákov, jeden pod vplyvom drog

Policajné hliadky v kraji sa opäť presvedčili, že niektorí vodiči sú nepoučiteľní.

Policajné kontroly na cestách pokračujú.

Podujatie Lesná hudba má spojiť hudbu s ochranou prírody

Počas neho zaznie klasická i folklórna hudba, ale aj prednášky na rôzne témy.

ilustračné foto

Dorastenci MŠK Novohrad postúpili do druhej ligy

Mladíkov čakajú lákavé súboje.

MŠK Novohrad Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nezvestného Mareka Michalíka z Kostolca vypátrali

Polícia odvolala pátranie po nezvestnom 35-ročnom Marekovi Michalíkovi s trvalým pobytom v Kostolci v okrese Považská Bystrica.

Už ste čítali?