tnom rozhodnutí, pretože poznám kvalitu tunajších lekárov. Viem, že diagnózu mi stanovia tak, aby ma môj lekár vedel úspešne liečiť,“ hovorí pani Agnesa.
Na oddelení lučenskej magnetickej rezonancie pracuje päť odborných pracovníkov. Okrem MUDr. K. Mitacza, ktorý je krajským odborníkom v rádiológii, tu pracuje ešte jeden lekár. Odborné vyšetrenie trvá približne 20 minút. Na rozdiel od klasického röntgenologického vyšetrenia vám chvíle strávené v diagnostickom prístroji spríjemní kvalitná reprodukovaná hudba. Nič vás pritom nebolí a okrem slabého praskania magnetických vĺn vás nič ani nevyrušuje. Podľa vyjadrenia MUDr. Karola Mitacza je vyšetrenie magnetickou rezonanciou v mnohých prípadoch oveľa presnejšie a aj pre pacienta šetrnejšie ako klasické RTG a CT vyšetrenie. Väčšinou nie sú potrebné žiadne kontrastné látky, ktoré mnohí pacienti veľmi zle znášajú. Tento typ vyšetrenia je ideálny najmä na mäkké tkanivá – úpony šliach, kĺby, mozgové a miechové tkanivá. Princíp vyšetrenia magnetickou rezonanciou MUDr. K. Mitacz vysvetľuje takto: „Rádiové pulzy stimulujú drobné častice – protóny atómov vodíka, ktoré sú v tkanivách vášho tela. Protóny sú tým „excitované“ a následne „relaxujú“. Ako výsledok protóny vyžiaria energiu v podobe rádiových vĺn, ktoré môžu byť detekované magnetickými cievkami prístroja. Sila signálu závisí od typu tkaniva, z ktorého pochádza. Počítač premení signály podľa ich sily do obrazu. Tieto obrazy sa potom objavia na monitore, rádiologický asistent ich vytlačí na špeciálny film, aby ich lekár mohol zhodnotiť a popísať. Magnetická rezonancia (MR) sa môže použiť na vyšetrenie ktorejkoľvek časti tela. Zvlášť je vhodná pri vyšetrení ochorení mozgu, ťažkostiach s chrbticou a kĺbmi, ochoreniach brucha, úrazoch, identifikácii nádorov, zápalov a podobne.
„K myšlienke zriadiť pracovisko magnetickej rezonancie aj v Lučenci som sa dostal na jednom odbornom kongrese v Bojniciach. O magnetickej rezonancii tam prednášal profesor Kramer zo špecializovaného diagnostického centra v rakúskom Linci. Cez prestávku sme spolu hovorili o možnostiach a perspektívach tohto typu vyšetrenia. Bolo to v polovici augusta 2005. Tak ma to zaujalo, že 7. novembra 2005 sme už otvárali špecializované pracovisko pre magnetickú rezonanciu aj v lučenskej nemocnici. Nemocnica nám prenajala priestory bývalej lekárne. Prístroje sme zakúpili od firmy Siemens v Rakúsku po odporúčaní profesora Kramera. S ním sme dodnes v permanentnom obrazovom spojení – cez internet. Dodnes je pán profesor, ktorý je vo svojom odbore uznávanou európskou kapacitou, vďaka tejto možnosti naším odborným konzultantom,“ hovorí MUDr. Karol Mitacz, šéf lučenského centra magnetickej rezonancie.
RADY PRE PACIENTOV
Na vyšetrenie magnetickou rezonanciou sa odporúča prísť približne tri hodiny po jedle, nie je nutné byť dlhodobo nalačno. Dôležitý je dostatočný príjem tekutiny. Nevhodné sú akékoľvek líčidlá, najmä ak ide o vyšetrenie hlavy – môžu obsahovať kovové čiastočky, ktoré znižujú kvalitu vyšetrenia. Je vhodné obliecť sa čo najjednoduchšie a podľa možností teplo. Vyšetrovňa je klimatizovaná a je v nej pomerne nízka teplota, je dobré si preto zobrať hrubšie tričko a ponožky. Niektoré typy vyšetrení vyžadujú, aby mala vyšetrovaná osoba plný alebo naopak prázdny močový mechúr, prípadne prázdne a vyčistené hrubé črevo. Rovnako ak má v tele akýkoľvek kovový implantát alebo absolvovala akúkoľvek operáciu, nemala by zabudnúť informovať o tom lekára aj vyšetrujúci personál. Kovové implantáty a kardiostimulátor môžu mať za následok, že vyšetrenia sa nebude môcť daná osoba zúčastniť.