Rapovce: nové stredisko kúpeľného CR
Predpokladaný zámer znamená oživenie kúpeľníctva v regióne s viac ako 200-ročnou tradíciou využívania termálnej vody. Po zohľadnení polohy areálu (jeden z najvyšších počtov slnečných dní v roku) a prírodných daností (prameň 45-stupňovej termálnej vody, čerpanej z hĺbky 1500 m) treba uznať, že centrum Novohradu má všetky predpoklady pre kúpeľný a vodný cestovný ruch.
Nezanedbateľným efektom bude tiež využitie geotermálnej energie ako alternatívneho – obnoviteľného zdroja energie na výrobu tepla (ročne sa bude môcť vyrobiť až 38 000 GJ tepla). Vytvorenie alternatívneho zdroja energie je súčasťou predkladaného zámeru v súlade s ekologickou a energetickou politikou Slovenska a Európskej únie.
Pôjde o nadregionálne stredisko cestovného ruchu v blízkosti hraničného prechodu Kalonda s Maďarskou republikou, čím aj projekt získa charakter cezhraničnej spolupráce pri využívaní lokálneho turistického potenciálu v medzištátnom CR. Mimoriadne zaujímavý je napr. skanzen „Park skamenelín“, nachádzajúci sa v obci Ipolytarnóc, v bezprostrednej blízkosti hraničného prechodu. Svojimi ukážkami skamenelín sa radí ku skvostom v Európe. Okrem cestnej dopravy medzi Lučencom – Rapovcami – Ipolytarnóc majú návštevníci k dispozícii takmer nevyužívanú dopravu atraktívnym turistickým vláčikom.
Lučenec: za nákupmi
a relaxom
Navyše, v rámci využívania termálnej vody na energetické účely a dotiahnutia tranzitu GEO – vody do Lučenca, ponúka investor možnosť zásobovať teplou vodou mestské kúpalisko. V rámci dobudovania II. etapy mestského kúpaliska v Lučenci plánujeme výstavbu krytého aquaparku so zónou relaxu v tzv. Oddychovo-relaxačnom nákupnom centre tak, aby prirodzene nadväzoval na Novolandiu v Rapovciach. Uvedomujeme si, že obe spomenuté aktivity sa dajú skĺbiť iba tak, že sa budú vzájomne dopĺňať a nie si konkurovať.
Návštevníka čaká množstvo atrakcií
V Rapovciach sa turistický areál bude rozkladať na ploche cca 20 ha, z toho je pre termálne kúpalisko Novolandia určených 8 ha, zvyšok sa využije na výstavbu turistického vilového parku - ubytovacích kapacít, infraštruktúry, komunikácií, atď.
Termálne kúpalisko bude spĺňať najvyšší štandard európskej úrovne s možnosťou zabezpečenia celoročnej prevádzky. Okrem desiatich termálnych bazénov, zóny športovísk, zóny zábavy a relaxu sa turisti môžu tešiť na náučný chodník Neogradiens, vytvorený s cieľom oboznámiť návštevníkov s históriou Lučenca a Novohradu. Samozrejmosťou budú ubytovacie služby rôznych kategórií: hotel, apartmány, radová zástavba, chatová osada - bungalovy, camping. Aby sme naše služby sprístupnili čo najširšiemu okruhu ľudí, ponúkneme viacero variantov vstupného, podľa typu návštevníkov. Obyvateľom Lučenca a Rapoviec poskytneme mimoriadnu zľavu.
Oddychovo-relaxačné nákupné centrum v Lučenci (1-2 ha) bude v prevádzke celoročne s dostatočným množstvom parkovacích plôch. Ani tu nebudú chýbať zaujímavé atrakcie, napr. rôzne typy šmýkačiek, atypický vnútorný bazén, vírivky, vitálny svet (wellness), fitnes, bowling, detský kútik,... Návštevníci určite ocenia, že pod jednou strechou sa budú môcť zabaviť, zregenerovať aj nakúpiť potrebné veci. Ako vidíte, obidve miesta majú svoje silné stránky a kedže jedným z hlavných investorov celého projektu je mesto Lučenec, je prirodzené, že z využívania geotermálnej vody by malo profitovať podobne ako Rapovce.
Možnosť vstupu ďalšieho spoluinvestora
V súčasnosti máme za sebou tender na realizátora hydrogeologického vrtu GTL-2 v Rapovciach, ktorého víťazom sa stala spoločnosť Ingeo, a.s. Žilina s termínom ukončenia diela ku koncu kalendárneho roku 2006. Investorom vrtu je Novohradská vrtná spoločnosť, s.r.o., ale nie je vylúčený vstup ďalšieho partnera do projektu, keďže sa jedná o nemalé finančné prostriedky. Financovanie aj realizácia celého projektu je etapovitá so začiatkom od roku 2007. Celkovo sa jedná o viac ako 500 mil. Sk (investori, využitie štrukturálnych fondov EÚ, úverov, dotácií).
Boli by sme radi, keby politické strany splnili svoje predvolebné sľuby a smerovali toky peňazí z európskych fondov, resp. z dotácií, na infraštruktúru do regiónov ako je náš. To by pomáhalo vyrovnávať obrovské regionálne rozdiely na Slovensku a podporovať trvalo udržateľné hodnoty ako napr. alternatívne energie či rozvoj turistických parkov. Vytváranie takýchto podmienok na podnikanie v partnerských prepojených podnikoch (samospráva + súkromný investor) môže pomôcť v rozvoji zamestnanosti, malých živností i prílevu zahraničných investícií do regiónov.
Július Szmuda, zástupca spoločnosti Thermalpark s.r.o., Lučenec
Vladimír Červenák, zástupca spoločností 1. Geotermálna, s.r.o. a Novohradská vrtná spoločnosť, s.r.o. Lučenec