Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

SPOMIENKY MAJÚ AJ PRÍCHUŤ SĹZ

Stretnutia po dlhých rokoch mali odjakživa svoj význam. Ľudia, hoci sa mnohokrát nevideli dlhé desaťročia, sa rozpamätávajú na svojich známych, ktorí sa v spomienkach nezmenili. Deti zostávajú deťmi a láskavé ruky babičiek nás ponúkajú chutnými buchtami.

V spomienkach akoby zastal čas a my sa musíme veľakrát rozpamätávať, kto je kto. Práve preto majú stretnutia zmysel.

Vrátili sa do škôlky
Skúste sa vy, skôr narodení, vrátiť v myšlienkach do svojho detstva. Rozpamätať sa na svoju prvú pani učiteľku v materskej škôlke na svojho najlepšieho kamaráta či na detskú lásku. Aj po mnohých rokoch počujete smiech a bezstarostným hrám nie je konca-kraja. Bolo to dávno, a predsa akoby včera. Čo poviete, spoznali by ste svojich rovesníkov, s ktorými ste vo dvore škôlky piekli pieskové koláčiky? Možno aj práve preto majú stretnutia po mnohých rokoch osobité čaro a nepochybne aj slanú príchuť od sĺz dojatia.
Pani Zuzka Lošťáková z Tomášoviec sa podujala na neľahkú úlohu. Jej nápad je však každopádne originálny. V posledný septembrový piatok sa jej podarilo zorganizovať stretnutie škôlkarov z Tomášoviec po šesťdesiatich rokoch. Pozvánka s prekopírovanou fotografiou škôlkarov, ktorí sú dnes už viac ako o polstoročie starší, si našla svojich adresátov. Komu to čo len trošku dovolili okolnosti a zdravotný stav, neváhal a prišiel. Stretnúť priateľov, podať im ruky, zaspomínať si, prezrieť fotografie z rodinných albumov a hlavne sadnúť si opäť na maličké stoličky v tomášovskej materskej škole. Málokto z bývalých škôlkarov čakal, že sa opäť zadíva do láskavých očí svojej prvej pani učiteľky Julky Cíferovej a pestúnky Márie Bzenickej, ktorej práve tento mesiac minulo 85 rokov. „Na časy, keď som pracovala v našej materskej škole ako pestúnka, si živo spomínam. Detičky boli veľmi dobré a poslušné. Možno viac ako tie dnešné,“ povie milá babička Mária. Hneď vedľa nej sedí usmiata prvá pani učiteľka v spomínanej materskej škôlke. Aj napriek vráskam, ktorej na jej tvári vyryl čas, iskry v očiach nepohasli. Pozerá na svojich bývalých „zverencov“, ktorých už desiatky rokov nevidela, a snaží sa rozpamätať na každého z nich.
Marta Králiková sa s Jánom Cíferom nevidela od škôlky. Teda celých šesťdesiat rokov. Už si na seba len matne spomínajú a keby sa náhodne stretli niekde v meste, už by sa sotva spoznali. „Bola som veľmi milo prekvapená, keď mi prišla pozvánka na stretnutie. Veľmi som sa naň tešila a som rada, že sa nás toľko zišlo,“ hovorí pani Marta, ktorá si na detstvo veľmi rada spomína. Zvlášť na materskú škôlku. „Aj po rokoch si viem predstaviť, ako bola zariadená trieda, aké boli stoličky, ako vyzeral dvor,“ zaspomína si. V materskej škôlke na nich čakalo ďalšie prekvapenie. Prihovorila sa k nim terajšia pani riaditeľka škôlky Janka Mališová a tiež inšpektorka pre materské školy doktorka Hanusová. Deti pre nich pripravili program. Spievalo sa, recitovalo a tancovalo. Ani Karol Dovala, starosta obce, nesmel na tomto stretnutí chýbať a spomínajúcim bývalým škôlkarom sa v kultúrnom dome prihovoril. Ďalej už nič nebránilo debate a spomínanie nemalo konca. Veď kamaráti zo škôlky si mali toľko toho povedať. Každé obdobie v živote má svoje čaro a jediné, čo sa človeku nedá vziať, sú spomienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Mládzovo opäť ožilo
Cestičky života sú kľukaté a nevyspytateľné. Nie vždy zapustíme korene na mieste, kde sme sa narodili a drali školské lavice. Spomienky však zostávajú. Prezeráme si fotografie, na ktorých zastal čas. V mysli zablúdime na miesta, ktoré nám prirástli k srdcu. Stretnutie rodákov, ktorí sa už niekoľko rokov, ba možno desaťročí nevideli, je nepochybne pre každú obec veľkou udalosťou. V poslednú septembrovú nedeľu sa takéto stretnutie uskutočnilo aj v malej dedinke Mládzovo, a to pri príležitosti 570. výročia vzniku tejto obce. Možno málokto vie, že aj náš prezident Ivan Gašparovič prežíval bezstarostný čas prázdnin u svojich starých rodičov, ktorí žili práve v tejto obci. „Dobre si pamätám na svoje chlapčenské časy. Na stretnutie pri starej píle oproti železničnej stanici. Na preháňanie sa za loptou po priľahlých lúkach, či na sledovanie celoštátnych športových úspechov vo volejbale družstva, pochádzajúceho z takej malej dedinky, akou bolo a aj je Mládzovo,“ hovorí Milan Boroš, rodák z Mládzova, ktorý už štyridsať rokov žije v neďalekom Veľkom Krtíši.
Stretnutie rodákov v spomínanú nedeľu sa naozaj vydarilo. Ani slnko nebolo skúpe na teplé lúče, akoby aj ono chcelo pozdraviť priateľov, ktorí sa privítali stiskom ruky alebo vrúcnym objatím. Úsmevné spomienky vyčarili na mnohých tvárach úsmev, no nechýbali ani slzy dojatia. Štyridsaťštyri rodákov sa zišlo na mieste, ktoré pre nich zostane navždy tým najmilším. „Už dávno sa nestrelo v miestnom evanjelickom kostole na službách Božích toľko ľudí, ako práve 24. septembra,“ hovorí pán Boroš. Aj starosta obce si pripravil pre rodákov príhovor, ktorým oficiálne otvoril toto stretnutie. „Okolo starej školy sme prešli na cintorín, kde odpočívajú nielen naši starí rodičia alebo rodičia, ale už aj niektorí naši priatelia. Každý z účastníkov stretnutia dostal jednu gerberu, ktorú položil na hrob človeka, ktorý mu bol najbližší a ktorý už nie je medzi nami,“ hovorí pán Boroš.
Nič nebránilo tomu, aby sa rozprúdila veselá zábava. Neďaleko od Mládzova je miesto, ktoré obyvatelia tejto obce nazývajú Vytekanica. V poľovníckej chate už na všetkých čakal vynikajúci guľáš z diviny. Ani miestne ženičky nezaháľali a povypekali všakovaké dobroty. Pri obsluhovaní hostí sa im tiež nedalo nič vyčítať. Zábava trvala až do neskorých nočných hodín. „Pre jednu rodáčku z Mládzova, ktorú som najdlhšie nevidel, som zaspieval ľudovú pieseň, ktorá ju dojala k slzám, a myslím, že aj ostatní zostali rozcitlivení. Je to za srdce chytajúca pieseň. Od Dunaja širokého až po Kriváň vysoký ...,“ dodá pán Milan, ktorý vôbec neľutuje, že si organizáciu tohto stretnutie vzal spolu s priateľom Ivanom Miadokom z Vidinej na svoje plecia. Do svojej rodnej dedinky si prišli zaspomínať rodáci, ktorí dnes žijú v Bratislave, Košiciach, Banskej Štiavnici, dokonca jedna rodáčka pricestovala aj zo Štuttgartu. „Všetci účastníci stretnutia rodákov sa zhodli na tom, ako je nám tak trochu ľúto, že sa naša rodná dedinka pomaly vyľudňuje. V roku 1948 tu žilo 277 obyvateľov. Dnes by ste ich tu narátali len sto. Tento malý kus Slovenska však pre nás, ktorí sa tu narodili, zostane navždy naším rodným krajom, zo všetkých strán obklopený horami, a vždy budeme naň hrdí,“ dodal Milan Boroš.

Skryť Vypnúť reklamu

Turie Pole už na mapách nenájdete
Dedinku Turie Pole by ste hľadali márne. Obydlia, kedysi prekvitajúce životom, sú dávno mŕtve. Miesto posledného odpočinku našich predkov pripomínajú iba pozostatky pováľaných náhrobných kameňov. Cestičky zarástli burinou a násilne vysídlenú obec pripomína len tabuľa na starom kamennom múre. Dočítate sa na nej, že obec Turie bola založená v roku 1337. Jej obyvatelia za dlhé stáročia prežili naozaj kadečo. Nájazdy Turkov aj vojny. V roku 1951 bola násilne vysídlená pre vojenské účely. „Rodný môj kraj, zo všetkých najkrajší, ktorý mi nezmizol z pamäti,“ píše sa na tabuli, ktorú sem so spomienkou na svoju rodnú dedinku dali pripevniť jej bývalí obyvatelia.
Bola sobota 16. septembra. Čas nádherného babieho leta bol ako stvorený na spomienkovú akciu. „Po 55 rokoch sa od zániku obce Turie Pole uskutočnilo posledné stretnutie ešte žijúcich obyvateľov tejto dedinky. Stretlo sa tu približne 150 ľudí,“ hovorí Pavel Suja z Urbanovej. Objatiami a stiskmi rúk sa privítali vnuci a pravnuci pôvodných obyvateľov. Nečudo. Čas plynie ako voda v rieke a tí, ktorí svoje domčeky opúšťali ako 10–roční, majú na svojom chrbte šesť krížikov. Nie každému bolo dopriate dožiť sa tohto stretnutia.
„Obec Turie Pole vznikla začiatkom 14. storočia v údolí pod horstvom Javorie. Každé políčko a lúku lemoval kamenný múr, miestami aj meter vysoký. Keďže podmienky na pestovanie obilnín neboli najvhodnejšie, dedinka žila z hospodárskych dvorov, v ktorých by ste vždy našli niekoľko kusov dobytka. Dopravné uzly tiež obchádzali túto dedinku. Nebolo železnice ani poriadnej cesty a najbližšie mesto Lučenec bolo vzdialené takmer 40 kilometrov,“ informuje pán Pavel a dodá, že telefónne a autobusové spojenie bolo do tejto obce zavedené až po druhej svetovej vojne v r. 1948. Obyvatelia dedinky si však vždy zachovávali svoje zvyklosti. Jej piesne, nárečie a názvoslovie boli pre ňu charakteristické. „Najhoršie časy prežívala dedinka v 16. až 17. storočí. Bolo to obdobie tureckých nájazdov. Dedinčania sa museli brániť, a preto vybudovali okolo kostola kamenné hradby a umelú jaskyňu na „Panovom laze“. Tam sa ukrývali miestne dievčatá, aby ich Turci neuniesli do svojich háremov. Druhá svetová vojna tiež tento kraj neobišla, zničené príbytky a hospodárstva bolo treba opäť budovať. Dedinka sa začala vzmáhať a prekvital v nej život. No prišli roky 1950 – 1951. Prišla pohroma, ktorá obec „pochovala“. Násilnému vysťahovaniu pre potreby vytvorenia nového vojenského priestoru, sa nedalo zabrániť,“ hovorí. Nepomohli ani petície, ani hrozby a slzy boli tiež neúčinné. Obyvatelia dedinky museli opustiť svoje domčeky a mozole svojich otcov a pradedov. Na miestnom cintoríne nechali odpočívať svojich najbližších. Zatvorili sa brány kostolíka, ktorý bol vždy bezpečným útočiskom. Modlitby aj sobášne ódy naveky utíchli. „Je mi veľmi ľúto, že po všetkých tých rokoch zostali z nášho cintorína len ruiny a všetky záznamy o tejto dedinke boli vymazané z máp. Rovnako je smutné, keď pozostalí pôvodných obyvateľov Turieho Poľa nemôžu ukázať svojim deťom, kde odpočívajú ich prarodičia,“ dodal Pavel Suja. Posledné stretnutie po 55 rokoch bývalých obyvateľov a potomkov Turopolcov sa nieslo skôr v smútočnom duchu. Spomienky nabádali skôr k plaču ako k veselosti. „Touto cestou chcem poďakovať organizátorom tohto stretnutia, ako napríklad pani Ondríkovej, Selskej, a tiež pánovi Hrkovi. Dávam posledné zbohom rodákom a ich potomkom,“ zakončil pán Suja.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 6. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 7. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. Úprava osobného motorového vozidla
 10. Important information for Brazilians living in Slovakia
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 673
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 333
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 641
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 983
 5. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 11 615
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 367
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 180
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 606
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 521
 10. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 436
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

V Novohradskej knižnici prebieha rozsiahla rekonštrukcia

Najviditeľnejšími zmenami bude prepojenie dvoch oddelení, vstup pre imobilných návštevníkov či výťah do vynovených komunitných priestorov

Nový, spoločný vchod do oddelenia náučnej literatúry a detského oddelenia Novoradskej knižnice.

STK Kalinovo začal boje v prvej lige žien

Staronový klub odštartoval sezónu víťazstvom.

STK Kalinovo.

VIDEO: Slovensko sa chystá na celoplošné testovanie ľudí na COVID-19. Takto bude vyzerať

Rezort obrany zverejnil video s podrobným priebehom testovania.

Antigénne testovanie na ochorenie Covid-19 v mobilnom odberovom mieste.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Igor Matovič hovorí o nových opatreniach.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Na Slovensku od soboty platí zákaz vychádzania

Oravcom a obyvatelia Bardejovského okresu majú oveľa prísnejšie podmienky pohybu mimo domova ako ostatní Slováci.

Už ste čítali?