V Lučenci sme bývali na Haličskej

Operná speváčka (mezzosoprán, kontraalt), zaslúžilá umelkyňa, sólistka Maďarskej štátnej opery v Budapešti Erzsébet Komlóssy sa narodila 9. 7. 1933 v Salgótarjáne. V r. 1939-43 navštevovala kalvínsku ľudovú školu a v r. 1943-45 meštiansku školu s vyučovac

ím jazykom maďarským v Lučenci. Po vojne sa rodina presťahovala do Salgótarjánu, kde Erzsébet Komlóssy ukončila meštiansku školu. V r. 1950-55 študovala spev u Dr. Gézu Lászlóa (1886-1955) na Hudobnom konzervatóriu v Budapešti. V r. 1955-58 bola sólistkou opery Národného divadla v Szegede. V r. 1958-88 účinkovala ako sólistka Maďarskej štátnej opery v Budapešti, od r. 1988 je hlasovou pedagogičkou mladých spevákov. Od r. 1991 je čestnou členkou, od r. 2003 majsterkou-umelkyňou Maďarskej štátnej opery. Za svoju umeleckú činnosť obdržala tieto ocenenia: Cenu Ferenca Liszta (1964), Kossuthovu cenu (1975), titul zaslúžilá umelkyňa (1982) a Prostredný kríž Radu Maďarskej republiky (1994), ktorý jej osobne odovzdal vtedajší prezident MR Árpád Göncz. Žije v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pani umelkyňa, v prvej otázke by som vás chcel poprosiť, aby ste sa v myšlienkach preniesli do Lučenca, mesta vášho detstva.
Prvé ročníky ľudovej školy som navštevovala v Lučenci. Bolo to veľmi dávno a priznám sa, že si z toho obdobia pamätám len veľmi málo. Keďže môj otec bol kalvín, chodila som spolu so svojím bratom Zoltánom do kalvínskej školy. Naša škola bola na hlavnej ulici a patrila vtedy katolíckej cirkvi. Mali sme veľmi milú pani učiteľku Lenku Jeszenszkú, bola to mohutnejšia pani, plná lásky a obetavosti. V čase, keď som už bola sólistkou budapeštianskej opery, raz som ju v Lučenci vyhľadala. Pani učiteľka sa mojej návšteve nesmierne potešila a povedala, že keď som bola malá, nosievala som dva malé vrkoče a bola som veľmi neposedné stvorenie. Okrem príjemných spomienok mám na Lučenec aj smutné spomienky. Nikdy nezabudnem, keď počas vojny zozbierali židov z celého okolia do jedného tábora, ktorý bol len o niečo povyše od nášho domu. Bývali sme na Haličskej 14 úplne na konci kasární. V tom čase som navštevovala hodiny klavírnej hry, mojou učiteľkou bola Klára Pillarová. Pamätám sa na ňu tak, že keď som necvičila, vždy ma udrela po prstoch. Prepáčte mi, že som si svoje spomienky na Lučenec nezviazala do voňavej kytičky, ale hovorím vám tu spontánne len to, čo mi momentálne napadá. Náš otec bol vojenský dôstojník a bol k nám veľmi prísny. Raz sa stalo, že som nahovorila svojho brata, aby sme ušli z domu. Aj sme spolu ušli a skryli sme sa v neďalekom parku v kríkoch, že tam budeme žiť. Vydržali sme však len do zotmenia a vrátili sme sa domov, kde nás už čakal vystrašený otec. Spomínam si aj na bombardovanie Lučenca. V Lučenci som bývala veľmi rada, a keď ste mi zavolali, moje srdce sa naplnilo radosťou, že ma navštívi človek z mesta môjho detstva.
Ako ste sa dopracovali až na vrchol operného spevu?
Údajne v zbierkach Maďarského národného múzea je evidovaná istá herečka Ilona Komlóssy, ktorá bola v 19. storočí členkou Národného divadla a po ktorej som možno zdedila isté umelecké vlohy. Naša rodina Komlóssy je starou šľachtickou rodinou, šľachtickú listinu nám dal vystaviť ešte kráľ Béla IV. Erb našej rodiny visí tu na stene. K spevu som sa dostala vlastným pričinením už v ranom detstve – teda práve v Lučenci. Raz okolo nášho domu na Haličskej ulici prechádzal istý pán, ktorý ma počul pospevovať si v záhrade. Zazvonil k nám a spýtal sa mamičky, kto to spieva. Vysvitlo, že to bol riaditeľ Mestského divadla z Reduty a poprosil mamku, či by ma nepustila k nemu za detskú herečku. Otec samozrejme nesúhlasil. Ja som sa však veľmi chcela hudbe venovať, a preto ma zapísali na klavír už k spomínanej učiteľke Pillarovej. Po presťahovaní sa do Salgótarjánu som pokračovala v štúdiu klavíra u Miklósa Csanádyho. Zásluhou jeho manželky som začala študovať spev. Neskôr sme sa presťahovali do Budapešti, kde ma rodičia chceli najprv zapísať na Hudobnú akadémiu. Keď si ma vypočul v tej dobe známy hudobný pedagóg Imre Molnár, odporučil ma na štúdium na Hudobnom konzervatóriu, kde som vyštudovala spev u Dr. Gézu Lászlóa.
Svoju kariéru opernej speváčky ste odštartovali v Szegedskom divadle. V r. 1958 prichádzate do hlavného mesta, kde sa stávate sólistkou Štátnej opery. Pokúsme sa teraz, prosím, trocha vrátiť čas ...
V Szegedskom národnom divadle som v r. 1955 naspievala svoju prvú opernú rolu v živote, bola to opera Székelyfonó od Zoltána Kodálya. Na premiére mi Kodály osobne blahoželal a potom ma viac-menej po celý život sprevádzal. Veľmi rada na toto obdobie spomínam. Do Budapešti som sa dostala tak, že som „zaskakovala“ v úlohe Ulriky v opere Maškarný bál G. Verdiho. Vtedy som ešte v Budapešti nezostala natrvalo. Ďalšie tri roky som dochádzala do Budapešti spievať Larinovú v Čajkovského opere Eugen Onegin. V r. 1957 sa ma riaditeľ opery Imre Palló opýtal, či by som nechcela zostať v Budapešti. A tak som zostala. V Budapešti som mala dva domovy: môj vlastný domov, kam mohol prísť len ten, koho som pozvala, a operu, ktorá sa stala mojím druhým domovom. Nikdy som netúžila stať sa opernou hviezdou, no pri študovaní jednotlivých postáv som sa vždy snažila dostať zo seba maximum. Keď som prišla do Budapešti, v opere pôsobili významní speváci: Mihály Székely, Júlia Osváth, Júlia Orosz, József Simándy, Sándor Svéd, Imre Palló a iní. Všetci títo boli už starší, ale mali ma radi a veľa som s nimi spievala. Som nesmierne vďačná dirigentovi Vilmosovi Komorovi, ktorý mi zveril hlavnú postavu Dalily v opere C. Saint-Saensa Samson a Dalila, za ktorú som získala Cenu Ferenca Liszta (1964). Za predvedenie všetkých Verdiho opier, ako i za operu F. Erkela Bánk Bán som v r. 1975 dostala Kossuthovu cenu.
Mohli by ste nám záverom prezradiť svoju filozofiu života?
Po celý som život som bola ako sviečka pálená z dvoch strán – na jednej strane to bola opera, na druhej moja rodina a deti. Svoje povolanie som mala vždy rada a milujem ho dodnes. Človek, ak chce žiť, musí veriť, veriť sám v seba i v úspech svojej práce. Ja som odmalička hlboko veriaca. So starou mamou sme každoročne chodievali na púte do Szentkútu (Svätá Studňa – neďaleko Nagybátony). Vždy som veľmi túžila dostať sa do budapeštianskej opery a snívala som o tom, že ak sa tam raz dostanem, zaspievam na Szentkúte Ch. Gounodovu Ave Mariu. Aj sa mi to splnilo a na veľkej omši som ju v Szentkúte zaspievala. Keby som si mala znovu vybrať povolanie, určite by som znovu chcela byť speváčkou. Iné povolanie si neviem predstaviť. Dnešným mladým ľuďom odkazujem, že len s veľkou trpezlivosťou, odriekaním a láskou sa dajú dosiahnuť veľké veci. Všetko v živote potrebuje svoj čas. Záverom by som chcela zo srdca pozdraviť všetkých Lučenčanov: „Žite v láske a svornosti!“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: PhDr. František Mihály

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu