Sobota, 4. júl, 2020 | Meniny má ProkopKrížovkyKrížovky

Tri otázky pre nového prednostu Obvodného úradu v Lučenci Branislava Hámorníka

Vaše menovanie do funkcie prednostu bolo pre nezainteresovaných prekvapením. Aj podľa našich informácií ste medzi prvými kandidátmi SMERU – SD na zozname nominantov neboli. Priblížite verejnosti okolnosti svojho menovania? Neviem prečo prekvapením, stra

Vaše menovanie do funkcie prednostu bolo pre nezainteresovaných prekvapením. Aj podľa našich informácií ste medzi prvými kandidátmi SMERU – SD na zozname nominantov neboli. Priblížite verejnosti okolnosti svojho menovania?
Neviem prečo prekvapením, strana SMER-SD má pre každý post viacero kandidátov, a to je aj prípad obsadenia tejto funkcie. Moja nominácia na post prednostu ObU v Lučenci bola vnútrostraníckym rozhodnutím okresných štruktúr Smeru -SD.
V našej strane sa vždy hovorilo o nových tvárach v politike a ja som možno jednou z nich. Môžem Vás však ubezpečiť, že moji kolegovia zo strany, o ktorých ste počuli, sú bezpochyby odborníci a budú zastávať iné dôležité posty vrátane politickej činnosti na regionálnej úrovni, čo je v súčasnej dobe veľmi dôležité najmä teraz, pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami.
Aké sú vaše hlavné predsavzatia po nástupe do tejto - pre rozvoj regiónu veľmi dôležitej - funkcie?
Vzhľadom na skutočnosť, že som do funkcie prednostu ObU v Lučenci bol vymenovaný na základe nominácie straníckych štruktúr SMERU-SD, ako i koaličných partnerov vládou SR, chcem aj touto cestou poďakovať za nomináciu a dôveru, ale zároveň aj ubezpečiť našich občanov, že mojou prvoradou úlohou je sústrediť sily a prostriedky pre ďalší rozvoj nášho regiónu. V najbližšej dobe nás čaká mnoho zložitých úloh najmä s avizovaným rušením krajských úradov a s tým súvisiacim prenosom kompetencií na obvodné úrady, o čom by mala vláda SR rozhodnúť koncom tohto roku.
A moje hlavné predsavzatie? Celé moje snaženie chcem orientovať na plnenie ďalších úloh pri rozvoji regiónu. Ako som už uviedol aj pre iné médiá, považujem sa za človeka nekonfliktného, ale zároveň priebojného a aj pozitívne mysliaceho, čo je podľa môjho názoru výhodou aj v takej funkcii, akou je post prednostu obvodného úradu. Svoje odborné schopnosti, ale i doterajšie skúsenosti chcem použiť na to, aby sa v regióne „obrusovali hrany“ najmä politických vzťahov a aby sa energia využila najmä na jeho rozvoj. Rozvoj regiónu si predstavujem ako spokojných spoluobčanov, ktorí majú dostatok pracovných príležitostí.
Toto všetko vyžaduje plné nasadenie čo najširšieho tímu odborníkov zo všetkých oblastí nášho života, a tomu musia štátne orgány svojou činnosťou napomáhať. Som však prednostom úradu, ktorý je orgánom všeobecnej štátnej správy, čo preložené do ľudskej reči znamená, že pre okresy Lučenec a Poltár, ktoré tvoria spoločne obvod, plníme úlohy na úseku živnostenského podnikania, vnútornej správy, krízového riadenia. Sú to životne dôležité úlohy, ktoré sa dotýkajú ďalšieho chodu našej spoločnosti, a ich plnenie sa priamo odráža na spokojnosti, poprípade nespokojnosti občanov so službami, poskytovanými štátnou správou.
Viem, že nie všetko sa dá riešiť naraz, ale v tomto smere som realista a chcem ubezpečiť občanov, že pracovníci obvodného úradu sú dlhoroční odborníci na svojich miestach, ktorí sú pripravení pomôcť riešiť úlohy k spokojnosti nás všetkých. Ja sám sa riadim heslom, že každý občan v pôsobnosti nášho obvodného úradu má u mňa dvere otvorené s akýmkoľvek problémom. Osobitne by som v tejto súvislosti chcel podčiarknuť nutnosť čo najširšej spolupráce s občanmi, ich volenými zástupcami a osobitne s primátormi a starostami miest a obcí pri spracúvaní a následnej realizácii rozvojových programov, ktoré by mali v konečnom dôsledku pomôcť k rozvoju regiónu, jeho hospodárskeho, kultúrneho a sociálneho potenciálu.
Náš región je postihnutý vysokou mierou nezamestnanosti. Kvalifikovaní ľudia opúšťajú mesto a jeho spádovú oblasť. V službách a obchode, ktoré dnes ponúkajú najviac pracovných príležitostí, sú pravidlom takmer minimálne mzdy... Myslíte si, že zo svojej súčasnej pozície budete môcť aktívne ovplyvniť zmenu tohto negatívneho trendu?
K Vašej tretej otázke je potrebné podotknúť, že i keď je obvodný úrad orgánom všeobecnej štátnej správy, má zákonné možnosti pomôcť rozvoju regiónu.
Máte pravdu, že náš región sa radí k popredným priečkam v nezamestnanosti, je to naozaj smutný fakt. Fakt je aj skutočnosť, že za predchádzajúce obdobia sa pre rozvoj tohoto regiónu urobilo veľmi málo najmä v oblasti nových pracovných príležitostí. Príkladom opačného negatívneho trendu je Lovinit a ukončenie jeho výroby. Myslím si, že do ďalšieho obdobia bude musieť dôjsť k väčšej kooperácii tých orgánov a inštitúcií, ktoré majú túto činnosť v náplni svojej práce. Musíme podporovať všetky aktivity, ktoré napomáhajú rozvoju regiónu, akou je v poslednom období príklad silikátovej hospodárskej zóny a s tým súvisiaci nový závod, ale i všetky ďalšie, ktoré prinesú rozvoj zamestnanosti. Tu nemôžeme zabudnúť na rozvojové programy miest a obcí, rozvoj cestnej, železničnej, ale i leteckej dopravy. Ďalším veľmi dôležitým aspektom rozvoja regiónu je čerpanie eurofondov podnikateľskými subjektmi, ako i samosprávou. Tu vidím ďalšie možnosti, ako podstatne skvalitniť život občanov. K plneniu tejto úlohy chcem osobne napomôcť najmä cestou našich štruktúr, ako i ľudí, ktorí za tieto úlohy nesú zodpovednosť na orgánoch štátnej správy. Pomoc by mala smerovať najmä do tvorby podmienok a kritérií pri vytváraní projektov s následným čerpaním eurofondov. S týmito rozvojovými programami majú problém najmä menšie obce. Blížiace sa komunálne voľby sú príležitosťou pre nás občanov na správne rozhodnutie, ktoré sa v konečnom dôsledku môže v prípade dobrej voľby odraziť na ďalšom rozvoji miest a obcí, a tým celého regiónu. Viete, na túto funkciu som prišiel z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, kde som bol svedkom, ako môžu peniaze Európskej únie pomôcť poľnohospodárom „prežiť“ a udržať, ale aj vytvárať nové pracovné miesta. Mnohí aj tí najmenší agropodnikatelia čerpajú prostriedky na rôzne investičné programy. Myslím si, že pri vhodnej pomoci je táto cesta dobrým príkladom pre náš región a môže fungovať v prospech jeho rozvoja.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 19 391
 2. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 17 416
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 13 219
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 12 966
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 889
 6. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 250
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 182
 8. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 856
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 9 232
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 889
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Fiľakovo dokončuje obnovu podhradia

Primátor mesta verí,že sa vďaka revitalizácii podarí zmeniť charakter podhradia.

Fiľakovo - Parkovisko v podhradí.

V obci Utekáč zrekonštruujú starý vodovod za viac ako 500-tisíc eur

Staré železné rozvody majú nahradiť novými rúrami v celkovej dĺžke takmer 2,2 kilometra.

Ilustračná fotografia

Policajti hľadajú 29-ročného Lučenčana, nezvestný je od nedele

Akákoľvek informácia, ktorá môže viesť k vypátraniu nezvestného muža, je pre policajtov dôležitá.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z okna v nitrianskej nemocnici vyskočil pacient

Mladý muž ležal v chirurgickom pavilóne. Prípad preveruje polícia.

Vážna dopravná nehoda si vyžiadala život spolujazdkyne

Cesta je v smere na Trnavu úplne uzavretá. Úseku sa radšej vyhnite.

Už ste čítali?