Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

Moji predkovia Vagačovci boli zakladateľmi bryndziarstva na Slovensku

Strojný inžinier, vysokoškolský učiteľ, veľvyslanec Doc. Ing. Ondrej Nemčok, PhD., sa narodil 30. 11. 1936 v Lučenci. Základné vzdelanie získal v Detve, stredoškolské štúdiá absolvoval na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici, kde maturoval v r.

1954. V r. 1954-59 študoval na Stroj. F SVŠT v Bratislave. V r. 1959-65 pôsobil ako technológ a konštruktér v Podpolianskych strojárňach v Detve, v r. 1966-70 ako odborný asistent na Pedagogickej fakulte (PgF) v Banskej Bystrici a v r. 1970-71 ako vedúci skupiny hydrauliky a pneumatiky vo firme VUKOV v Banskej Bystrici. V období r. 1972-94 bol vysokoškolským učiteľom na PgF v Banskej Bystrici a v r. 1995-98 štátnym tajomníkom Ministerstva školstva SR v Bratislave. V r. 1998-2000 bol mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR vo Varšave (Poľsko). Od r. 2000 je až doteraz vysokoškolským učiteľom na Fakulte priemyselných technológií Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne so sídlom v Púchove. Na tejto fakulte je od r. 2003 dekanom. Žije v Púchove.

Skryť Vypnúť reklamu

Pán docent, ako si spomínate na svoje mladícke roky?
V Lučenci som sa síce narodil, lebo matka nedôverovala babici a chcela rodiť v nemocnici. Celé detstvo som však strávil v Detve, kde moji rodičia i starí rodičia žili. Matka bola rodená Vagačová. Vagačovci sa v minulosti prisťahovali do Detvy zo Starej Turej, pretože v r. 1785 ich predkovia začali vyrábať bryndzu. Oni boli zakladatelia bryndziarstva na Slovensku (mám o tom brožúrku). Tým bolo aj moje detstvo späté s mliekom, syrmi a bryndzou. A bolo skvelé! Starí rodičia boli na tie časy bohatí podnikatelia (mali 24 zamestnancov, 2 osobné a 5 nákladných áut). Detva bola ešte dedinou, ale svojráznou. Ľudia tu chodili v krojoch, hlavne v nedeľu do kostola. Celý život bol spätý s náboženstvom – katolíckym. Moja stará matka bola veľkou mecenáškou kostola a ja ako chlapec som bol tým tiež ovplyvnený. Bol som najlepším miništrantom. Život na dedine bol pestrý – hrali sme pigu, futbal s handrovou loptou, stavali sme hatanice v potoku a v ňom sa kúpali. K birmovke som si pýtal od birmovného otca (bol ním strýko Štefan, majiteľ bryndziarne) čistokrvné holuby. Tak som sa stal chovateľom českých stavákov, pštrosov a rimanov. Neskôr som začal pestovať i čistokrvné sliepky. S holubmi som chodil na výstavy, v Bratislave som získal jedno 1. miesto. Napriek hrám a chovateľským záľubám som mal vždy čisté jednotky na vysvedčení. Okrem toho nás všetky deti (boli sme štyria súrodenci) učila mamka hre na klavíri. Tam som dostal vzťah k vážnej hudbe – symfonickej i opernej. Vcelku som sa hre na klavíri učil 9 rokov. Toto šťastné detstvo bolo na čas prerušené štúdiom na Gymnáziu A. Sládkoviča v Banskej Bystrici. Po februárových udalostiach 1948 som sa vrátil do Detvy na nižšiu strednú školu.
Mohli by sme v krátkosti analyzovať vašu cestu k strojnému inžinierstvu?
Keď som sa vrátil do Banskej Bystrice na 11-ročnú strednú školu, často som navštevoval krstného otca, ktorý sa vyučil vo firme Ganz v Budapešti. Ten ma presvedčil, aby som išiel študovať strojárstvo. Učil som sa vždy výborne a aj Fakultu strojného inžinierstva SVŠT v Bratislave som skončil s červeným diplomom. Po ukončení štúdia v r. 1959 som nastúpil do zamestnania v Podpolianskych strojárňach v Detve. Mal som veľmi dobrý postup: začal som ako majster v dielni na montáži, oboznámil som sa s organizáciou podniku, s úlohami jednotlivých oddelení a po pracovnom čase som zostával v dielni a z vlastnej iniciatívy pracoval na obrábacích strojoch a zváral elektrickým oblúkom i plameňom. Bolo to dovolené, ak si chcel zamestnanec niečo urobiť z prineseného alebo kúpeného materiálu v podniku. Vo fabrike som prešiel ďalej cez dispečera a technológa na vývojovú konštrukciu, kde sme vyvíjali nové hydraulické rýpadlo. Podal som tiež množstvo zlepšovacích návrhov, ktoré sa i zrealizovali. Vývoj pred jeho ukončením bol nakoniec zrušený a naše výsledky prebral Výskumný ústav stavebných strojov v Brne. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol zo strojární odísť.
Nahliadnime zároveň aj do pozadia vášho pedagogického pôsobenia na PgF ...
V r. 1965 som získal v Banskej Bystrici družstevný byt, odťahoval som sa z Detvy a začal som pracovať v Stavoindustrii na oddelení vývoja. Riešil som technologický projekt novej zámočníckej haly s uprednostňovaním spracovania plechov v stavebníctve. Projekt sa zrealizoval. V tých časoch sa vytvorila Katedra priemyselnej výroby na PgF a dostal som ponuku tam pracovať. Nastúpil som teda ako odborný asistent. K pedagogike som mal vždy vzťah a myslím i vlohy. Už ako stredoškolák som pomáhal slabším spolužiakom, v priebehu štúdia v Bratislave som dával hodiny matematiky. Na PgF som vyučoval predmety: náuka o materiáloch, technické kreslenie, organizáciu priemyselných podnikov a praktické práce v dielňach. Remeselnú zručnosť získanú v predošlých zamestnaniach – práca na obrábacích strojoch, kovanie a zváranie - som si tu zdokonalil, pretože na fakulte sme mali veľmi dobre vybavené dielne. V r. 1969 mi preverovacia komisia odporučila odísť z fakulty, zmenil som preto zamestnanie a pracoval som vo VUKOV-e ako vedúci skupiny vývoja hydraulických prvkov. V r. 1971 organizáciu zrušili. Medzitým sa situácia čiastočne „znormalizovala“ a ja som sa v r. 1972 mohol vrátiť na fakultu. Vtedy som začal i svoju systematickú vedecko-výskumnú činnosť. Vyšli mi skriptá „Náuka o materiáloch“, návody na cvičenia, a na SPŠ stavebnej skriptá „Stavebné stroje“. V rámci ašpirantúry, ktorú som robil na Zváračskom ústave v Bratislave, som sa zaoberal tepelnou únavou kovov. Vyšli mi viaceré články s touto tematikou, z ktorých jeden bol ohodnotený ako najlepší článok roka 1982 v časopise Zváranie. Výsledok kandidátskej práce mám chránený na patentovom úrade. Úzko som spolupracoval s katedrami polytechniky pedagogických fakúlt v Poľsku, Maďarsku, Čechách, ale hlavne s Pädagogische Hochschule v Erfurte (vtedy NDR). Tam som bol každoročne so študentmi na výrobnej praxi. Potom prišiel 17. november 1989. Udalosti v Prahe i Bratislave ma mimoriadne zaujali. Začal som sa angažovať, čo ma doviedlo k funkcii štátneho tajomníka Ministerstva školstva SR v r. 1995-98. Som presvedčený, že vo vtedajšej dobe sa urobilo pre vysoké školstvo mimoriadne mnoho.
Ako a prečo ste sa stali veľvyslancom?
V r. 1998 sa končila moja funkcia na Ministerstve školstva, a preto som sa uchádzal o službu v zahraničí. Na základe mojich predošlých kontaktov v Poľsku ma na návrh vlády zastupujúci prezident vymenoval na post veľvyslanca v tejto krajine. S poľskými priateľmi sme založili Združenie poľsko-slovenského priateľstva a dobrého susedstva, ktoré sa v krátkej dobe rozšírilo po celom Poľsku v mestách a hlavne na vysokých školách. Po pár mesiacoch ma zvolili za vedúceho Klubu ambasádorov hovoriacich po poľsky. Bolo tam 31 členov – veľvyslancov. Zážitkov mám mnoho, príjemných i menej príjemných.
Vaša súčasná práca a výhľady do budúcnosti?
V súčasnosti som dekanom Fakulty priemyselných technológií Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne so sídlom v Púchove. Obdobie dekanstva končím 14. marca 2007, ale už nebudem kandidovať. Chcem však ďalej pôsobiť na fakulte ako vyučujúci predmetov spájanie materiálov, úvod do konštruovania, viesť diplomantov a doktorandov, pokiaľ mi bude slúžiť zdravie a pokiaľ ma fakulta bude potrebovať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 32 177
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 27 048
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 507
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 941
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 342
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 233
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 862
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 980
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 585
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?