Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky
RODÁCI NOVOHRADU - MIROSLAVA DOBROTOVÁ

Každý bežný deň je pre mňa darom

Lekárka, hematologička, vysokoškolská učiteľka doc. MUDr. Miroslava Dobrotová, rod. Baníková, PhD., sa narodila 6. 11. 1956 v Hnúšti–Likieri, okres Rimavská Sobota. Vyrastala v Kokave nad Rimavicou, kde v r. 1962-71 absolvovala základnú školu. V r. 1971-7

5 študovala na gymnáziu v Hnúšti a v r. 1975-81 medicínu na Jesseniovej LF UK v Martine. V r. 1981-83 pôsobila ako sekundárna lekárka na internom oddelení NsP v Lučenci, v r. 1983-91 na II. Internej klinike Martinskej fakultnej nemocnice (MFN) v Martine. Od r. 1991 pôsobí až doteraz ako samostatná lekárka na Klinike hematológie a transfuziológie MFN v Martine. Docentkou je od r. 2001. Žije v Martine.

Pani docentka, navštívme teraz v spomienkach obec vašej mladosti – Kokavu nad Rimavicou...
Akákoľvek myšlienka spojená s našou dedinou vyvoláva vo mne nezameniteľnú sladkú príchuť domova. Čas, ktorý som tu prežila, je pre mňa synonymom bezpečia a istoty. Tieto hodnoty sa síce v priebehu rokov trochu zmenili, ale mám ich silno zakódované v mysli a poskytujú mi doteraz príklady na rozhodovanie v rozličných situáciách. Myslím, že už samotná poloha Kokavy (uložená uprostred prírody, obklopená oblými stenami okolitých vrchov zo všetkých strán) je symbolom teplého hniezda, v ktorom som vari ani nezažila poriadny vietor. Každému, komu chcem krátko charakterizovať miesto, odkiaľ pochádzam, hovorievam: „Mala som to šťastie vyrastať v rajskom koši.“ Pravdaže, na tomto pocite majú zásluhu najmä ľudia, s ktorými som v ňom žila. Moja rodina. Asi mi okamžite nenapadne žiadna významná udalosť, aby som vystihla náš vzťah. Hlavou mi víria obrazy na pohľad nesúrodých drobných bežných udalostí, vyslovených viet, dotykov, ktoré však vyjadrujú jednotný motív: zmysel pre súdržnosť, radosť z daru byť spolu, vzájomnú dôveru a v tom schovanú lásku. Ocko, vtedy riaditeľ lesníckej školy, „zapríčinil“, že som od malička milovala prírodu vo všetkých jej podobách. Jeho prístup k rastlinám, zvieratám, ku mne, jeho „rozprávky“ poskladané z poľovníckych zážitkov, z príbehov z ciest, z udalostí počas mladosti, mi dávajú návod na komplexné chápanie ľudí, ich problémov, príčin ich konania. Maminka, povolaním učiteľka, mala úlohu prísnejšieho rodiča. Vďaka jej za to. Teraz, keď mám vlastné deti, viem, aké ťažké je dodržiavať zásady pri ich výchove. Ona ma naučila zodpovednosti, disciplíne a sebakontrole. Jej príklad starostlivosti o rodinu, skĺbenia náročných pracovných a domácich povinností, schopnosti riešiť neriešiteľné a myslieť iba pozitívne, sa stal pre mňa zdrojom mobilizácie síl vo väčšine zložitých situácií. Bola som už veľká, mala som viac ako 10 rokov, keď sa narodil môj mladší brat Radovan. Rýchlo sa síce vypracoval na môjho dôverníka a radcu, stále však zostane mojím „malým“ bratom, aj keď ma dávno o dve hlavy prerástol.
Prečo ste sa rozhodli pre povolanie lekára?
Lekárkou som chcela byť odjakživa. Menili sa len predstavy o tomto povolaní, primerané práve aktuálnemu veku od hier s „chorými“ bábikami v detstve až po zrelé rozhodnutie študovať po maturite na vysokej škole medicínu. Tento vývoj iba utvrdil nepriamy vplyv niektorých ľudí (napríklad náš výnimočný dedinský lekár MUDr. Vojtech Steiner či moja skvelá profesorka chémie na strednej škole pani Marta Bornaiová). Mala som jednoducho pocit, že len v takomto povolaní sa môže naplniť môj vzťah k prírode, vzťah k ľuďom a neustála vnútorná potreba niekomu pomáhať. Obdobie vysokoškolského štúdia na lekárskej fakulte v Martine bolo špecifické z viacerých hľadísk: mala som možnosť učiť sa plno zaujímavých vecí, spoznať nových učiteľov, spolužiakov – priateľov (doteraz sa pravidelne ako ročník radi stretávame), zaľúbila som sa ...
Aké boli vaše začiatky v lučenskej nemocnici?
V Lučenci som sa ocitla akousi okľukou. Pôvodne sme spolu s budúcim manželom plánovali zostať pracovať v Martine, on na lekárskej fakulte ako asistent, ja vo fakultnej nemocnici ako lekárka. Bezprostredne pred promóciou som však našla v schránke list so zamietavým stanoviskom k mojej žiadosti: „Neprijímame vás pre nedostatok lekárskych miest“. Hneď po promócii som preto intenzívne hľadala zamestnanie v nemocniciach najbližších môjmu bydlisku. Vyšiel mi v ústrety vtedajší riaditeľ NsP v Lučenci MUDr. Ľubomír Kraus, ktorý ma prijal napriek už naplnenej kvóte lekárov. Mala som možnosti výberu medzi röntgenologickým oddelením, oddelením klinickej biochémie a obvodnou ambulanciou. Rozhodla som sa pre tretiu možnosť a od augusta 1981 som začala pracovať v rámci cirkulácie na internom oddelení pod vedením primára MUDr. Jozefa Jurkemíka. Posadená do idúceho vlaku som bola od prvého dňa postavená pred problémy, o ktorých som dovtedy väčšinou čítala len v knihách. Bola to tvrdá škola s prísnym učiteľom, ale jednoznačne účinná. Pán primár po krátkom čase podporil moju žiadosť o zaradenie do odboru vnútorné lekárstvo. Veľmi ťažko som sa v r. 1983 lúčila s kolegami, s oddelením, keď som odišla z Lučenca pracovať na II. internú kliniku do Martina. Nebyť silnejšieho motívu, ktorým bol môj manžel, by som asi doteraz Lučenec nebola opustila.
Prezradíte nám, prosím, nosné momenty vašej terajšej odbornej praxe?
Môj prechod na Kliniku hematológie a transfuziológie MFN v r. 1991 (vo funkcii prednostu je prof. MUDr. Peter Kubisz, DrSc.) bol výsledkom náhleho vnuknutia a pochopenia môjho skutočného odborného záujmu. V rámci odboru hematológia sa zaoberám predovšetkým ochoreniami zrážanlivosti krvi. Pracujem ako vedúca ambulancie Národného centra hemostázy a trombózy. Prichádzajú k nám pacienti z celého Slovenska, ktorým pomáhame zistiť príčinu ich opakovaných nevysvetlených krvácavých prejavov, zápalov žíl, vzniku trombózy a embólie do pľúc, vývoja srdcového alebo mozgového infarktu v mladom veku a podobne. Aktívne sa zúčastňujem na výučbe študentov, na vzdelávaní lekárov v odbore hematológia, na riešení rôznych klinických projektov. Vedecko-pedagogické tituly, ktoré som doteraz získala, sú prirodzeným výsledkom tejto práce.
Váš doterajší najkrajší životný zážitok?
Skutočne si neviem vybrať medzi mnohými mimoriadne silnými, ale navzájom neporovnateľnými pocitmi – promócia, svadba, narodenie každého z mojich detí, uzdravenie pacienta, zvláštne pohladenie na duši pri ceste od Hriňovej do Kokavy, atď. – mohol by z toho byť potenciálny zoznam pre celé noviny. Preto snáď len skromne: „Každý bežný deň je pre mňa darom“.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 31 529
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 26 986
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 444
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 876
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 488
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 227
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 811
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 983
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 591
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 731
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?