Štvrtok, 16. júl, 2020 | Meniny má DrahomírKrížovkyKrížovky

Bezdomovci...

Stretávame ich v uliciach mesta. Bezdomovci. Väčšina z nich si za svoje trápenie môže sama. No nie všetci sa ocitli na ulici vlastnou vinou. Žijú zo dňa na deň. Skromný majetok nosia v taške. Leto jej k nim milosrdné. Zima býva krutejšia. Počas minulej zi

my zomrelo na Slovensku na podchladenie 56 bezdomovcov. Aj muž, ktorého našli minulý týždeň pred jedným z hypermarketov v Lučenci, zomrel pravdepodobne na podchladenie. Patril medzi tých, ktorí mali domov aj na ulici. V Lučenci je okolo 46 bezdomovcov. Ich počet neklesá, naopak, stúpa. Niektorí z nich do okresného mesta prídu skúsiť šťastie z okolitých dedín. Medzi bezdomovcami sú muži, ženy, ba nájdu sa aj deti. Vedú neustály boj o prežitie. Ulica neformuje charaktery. Naopak! Láme aj takých, ktorí kedysi nepozerali na dno pohárika. Slabá hygiena, dych páchnuci po alkohole, ošúchaná vetrovka a nepríčetný pohľad. „To sú oni – bezdomovci. Mestská polícia monitoruje ich pobyt na území mesta a rieši sťažnosti na ich správanie zo strany obyvateľov. Najčastejšie sa zdržiavajú v rozostavenej budove školy na Rúbanisku III. a jedna v činžiakoch pri nemocnici, ale aj za Billou,“ tvrdí náčelník mestskej polície v Lučenci M. Pješčák. Niektorí z nich si privyrábajú predajom pouličného časopisu NOTA BENE, ale aj predajom Novohradských novín.

Skryť Vypnúť reklamu

SPRÁVA Z MESTA
Mesto Lučenec pristúpilo k riešeniu sociálnej situácie ľudí, ktorí sa ocitli z rôznych dôvodov bez možnosti bývania. Zámerom je zabezpečiť koncepčné a trvalé riešenie, ktoré bude spĺňať kritériá a saturáciu služieb pre uvedenú cieľovú skupinu. V minulosti sa vyskytli prípady, kedy v zimnom období došlo k úmrtiu (zamrznutiu), lebo takýto občania nemali kde prespať. V zime 2005/2006 primátor mesta Ing. Milan Marko operatívne rozhodol, aby ľudia bez domova mohli prenocovať počas najchladnejších nocí v ubytovni na Rúbanisku a zároveň uložil odbornému oddeleniu MsÚ vypracovať koncepciu riešenia služieb pre bezdomovcov. V roku 2006 Mesto Lučenec predložilo projekt „Nocľaháreň pre bezdomovcov“ do Fondu sociálneho rozvoja (ktorý je financovaný z rozpočtovej kapitoly MPSVaR v rámci programu Iniciatívy v oblasti sociálnej inklúzie). Projekt bol úspešný a FSR poskytol Mestu Lučenec nenávratnú dotáciu vo výške 500 000 Sk, pričom sa na realizácii projektu bude podieľať aj mesto vlastnými prostriedkami. Zariadenie nocľahárne s kapacitou 10 lôžok vznikne rekonštrukciou suterénu budovy vo vlastníctve mesta na Ul. Dr. Herza, ktorá v súčasnosti slúži na sociálne účely. Prevádzka nocľahárne nenaruší existujúci Týždenný pobyt pre dôchodcov sídliaci v tejto budove, pretože nocľaháreň bude mať samostatný vchod z Olbrachtovej ulice. Verejné obstarávanie na realizáciu stavby už prebehlo a prestavba má byť ukončená do 30. 11. 2006. Súčasťou nocľahárne bude aj hygienické zariadenie, v prvej etape WC, sprchy, v ďalšej etape stredisko osobnej hygieny. Predpokladaný poplatok za prenocovanie a použitie hygienického zariadenia bude 20 Sk. Chod nocľahárne podlieha osobitnému režimu s dohľadom. Čas prevádzky bude stanovený od 19.00 hod. večer do 8.00 hod. ráno, kedy všetci musia nocľaháreň opustiť. Vrátiť sa môžu opäť večer. V priebehu dňa personál zabezpečí upratanie a dezinfekciu. Zámerom mesta pri zriadení tejto služby je zapojiť členov cieľovej komunity do práce v zariadení, a to prostredníctvom partnera projektu Občianskeho združenia Inforom. Predstavou je, že sa klienti budú podieľať na pomocných prácach v etape rekonštrukcie a následne sa zapoja v rámci prevádzkovania zariadenia napríklad pri upratovacích prácach. Okrem uvedených služieb tu nájdu ľudia bez domova kontaktný bod, v ktorom im sociálni pracovníci pomôžu v rámci možností vybaviť doklady, sociálne dávky, prípadne poradiť. - mš -

Skryť Vypnúť reklamu

OPÝTALI SME SA
Čo si myslíte o bezdomovcoch? Kupujete NotaBene? Myslíte si, že by sa pre ľudí, ktorí stratili strechu nad hlavou mali stavať núdzové útulky?

Peter Budinec (20 rokov, Tomášovce, nezamestnaný absolvent obchodnej akadémie):
Bezdomovci mi neprekážajú. Vidím ich často, ale nič mi nerobia.
NotaBene? Videl som ich predávať ten časopis, mne ho ešte neponúkali. Skončil som Obchodnú akadémiu, ešte nikde nerobím. Ak by som nemal rodičov, možno som sám bezdomovcom.
Neviem, či by sa pre nich mali stavať núdzové útulky.

Ján Molnár (57 rokov, Lučenec, živnostník):
Myslím si, že si to zväčša zavinili sami, no niektorí za to asi nemôžu.
Nota Bene – občas kúpim aj ja, aj manželka.
Mesto by im nejako pomôcť malo. Aspoň v tuhých mrazoch im treba poskytnúť núdzové ubytovanie – maringotky a tak podobne. Ako vojak som na cvičení zažil tuhé mrazy, viem, čo to je.

Skryť Vypnúť reklamu

Dušan Galád (50 rokov, Pinciná, predavač v autoservise):
Niektorých poznám osobne, mnohí si to zavinili sami, mnohí však nie.
Nota Bene? Jedného predavača poznám, od neho nekúpim, lebo ho potom veľmi často vidím obstávať pri krčme.
Myslím, že mesto má na sociálny program dosť peňazí, aby im aspoň v tuhých mrazoch mohlo poskytnúť núdzový prístrešok a teplú polievku.

Eva Urbanová (63 rokov, Podrečany, učiteľka na dôchodku):
Veľa cestujem, takže ich stretávam často. Ľutujem ich, zväčša sú to chudáci. Často však otravujú. Dáte niečo jednému, a potom vás otravujú aj štyria. Aj minule sa mi to stalo na stanici v Bystrici.
Nota Bene? Nekupujem. Keď mi ho ponúkajú, radšej im priamo dám 20 korún.
Mestá by im mali pomáhať. Sú to zväčša ľudia, ktorí bývajú postihnutí nielen fyzicky, ale majú postihnutú aj nervovú sústavu, a najmä preto už nevedia normálne žiť. Možno by bolo lepšie, keby dostávali stravu a strechu nad hlavou, ako priamo peniaze zo sociálnych dávok. Keďže sú v podstate aj psychicky nie celkom v poriadku, peniaze veľmi rýchlo minú, možno prepijú. A tak im veľa nepomôžu.

Miro Barka (19 rokov,
Breznička, študent SOU),
Poliačiková Jana (17 rokov, Lovinobaňa, študentka SOU):
Mnohí si myslia, že im bezdomovci otravujú život. Niektorí bezdomovci si to určite zavinili sami, no niektorí nie. Poznáme také prípady. Keď pýtajú peniaze, pýtajú si vlastne pomoc. Pijú možno preto, že im je zima.
Nota Bene? Väčšina obyčajných ľudí nemá peniaze ani pre seba, takže im nepomáha, lebo nemôže, aj keby chceli.
Mestá a štát by sa o nich mali postarať. Mali by im dať nejaké bývanie, jedlo a aj oblečenie. Nám osobne by útulok pre bezdomovcov neprekážal, ani keby bol v susedstve nášho bytu.

ANKETA
Kandidátov na post primátora sme sa pýtali: Má podľa vás Mesto Lučenec vyriešenú otázku bezdomovcov? Ak nie, máte predstavy o tom, ako by sa dalo pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitli na ulici?

Csúsz Peter
Nocľaháreň pre bezdomovcov v Lučenci je v štádiu riešenia. Už túto zimu budú môcť využívať 14-miestnu nocľaháreň všetci, ktorí stratili strechu nad hlavou. Oveľa väčším problémom je však pomôcť im integrovať sa späť do spoločnosti, ako postaviť jednu budovu! Mesto Lučenec musí dať nádej svojim obyvateľom, že sú potrební! Našou úlohou teda je, aby sme sa pozerali na nocľaháreň, ako miesto rýchlej pomoci, a nie ako trvalé miesto niekoľkých ľudí. Nocľahárne nemáme stavať na to, aby sme svoje svedomie uspokojili, že sme vykonali šľachetnú vec. Nocľahárne fungovali už pred 100 rokmi, ako prechodné bývanie ľudí, ktorí sa dostali do núdze. A dôraz je na slove „prechodné“, a my sa musíme snažiť vrátiť tento prívlastok aj v našom prípade.
Pavol Krokoš
Je mi ľúto, že v našom meste je skupina ľudí, ktorých osud dostal do tak nezávideniahodnej situácie, že stratili to, čo je pre každého z nás samozrejmosťou – strechu nad hlavou. Práca v mestskom zastupiteľstve ma však naučila vžiť sa do problematiky a denných starostí týchto ľudí. Je to dlhodobá koncepcia riešenia problému, ktorá, ako sa ukazuje, v tomto volebnom období nebola dotiahnutá do konca. V rokoch 2005 – 2006 bola vytvorená ubytovňa, ktorá však mala iba dočasný charakter. V súčasnosti sa rieši problém s ubytovňou pre bezdomovcov.
Úlohou nového primátora bude vytvoriť také podmienky, aby títo ľudia vedeli prekonať najmä zimné mesiace v zrekonštruovaných priestoroch, ktoré budú včas uvedené do užívania.
Miroslav Morháč
Je zlé, ak sa človek alebo aj celá rodina ocitne na ulici bez strechy nad hlavou. Žiaľ, realita je taká, že aj v Lučenci máme ľudí, ktorých spoločnosť vytlačila na svoj okraj a sú odkázaní na pomoc druhých, respektíve Mesta samotného. Viem, že mesto má niekoľko budov vo svojom vlastníctve, ktoré by sa dali bez veľkých nákladov upraviť a využiť ako nocľahárne, respektíve by mohli slúžiť ako dočasné ubytovacie zariadenia. Je pravdou aj to, že mnohí bezdomovci takéto zariadenia odmietajú navštíviť, lebo v nich vládne tvrdý režim. Ďalšou možnosťou je výstavba nízkonákladových budov, pričom na pokrytie nákladov je možnosť využiť prostriedky Európskej únie. Tvrdenie, že nie sú na podobné riešenia finančné prostriedky, je scestné. Vždy, na čo chceme, sa peniaze nájdu. Je to tak v rodine, vo firme, ale aj v meste. Otázkou ostáva, či to chceme. Príkladom mestám môžu byť rozličné kresťanské charity, ktoré veľakrát suplujú štát či obec.
Milan Marko
Áno, myslím si, že o bezdomovcov je postarané dostatočne a bolo aj v predchádzajúcom období. Minulú zimu mali vytvorenú možnosť prenocovávať v ubytovni na Rúbanisku. Dostali teplý čaj a bagety. Túto príležitosť využilo 8 ľudí počas dvoch mesiacov. Niektorí namietali, že podmienky v ubytovni sú stiesnené. Zistili sme, že len jediný z nich je občanom mesta, ostatní pochádzajú z okolitých obcí. Je treba si uvedomiť, že títo ľudia sa sami rozhodli žiť bez zázemia domova. Komunikácia s nimi je dosť problematická. Napriek tomu mesto Lučenec ako sídlo Novohradu zriadilo nocľaháreň pre bezdomovcov. To, či využijú tieto služby, záleží len na ich slobodnom rozhodnutí. Verím, že prijmú pomocnú ruku najmä v zimných mesiacoch.
Tibor Papp
V Lučenci zase umrel človek. Človek bez strechy nad hlavou. Človek opustený a bez dokladov. Človek, ktorý sa možno stal obeťou vlastnej nezodpovednosti. Človek, ktorý sa možno stal obeťou našej ľahostajnosti. Ktovie? Jediné, čo môžeme povedať s určitosťou je fakt, že v Lučenci umrel človek odkázaný na pomoc iných. Určitá úroveň starostlivosti o ľudí, ktorí sú z nejakého dôvodu odkázaní na pomoc iných, je štandardom snáď vo všetkých spoločenstvách. Forma prístupu k tejto problematike je dokonca zaradená medzi premenné, na základe ktorých sa vyhodnocuje index ľudského rozvoja (HDI). Vo vyspelých spoločnostiach sa štandardne otvárajú komunálne útulky pre bezdomovcov, keď teplota klesne pod určitú hranicu. Prevádzkujú sa lacné vývarovne pre tých, ktorí sú na to odkázaní. Organizujú sa zbierky na pomoc ľuďom v núdzi. Skutočnosť, že aj Lučenec má svoju skupinu ľudí žijúcich na okraji spoločnosti mi len ťažko mohla uniknúť, nakoľko niekoľkí (vrátane detí) prebývajú už rok v zanedbanom rozostavanom objekte na Rúbanisku III. Prezrádza ich dym, občasný krik a postavy mihajúce sa večer okolo kontajnerov. Telefonáty na Mestskú políciu a interpelácie poslancov súvisiace s riešením tejto problematiky nenašli pochopenie ani podporu u vedenia mesta. Udivuje ma, že v regióne s vysokou nezamestnanosťou, kde v podstate každý piaty občan žije na pokraji biedy a môže byť kedykoľvek postihnutý podobným osudom, sa väčšina z nás tvári, ako keby sa nás táto vec netýkala. Ako keby neumrel človek. Ako keby umrel „iba“ bezdomovec.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 2. Chcete nové auto?
 3. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 4. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 5. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 6. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 7. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 8. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 10. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 1. Kto spieva dvakrát sa modlí
 2. Nezávislý test autokamery Mio MiVue C570 řidičem CzechDriverem
 3. Chcete nové auto?
 4. Nalejte si pravú vodovodnú!
 5. 30 rokov po...
 6. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 7. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 8. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 9. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 10. Dopravca, ktorý dáva priestor prírode
 1. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 24 075
 2. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 16 922
 3. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 14 698
 4. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov 14 492
 5. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 13 422
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 10 884
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 10 630
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 134
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 9 562
 10. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 7 162
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Nezľakli sa a stihli si nájsť aj nové miesto

Slovenské alternatívne leto je asi jediným hudobným festivalom leta postihnutého koronakrízou, ktorý sa uskutoční na Strednom Slovensku.

Maroš Pavúk počas minulého ročníka festivalu Slovenské alternatívne leto, ktorý sa uskutočnil ešte na brehu Hrona.

Vláda vymenovala nových prednostov okresných úradov

V našom regióne prevládajú na týchto postoch po novom ženy.

Premiér Matovič dal občanom štyri dni na to, aby nahlasovali svoje vedomosti o prípadných morálnych prešľapoch jednotlivých 
kandidátov na prednostov okresných úradov.

Málinec bude po rokoch bez dorastencov. Chlapci sa o futbal nezaujímajú, tvrdí tréner

Vo futbalovom klube už dlhšiu dobu riešili otázku okolo dorasteneckého družstva. Už tak úzka kabína sa rozpadla a v tíme nemá kto hrať.

Dorast TJ Jednota Málinec v sezóne 2018/19.
Sídlo donedávna účtovne najbohatšej slovenskej firmy. Rozpadnutý dom sa nachádza v Hrnčiarskej Vsi.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nákladiak zdemoloval dve autá na výjazde na D1 v Považskej Bystrici

Jeden človek zahynul na mieste, troch zranených previezli do nemocnice.

Cyklistu zrazil nákladiak, plné auto sa prevrátilo. Na Záhorie letel vrtuľník

Prvá vážna dopravná nehoda sa stala včera popoludní v Malackách, druhá neďaleko Rohožníka.

Liptov: 12 tipov pre najlepšiu dovolenku

V seriáli Najlepšia dovolenka na Slovensku predstavujeme slovenské regióny a miesta, ktoré by ste mali navštíviť.

Už ste čítali?