Pondelok, 13. júl, 2020 | Meniny má MargitaKrížovkyKrížovky

Stredná poľnohospodárska škola, Lučenec

Na škole prebieha štúdium určené pre absolventov základnej školy, ktoré trvá štyri roky, a tiež denné pomaturitné štúdium, určené pre absolventov strednej školy.

www.sposhallc.edu.sk , e-mail: spos@stonline.sk tel: 4321087


Študijné odbory:
Odbor 4210 6 Agropodnikanie
Tento odbor je zameraný na poľnohospodárske služby, farmárstvo, poľnohospodársky manažment, záhradnícku výrobu, agroturistiku, alternatívne poľnohospodárstvo, chovateľstvo hospodárskych zvierat, plemenárstvo, pestovateľstvo.
V študijnom odbore sa poskytuje žiakom odborná príprava pre jednotlivé druhy činností technicko–hospodárskych a riadiacich pracovníkov až po vedenie malých a stredných podnikov, samostatného podnikania a na štúdium na vysokých školách. Všeobecná zložka vzdelávania poskytuje žiakom poznatky zo spoločenskovedných, matematicko–prírodovedných disciplín a telesnej výchovy. Odborná zložka vzdelávania sa člení na dve časti, a to základné odborné učivo a špeciálne odborné učivo. Základné odborné učivo úzko nadväzuje na zložku všeobecného vzdelávania. Umožňuje žiakom osvojiť si vedomosti, zručnosti, schopnosti a návyky logického myslenia a správnych metód práce. Odborné učivo je podmienkou rozvoja schopnosti žiakov samostatne spracovávať informácie a na ich základe vykonávať a riadiť činnosti v oblasti poľnohospodárskej výroby, služieb, odbytu, v oblasti vedenia administratívy, účtovníctva a finančného hospodárenia.
Špeciálne odborné učivo tvorí učivo predmetov podľa odborných zameraní. Prax integruje predmet v príprave žiakov na osvojenie si činností v poľnohospodárskej výrobe, v službách, na farmách, ako aj úlohy súvisiace s riadením výroby, fariem a poľnohospodárskych usadlostí, agroturistických aktivít a služieb. Prax zvyšuje účinnosť odborného teoretického vzdelania a prispieva k pracovno–morálnej a ekologickej výchove žiakov.

Skryť Vypnúť reklamu

Odbor 4236 6 00 Ekonomika pôdohospodárstva
Štúdium odboru ekonomika pôdohospodárstva umožňuje získať požadované vedomosti a zručnosti v oblasti účtovníctva, finančného hospodárenia pôdohospodárskeho podniku a služieb pre pôdohospodárstvo, ekonomických činností manažmentu, personalistiky a administratívy. Pripravuje žiakov na činnosti technicko-hospodárskych a riadiacich pracovníkov v malých a stredných podnikoch, na samostatné podnikanie, ale aj na štúdium na vysokých školách. Všeobecná zložka vzdelávania poskytuje žiakom poznatky zo slovenského jazyka a literatúry, cudzích jazykov, spoločenskovedných a matematicko-prírodovedných disciplín a telesnej výchovy. Učivo spoločenskovedných predmetov poskytuje žiakom základné poznatky na utváranie svetonázoru a podieľa sa na všestrannom rozvíjaní osobnosti žiakov. Učivo cudzích jazykov rozvíja jazykové poznatky a komunikatívne schopnosti vo zvolených cudzích jazykoch, aby absolvent vedel čerpať informácie z cudzojazyčnej literatúry. Umožňuje žiakom štúdium a vykonávanie praxe v zahraničí. Odborná zložka vzdelávania umožňuje žiakom osvojiť si odborné vedomosti a zručnosti, získať schopnosti a návyky pri vykonávaní ekonomických činností. Umožňuje žiakom získať ekonomický prehľad v takej miere, aby sa vedeli samostatne orientovať v trhovom hospodárstve, získavať nové vedomosti a pružne sa prispôsobovať novým ekonomickým podmienkam. Komplexnosť odborného učiva je podmienkou rozvoja schopnosti žiakov samostatne spracovávať ekonomické informácie a na ich základe vykonávať a riadiť činnosti v oblasti služieb, odbytu, marketingu, manažmentu, personalistiky, v oblasti vedenia administratívy, účtovníctva, finančného hospodárenia a ďalších ekonomických činností. Základné odborné učivo umožňuje osvojiť si základné vedomosti, zručnosti, schopnosti a návyky logického myslenia a vhodných metód práce. Umožňuje žiakom osvojiť si odborné poznatky a učí ich uplatňovať v praxi. Špeciálne odborné učivo tvorí systém povinných odborných učebných predmetov a voliteľných predmetov, ktoré umožňujú uplatnenie absolventov v nových spoločenských podmienkach v oblasti pôdohospodárstva, v službách aj v súkromnom podnikaní. Voliteľné predmety dávajú možnosť rozšíriť profil absolventa, prehĺbiť odborný rozhľad absolventa a zohľadniť aj regionálne potreby. Možnosti na rozvíjanie individuálnych záujmov žiakov poskytujú nepovinné predmety. Zameriavajú sa na rozvoj telesnej kultúry, využívanie výpočtovej techniky, na vzťah k životnému prostrediu, ako aj na rozšírenie vedomostí a zručností získaných v odborných predmetoch, ktoré dopĺňajú a rozširujú odborný profil absolventa. Prax spája nadobudnuté vedomosti a zručnosti s konkrétnou praxou v podnikoch. Kladie sa dôraz na neustále prehlbovanie a skvalitňovanie vyučovania.
Obsah vzdelávania a prípravy
Denné pomaturitné štúdium, určené pre absolventov strednej školy
Odbor 4221 7 Vidiecka turistika:
Odborné vzdelávanie v študijnom odbore 4221 7 vidiecka turistika pripravuje absolventa so širokými odbornými teoretickými vedomosťami i praktickými zručnosťami tak, aby bol schopný samostatne vykonávať činnosti zamerané na služby. Absolventi získavajú špeciálne vedomosti a zručnosti, vrátane nových vedecko-technických poznatkov pre výkon činnosti vo vidieckej turistike. Vzdelávanie vo vyššom odbornom štúdiu rozvíja a rozširuje vedomosti, zručnosti a schopnosti absolventov stredných škôl. Poskytuje špeciálnu prípravu na kvalifikované vykonávanie činností, spojených s poskytovaním služieb pre potreby vidieckej turistiky, ako sú: Odborné vzdelávanie umožňuje osvojiť si vedomosti a zručnosti podnikateľských aktivít v oblasti vidieckej turistiky, manažmentu, ekonomiky, účtovníctva a služieb vidieckej turistiky. Umožňuje využívanie výpočtovej techniky, uplatňovanie právnych predpisov a spoločenských noriem, vyvíjať špecifické činnosti vo vidieckej turistike podľa miestnych a prírodných podmienok na uspokojovanie rekreačných potrieb a záujmov turistov. Umožňuje absolventom uplatniť sa v oblasti vidieckej turistiky ako technicko-hospodárski alebo prevádzkoví pracovníci. V štátnych, družstevných a súkromných turistických prevádzkach a zariadeniach, v podnikoch a organizáciách poľnohospodárstva a lesného hospodárstva, ktoré sa zaoberajú vidieckou turistikou, a najmä vlastnej podnikateľskej turistickej činnosti na vidieku.
V školskom roku 2007/2008 prijme Stredná poľnohospodárska škola v Lučenci žiakov na štvorročné maturitné štúdium v odboroch:
Agropodnikanie so zameraním na – 1) poľnohospodársky manažment so zameraním na výpočtovú techniku, 2) krajinno–ekologické meliorácie, 3) farmárstvo.
Ekonomika pôdohospodárstva so zameraním na ekonomiku, účtovníctvo a cudzie jazyky.
Pre absolventov stredných škôl otvárame vyššie pomaturitné trojročné denné štúdium v odbore vidiecka turistika. Naša škola poskytuje možnosť získania medzinárodne uznávaného certifikátu Microsoft Office Specialist (MOS) vo využívaní informačných a komunikačných technológií vo vlastnej Microsoft IT academy a možnosť získania vodičského oprávnenia na osobný automobil a traktor, bezplatný denný prístup na internet. Na všetky uvedené zamerania prijímame žiakov bez prijímacích skúšok po úspešnom ukončení 9. roč. ZŠ. V školskom roku 2007/2008 otvárame 2 triedy s celkovým počtom žiakov 50, z toho 30 na denné štúdium a 20 na pomaturitné štúdium.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 2. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 3. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 4. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 5. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 6. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 7. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska
 9. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 10. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 1. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 2. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 3. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 4. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 5. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 6. Študijný program s uplatnením v automobilovom priemysle
 7. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 8. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 9. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 10. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 50 332
 2. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 15 571
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 13 855
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 12 862
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 11 991
 6. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 680
 7. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 10 428
 8. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 10 367
 9. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 10 033
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 9 180
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Old Boys zaskočili lídra súťaže

V nedeľu sa hralo ďalšie kolo Mestskej ligy v Lučenci.

Oficiálna lopta pre MS 2018.

Novohradský pedál prilákal aj slovenskú špičku

Na šiestom ročníku sa predstavilo viacero známych a úspešných cyklistov.

Novohradský pedál 2020.

Turnaj troch krajín ovládli domáci boccisti

Slováci, Poliaci a Česi bojovali na dvojdňovom šampionáte v Lučenci.

Účastníci turnaja.
Dvestoročný dub letný je jedným z finalistov prestížnej ankety.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nitre padajú stromy, jeden zasiahol auto

Mesto opäť uzavrelo park aj cintorín.

V Suchej Hore horia dve humná, zasahujú desiatky hasičov

Z horiacich stavov vyviedli susedia zvieratá, stihli aj poľnohospodárske stroje.

Na väčšiu motorku nemal oprávnenie, hrozí mu vysoká pokuta

Vodičovi, ktorý jazdil na motocykli bez príslušného vodičského oprávnenia, hrozí pokuta až do 1300 eur.

Pri výkopových prácach našiel poklad, mince vystavili prvýkrát

Mince boli uložené v hlinenom krčahu. Najstaršou bol denár Mateja Korvína.

Už ste čítali?