Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

Stredné odborné učilište poľnohospodárske, Poltár

Stredné odborné učilište poľnohospodárske v Poltári si v roku 2006 pripomína 46. výročie svojho vzniku. Má bohatú tradíciu a počas svojej existencie neustále prispievalo k výchovno-vzdelávaciemu procesu v meste Poltár, ale aj mimo neho. Vznik našej školy

www.soupoltar.edu.sk, e-mail: soup.poltar@stonline.sk, tel: 047/422 22 64, 047/422 22 921, fax: 047/422 22 64

sa datuje od školského roku 1959 – 1960 pod názvom Poľnohospodárska učňovská škola – odbor pestovateľsko-chovateľský. Od 1. septembra 1960 škola niesla nový názov Poľnohospodárske odborné učilište v Poltári.
V súčasnosti je učilište významnou vzdelávacou inštitúciou a zabezpečuje svojimi podmienkami perspektívu pre mnohých absolventov základných škôl, ktorí majú záujem vzdelávať sa v poľnohospodárskych, ale i v nepoľnohospodárskych odboroch. Škola poskytuje stredné vzdelanie vo svojich učebných odboroch, ako aj úplné stredné vzdelanie s maturitou v študijných odboroch. Mnoho absolventov učilišťa našlo uplatnenie v praxi, či už v štátnych podnikoch alebo súkromných firmách.
V školskom roku 2006/2007 školu navštevuje 192 žiakov v učebných odboroch mechanizátor rastlinnej výroby, mechanizátor lesnej výroby, cukrár, poľnohospodárska výroba, lesné výroba a v nadstavbovom štúdiu. Maturitnou skúškou končia žiaci i v nadstavbovom štúdiu poľnohospodárstvo. Už k existujúcim študijným odborom nadstavbového štúdia pribudol nový odbor potravinárska výroba – pekárska a cukrárska výroba a je určený pre absolventov odboru cukrár. K trojročným učebným odborom patria mechanik opravár - lesné stroje a zariadenia, poľnohospodár – farmár, mechanizácia a služby, poľnohospodárka pre služby na vidieku, stolár, pekár. V sieti učebných odborov máme zavedený jediný učebný odbor na Slovensku – chovateľ – chov oviec. Škola žiakom poskytuje ubytovanie vo vlastnom domove mládeže, poskytuje celodenné stravovanie vo vlastnej jedálni. Žiaci za svoje výchovno-vzdelávacie výsledky môžu dostať štipendium. Staráme sa formou štipendií i o žiakov, ktorí sú zo sociálne slabších rodín a z rómskych rodín.
Pri príležitosti 46. výročia založenia nášho učilišťa v prvý decembrový týždeň plánujeme usporiadať na pôde školy Dni otvorených dverí pre ZŠ z nášho regiónu, kde sa naše učilište bude prezentovať činnosťou jednotlivých odborov i výchovno-vzdelávacou prácou. V priestoroch budovy školy budú mať prítomní možnosť prezrieť si stánky učebných odborov: poľnohospodárskych a lesníckych odborov, ako aj odboru cukrár. V priestoroch areálu školy bude sprístupnená prehliadka strojového parku. Všetkých záujemcov – žiakov a rodičov - srdečne pozývame.
Počas štúdia žiaci získavajú tiež vodičské oprávnenia na osobné a nákladné automobily, na kombajny, rezačky a iné. Škola má tiež vlastnú autoškolu. Škola má svoje odborné učebne. Naše učilište je dostatočne materiálne vybavené pre vyučovanie. Snažíme sa finančne pokryť mnohé náklady z vlastných zdrojov. Známa je naša cukrárska výroba, spojená s učebným odborom cukrár – cukrárka. Škola obhospodaruje 50 ha pôdy na svojom účelovom hospodárstve. Odborný výcvik pre našich žiakov zabezpečujeme nielen v priestoroch našej školy, ale i v priestoroch lesných spoločností v okolí mesta Poltár. Tam sa žiaci učia odborným zručnostiam. Chceme nadviazať úzku spoluprácu so základnými školami v našom regióne, a tak nadviazať na naše poslanie. Osobitne je výborná spolupráca so základnými školami v Poltári, v Kokave nad Rimavicou, v Málinci, Cinobani, Kalinove atď. V budúcnosti chceme, aby boli do siete našich učebných a študijných odborov zavedené nové odbory so zameraním na gastronómiu, ekológiu, poľnohospodárstvo, lesníctvo, ale i iné odbory. Región Poltár má vytvorené dobré predpoklady pre rybárstvo, agroturizmus a v budúcnosti to bude rozvíjanie cestovného ruchu. K týmto prioritám by sme chceli, aby sa približovali aj odbory na Strednom odbornom učilišti poľnohospodárskom v Poltári. Naša škola je zapojená v spolupráci s mestom Poltár do projektu na vytvorenie ekologického centra v našom regióne. I táto myšlienka by mala pozdvihnúť vzdelanie v tomto smere. Zástupcovia našej školy, mesta Poltár, VUC si už vymenili skúsenosti s podobnou aktivitou s Moravským Valašskom návštevou tohto regiónu.
Stredné odborné učilište v Poltári chce plniť i naďalej úlohu dôležitej výchovno-vzdelávacej inštitúcie v meste Poltár a jeho okolí a v jeho kontexte sa chce aj rozvíjať. Chceme pokračovať v tradíciách tých, ktoré tomuto regiónu aj prislúchajú. Je to chemický priemysel, sklárstvo a ekológia, poľnohospodárstvo a lesníctvo ako i gastronómia. V budúcom školskom roku sa chce škola stať širokospektrálnou inštitúciou a chce poskytovať vzdelanie vo viacerých učebných a študijných odboroch. Naši žiaci môžu získavať aj maturitné vysvedčenie a možno povedať, že ich uplatnenie na trhu práce má výrazný úspech.
V školskom roku 2007/2008 na SOU poľnohospodárskom v Poltári chceme pokračovať v kvalitnej príprave našich žiakov na budúce povolanie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Garmin pridáva technológiu solárneho dobíjania
 2. Discover even more with the Spectacular Slovakia bundle offer
 3. Najviac slovenských dodávateľov vlastnej značky má COOP Jednota
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 5. Nechceli ich pustiť na pozemok
 6. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 7. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 8. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 10. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 32 177
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 27 048
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 21 507
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 941
 5. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 14 342
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 233
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 862
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 980
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 585
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 725
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.
Ilustračné foto

Divínska galéria je plná farieb a dynamiky

V galérii Bloom nájdu záujemcovia priam "rozkvitnutý svet".

Galéria Bloom existuje len vďaka húževnatosti jej majiteľa, Mariána Kompáneka.

Zimný pohár ostáva v Radzovciach

Nedeľné finále pohárovej súťaže rozhodli dva góly.

OŠK Radzovce.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hygienik Kapasný reaguje na nové štatistiky: Z okresu Žilina nebolo päť prípadov

Päť prípadov odhalilo testovanie na pracovisku Klinickej biochémie v Žiline.

Peniaze zo zbierky dostal každý, kto bol v autobuse smrti. Pozostalí sú nespokojní

V každej dedine zvolili iný kľúč na delenie peňazí. V jednej odhlasovali pomer 2:1 v prospech rodín, ktorých člen neprežil. V druhej dostali všetci rovnakú sumu.

Pri Ožďanoch sa zrazili dve autá, zasahovali aj leteckí záchranári

Úsek štátnej cesty, na ktorom došlo k nehode, bol uzatvorený.

Už ste čítali?