Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky

Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach

Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach už 58 rokov zabezpečuje výchovu a vzdelávanie kvalifikovaných pracovníkov a stredoškolských kádrov v poľnohospodárstve. O opodstatnenosti potreby školy svedčí aj fakt, že po rozpade dominantných textiln

www.zsspzelovce.szm.sk, e-mail: zsspzelovceriad@stonline.sk, tel: 047/4893281

ých, strojárskych a elektrotechnických podnikov v okrese a následne strate veľkého množstva pracovných príležitostí poľnohospodárstvo, lesníctvo a výroba potravín sa stáva hlavným odvetvím, ktoré dáva možnosť rozvoja existujúcim a novovznikajúcim podnikom, pričom je potrebné vychádzať aj z tradície tohto agrárneho regiónu, kde sa odpradávna darilo pestovaniu špeciálnych plodín a ich spracovaniu.
V súčasnosti sa škola zameriava na prípravu žiakov v učebných a študijných odboroch pre podnikanie, agroturistiku, poľnohospodársky a potravinársky komplex a cestovný ruch.
Škola zabezpečuje komplexný výchovno-vzdelávací proces vrátane ubytovania a stravovania žiakov ako jediná škola v regióne Veľký Krtíš a Banskobystrickom samosprávnom kraji, ktorá pripravuje žiakov v poľnohospodárskych odboroch so záhradníckym zameraním.
Pre záujemcov o štúdium ponúka v školskom roku 2007/2008 učebné a študijné odbory, z ktorých najžiadanejšie a najatraktívnejšie sú:

Skryť Vypnúť reklamu

4-ročné odbory
4211 6 - záhradníctvo
4211 6 26 – záhradníctvo – sadovnícka a krajinárska tvorba
4211 6 17 – záhradníctvo – viazačstvo a aranžérstvo
4211 6 27 – záhradníctvo – krajinná ekológia
4206 - agropodnikanie
4210 6 08 – agropodnikanie – poľnohospodársky manažment
4210 6 11 – agropodnikanie – agroturistika
4210 6 09 – agropodnikanie – záhradnícka výroba
4210 6 04 – agropodnikanie – farmárstvo
4236 6 - ekonomika pôdohospodárstva
6405 4 - pracovník marketingu – cestovný ruch

3-ročné odbory
4571 2 - záhradník
4569 2 - viazač – aranžér kvetín
6460 2 - predavač
4560 2 02 – pestovateľ – ovocinárstvo a včelárstvo
4560 2 04 – pestovateľ – vinohradníctvo
2964 2 - cukrár

2-ročné študijné odbory
4511 4 - záhradníctvo – nadstavbové štúdium
4211 6 16 – záhradníctvo – záhradná a krajinná tvorba – pomaturitné štúdium

Skryť Vypnúť reklamu

2-ročné učebné odbory
4572 0 - poľnohospodárska výroba
2982 0 - potravinárska výroba

Po úspešnom ukončení 4-ročných a dvojročných študijných odborov absolventi získavajú maturitné vysvedčenie a v 3- ročných a 2-ročných učebných odboroch získavajú žiaci výučný list.
V 4-ročných učebných odboroch sa konajú prijímacie skúšky z jazyka slovenského a literatúry, prírodopisu, resp. matematiky. Forma štúdia v daných odboroch je denná, resp. externá.
Žiaci, ktorí skončili v nižšom ako deviatom ročníku ZŠ, môžu počas štúdia absolvovať kurz na získanie základného vzdelania.
V 3-ročných učebných a 4-ročných študijných odboroch podľa osnov v rámci výučby predmetu Vedenie motorových vozidiel získavajú za výhodných podmienok vodičské oprávnenie
V 4-ročnom študijnom odbore záhradníctvo – sadovnícka a krajinárska tvorba v rámci odborných zameraní sa vyučujú predmety, ako napríklad dejiny umenia, urbanizmus, sadovnícka projekcia, sadovnícka tvorba, právna náuka. V odbore záhradníctvo – krajinná ekológia predmety, ako napríklad – životné prostredie, ekológia, urbanizmus, ochrana a tvorba krajiny a právna náuka. Súčasťou výučby je aj učebná, odborná a individuálna prax, kde si žiaci prakticky precvičujú stanovené témy.
V poslednom období narastá záujem o odbor záhradníctvo, kde absolventi môžu pokračovať v štúdiu na vysokých školách, resp. pokračovať v zdokonaľovaní vedomostí na SPÚ v Nitre, študijných programoch napr. krajinné inžinierstvo, záhradná a krajinná architektúra a pod.
Absolventi študijného odboru pracovník marketingu – cestovný ruch sú schopní vykonávať po ukončení štúdia odborné činnosti súvisiace s praktickým marketingom, cestovným ruchom, hotelovými a gastronomickými službami alebo pokračovať v štúdiu na vysokej škole.
Škola po stránke personálnej, priestorovej (budova teoretického a praktického vyučovania, odborné učebne – učebňa výpočtovej techniky, strojopisu, dielne, skleníky, telocvičňa, domov mládeže, školská výdajňa stravy) i materiálnej (vybavenie dielní strojmi, zariadením, učební učebnými pomôckami, didaktickou technikou) je dobre vybavená. Odborný výcvik a prax sa zabezpečuje na vlastných pracoviskách, resp. čiastočne na iných zmluvných podnikoch podľa potreby. Ako príspevková organizácia si zlepšuje hospodársky výsledok finančnými prostriedkami hlavne z činností spojených z predaja vlastných výrobkov, výpestkov a pracovných činností žiakov, služieb a prenájmu nebytových priestorov. Zároveň slúži aj ako vzdelávacie zariadenie na realizáciu vzdelávacích a rekvalifikačných kurzov.
Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach ponúka v tomto školskom roku bohatú záujmovú činnosť pre žiakov, vedenú pedagogickými zamestnancami.
Z 13 ponúkaných záujmových krúžkov najväčší záujem prejavili žiaci o krúžok umelecké remeslá, športový, akvaristický, rezbársky, enviromentálny, počítačový a aranžérsky.
Škola má záujem o odborný rast svojich žiakov a študentov, využíva ich schopnosti a dáva im možnosť prejaviť svoj talent a zručnosti aj pri zviditeľňovaní školy. Naposledy v októbri 2006 v spolupráci so SZZ vo Veľkom Krtíši bola usporiadaná výstava ovocia a zeleniny. Okrem odrôd zeleniny bolo vystavených 120 vzoriek jabĺk. Súčasťou výstavy bola aj súťaž o najkrajšie jablko okresu Veľký Krtíš. Výstava bola určená pre širokú verejnosť a zároveň poslúžila aj pre potrebu výučby odborných predmetov na škole, povedal Ing. Pavel Pástor, riaditeľ školy.
V tomto období sa konal aj Deň otvorených dverí pre žiakov základných škôl a špeciálnych základných škôl, ako aj ostatných záujemcov o štúdium. Účastníci mali možnosť zoznámiť sa s objektmi školy, ich materiálno-technickým a priestorovým vybavením, s podmienkami štúdia, študijnými a učebnými odbormi. Pre návštevníkov bola pripravená výstava ovocia, zeleniny a kvetín, spojená s degustáciou plodov jabĺk, ukážkami aranžovania k rozličným príležitostiam, spôsobmi vegetatívneho rozmnožovania kvetín, prácou žiakov so záhradníckou mechanizáciou pri parkových úpravách, obrábaní dreva, ukážkami výzdoby perníkov spojená s ochutnávkou, ukážkami činnosti žiakov na streleckom krúžku, odborá výuka predmetu sadovnícka projekcia za pomoci počítačového programu, ako i návšteva národopisného a historického múzea v kaštieli.
Pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov už tradične škola pripravuje pre žiakov ZŠ súťaž v aranžovaní, kde žiaci majú možnosť prejaviť svoje estetické cítenie a zručnosti pri zhotovovaní svietnikov a zdobení perníkov. O súťaž je veľký záujem a vhodne dopĺňa atmosféru Vianoc.
Medzi dlhodobejšie aktivity, ktoré pomáhajú udržiavať odbornosť školy, ako i zviditeľňovanie na verejnosti, patria predovšetkým:
- spolupráca s kultúrnym združením Victória na podpore regionálneho rozvoja školy;
- spolupráca s Botanickou záhradou pri SPÚ v Nitre za účelom rozširovania sortimentu subtropických a tropických rastlín a ich skúseností z pestovania;
- organizovanie výstav v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom a SZZ vo Veľkom Krtíši;
- realizácia projektov v spolupráci s obecnými úradmi pri skrášľovaní životného prostredia obcí;
- spolupráca s výrobnými firmami za účelom oboznamovania žiakov s novými technológiami pestovania rastlín;
- účasť na medzinárodnej súťaži v aranžovaní v Nitre;
- príprava projektu na získavanie záujmu žiakov zo sociálne slabších a málopodnetných rodín;
- spolupráca školy v rámci výmennej praxe žiakov v Českej republike.
Zámerom školy nie je produkovať nadbytočné množstvo absolventov, ktorí by mali problémy v umiestňovaní na trhu práce, ale chceme zachovať určitú štruktúru špecializovaných menej početných odborov v rámci triedy, aby nevznikol naraz spoločenský deficit v potrebe niektorých profesií. Reagujeme tak aj na situáciu v podnikaní v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore a agroturistike, kde z dôvodov budúcej výraznejšej podpory Európskou úniou sa vytvoria lepšie podmienky pre rozvoj uvedených odvetví, ako i poľnohospodárskeho školstva.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové číslo Historickej revue
 2. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 3. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 6. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 20 363
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 14 306
 3. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 10 696
 4. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 10 332
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 10 034
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 8 770
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 726
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 6 968
 9. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 403
 10. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 6 271
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Počas prvého marcového víkendu plánujú v centre Novohradu zaočkovať zhruba 600 ľudí pracujúcich v kritickej infraštruktúre, prevažne v školstve.

2m

Dopraváci zo Zvolena riešili vodiča, ktorý prekročil rýchlosť. Vtom k nim pristúpili traja cudzinci.

17 h
Ilustračné foto

Okres Rimavská Sobota bude podľa COVID automatu od pondelka 8. marca v čiernej zóne.

18 h
V skromnom príbytku sa rozhorel oheň.

Deti skončili v nemocnici.

21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mal iba 46 rokov. Štátna opera v Banskej Bystrici stráca výraznú osobnosť.

5. mar

Pribúda oveľa viac mladých pacientov.

4. mar

Majiteľa polícia obvinila z prečinu porušovania povinností za krízovej situácie.

5. mar

Budova patrí medzi najhodnotnejšie domy v Dolnom meste. Už roky je však fasáda v havarijnom stave. Majitelia sa menia.

17 h

Už ste čítali?