Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach

Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach už 58 rokov zabezpečuje výchovu a vzdelávanie kvalifikovaných pracovníkov a stredoškolských kádrov v poľnohospodárstve. O opodstatnenosti potreby školy svedčí aj fakt, že po rozpade dominantných textiln

www.zsspzelovce.szm.sk, e-mail: zsspzelovceriad@stonline.sk, tel: 047/4893281

ých, strojárskych a elektrotechnických podnikov v okrese a následne strate veľkého množstva pracovných príležitostí poľnohospodárstvo, lesníctvo a výroba potravín sa stáva hlavným odvetvím, ktoré dáva možnosť rozvoja existujúcim a novovznikajúcim podnikom, pričom je potrebné vychádzať aj z tradície tohto agrárneho regiónu, kde sa odpradávna darilo pestovaniu špeciálnych plodín a ich spracovaniu.
V súčasnosti sa škola zameriava na prípravu žiakov v učebných a študijných odboroch pre podnikanie, agroturistiku, poľnohospodársky a potravinársky komplex a cestovný ruch.
Škola zabezpečuje komplexný výchovno-vzdelávací proces vrátane ubytovania a stravovania žiakov ako jediná škola v regióne Veľký Krtíš a Banskobystrickom samosprávnom kraji, ktorá pripravuje žiakov v poľnohospodárskych odboroch so záhradníckym zameraním.
Pre záujemcov o štúdium ponúka v školskom roku 2007/2008 učebné a študijné odbory, z ktorých najžiadanejšie a najatraktívnejšie sú:

Skryť Vypnúť reklamu

4-ročné odbory
4211 6 - záhradníctvo
4211 6 26 – záhradníctvo – sadovnícka a krajinárska tvorba
4211 6 17 – záhradníctvo – viazačstvo a aranžérstvo
4211 6 27 – záhradníctvo – krajinná ekológia
4206 - agropodnikanie
4210 6 08 – agropodnikanie – poľnohospodársky manažment
4210 6 11 – agropodnikanie – agroturistika
4210 6 09 – agropodnikanie – záhradnícka výroba
4210 6 04 – agropodnikanie – farmárstvo
4236 6 - ekonomika pôdohospodárstva
6405 4 - pracovník marketingu – cestovný ruch

3-ročné odbory
4571 2 - záhradník
4569 2 - viazač – aranžér kvetín
6460 2 - predavač
4560 2 02 – pestovateľ – ovocinárstvo a včelárstvo
4560 2 04 – pestovateľ – vinohradníctvo
2964 2 - cukrár

2-ročné študijné odbory
4511 4 - záhradníctvo – nadstavbové štúdium
4211 6 16 – záhradníctvo – záhradná a krajinná tvorba – pomaturitné štúdium

Skryť Vypnúť reklamu

2-ročné učebné odbory
4572 0 - poľnohospodárska výroba
2982 0 - potravinárska výroba

Po úspešnom ukončení 4-ročných a dvojročných študijných odborov absolventi získavajú maturitné vysvedčenie a v 3- ročných a 2-ročných učebných odboroch získavajú žiaci výučný list.
V 4-ročných učebných odboroch sa konajú prijímacie skúšky z jazyka slovenského a literatúry, prírodopisu, resp. matematiky. Forma štúdia v daných odboroch je denná, resp. externá.
Žiaci, ktorí skončili v nižšom ako deviatom ročníku ZŠ, môžu počas štúdia absolvovať kurz na získanie základného vzdelania.
V 3-ročných učebných a 4-ročných študijných odboroch podľa osnov v rámci výučby predmetu Vedenie motorových vozidiel získavajú za výhodných podmienok vodičské oprávnenie
V 4-ročnom študijnom odbore záhradníctvo – sadovnícka a krajinárska tvorba v rámci odborných zameraní sa vyučujú predmety, ako napríklad dejiny umenia, urbanizmus, sadovnícka projekcia, sadovnícka tvorba, právna náuka. V odbore záhradníctvo – krajinná ekológia predmety, ako napríklad – životné prostredie, ekológia, urbanizmus, ochrana a tvorba krajiny a právna náuka. Súčasťou výučby je aj učebná, odborná a individuálna prax, kde si žiaci prakticky precvičujú stanovené témy.
V poslednom období narastá záujem o odbor záhradníctvo, kde absolventi môžu pokračovať v štúdiu na vysokých školách, resp. pokračovať v zdokonaľovaní vedomostí na SPÚ v Nitre, študijných programoch napr. krajinné inžinierstvo, záhradná a krajinná architektúra a pod.
Absolventi študijného odboru pracovník marketingu – cestovný ruch sú schopní vykonávať po ukončení štúdia odborné činnosti súvisiace s praktickým marketingom, cestovným ruchom, hotelovými a gastronomickými službami alebo pokračovať v štúdiu na vysokej škole.
Škola po stránke personálnej, priestorovej (budova teoretického a praktického vyučovania, odborné učebne – učebňa výpočtovej techniky, strojopisu, dielne, skleníky, telocvičňa, domov mládeže, školská výdajňa stravy) i materiálnej (vybavenie dielní strojmi, zariadením, učební učebnými pomôckami, didaktickou technikou) je dobre vybavená. Odborný výcvik a prax sa zabezpečuje na vlastných pracoviskách, resp. čiastočne na iných zmluvných podnikoch podľa potreby. Ako príspevková organizácia si zlepšuje hospodársky výsledok finančnými prostriedkami hlavne z činností spojených z predaja vlastných výrobkov, výpestkov a pracovných činností žiakov, služieb a prenájmu nebytových priestorov. Zároveň slúži aj ako vzdelávacie zariadenie na realizáciu vzdelávacích a rekvalifikačných kurzov.
Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach ponúka v tomto školskom roku bohatú záujmovú činnosť pre žiakov, vedenú pedagogickými zamestnancami.
Z 13 ponúkaných záujmových krúžkov najväčší záujem prejavili žiaci o krúžok umelecké remeslá, športový, akvaristický, rezbársky, enviromentálny, počítačový a aranžérsky.
Škola má záujem o odborný rast svojich žiakov a študentov, využíva ich schopnosti a dáva im možnosť prejaviť svoj talent a zručnosti aj pri zviditeľňovaní školy. Naposledy v októbri 2006 v spolupráci so SZZ vo Veľkom Krtíši bola usporiadaná výstava ovocia a zeleniny. Okrem odrôd zeleniny bolo vystavených 120 vzoriek jabĺk. Súčasťou výstavy bola aj súťaž o najkrajšie jablko okresu Veľký Krtíš. Výstava bola určená pre širokú verejnosť a zároveň poslúžila aj pre potrebu výučby odborných predmetov na škole, povedal Ing. Pavel Pástor, riaditeľ školy.
V tomto období sa konal aj Deň otvorených dverí pre žiakov základných škôl a špeciálnych základných škôl, ako aj ostatných záujemcov o štúdium. Účastníci mali možnosť zoznámiť sa s objektmi školy, ich materiálno-technickým a priestorovým vybavením, s podmienkami štúdia, študijnými a učebnými odbormi. Pre návštevníkov bola pripravená výstava ovocia, zeleniny a kvetín, spojená s degustáciou plodov jabĺk, ukážkami aranžovania k rozličným príležitostiam, spôsobmi vegetatívneho rozmnožovania kvetín, prácou žiakov so záhradníckou mechanizáciou pri parkových úpravách, obrábaní dreva, ukážkami výzdoby perníkov spojená s ochutnávkou, ukážkami činnosti žiakov na streleckom krúžku, odborá výuka predmetu sadovnícka projekcia za pomoci počítačového programu, ako i návšteva národopisného a historického múzea v kaštieli.
Pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov už tradične škola pripravuje pre žiakov ZŠ súťaž v aranžovaní, kde žiaci majú možnosť prejaviť svoje estetické cítenie a zručnosti pri zhotovovaní svietnikov a zdobení perníkov. O súťaž je veľký záujem a vhodne dopĺňa atmosféru Vianoc.
Medzi dlhodobejšie aktivity, ktoré pomáhajú udržiavať odbornosť školy, ako i zviditeľňovanie na verejnosti, patria predovšetkým:
- spolupráca s kultúrnym združením Victória na podpore regionálneho rozvoja školy;
- spolupráca s Botanickou záhradou pri SPÚ v Nitre za účelom rozširovania sortimentu subtropických a tropických rastlín a ich skúseností z pestovania;
- organizovanie výstav v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom a SZZ vo Veľkom Krtíši;
- realizácia projektov v spolupráci s obecnými úradmi pri skrášľovaní životného prostredia obcí;
- spolupráca s výrobnými firmami za účelom oboznamovania žiakov s novými technológiami pestovania rastlín;
- účasť na medzinárodnej súťaži v aranžovaní v Nitre;
- príprava projektu na získavanie záujmu žiakov zo sociálne slabších a málopodnetných rodín;
- spolupráca školy v rámci výmennej praxe žiakov v Českej republike.
Zámerom školy nie je produkovať nadbytočné množstvo absolventov, ktorí by mali problémy v umiestňovaní na trhu práce, ale chceme zachovať určitú štruktúru špecializovaných menej početných odborov v rámci triedy, aby nevznikol naraz spoločenský deficit v potrebe niektorých profesií. Reagujeme tak aj na situáciu v podnikaní v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore a agroturistike, kde z dôvodov budúcej výraznejšej podpory Európskou úniou sa vytvoria lepšie podmienky pre rozvoj uvedených odvetví, ako i poľnohospodárskeho školstva.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

  1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
  2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
  3. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
  4. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
  5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
  6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
  7. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
  8. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
  9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
  10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
  1. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
  2. P3 stavia pri Lozorne novú halu
  3. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
  4. Až dve tretiny Slovákov chcú mať všetky služby v jednom balíku
  5. A čokoládového Oscara získava – táto slovenská pralinka! Mňam!
  6. Takto ochránite peniaze pred infláciou
  7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
  8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
  9. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
  10. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
  1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 9 457
  2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 384
  3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 025
  4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 378
  5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 219
  6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 695
  7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 234
  8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 442
  9. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 396
  10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 370

Blogy SME

  1. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
  2. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
  3. David Talian: Čože je to 50 000€?
  4. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
  5. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
  6. Adriana Boysová: Stretnutie
  7. Andy Nosko: Uniknuté odposluchy Fica a spol - možné scenáre
  8. Martina Paulenová: Ako som medzi dvoma kojeniami vyšla nad hmlu a videla slnko
  1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 480
  2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 362
  3. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 10 684
  4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 458
  5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 622
  6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 298
  7. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 161
  8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 976
  1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
  2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
  3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
  4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
  5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
  6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
  7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
  8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Očkovanie proti ochoreniu covid-19.

Juh Banskobystrického kraja je celkovo na tom v zaočkovanosti najhoršie v krajine.


9 h
Likvidácia zaistených cigariet a tabaku.

Cigarety mal slovensko - bulharský gang pašovať do krajín EÚ v náklade drevnej štiepky.


13 h
Strecha na jednej z najhonosnejších budov v Lučenci je už kompletne zrekonštruovaná.

V priestoroch Novohradskej knižnice sa uskutoční zaujímavá beseda.


(vr) 12 h
ilustračné foto - MsÚ Revúca

Na realizáciu projektu získala samospráva žiadanú podporu 237 618 eur.


SITA 13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


14 h

Otec a dve deti utrpeli zranenia.


25. okt

Dievčina na viaceré výzvy, aby sa upokojila, vôbec nereagovala.


25. okt

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši prerušil vyučovanie na týždeň.


15 h

Blogy SME

  1. Ján Marton: Slizká uhlíková čiara za priemyselným chovom dojníc. Vráťme kravy na hospodárstva, pasienky a mlieko do kanvíc.
  2. Dušan Vršanský: Chcete e-certifikát po očkovaní? Nebuďte naivní, nedostanete nič, časť2.
  3. David Talian: Čože je to 50 000€?
  4. Štefan Vidlár: Pokapala pri Levicách slaňina
  5. Robert Škerko: Naša prvá dovolenka na Sázave .
  6. Adriana Boysová: Stretnutie
  7. Andy Nosko: Uniknuté odposluchy Fica a spol - možné scenáre
  8. Martina Paulenová: Ako som medzi dvoma kojeniami vyšla nad hmlu a videla slnko
  1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 480
  2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 362
  3. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 10 684
  4. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 458
  5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 622
  6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 298
  7. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 161
  8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 976
  1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
  2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
  3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
  4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
  5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
  6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
  7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
  8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu