Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach

Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach už 58 rokov zabezpečuje výchovu a vzdelávanie kvalifikovaných pracovníkov a stredoškolských kádrov v poľnohospodárstve. O opodstatnenosti potreby školy svedčí aj fakt, že po rozpade dominantných textiln

www.zsspzelovce.szm.sk, e-mail: zsspzelovceriad@stonline.sk, tel: 047/4893281

ých, strojárskych a elektrotechnických podnikov v okrese a následne strate veľkého množstva pracovných príležitostí poľnohospodárstvo, lesníctvo a výroba potravín sa stáva hlavným odvetvím, ktoré dáva možnosť rozvoja existujúcim a novovznikajúcim podnikom, pričom je potrebné vychádzať aj z tradície tohto agrárneho regiónu, kde sa odpradávna darilo pestovaniu špeciálnych plodín a ich spracovaniu.
V súčasnosti sa škola zameriava na prípravu žiakov v učebných a študijných odboroch pre podnikanie, agroturistiku, poľnohospodársky a potravinársky komplex a cestovný ruch.
Škola zabezpečuje komplexný výchovno-vzdelávací proces vrátane ubytovania a stravovania žiakov ako jediná škola v regióne Veľký Krtíš a Banskobystrickom samosprávnom kraji, ktorá pripravuje žiakov v poľnohospodárskych odboroch so záhradníckym zameraním.
Pre záujemcov o štúdium ponúka v školskom roku 2007/2008 učebné a študijné odbory, z ktorých najžiadanejšie a najatraktívnejšie sú:

Skryť Vypnúť reklamu

4-ročné odbory
4211 6 - záhradníctvo
4211 6 26 – záhradníctvo – sadovnícka a krajinárska tvorba
4211 6 17 – záhradníctvo – viazačstvo a aranžérstvo
4211 6 27 – záhradníctvo – krajinná ekológia
4206 - agropodnikanie
4210 6 08 – agropodnikanie – poľnohospodársky manažment
4210 6 11 – agropodnikanie – agroturistika
4210 6 09 – agropodnikanie – záhradnícka výroba
4210 6 04 – agropodnikanie – farmárstvo
4236 6 - ekonomika pôdohospodárstva
6405 4 - pracovník marketingu – cestovný ruch

3-ročné odbory
4571 2 - záhradník
4569 2 - viazač – aranžér kvetín
6460 2 - predavač
4560 2 02 – pestovateľ – ovocinárstvo a včelárstvo
4560 2 04 – pestovateľ – vinohradníctvo
2964 2 - cukrár

2-ročné študijné odbory
4511 4 - záhradníctvo – nadstavbové štúdium
4211 6 16 – záhradníctvo – záhradná a krajinná tvorba – pomaturitné štúdium

Skryť Vypnúť reklamu

2-ročné učebné odbory
4572 0 - poľnohospodárska výroba
2982 0 - potravinárska výroba

Po úspešnom ukončení 4-ročných a dvojročných študijných odborov absolventi získavajú maturitné vysvedčenie a v 3- ročných a 2-ročných učebných odboroch získavajú žiaci výučný list.
V 4-ročných učebných odboroch sa konajú prijímacie skúšky z jazyka slovenského a literatúry, prírodopisu, resp. matematiky. Forma štúdia v daných odboroch je denná, resp. externá.
Žiaci, ktorí skončili v nižšom ako deviatom ročníku ZŠ, môžu počas štúdia absolvovať kurz na získanie základného vzdelania.
V 3-ročných učebných a 4-ročných študijných odboroch podľa osnov v rámci výučby predmetu Vedenie motorových vozidiel získavajú za výhodných podmienok vodičské oprávnenie
V 4-ročnom študijnom odbore záhradníctvo – sadovnícka a krajinárska tvorba v rámci odborných zameraní sa vyučujú predmety, ako napríklad dejiny umenia, urbanizmus, sadovnícka projekcia, sadovnícka tvorba, právna náuka. V odbore záhradníctvo – krajinná ekológia predmety, ako napríklad – životné prostredie, ekológia, urbanizmus, ochrana a tvorba krajiny a právna náuka. Súčasťou výučby je aj učebná, odborná a individuálna prax, kde si žiaci prakticky precvičujú stanovené témy.
V poslednom období narastá záujem o odbor záhradníctvo, kde absolventi môžu pokračovať v štúdiu na vysokých školách, resp. pokračovať v zdokonaľovaní vedomostí na SPÚ v Nitre, študijných programoch napr. krajinné inžinierstvo, záhradná a krajinná architektúra a pod.
Absolventi študijného odboru pracovník marketingu – cestovný ruch sú schopní vykonávať po ukončení štúdia odborné činnosti súvisiace s praktickým marketingom, cestovným ruchom, hotelovými a gastronomickými službami alebo pokračovať v štúdiu na vysokej škole.
Škola po stránke personálnej, priestorovej (budova teoretického a praktického vyučovania, odborné učebne – učebňa výpočtovej techniky, strojopisu, dielne, skleníky, telocvičňa, domov mládeže, školská výdajňa stravy) i materiálnej (vybavenie dielní strojmi, zariadením, učební učebnými pomôckami, didaktickou technikou) je dobre vybavená. Odborný výcvik a prax sa zabezpečuje na vlastných pracoviskách, resp. čiastočne na iných zmluvných podnikoch podľa potreby. Ako príspevková organizácia si zlepšuje hospodársky výsledok finančnými prostriedkami hlavne z činností spojených z predaja vlastných výrobkov, výpestkov a pracovných činností žiakov, služieb a prenájmu nebytových priestorov. Zároveň slúži aj ako vzdelávacie zariadenie na realizáciu vzdelávacích a rekvalifikačných kurzov.
Združená stredná škola poľnohospodárska v Želovciach ponúka v tomto školskom roku bohatú záujmovú činnosť pre žiakov, vedenú pedagogickými zamestnancami.
Z 13 ponúkaných záujmových krúžkov najväčší záujem prejavili žiaci o krúžok umelecké remeslá, športový, akvaristický, rezbársky, enviromentálny, počítačový a aranžérsky.
Škola má záujem o odborný rast svojich žiakov a študentov, využíva ich schopnosti a dáva im možnosť prejaviť svoj talent a zručnosti aj pri zviditeľňovaní školy. Naposledy v októbri 2006 v spolupráci so SZZ vo Veľkom Krtíši bola usporiadaná výstava ovocia a zeleniny. Okrem odrôd zeleniny bolo vystavených 120 vzoriek jabĺk. Súčasťou výstavy bola aj súťaž o najkrajšie jablko okresu Veľký Krtíš. Výstava bola určená pre širokú verejnosť a zároveň poslúžila aj pre potrebu výučby odborných predmetov na škole, povedal Ing. Pavel Pástor, riaditeľ školy.
V tomto období sa konal aj Deň otvorených dverí pre žiakov základných škôl a špeciálnych základných škôl, ako aj ostatných záujemcov o štúdium. Účastníci mali možnosť zoznámiť sa s objektmi školy, ich materiálno-technickým a priestorovým vybavením, s podmienkami štúdia, študijnými a učebnými odbormi. Pre návštevníkov bola pripravená výstava ovocia, zeleniny a kvetín, spojená s degustáciou plodov jabĺk, ukážkami aranžovania k rozličným príležitostiam, spôsobmi vegetatívneho rozmnožovania kvetín, prácou žiakov so záhradníckou mechanizáciou pri parkových úpravách, obrábaní dreva, ukážkami výzdoby perníkov spojená s ochutnávkou, ukážkami činnosti žiakov na streleckom krúžku, odborá výuka predmetu sadovnícka projekcia za pomoci počítačového programu, ako i návšteva národopisného a historického múzea v kaštieli.
Pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov už tradične škola pripravuje pre žiakov ZŠ súťaž v aranžovaní, kde žiaci majú možnosť prejaviť svoje estetické cítenie a zručnosti pri zhotovovaní svietnikov a zdobení perníkov. O súťaž je veľký záujem a vhodne dopĺňa atmosféru Vianoc.
Medzi dlhodobejšie aktivity, ktoré pomáhajú udržiavať odbornosť školy, ako i zviditeľňovanie na verejnosti, patria predovšetkým:
- spolupráca s kultúrnym združením Victória na podpore regionálneho rozvoja školy;
- spolupráca s Botanickou záhradou pri SPÚ v Nitre za účelom rozširovania sortimentu subtropických a tropických rastlín a ich skúseností z pestovania;
- organizovanie výstav v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom a SZZ vo Veľkom Krtíši;
- realizácia projektov v spolupráci s obecnými úradmi pri skrášľovaní životného prostredia obcí;
- spolupráca s výrobnými firmami za účelom oboznamovania žiakov s novými technológiami pestovania rastlín;
- účasť na medzinárodnej súťaži v aranžovaní v Nitre;
- príprava projektu na získavanie záujmu žiakov zo sociálne slabších a málopodnetných rodín;
- spolupráca školy v rámci výmennej praxe žiakov v Českej republike.
Zámerom školy nie je produkovať nadbytočné množstvo absolventov, ktorí by mali problémy v umiestňovaní na trhu práce, ale chceme zachovať určitú štruktúru špecializovaných menej početných odborov v rámci triedy, aby nevznikol naraz spoločenský deficit v potrebe niektorých profesií. Reagujeme tak aj na situáciu v podnikaní v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore a agroturistike, kde z dôvodov budúcej výraznejšej podpory Európskou úniou sa vytvoria lepšie podmienky pre rozvoj uvedených odvetví, ako i poľnohospodárskeho školstva.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 091
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 145
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 634
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 030
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 541
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 567
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 557
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 461
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 427
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ďalší cestný pirát je ľahší o pár stovák

Ingoroval najvyššiu povolenú rýchlosť v obci.

Vodič tohto auta je o pár stovák ľahší.

Štát dá na opravu cesty pri Muráni 5 miliónov eur, „netušíme, ako vláda dospela k tejto sume“ reaguje vedenie župy

„Netušíme, prečo vláda ťarchu zvyšných 2,5 milióna eur ponechala na pleciach BBSK a jeho obyvateľov,“ píše sa v stanovisku kraja.

Spoločnosť Skanska SK začala cestu II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou opravovať v polovici októbra.

Medzi ďalšími úmrtiami na koronavírus, aj jedno v Lučenci

Za utorok pribudlo 2 887 pozitívne testovaných a osem úmrtí.

ilustračné foto

Hnúšťa je na testovanie podľa jej primátora dobre pripravená

Odberné miesta až na jednu výnimku kopírujú volebné miestnosti.

Primátor Hnúšte Roman Lebeda.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Za útok na verejného činiteľa hrozí až doživotie

Policajti z Trenčína obvinili 21-ročnú ženu z okresu Trenčín za obzvlášť závažný zločin útoku na verejného činiteľa.

Už ste čítali?