Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky

Združená stredná škola obchodu a odievania v Lučenci

Združená stredná škola obchodu a odievania v Lučenci vznikla spojením dvoch najstarších stredných odborných učilíšť – obchodného a textilného a Strednej priemyselnej školy odevnej. História školy sa začala písať v prvej polovici 50-tych rokov minulého sto

www.zssoolc.edu.sk, e-mail: zssoo@stonline.sk, tel: 047/4322107, tel./fax 047/4324926

ročia. Podobne ako v minulosti škola pripravovala odborníkov na rôzne profesie, aj v súčasnosti škola ponúka absolventom základných škôl možnosť študovať v štvorročných maturitných, ale aj troj a dvojročných učebných odboroch.
Študijný odbor, ktorý udáva trend na trhu práce v dnešnej dobe, je pracovník marketingu so zameraním na obchod. V okrese Lučenec je táto škola jediná, ktorá vychováva kvalifikovaných odborníkov v oblasti obchodnej prevádzky a marketingu. Študenti sú pripravení do života nielen teoreticky, ale aj prakticky. Tento štvorročný odbor je nový – prvé dva ročníky sú zároveň aj športovými triedami. Študenti týchto tried sa úspešne zapájajú do športových akcií a súťaží. Organizujú sa basketbalové, futbalové, volejbalové a iné športové podujatia v rámci okresu, Slovenska, ale aj v zahraničí.Úspešne spolupracujeme s družobnou školou v Šalgotarjáne, ktorá má podobné študijné zamerania, poriadame množstvo spoločných športových a jazykových súťaží. Štvorročný maturitný odbor je obchodný pracovník.
Trojročné učebné odbory predavač, kuchár, čašník a hostinský pripravujú žiakov na prácu v predajňach, reštauráciach, jedálňach a bufetoch. Žiaci si precvičujú svoje teoretické vedomosti v rôznych prevádzkach, napríklad v Hypernove, v Tescu, v Bille, v CBA, v školskej jedálni, v nemocničnej jedálni a bufete v hoteli Reduta a v školskej reštaurácii Mladosť. Najlepší žiaci majú možnosť absolvovať trojmesačnú prax v Nemecku a vo Francúzsku.
O absolventov trojročných odborov kuchár, čašník – servírka a hostinský je stále veľký záujem tak doma, ako aj v zahraničí. Žiaci majú možnosť pokračovať v dvojročnom nadstavbovom odbore spoločné stravovanie a získať tak maturitu.Veľký záujem je o trojročný odbor hostinský, ktorý je trojkombináciou profesií kuchár, čašník a pracovník ubytovacieho zariadenia. Odbory zamerané na odevníctvo sú štvorročné s maturitou a dvojročné učebné odbory krajčír – krajčírka, výroba konfekcie a praktická žena.
O kvalitné služby našich žiakov je veľký záujem aj za hranicami nášho okresu, napríklad v penzióne Jánošík v Ždiari, v rekreačnom stredisku Biele Vody a v posledných rokoch aj za hranicami Slovenska - v Maďarsku, v Nemecku a vo Francúzsku. Pre žiakov poslednej destinácie sme zabezpečili aj kurz zvládnutia základov gastronómie po francúzsky. Dobre sa uplatniť aj na zahraničných trhoch práce umožňuje našim žiakom medzinárodný certifikát platný vo všetkých krajinách EÚ, ktorý majú možnosť získať po absolvovaní barmanského kurzu. Zatiaľ sa naposledy barmanský kurz konal v máji 2006 v reštaurácii Mladosť.
Pod odborným vedením pedagogických pracovníkov zabezpečujú naši žiaci rôzne formy obsluhy, slávnostné stolovanie, svadby, recepcie vo vlastných zariadeniach školy alebo na požiadanie aj u iných prevádzkovateľov. Čo sa týka tejto činnosti, pravidelne sa zúčastňujú rôznych výstav a súťaží, kde majú možnosť predviesť vedomosti a zručnosti kuchárskeho a čašníckeho umenia. Prezentujú sa aj na súťažiach s medzinárodnou účasťou.
Združená stredná škola obchodu a odievania venuje veľké úsilie práci s handicapovanými žiakmi a so žiakmi s poruchami učenia, ktorí študujú podľa individuálnych plánov a je im venovaná zvýšená pozornosť tak na teoretickom vyučovaní, ako aj na odbornom výcviku. Integrovaní žiaci sú zapájaní do práce tak, aby nepociťovali svoj handicap. Zvládnuť náročnú prácu s týmito žiakmi na požadovanej úrovni pomáhajú zamestnancom našej školy odborníci z Krajskej pedagogicko - psychologickej poradne.
Ako jedni z prvých v regióne sme sa zamerali na podporu športu na škole a zriadili sme športové triedy so zameraním na futbal, v ktorých je posilnené vyučovanie telesnej výchovy. Orientácia na šport nám už priniesla niekoľko pekných výsledkov, ako napr. 1. miesto v okresnom kole futbalu žiakov stredných škôl a 4. miesto v krajskom kole tej istej súťaže. Zvýšiť kondíciu žiakov majú za cieľ aj zimné a letné športové sústredenia. Doteraz posledné zimné sústredenie sa uskutočnilo vo februári 2006. Podľa záujmu žiakov učitelia telesnej výchovy organizujú plavecké výcviky pri mori v Chorvátsku (Gradac). Sedemdňové letné športové sústredenie spojené s plaveckým výcvikom je vždy doplnené ďalšími aktivitami, ako je futbal, volejbal, beh... Každoročne organizujeme medzinárodný futsalový turnaj a pomáhame pri organizovaní Vianočného behu. Tak žiaci športových tried, ako aj ostatní majú možnosť využívať dobre zariadenú posilňovňu.
Naša škola poskytuje približne 70 žiakom sociálne štipendium v celkovej hodnote okolo 500-tisíc Sk ročne. Ďalej poskytujeme finančnú odmenu za prácu na odbornom výcviku podľa určených kritérií v celkovej sume asi 100-tisíc Sk ročne. Čiastočne prispievame na ochranné pomôcky žiakov a uhrádzame za nich ročné úrazové poistenie v hodnote 13-tisíc Sk. Pre žiakov pochádzajúcich zo sociálne odkázaných rodín a pre žiakov športových tried máme pripravené rôzne príspevky a výhody, ako je napríklad možnosť stravovania v našich zariadeniach za zvýhodnených podmienok.
Vážení čitatelia, ak Vás tieto informácie zaujali a v týchto dňoch sa rozhodujete, na ktorú strednú školu poslať prihlášku svojho dieťaťa, neváhajte a zašlite ju na adresu: Združená stredná škola obchodu a odievania, Haličská cesta 9/A, 984 01 Lučenec. V mene všetkých pedagogických pracovníkov a riaditeľa školy Mgr. Dušana Jezného Vás srdečne pozývame aj na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční v PPV Mladosť dňa 5. 12. 2006.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 5. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 9. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 22 875
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 16 829
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 16 282
 4. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 372
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 12 663
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 966
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 522
 8. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 038
 9. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 688
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 9 217
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Dievčatá AKAPO Lučenec U12 na majstrovstvách šieste

Pre zverenky Mojmíra Sychru to bol debut na národnom šampionáte.

Dievčatá AKAPO Lučenec U12.

Jedenáste kolo prinieslo víťazstvá favoritov

V nedeľu boli na programe zápasy Mestskej ligy v Lučenci

Ilustračné foto.

Budovu bývalej umeleckej školy vo Fiľakove prestavajú na denný stacionár

V dennom stacionári budú umiestňovaní seniori a ZŤP osoby s minimálne tretím stupňom odkázanosti.

Ilustračné foto.

Tomášovský pohár si ukoristila Mýtna, Dolná Strehová tretia

O trofej bojovali Mýtna, Dolná Strehová, Halič a Tomášovce.

Mýtna

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sa na športovom sústredení nakazilo 12 detí

Regionálna hygienička predpokladá, že počet infikovaných bude rásť.

Kde sa stratila ľudskosť?

Víkendové noci v centre Zvolena poznačili výtržnosti i bitka.

Na nitrianskom hrade otvorili terasu s výhľadom na Zobor (fotogaléria)

Do tejto časti hradu sa verejnosť doteraz nedostala.

Už ste čítali?