Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Do LAFC-u mieri GIGANT!

Quo vadis lučenský futbal? LAFC po trojročnom víťaznom ťažení stojí na križovatke. Futbalový fanúšik po postupových bujarích oslavách a následnej spanilej jazde, v historicky premiérovej druholigovej sezóne, je nasýtený. Lepšie povedané chce viac. Skončen

Lučenský futbal stojí na križovatke! Konečne to máme! Oficiálna verzia rozpočtu LAFC-u! Smiešnych 6 miliónov!
M. Mrva: Bez silných firiem sa nepohneme! Šport musí byť záujmom nás všetkých!

á jesenná časť to potvrdila do bodky. Krivka návštevnosti nabrala prekvapujúco opačný smer - nadol a po zápasoch, namiesto skandovaného potlesku, sa čoraz viac ozýva: „Už to nie je to, čo bývalo. Nie je to ten LAFC, ktorý mal víťazného ducha, srdce. Niečo s tým treba robiť, pretože ak to bude takto ďalej pokračovať, na futbal už chodiť nebudem,“ neraz zaznelo po stretnutiach v jesennej časti 2006/2007. Nuž, jedno je isté. Divák bol, je a vždy bude tým najlepším barometrom, ktorý hráčom, funkcionárom, ba aj rozhodcom, do očí a bez servítky priamo šplechne či to veľké futbalové divadlo naozaj stojí za to alebo je na... V LAFC-i je to v tejto chvíli zrejme s tým „predstavením“ lučenského futbalového divadla, tak pol na pol. Vie to aj prezident lučenských futbalistov Milan Mrva. Ten stojí na čele LAFC-u práve jeho novodobej éry, ktorá či už niekto chce alebo nie, sa určite zapíše do histórie klubu medzi najúspešnejšie. Aby sa však písala pozítívne aj naďalej, musí Lučenec pokračovať v tom, čo začal pred spomínanými tromi rokmi. Na chvíľu sa za nimi obrátime,a aj z nedávnych skúseností sa pokúsime zistiť, prečo lučenského diváka pomaly, ale isto prestáva futbal „baviť“.....

Skryť Vypnúť reklamu

- Pod vašim vedením sa LAFC-u podaril parádny husársky kúsok. Za tri roky sa doslova raketovou rýchlosťou prepracoval medzi 20 najlepších tímov Slovenska. Aj v jesennej časti potvrdil, že medzi nich patrí, no napriek tomu, divák nebol celkom spokojný. Podľa vás, prečo je tomu tak?
- Musíme si všetci uvedomiť, že výsledky, dosahované naším celkom v minulej sezóne, boli doslova prekvapením pre celú slovenskú futbalovú verejnosť. Ako nováčik sme predvádzali v prvej lige zaujímavú hru a tým pochopiteľne naša cena na futbalovom trhu vzrástla, ale pochopiteľne vzrástla aj cena našich hráčov. Preto sme zaregistrovali, hlavne v závere minulej sezóny, taký veľký záujem rôznych manažérov a trénerov, ktorí sledovali prísnym okom našu hru. Z tohto dôvodu od nás niekoľkí hráči odišli, ktorí boli kľúčoví v dosahovaní týchto dobrých výsledkov (Kamendy, Pečalka, Šlahor, Doležel, Ľupták, Pušpoky).
Pred zahájením tejto sezóny sme postupne náš celok dopĺňali, niekedy doslova za pochodu. Napriek snahe trénera Rusnáka a jeho realizačného tímu zaradiť niečo nové do fungujúceho orchestra, sa však nie vždy a nie všetko podarilo... Ak k tomu priradíme vcelku pochopiteľný fakt, že druhý rok po postupe je takmer vždy zložitejší ako ten prvý, dostávame sa po dôslednejšej analýze do takého názorového priestoru, že výsledky dosiahnuté túto jeseň mohli síce byť lepšie, ale.. Samozrejme si my, funkcionári, uvedomujeme, že niektoré zápasy sa nevydarili podľa našich predstáv a určite sme ostali čosi dlžní aj náročnému lučenskému divákovi. Som presvedčený, že jar nám dá za pravdu a naša hra bude spĺnať aj náročnejšie kritériá. Treba však podotknúť, že atraktívnosť ligy stratila po jej reorganizácii a odchodom takých mužstiev ako Slovan, Košice a Senec. Apropó, všetky tri tímy sa udržali v prvej osmičke Corgoň ligy.
- Od vášho príchodu do klubu ste dali všetkým na známosť, že to takto ďalej nepôjde. Niektoré futbalové reformy v LAFC-i sa vám podarilo zrealizovať. No určite aj vy nám dáte za pravdu, že pred sebou ich máte ešte až-až. Napríklad štadión, štruktúru klubu, prácu s mládežou, a tou azda najväčšou, ktorá vás najbližšie čaká - transformáciu klubu na akciovú spoločnosť. Čo s tým?
Ekonomické zabezpečenie klubu je alfou a omegou našej ďalšej úspešnej činnosti. Všetky vami spomínané oblasti sú a musia byť stále predmetom riešenia. Ako príklad uvediem náš futbalový stánok, ktorý, a to musíme otvorene konštatovať, že aj napriek našej enormnej snahe ho modernizovať, patrí medzi tie horšie v prvej lige. Trávnik je určite najhorší. Tento príklad nás presviedča, že finančných prostriedkov na takú rozsiahlu činnosť musí byť oveľa viac. Inak budeme za našimi porovnateľnými súpermi zaostávať. Mám taký názor, a skúsenosti s transformáciou na akciovú spoločnosť v iných futbalových kluboch ma v tom utvrdzujú, že táto cesta je tá správna a stojí za pokus sa po nej pustiť. Činnosť futbalového klubu v Lučenci sa musí stať verejným záujmom, inak nemáme šancu konkurovať ostatným klubom. Na tomto fakte si môžeme potom stavať dlhodobejšie a reálnejšie ciele aj do budúcnosti.
- Nie je tajomstvom, že LAFC vstúpil aj do tejto sezóny s rozpočtom, ktorý patrí medzi najmenšie v súťaži a zároveň s veľkým rizikom, že možno jedného dňa peniažky jednoducho dôjdu a LAFC sezónu nedokončí. Okolo výšky vášho rozpočtu kolovali rôzne cifry, no dodnes nie je známa jeho oficiálna výška. S koľkými bubákmi v pokladnici si teda lučenský futbal „musí“ vystačiť?
- V tejto sezóne si musíme vystačiť s čiastkou cca 6 mil. Sk. Sú tu započítané všetky činnosti, vrátane s mládežou. Prevádzka štadióna je dotovaná mestom vo výške 1 mil.Sk.
- Oproti vašim konkurentom je to však menej . Po vašom príchode do klubu prišli noví ľudia, spolu s nimi pribudli noví sponzori. No vzhľadom na dnešné výdavky to zatiaľ veľké víťazstvo nie je. Chýbajú stále tí najväčší a najvplyvnejší. V Lučenci máme niekoľko finančných gigantov. Napríklad spomeniem firmy: M-Market, Nicholtract, ktoré už neraz zasponzorovali veľké celoslovenské podujatia či projekty. V iných mestách je už tradíciou a zaužívaným pravidlom, že silné firmy vo futbale určite nechýbajú. Viď Rimavskú Sobotu, Ružomberok, Žilinu, Prešov alebo malé Zlaté Moravce. Prečo zo strany „veľkých“ dodnes panuje taká averzia voči lučenskému futbalu? A je vôbec šanca, že sa to zmení?
- Som presvedčený, že postupne k zmenám dôjde a futbal sa stane v našom meste verejným záujmom . Lepšia spolupráca klubu s Mestským úradom a spomínanými sponzormi by priniesla v najbližšom období svoje ovocie. Futbal je totiž fenomém, ktorý prináša doslova každý týždeň nezabudnuteľné zážitky pre tisícky fanúšikov. Lučenec je mesto, v ktorom ľudia futbalu rozumejú a majú ho veľmi radi. Ak k tomu pridáme stovky mladých chlapcov, ktorí dennodenne navštevujú naše tréningové ihriská a nevysedávajú niekde medzi panelákmi, zisťujeme, že voľné prostriedky týchto firiem by mohli podporiť náš futbal. K tomu však musia byť splnené presne vymedzené organizačné a ekonomické pravidlá tak, aby ich majitelia boli presvedčení, že ich ťažko zarobené peniaze budú použité efektívne a športové výkony LAFC-u budú mať stúpajúcu úroveň a tým budeme úspešne reprezentovať nielen Lučenec a región Novohradu, ale aj firmy ako také. Nemožno teda v tejto etape vývoja hovoriť zo strany silných firiem o akejsi averzii voči futbalu, skôr by som sa priklonil k výrazu „vzájomného oťukávania sa“. Je potrebné však dodať, že vstupom silnejšieho partnera do lučenského futbalu by určite došlo ku kvalitatívnemu skoku vpred, ktorý, ale to dopredu nemožno odhadnúť ako, by určite výrazne zlepšil sekundárny vplyv imidžu nášho mesta, napr. na rozvoj cestovného ruchu. Nachádzame sa v období tesne pred komunálnymi voľbami a ja verím, že po nich dôjde aj k zmene ekonomického zabezpečenia a organizačnej štruktúry nášho klubu. Zhodou okolností sa o post primátora mesta uchádza aj majiteľ M-Marketu, pán Marian Šufliarsky. Nuž, bolo by vhodné sa spýtať, aký je jeho názor vzhľadom na rozvoj športu v meste Lučenec.
- Je vôbec šanca, že za Lučenec budú hrať znovu odchovanci, lepšie povedané hráči z okolia, na ktorých sa divák rád pozerá?
- Začiatkom sezóny sme sa širšie zaoberali ďalším rozvojom mládežníckeho futbalu. Prijali sme rad opatrení. A ako príklad uvediem vznik športových futbalových tried na jednej zo základných škôl a Strednej priemyselnej škole stavebnej v Lučenci. Našou snahou je, aby v jednotlivých tímoch pôsobili skúsení tréneri, ktorí v minulosti boli hráčmi Lučenca. Zlepšujeme postupne materiálne podmienky pre komplexnú činnosť našej mládeže, aj keď je to niekedy veľmi ťažké...Ak sa nám splnia naše predpoklady aj v oblasti súťaží a podarí sa nám, napr. postup do prvej celoštátnej dorasteneckej ligy, tak nevidím žiadny dôvod na to, prečo by každý rok nemohli byť zaraďovaní do prvoligového tímu aj viacerí naši odchovanci.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázky na telo
- Nastanú počas zimnej prestávky v kádri LAFC-u veľké zmeny?
- K niektorým zmenám určite dôjde, našou snahou však je, aby neboli také veľké, ako v letnej prestávke.
- Čo odkážete fanúšikovi LAFC-u, ktorý bol v poslednom období dosť kritický?
- Aby bol trpezlivý, a aby nás povzbudzoval aspoň tak, ako doteraz.
- Máte už recept na to, ako znovu zaplniť lučenské tribúny?
- Kvalitnou atraktívnou hrou a stále sa zlepšujúcimi podmienkami, vytváranými pre nášho diváka na futbalovom štadióne v parku.
- Podľa vás, prečo nastal taký veľký divácky pokles v návštevnosti?
- Barometrom návštevnosti je vždy hra domáceho kolektívu a kvalitný systém súťaže, s vhodne zvolenými termínmi začiatkov zápasov.
- Čo hovoríte na to, že váš dobrý priateľ a bývalý spolužiak Dušan Tittel, ktorý sa výraznou mierou podieľal na výstavbe umelého trávnika v Lučenci, to v SFZ zabalil...
- Dušan dôkladne zvažoval toto svoje rozhodnutie a určite mal dôvody na tak závažný krok. Môj názor je taký, že sme prišli o jedného z najlepších slovenských futbalových odborníkov, čo je určite veľkou chybou.

Skryť Vypnúť reklamuLAFC Lučenec na lopate
Nie je to tak ďaleko. Pamätáte? LAFC Lučenec sa pred necelými tromi rokmi nachádzal v totálnom rozpade. Nezáujem odchovancov hrať za materský klub, prázdna klubová kasa, ktorá už nemala na to, aby „nadojila“ ďalších legionárov, to všetko tlačilo Lučenec silne na kolená. Lučenský klub sa topil vo veľkých dlhoch. Na štadióne počas letných mesiacov, kedy už ostatné tímy finišovali s prípravou, nebolo ani nohy. LAFC-u hrozil reálne krach. Nielenže nebolo hráčov, ale ba čo viac, ani na štartovné do tretej ligy. Až v doslova hodine dvanástej sa dal, mimochodom jeden zo sponzorov hokeja, Milan Mrva „ukecať“ Norbertovi Krištovi a zubami nechtami sa im predsa len podarilo získať nielen „bubáky“ na novú sezónu, ale aj hráčov, ktorí oblečú dres LAFC-u.
Fergussonovci z Tomášoviec najprv LAFC pokorili a potom zachránili
Ešteže existuje dedinka zvaná Tomášovce. Tá naopak prežívala na začiatku druhého tisícročia veľký futbalový boom. Klub, ktorý svojimi výsledkami futbalovej verejnosti rok, čo rok vyrážal dych, stúpal stále vyššie a Lučenec vytiahol z najhoršieho. Lepšie povedané mecenáš Tomášoviec Vladimír Halaj. Ten práve v tomto období skoncoval so „sponzoringom“ futbalu. No o tom, že by jeho hráči mali obliesť dres Lučenca nechcel ani len počuť. Až po stretnutí s terajším prezidentom LAFC-u Milanom Mrvom svoje srdce obmäkčil a „zadarmo“ LAFC-u svoje hviezdy napokon predsa len pustil. Po príchode Ľuptáka, Doležela, Berkyho, Csányiho, Rapiho, Pračka a Ilka bolo jasné, že lučenskému klubu sa blýska na lepšie časy. A tak aj bolo. Do LAFC-u sa totiž, okrem spomínaných „fergussonových“ posíl, vrátili aj ostatní odchovanci, ktorí dovtedy „trucovali“ a tréner Vojtech Kováč mal razom tím ako hrom. Čerešničkou veľkých zmien v lučenskom futbale bolo zemetrasenie vo vedení klubu, na čelo ktorého sa postavil Milan Mrva. Lučenec sa síce rozbiehal pomalšie, no postupne, nielen výsledkami, ale aj svojou hrou začal svojho diváka čoraz viac presviedčať, že na štadión LAFC-u sa oplatí chodiť. V jarnej časti treťoligovej sezóny 2003/04 Lučenec trónil na čele a po poslednom zápase, pred viac ako tisíckou divákov, otváral postupové šampáňo do druhej ligy. Okrem iného v tomto ročníku nebolo v klube mužstvo, ktoré by nepostúpilo do vyššej súťaže (dorast, tréner J. Šága, žiaci postup do prvej ligy, tréner J. Tršo.) Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou... „Aj vďaka Norbertovi Krištovi, primátorovi mesta Lučenec, poslancom Mestského zastupiteľstva a šťastným doplnením kádra, na ktorom sa podieľal Jozef Líška ml. LAFC-u výrazne v tomto období pomohli v naplnení postupového sna aj títo, páni Turek, Červenák ml., Miroslav Drugda, Ľubomír Beran, Peter Kúdeľa, Karol Báťka, Milan Podhora, A. Galús. V nasledujúcom roku sa pridali Marian Svorad, Jozef Líška mladší, Miroslav Halm, Ján Koška a Miroslav Šuška. Taktiež nemôžem nespomenúť našich funkcionárov ako sú: Ivan Borovský, Miroslav Franek, Tibor Virág, Tibor Gálik, Eugen Košťál, Marek Antalík, či šéf usporiadateľskej služby Stanislav Škantár a samozrejme aj hlásatelia Ján Šufliarsky a Štefan Koprda. Jednoducho vďaka patrí každému, ktorý či už malou, alebo väčšou mierou pomohol lučenskému futbalu. Bez nich by to nešlo. Toť, na margo toho, aby si niekto nemyslel, že to bolo len mojou zásluhou,“ upozornil prezident LAFC-u Milan Mrva.
Futbalová rozprávka 2005/06
Rozprávka! Inak ani nemožno nazvať prvú historickú účasť LAFC-u v druhej najvyššej slovenskej futbalovej súčasti. Štadión po dlhých-predlhých rokoch praskal vo švíkoch. V úvodných zápasoch zverenci nového trénera Vladimíra Rusnáka výborne odštartovali a do konca súťaže hrali ako z partesu. Viac lučenskému divákovi nebolo treba. Novohrad prežíval futbalový boom. Veľký krok vpred urobil nielen tím dospelých, ale sformovali sa aj mládežnícke tímy. Futbalová lučenská rodina sa dožila splnenia veľkého sna, akým novovybudovaný umelý trávnik na štadióne LAFC-u bezpochyby je a pravdepodobne ešte pár rokov medzi Veľkým Krtíšom a Rimavskou Sobotou bude. Happyendom lučenskej futbalovej rozprávky bol deň, kedy si Dušanovia Gallis a Tittel, František Laurinec a futbalové osobnosti rangu Čapkovič, Móder či bývalí reprezentační tréneri A. Dragúň, J. Adamec ako aj šéf ligovej komisie V. Wanke, prišli na vlastné oči pozrieť ako Novohrad futbalom žije, lepšie povedané za ním, šalie...
LAFC vraj poškuľuje po Corgoň lige
Po sezóne 2005/06 to v šatni LAFC-u doslova vrelo. Futbaloví manažéri deň, čo deň hráčov lanárili, nahovárali a postupne víťazný tím, ktorý vytiahol LAFC z dna až na olymp, rozbili. Našťastie tí najvernejší, Mário Michalík, Roman Balaško, Bohuš Drugda, Erik Lavrík a Norbert Ilko, ostali. A na jedného sme zabudli. Jeden z najtalentovanejších hráčov z nášho okolia - Ľubomír Ľupták. Ten však na začiatku sezóny, dodnes z nevysvetlených príčin, taktiež odišiel. Aj napriek tomu, že Lučenec vstúpil do sezóny s takmer úplne novým kádromm začal nad očakávanie výborne. Po úvodných kolách sa dokonca dostal, po prvýkrát vo svojej histórii na čelo prvoligovej tabuľky. Novohradskí fanúšikovia boli pri chuti a čoraz viac poškuľovali po Corgoň lige. Potom však ako by uťalo. Na Lučenec doľahla kríza. LAFC padal v tabuľke stále nižšie a nižšie. Predstavenie lučenského futbalového divadla už nebolo tým, čím bývalo a keďže sa to hodnú chvíľu nelepšilo, divákov to postupne prestávalo baviť. Z tribún sa viditeľne vytrácali a v záverečných kolách treba povedať aj napriek zlepšenej hre či víťaznej šnúre, sa na štadióne LAFC-u „tiesnila“ slabá tisícka. Ach, kde sú tie časy..., keď v Lučenci nebolo počas zápasu kde stáť, tobôž sedieť. A máme to tu! Prečo LAFC Lučenec stráca priazeň futbalového fanúšika? Nielen o tom sme sa porozprávali so súčasným prezidentom klubu, ktorý sa hneď po príchode pustil do futbalových reforiem a to si povedzme na rovinu, bez ktorého by sa zrejme prvoligový zástupca z Novohradu dodnes plantal pred prázdnymi tribúnami v tretej lige a dokolečka dokola hral iba o to či skončí vyššie alebo nižšie v konečnej tabuľke.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 933
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 25 243
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 433
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 11 338
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 915
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 638
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 574
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 425
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 410
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 362
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Starosta obce z lučeneckého okresu kritizuje podmienky vytvorenia odberového miesta

Obce majú zastrešujúcim lekárom platiť viac než dostanú od štátu.

ilustračné foto

Vo Fiľakove zriadia počas víkendu šesť odberných miest na štyroch miestach

Ľudia sa budú môcť na testovanie objednávať aj telefonicky.

V Lučenci plánujú počas víkendu sprevádzkovať 15 odberových miest

Ľudia sa budú môcť prihlasovať elektronicky aj telefonicky. Vyhnú sa tak čakaniu v rade.

Súboj tabuľkových susedov. Lučenec privíta Svit

V stredu sa bude hrať ďalšie kolo SBL.

BKM Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

V Trenčíne pribudne ďalšie záchytné parkovisko, bude bezplatné

Jeho kapacita nepresiahne 60 parkovacích miest.

Prehľad: Kde sa môžete dať otestovať

Ľudia môžu využiť aj testovacie miesta v blízkom okolí.

Už ste čítali?