od r. 1989. Prvé dva-tri roky po revolúcii boli krásne, v ľuďoch sa niečo zlomilo, mali krásne myšlienky plné očakávania, v eufórii sledovali aj naše vystúpenia v uliciach. Počas adventu absolvujeme s detským folklórnym súborom Lieskovček, ktorý vediem, i s deťmi z Relaxu mnoho pekných akcií. Bohužiaľ, z roka na rok záujem verejnosti o naše vystúpenia sprevádza väčšia hluchota. Chýba spolupatričnosť, všetci sa správame ako intelektuáli, každý je zakuklený. Aj deti sú sklamané. Roky-rokúce ideme v čase predvianočnom na námestia so svojimi koledami, nesieme pocit radosti do mesta, čím ďalej tým menej však ľudia majú čas pristaviť sa. Deti sú citlivé a mnohokrát sa ma pýtajú: „Komu sme spievali?“ A ja im mnohokrát popravde prikývnem: „Sami sebe, moji.“ Deti strácajú zmysel pre poslanie, negatívne vnímajú nezáujem pulzujúcich ulíc.
Tohto roku práve preto chcú vniesť koledy do adekvátneho prostredia. Naštudovali Betlehemskú hru, ktorá sa na Gemeri a Malohonte v minulosti prezentovala viac v evanjelickom prostredí. Napr. postava Kuba nemala prístup do katolíckych dedín a domácností. S obrovskou podporou zo strany evanjelickej farnosti prenesú posolstvo Vianoc 20. decembra do evanjelického kostola v Rimavskej Sobote o 17. hodine. Pripoja sa k nim tri základné a jedna materská škola, ktoré majú tiež nacvičené vianočné vinše a koledy. Sú to koledy z prostredia Gemera a Malohontu, ktoré sa tradovali v evanjelických dedinách. Vyvrcholenie celého prezentovania adventného zvykoslovia bude 22. decembra v nádherných priestoroch átria Čierneho orla v Rimavskej Sobote, kde pre všetkých ľudí dobrej vôle vystúpia členovia folklórnych súborov Háj a Lieskovček v dvoch častiach v popoludňajších hodinách. Veria, že tieto nové myšlienky nájdu odozvu a stane sa z toho dlhodobejší proces.
Ako sa vyjadrila J. Lajgútová, ako folkloristku i etnologičku ju veľmi mrzí, že ľudia sú náchylní prijímať cudzie zvyky, vzory, no mali by sme si podľa jej názoru udržať a zachovať kontinuitu dedičstva. Napr. udomácnila sa u nás „čižmička Santa Klausa“, Santa Klaus nie je náš, my máme Mikuláša. Krásna je pieseň Tichá noc, ktorá však nie je slovenská, my máme rovnako krásnu koledu zo 16. storočia Daj Boh šťastia tejto zemi...
„My, folkloristi, máme poslanie: udržať a prezentovať naše dedičstvo a odovzdať ho našim deťom i ďalším generáciám,“ hovorí J. Lajgútová a s úsmevom dodáva: „Mňa keď sa moji malí folkloristi po Vianociach spýtajú, čo som mala pod stromčekom, odpoviem: Koberec, deti, koberec a lásku môjho muža a mojej dcéry.“