Táto trestná činnosť si vyžaduje dobrú prípravu a šikovnosť. Často pracujú v organizovaných skupinách a v mnohých prípadoch dospelí páchatelia využívajú na vreckové krádeže deti, ktoré nemožno trestnoprávne postihnúť,“ vysvetľuje hovorkyňa KRPZ Mária Faltániová.
HĽADAJTE KRADOŠOV!
Kriminalisti tvrdia, že vreckový zlodej dokáže vystihnúť moment, keď je človek niečím silno zaujatý, povedzme výberom tovaru, a prehrabať sa vám nákupnou taškou, ktorú pevne držíte v rukách. A bez toho, aby ste si všimli, vám z nej vyberie peňaženku. Môže byť aj pod nákupom. Ak ju máte navrchu, má len uľahčenú robotu. Skúsený vreckár málokedy pracuje sólo. Komplici upútajú vašu pozornosť, vy len pocítite tlak. Až neskôr zistíte, že vrecko, v ktorom nosíte peňaženku, je prázdne. Hľadajte potom kradošov! Koho obviníte?
Aj preto je len veľmi ťažké vreckových zlodejov usvedčiť. Navyše, zvyčajne sa veľmi rýchlo zbavia dôkazov, podľa ktorých by im mohli krádež dokázať – peňaženky s dokladmi. Odhodia ich do smetí, kríkov, odpadového kanála. A keby ste si aj tvár podozrivého zapamätali, skúste dokázať, že peniaze, ktoré našli v jeho vrecku, patria vám! Zapísali ste si snáď ich čísla?
ZOPÁR PRÍKLADOV
Už začiatkom novembra okradli vreckári troch ľudí v Lučenci. V obchodnom dome zlodej využil nepozornosť staršieho muža a mladej ženy. Obidvom ukradol peňaženku s peniazmi aj dokladmi: mužovi z vonkajšieho vrecka vetrovky a žene z vrecka bundy. Ďalšou obeťou sa stala mladá žena v nemocnici s poliklinikou, ktorej zlodej ukradol peňaženku z kabelky, ktorú mala stále pri sebe.
Tiež ešte v novembri okradol v Banskej Bystrici zlodej muža na ulici. Z aktovky mu ukradol väčší obnos peňazí, peňaženku, osobné doklady a ešte aj doklady od vozidla. V prvom decembrovom týždni ukradol zlodej v kaviarni na Kapitulskej ulici v Banskej Bystrici majiteľke z kabelky mobilný telefón.
Z Brezna hlásili dva podobné prípady. Zlodej žene ukradol na ulici z kabelky peňaženku aj s bankomatovou kartou. Druhej žene vytrhol kabelku ruky a ušiel.
BEZ PEŇAZÍ I DOKLADOV
Svoje skúsenosti s vreckármi má aj Mestská polícia v Banskej Bystrici. Jej hovorca Ľubomír Rovňan pripomína: „Páchatelia predpokladajú, že ľudia nosia so sebou väčší obnos peňazí, a preto využívajú chvíľkovú nepozornosť kupujúcich. Najčastejšie k takýmto krádežiam dochádza vo väčších nákupných centrách, predajniach, prípadne na trhoch. Páchatelia si často rozdelia úlohy, aby boli čím úspešnejší. Ak by došlo ku krádeži, či o jej pokus, je potrebné to oznámiť mestskej polícii na linke 159.“
Mária Faltániová k tomu dodáva: „Vreckové krádeže a krádeže iných cenných vecí nepatria medzi najnebezpečnejšie trestné činy, ale je veľmi nepríjemné, ak pri platení v obchode zistíme, že nám niekto ukradol peňaženku. Viac ako strata peňazí nám môže prekážať predstava zdĺhavého vybavovania nového občianskeho alebo vodičského preukazu, o ktorý sme pri krádeži prišli.“
DÁVAŤ SI POZOR
Podobne ako pri krádežiach vlámaním do bytov, ani pri vreckových krádežiach nie je pre vznik trestnoprávnej zodpovednosti páchateľa rozhodujúca výška spôsobenej škody. A aký trest hrozí vreckovému zlodejovi? Taký ako pri krádeži: podľa trestného zákona sa odňatím slobody až na dva roky potrestá ten, „kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a čin spácha na veci, ktorú má iný na sebe alebo pri sebe“.
Keď to tak zoberieme – kvôli tomu sa riskovať zlodejovi vlastne oplatí. Zvlášť ak vie, že v tomto období si môže poriadne prilepšiť a dokázať mu niečo je problematické. Nezostáva teda nič iné, ako si dať pozor, aby sa predvianočný nákup nezmenil na traumu. Zvlášť, keď okrem peňazí z peňaženky môžete prísť aj o peniaze na účte – ak ste si nebodaj pri bankomatovej karte nechali aj napísaný osobný kód...
Autor: - vrb -