E.S.O. ČAKÁ FINAL FOUR

Misia splnená! Po zápase so Spišskou Novou Vsou si mohli odfúknuť basketbalisti BK E.S.O. Lučenec. Proti východniarom museli vyhrať sto čo stoj. Ako sa totiž nedávno prezident klubu Péter Cszúsz vyjadril, vedenie dalo hráčom jasné ultimátum: páni, výplaty

E.S.O. versus Spišská Nová Ves
budú, jedine ak sa dotiahnete medzi štyroch najlepších. Stalo sa! Lučenčanov splnenie tohto cieľa síce poriadne bolelo, ale stálo za to zaťať zuby a neraz prehltnúť horkú slinu po prehratom zápase a postaviť sa v tom nasledujúcom opäť na nohy! BK E.S.O. po zbabranom úvode sezóny sa pomaly, ale isto doťahuje na tých najlepších a je späť v hre o titul. Ten extraligový je síce ešte v nedohľadne, pretože do konca ostáva ešte pár mesiacov, ale na ten pohárový môže Lučenec siahnuť už tento víkend. Novohrad totiž bude nasledujúci piatok a nedeľu dejiskom veľkého basketbalového divadla – Final Four Slovenského pohára. V ňom samozrejme kovačevičovci nebudú chýbať.

Dráma zvaná Spišská Nová Ves na pokračovanie!
Tradícia neporušená! Až na jednu výnimku z vlaňajšej sezóny súboje Lučenca versus Spišská Nová Ves pravidelne dostanú divákov na pokraj infarktu! Inak tomu nebolo ani minulú sobotu. Nečudo. Obaja súperi doposiaľ v tabuľke iba sekundujú Košiciam, Interu a Nitre. Boj sa teda mohol začať. A tak aj bolo! Od prvej až do poslednej minúty to bol súboj kto z koho. Lepšie začali hostia, ktorí zaskočili domácich trojkovou kanonádou v podaní Madaja s Peštom a najmä ich zásluhou získali 6-bodový náskok. „To by nebolo zápasu, keby sme neprehrávali hneď v úvode,“ šomralo si znovu plné Výstavisko. To však po chvíli upokojil lučenský playmaker Igor Kovačevič, ktorý odpovedal Spišiakom rovnakou mincou 3:6. Spišiaci sa potom ešte raz dostali do väčšieho ako 5-bodového trháku v polovici prvej štvrtiny, keď Madaj ďalšou trojkou zvyšoval na 14:7. Tesne pred prvou prestávkou však E.S.O. zamurovalo, Spišiakom už toho veľa nedovolilo a po rýchlych prienikoch Demečka, Kovačeviča a Bičviča vyrovnalo stav na 18:18. V druhej štvrtine mali o kúsok prevahu domáci, no ani oni sa nedokázali od svojho súpera výraznejšie odpútať. Na Pivacove trojky totiž Spišiaci rýchlo reagovali, a tak ako Lučenec v prvej štvrtine, aj východniari v závere tej druhej v posledných minútach stav vyrovnali na 38:38. Polčasová prestávka veľa na ihrisku nezmenila. Na palubovke prevládalo basketbalové obranné catenaccio. Domáci však viditeľne zapli na vyššie obrátky, zrýchlili hru a Spišiakom zjavne dochádzal dych. Lučenec si pred poslednou štvrtinou po presných trojkových trefách Kovačeviča a Demečka vytvoril 6-bodový náskok – 60:54. Výstavisko bolo na nohách. Na začiatku poslednej štvrtiny ho však Spišiaci znovu zmrazili. Z náskoku domácich začali veľmi rýchlo ukrajovať a po chvíli to boli hostia, ktorí mali karty zápasu vo svojich rukách. Spišiaci sa tesne pred koncom dokonca ujali vedenia 69:67. V záverečných minútach však kovačevičovci zaťali zuby a ako za starých čias po parádnych akciách boli znovu na koni. Hostia sa síce v poslednej minúte ešte raz nadýchli, ale 44 sekúnd pred koncom ich povestným smečom á la NBA uzemnil António Bičvič. Výstavisko bolo na nohách. Hráči, diváci, tréneri, funkcionári z domáceho vedenia si vydýchli a po strhujúcej dráme si ešte hodnú chvíľu utierali kvapky potu z čela. Medzi nimi nechýbal ani Igor Kovačevič, ktorý si aj v tomto zápase odkrútil celých 40 minút. „Bolo to ťažké stretnutie. Súper hral dobre v obrane. Na ihrisku sa viac bojovalo ako hralo. Nebol to pekný basketbal, ale dôležité je najmä naše víťazstvo. Ďalšie zaváhanie sme si dovoliť nemohli. Pevne verím, že toto víťazstvo nám pomôže a v Slovenskom pohári potvrdíme zlepšujúcu sa formu. Samozrejme najmä kvôli nášmu divákovi ho chceme vyhrať za každú cenu,“ dodal po zápase I. Kovačevič.

E.S.O. LUČENEC - AC LB 04 SPIŠSKÁ NOVÁ VES 77:71 (18:18,20:20, 22:16, 17:17)
Najviac bodov: Kovačevič 19, Bičvič 18 a Pivac 15 - Pešta 17, Bečarik 17 (4 trojky), Madaj 16 (3 trojky), TH: 22/15 - 17/13, fauly: 17 - 19, trojky: 8 - 7, rozhodovali: Zubák, Hlinka a Pipíška, 750 divákov
Vo vyrovnanom stretnutí sa menilo skóre ako na hojdačke. Domáci si vypracovali náskok až pred koncom tretej štvrtiny, lenže hostia zo Spiša v záverečnej štvrtine ešte otočili výsledok. Odišli im však psychické sily, čo Lučenčania využili a zaslúžene zvíťazili 77:71.
Krunoslav Krajnovič (tréner E.S.O.): „Bol to zaujímavý a napínavý zápas. Podľa mňa jeden z najkvalitnejších, ktoré sme doposiaľ odohrali. Od prvej až do poslednej minúty nebolo jasné, kto vyhrá. My sme v závere dali tohto stretnutia naozaj všetko a vyplatilo sa nám to.“

E.S.O. má Slovenský pohár na dosah!
NA FINAL FOUR SA CHYSTAJÚ AJ OSOBNOSTI ZO ŠOUBIZNISU!
Lučenská basketbalová aréna je pripravená na veľké divadlo. V minulých dňoch vedenie SBA odkleplo kandidatúru Lučencu na usporiadanie Final Four Slovenského pohára. A zrejme vedelo, čo robí! Veď je už nejaký ten rok verejne známe, že titul „najhorúcejšie basketbalové prostredie“ už roky rokúce patrí práve Lučencu. V Novohrade sa bude hrať o Final Four a podľa našich informácii sa na prihrievane lučenského kotla tešia. Nečudo. Okrem toho, že do Lučenca zavítajú odvekí rivali kovačevičovcov Inter a Svit, veľkým ťahákom bude určite aj tím Pezinka. Bývalý slovenský basketbalový gigant, ktorý rovnako ako Lučenec ako jeden z málo zo slovenských tímov sa odvážil zmerať sily aj s Európou. V drese lídra prvej ligy, ktorý vo štvrťfinále si pomerne ľahko poradil aj so Spišskou Novou Vsou, sa objaví aj legenda pezinského basketbalu Lukjanec. To však z osobností, ktoré sa budú prizerať na to, kto bude nakoniec dvíhať Slovenský pohár po poslednom zápase nad hlavu, nie je všetko. Podľa našich informácií majú sem namierené slovenský šoumen Jozef Pročko, redaktor televízie Markíza Miroslav Lupták a spoza mikrofónu jedného zo slovenských rádií Julo Viršík. Čerešničkou na torte bude bývalý hokejový kanonier Vlastimil Plavucha a legendárny komentátor Karol Polák. „Diváci si určite prídu na svoje. Okrem bohatej tomboly na nich čaká dobrý basketbal a všetci veríme, že aj naše víťazstvo v Slovenskom pohári. Čaká nás však za ním náročná cesta. Náš prvý semifinálový súper Pezinok síce hrá „iba“ prvú ligu, no nielen v nej, ale aj v predchádzajúcich pohárových zápasoch si svojimi výkonmi vydobyl rešpekt. Podcenenie si nepripúšťame. Dúfam, že diváci prídu po oba dni vo veľkom počte a pred vypredaným hľadiskom si splníme jeden z cieľov, ktorí sme si predsavzali pred sezónou,“ dal sa počuť športový riaditeľ BK E.S.O. Lučenec Maroš Kováčik. Posledné slová pred toľko očakávaným Final Four patrili trénerovi Lučenca Krunoslavovi Krajnovičovi. Ten si taktiež nič iné ako víťazstvo nepripúšťa. „Najmä kvôli našim divákom musíme vyhrať stoj, čo stoj. Úlohu favorita si uvedomujeme a adekvátne sa na túto pozíciu vo Final Four pripravíme. Sústredime sa však najmä na najbližší zápas proti Pezinku. Ostatné púšťame z hlavy. Tento tím je pre nás neznámou. Určite to však bude veľmi ťažký zápas. Mužstvo, ktoré porazilo takých súperov ako Nitra či Spišská Nová Ves musí mať kvalitu,“ nechal sa počuť K. Krajnovič. Ten samozrejme po zápase so Spišskou sondoval už svojho kolegu Černického ako na Pezinok. Práve východniari totiž vo štvrťfinále na vlastnej koži zistili akú silu prestavuje momentálny káder Pezinka. „Veľa mi toho nepovedal. Upozornil ma, že Pezinok hrá takmer všetko na jedného hráča Lukjanca a potom povedal len toľko, čo ale beriem s patričnou rezervou, vraj vyhráme o 30 bodov,“ dodal K. Krajnovič.

E.S.O. má v talóne šamanské kúsky!
Lučenským basketbalistom to zatiaľ nejde! Zverenci Krusnoslava Krajnoviča hrajú od prvého majstrovského zápasu viditeľne v kŕči. A z toho sa aj napriek tomu, že už vyskúšali aj nemožné, nie a nie sa dostať. E.S.O. má však v talóne ešte jedno eso. Lučenského basketbalového šamana Igora Kovačeviča, ktorý sa netají tým, že magickým a záhadným metódam sa už nejaký rok venuje. Do tajov „magických“ síl ho zaučil jeho bratranec Nikola. Ten patrí v reiki-metóde medzi vrcholných učiteľov Európy. Svoje danosti, ktorými už neraz nevysvetliteľným spôsobom pomohol nejednému človeku na tejto zemeguli, prepožičia počas Final Four aj BK E.S.O. Lučenec. Podľa našich informácii má chorvátsky šaman namierené do Novohradu. „Áno, Nikola príde. Verím, že svojou pozitívnou energiou pomôže nášmu klubu získať vytúženú trofej,“ potvrdil nám správy o príchode Nikolu Igor Kovačevič.

PROGRAM FINAL FOUR
Piatok: semifinálové zápasy – o 16.30 hod. Inter – Svit. Asi o 18.15 hod. slávnostné otvorenie turnaja a následne odhalenie majstrovskej vlajky, ktorá bude umiestnená na strope Výstaviska. O 19.00 hod. druhý semifinálový zápas Lučenec – Pezinok.
Nedeľa: o 15.00 hod. zápas o 3. miesto. o 17. 15 finále.
Každý divák, ktorý príde do hľadiska a zakúpi si vstupenku, dostane energetický drink Dynamik od hokejistu Vlasta Plavuchu.

SÚHRN VÝSLEDKOV ZÁPASOV 16. KOLA
MBK Handlová - BK Dolný Kubín 86:65, MBK Rieker Komárno - BK Levice 83:79, Inter Bratislava - Slávia TU Košice 91:67, E.S.O. Lučenec - AC LB 04 Spišská Nová Ves 77:71, BK Casta SPU Nitra - Chemosvit Svit 76:68

SLOVENSKÝ POHÁR – SÚHRN ŠTVRŤFINÁLOVÝCH ZÁPASOV
Slávia TU Košice - Chemosvit Svit 65:68 (9:5, 19:14, 15:24, 22:25) - prvý zápas 64:73, do semifinále postupuje Svit
AC LB 04 Spišská Nová Ves - MBK Pezinok 74:74 (25:19, 12:19, 24:14, 13:22) - prvý zápas 67:75, do semifinále postupuje Pezinok
MBK Handlová - Inter Bratislava 77:71 (22:17, 17:20, 22:16, 16:18) - prvý zápas 63:86, do semifinále postupuje Inter
E.S.O. Lučenec - MBK Rieker Komárno 62:53 (13:15, 18:18, 14:13, 17:7) - prvý zápas 81:63, do semifinále postupuje Lučenec

1.Košice 16 1269:1122 12 4 28
2.Inter 16 1322:1181 12 4 28
3.Nitra 16 1222:1154 11 5 27
4.Lučenec 16 1315:1308 8 8 24
5.Sp.N.Ves 16 1222:1163 8 8 24
6.Svit 16 1208:1175 8 8 24
7.D.Kubín 16 1175:1257 7 9 23
8.Handlová 16 1292:1327 6 10 22