- Výrazne, pretože do našej kompetencie prešla Základná umelecká škola, školský klub a výdajňa stravy Základnej cirkevnej školy Jána Boska a základná škola so ZUŠ pri súkromnom gymnáziu. Na ich prevádzku a celkový chod treba podľa prepočtov, ktoré sa v súčasnosti ešte spresňujú, 6 miliónov korún. Pritom navrhované jednopercentné zvýšenie podielových daní garantuje Lučencu zvýšenie príjmov len o milión a pol. Štyri milióny korún by nám teda mali chýbať. Ak to podrobná analýza výdavkov prebratých školských zariadení potvrdí, budeme tieto prostriedky žiadať od Ministerstva financií aj prostredníctvom „dohadovacieho“ konania. Uvedomujeme si však, že to neprinesie priebežné a plynulé financovanie. Smutné je, že predmetný zákon ukladá samosprávam povinnosť zabezpečiť 90 percent doterajšieho príspevku štátu na chod týchto zariadení, čo ich priorizuje pred vlastnými školskými zariadeniami, kde toto stanovené nie je.
Inými slovami, ak v rozpočte mesta - v kapitole školstva patriaceho do jeho originálnych kompetencií - bude málo peňazí, bude potrebné „ubrať“ školám vlastným, ktorých zriaďovateľom je samotné mesto, a dať to školách súkromným či cirkevným.
- Táto hrozba tu je. Z toho, že mesto nie je zriaďovateľom prenesených zariadení, vyplýva aj fakt, že nemôže aktívne vstupovať do ich prípadnej racionalizácie, ak by sa preukázalo, že nie sú využívané dostatočne. Jednoducho, že ich kapacita prevyšuje aktuálnu spoločenskú požiadavku. Teda mesto má financovať niečo, čo nemôže hospodársky usmerňovať... To tiež nie je celkom domyslené zo strany „predkladateľa“ zákona a bude sa to musieť riešiť, ako sa hovorí, „za pochodu“. V mestskom zastupiteľstve sa týmto problémom bude poslanecký zbor zaoberať pravdepodobne vo februári pri rokovaní o rozpočte na rok 2007. Dovtedy budú možno niektoré veci jasnejšie.