Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
ZÁKLADNÁ ŠKOLA JE ODRAZOVÝ MOSTÍK PRE ĎALŠIE ŠTÚDIÁ

Základná škola, Vajanského ul. č. 47, Lučenec

Od dnešného dňa prebieha na základných školách zápis prvákov. V mestách, kde je niekoľko základných škôl, rodičia zvažujú, ktorú školu bude ich dieťa od septembra navštevovať. Kedysi rodičia vyberali pre svoje deti školu, ktorá je najbližšie k miestu bydl

Naša škola si pripomína v tomto školskom roku 25. výročie svojho vzniku. Je to typizovaná sídlisková škola s kapacitou 22 tried. V súčasnosti ju navštevuje 650 žiakov, ktorí sú zaradení v 11 triedach 1.stupňa a v 17 triedach 2.stupňa. Škola sa už od svojho vzniku zameriava na vyučovanie cudzích jazykov. Aj v súčasnosti si môžu žiaci rozvíjať jazykové zručnosti v anglickom, nemeckom, francúzskom a ruskom jazyku. Od predchádzajúceho školského roka sa povinne vyučuje anglický jazyk vo vybratých triedach už od 1.ročníka. Od 3.ročníka sa učia všetci žiaci povinne cudzí jazyk buď ako jazykový variant, alebo ako rozšírené vyučovanie cudzích jazykov. V týchto triedach priberajú žiaci v siedmom ročníku ďalší cudzí jazyk. Všetci vyučujúci cudzích jazykov sú kvalifikovaní, a to šiesti na vyučovanie anglického jazyka, dvaja na nemecký jazyk, dvaja na ruský jazyk a jeden na francúzsky jazyk.
Na kvalitné zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu slúžia okrem bežných tried aj odborné učebne, a to: prírodopisu, chémie, fyziky, etickej výchovy, 2 počítačové učebne, elektroučebňa, školské dielne, školská kuchynka, novootvorená Novohradská izba, v ktorej sa vyučuje hudobná výchova, organizujú besedy, netradičné vyučovanie a prijímajú reprezentačné návštevy, 2 telocvične a posilňovňa. V minulom školskom roku sme otvorili školskú knižnicu. V nej je prevádzka každý deň od 7.00 do 18.00 hod. Služby poskytuje nielen žiakom, učiteľom, ale aj širokej verejnosti. V knižnici sa vyučujú aj rôzne predmety s možnosťou využitia modernej didaktickej techniky. Okrem dataprojektora, interaktívnej tabule a videa je tu umiestnených 11 počítačov napojených na internet.V súčasnosti sa pracuje na zriadení mobilnej jazykovej učebne s 12 notbukmi s nainštalovanými modernými jazykovými programami. Teda v súčasnoti škola obhospodaruje 65 kvalitných počítačov, z ktorých väčšina je napojená na internet. Škola venuje mimoriadnu pozornosť modernizácii vyučovacieho procesu. Na tieto účely slúžia aj 4 interaktívne tabule umiestnené v odborných učebniach, 5 dataprojektorov a 4 videá. Na našej škole pracujú dve školské športové strediská – džudo a stolný tenis. Žiaci v nich dosahujú výborné výsledky nielen v rámci Slovenska, ale aj na medzinárodnej úrovni. Naši žiaci dosahujú výborné výsledky v športových súťažiach (majsterky Slovenska vo futbale dievčat, majsterka Slovenska v cezpoľnom behu, v atletike,..), v speváckych súťažiach (Slávik Slovenska – 1.miesto, FSS – Zvonček - krajské súťaže), v matematických a prírodovedných súťažiach, v olympiáde cudzích jazykov (anglický a nemecký jazyk) a iných vedomostných súťažiach. Na škole pracuje 44 záujmových krúžkov, a to: v ŠKD futbalový, tanečný, výtvarný, počítačový, čitateľský a ekologický, na 1. stupni literárno-dramatický, športový, ľudové tance, šikovníček, matematika hrou, angličtina hrou, pohybové hry, 4 počítačové krúžky a krúžok medzinárodnej spolupráce – Comenius. Na 2. stupni slúžia na rozvoj voľnočasových aktivít žiakov nasledovné krúžky: recitačný, redakčný - školský časopis Bzučoviny, rozhlasový, spevácky – FSS Zvonček, zdravotnícky, futbalovo-hádzanársky, futbalové krúžky, fyzika hrou, nemecký jazyk, po stopách regiónu, tradície Novohradu, práca na počítači, práca s drevom, tvorivá výtvarná výchova a digitálna fotografia. Naša škola je zapojená do mnohých projektov: ŠKOLA PODPORUJÚCA ZDRAVIE, OTVORENÁ ŠKOLA – Infovek, Šport – budovanie volejbalového ihriska s umelým trávnikom, Multimediálna knižnica - revitalizácia knižníc, ŠKOLA BUDÚCNOSTI, DIGITÁLNI ŠTÚROVCI,
MODRENIZÁCIA VYUČOVANIA FYZIKY, ZELENÁ ŠKOLA, ENVIROPROJEKT, VÁŽME SI UMENIE A KULTÚRU – budovanie Novohradskej izby, DRUŽOBNÉ KONTAKTY SO ŠKOLOU V MAĎARSKU, AKTIVAČNÁ ČINNOSŤ s PSVR. V minulom školskom roku sa nám podarilo získať na projektoch viac ako 1 milión korún, ktorý sme využili na modernizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu a na zvýšenie materiálnej a estetickej úrovne školy. V rámci medzinárodnej spolupráce sme zapojení do projektu COMENIUS – partnerstvo škôl. Spolupracujeme so školami v Poľsku, Španielsku a Belgicku. Osobnými návštevami v týchto krajinách získavame cenné informácie zo života a výchovno-vzdelávacieho systému v zahraničí. Vzájomne si vymieňame a dopĺňame vedomosti z oblasti environmentálnej výchovy - Zdravé školské komunity. Naša škola môže v tejto oblasti ponúknuť participujúcim školám množstvo hodnotných vlastných skúseností. Spomenieme separáciu odpadu a druhotných surovín, kompostovanie, šetrenie vodou vybudovaním dvoch studní na polievanie rastlín, ozdravovanie prostredia výsadbou rôznych druhov drevín, plodín a rastlín, rozličných kvetinových zátiší a skaliek, jazierka s rybami, vstavanými interiérovými akváriami, vlastným množením izbových a vonkajších rastlín... Veľmi dobré výsledky dosahujeme v projekte Bocian. Naši žiaci v ňom získali hodnotné ocenenie a v rámci neho pripravujeme na škole podmienky na hniezdenie tohto vzácneho živočícha.
Škola prevádzkuje aj Dom vedy a techniky na Rázusovej ulici. Tieto priestory obsahujú rozsiahlu zbierku žiakmi vyrobených učebných pomôcok na prírodovedné predmety. Vďaka ním žiaci hravou formou poznávajú rôzne prírodné javy. Jeho kvalitu a dobré meno poznajú mladí prírodovedci nielen v Bratislave, ale aj v zahraničí.
V minulom školskom roku prezentovala svoje aktivity ako jediná Základná škola v Banskobystrickom kraji aj na Fóre pedagogiky v Bratislave, čo si povšimla aj Slovenská televízia.
Škola veľmi dobre spolupracuje s občianskymi združeniami RZ, AMAVET, STROM ŽIVOTA, s Domom Matice slovenskej i so zriaďovateľom - Mestským úradom v Lučenci.
Aj keď škola dosahuje veľmi pekné výsledky, borí sa s nie jedným problémom. Havarijný stav zatekajúcej strechy, uvoľnených okien, porušenej podlahy na chodbách, no najmä v telocvični. Veríme, že v čo najkratšom čase nám bude schválený projekt na rekonštrukciu strechy, výmenu okien a zateplenie budovy na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, ktorý tam čaká už tretí rok na schválenie a realizovanie.
K ďalším problémom patria žiaci so špecifickými potrebami učenia, s poruchami správania a záškoláctvom. V tejto oblasti nám veľmi pomáhajú asistenti učiteľa, špeciálny pedagóg a výchovný poradca. Okamžité reagovanie na výchovné problémy zabezpečuje výchovná komisia, na ktorú sa pozývajú rodičia, žiaci, školský psychológ a podľa potreby aj polícia.
V minulom roku sme začali aj s edukáciou nadaných detí. Za účelom skvalitnenia tejto činnosti v budúcnosti zamestnáme aj podporného pedagóga.
Pre žiakov ďalej na škole slúži Školský klub detí, školská jedáleň, ktorá zabezpečuje aj prípravu mliečnych desiat, zubná ambulancia a školský bufet.
Na dodržiavanie práv dieťaťa dohliada i Žiacky parlament. Jeho zásluhou sa organizujú na škole rôzne aktivity pre kultúrne i športové vyžitie žiakov.
Na škole sa pravidelne organizuje lyžiarsky a plavecký výcvik, škola v prírode, rôzne exkurzie, návštevy operných a divadelných predstavení v Banskej Bystrici a vo Zvolene, ako i návšteva prírodovedného múzea v Budapešti, Národnej rady SR v Bratislave, pamätihodností Viedne, historického Devína a národného Bradla.
Naším cieľom do budúcnosti je poskytnúť naším deťom čo najlepšie podmienky pre ich ďalší rozvoj vo vyučovacom i v mimovyučovacom čase, aby sa cítili v škole príjemne, spokojne a našli tu čo najviac možností rozvíjať sa v každej oblasti. Dúfame, že sa nám podarí v jarnom období rozbehnúť projekt Dopravné ihrisko, prostredníctvom ktorého žiaci hravou formou zvládnu základy dopravnej výchovy.
Veríme, že všetci pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci našej školy vytvárajú svojou prácou pre najväčšie poklady nášho národa - naše deti - také podmienky, aby chodili do školy rady a snažili sa s radosťou nadobúdať základné vedomosti a zručnosti do svojho ďalšieho života.
Zápis prváčikov sa uskutoční v dňoch 15. 1. – 17. 1. 2007 od 13.00 do 17.00 hod. Na zápis treba prísť s dieťaťom a priniesť jeho rodný list. Okrem štandardného vyučovania umožňujeme žiakom: rozšírené vyučovanie cudzích jazykov (anglický, nemecký, francúzsky) už od prvého ročníka, prácu na počítačoch napojených na internet od prvého ročníka, prvky integrovaného tematického vyučovania vo vzdelávacom procese, rôzne aktivity v záujmových krúžkoch (ekologický, počítačový, výtvarný, spevácky, športový, tanečný, literárno-dramatický, „šikovníček“...). Riaditeľstvo ZŠ oznamuje riaditeľom MŠ, aby v prípade záujmu umožnili zúčastniť sa zápisu do 1. ročníka aj príslušným učiteľkám MŠ, ktoré spolupracujú s našou školou.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 840
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 638
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 11 844
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 360
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 220
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 684
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 817
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 740
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 704
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 065
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Župa má plán na rýchle a efektívne očkovanie, jej iniciatívu víta aj primátorka Lučenca

Vicežupan Ondrej Lunter predstavil manuál, ktorý môže poslúžiť aj iným krajom. Na ťahu je štát.

Podpredseda BBSK Ondrej Lunter predstavil konkrétny manuál rýchlej a efektívnej vakcinácie.

Koronavírusom sa doteraz nakazila tretina zamestnancov mestského úradu vo Fiľakove

Mestský úrad a mestské organizácie využívajú aktuálne v čo najväčšej možnej miere prácu z domu.

ilustračné foto - Budova mestského úradu vo Fiľakove.

Miestny farár veriacim telefonuje a keď treba, chorým nakúpi ovocie

Farár Ján Krajčík využíva aj webstránku obecnej farnosti, či obecný rozhlas.

Farár Ján Krajčík z farnosti Kriváň v Detvianskom okrese je s veriacimi z dediny počas pandémie v kontakte prostredníctvom telefónu alebo webstránky obecnej farnosti.

Do Lučenca dorazilo prvých 80 ampuliek vakcíny, začali očkovať proti covidu

Medzi prvými sú aj zdravotníci, ktorí sa v nemocnici starajú o pacientov infikovaných novým koronavírusom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Polícia sa k sankciám za porušenie lockdownu v Nitre nevyjadruje

Kto nemá potrebné doklady, otočia ho a nevpustia do mesta.

Už ste čítali?