) v Bratislave u prof. Fraňa Štefunka a prof. Rudolfa Pribiša. Od r. 1973 pôsobí až dodnes ako sochár v slobodnom povolaní. V r. 1985-90 pracoval ako odborný asistent na Fakulte designu Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) v Bratislave. V r. 1990-96 bol predsedom Združenia Gerulata, predsedom voľných výtvarných umelcov v Slovenskej výtvarnej únii a podpredsedom Slovenskej výtvarnej únie. Žije a tvorí v Bratislave.
Majstre, ste síce lučenský rodák, no veľa rokov ste tu nežili ...
Máte pravdu, v Lučenci som sa naozaj len narodil a asi po 6 mesiacoch sme sa presťahovali do Bratislavy, kde žijem dodnes. Takže ani presne neviem, kde sme v Lučenci bývali a Lučenec si pamätám len z návštev u starej mamy. Starká bývala v Turíčkach pri Cinobani, odkiaľ samozrejme pochádzal aj môj otec a tu som trávieval letné prázdniny. Ale napriek tomu mám veľmi rád toto moje rodné mesto, ako aj jeho okolitú nádhernú prírodu.
Aká bola vaša cesta k výtvarnému umeniu?
Od detstva som vždy rád kreslil a modeloval. A napriek tomu som na prianie svojich rodičov išiel po strednej škole študovať na Stavebnú fakultu SVŠT. Dodám, že môj otec bol stavebným inžinierom. Po polročnom pobyte na tejto fakulte som sa prihlásil na pohovory na VŠVU, a keď ma neprijali, odišiel som zo stavebnej fakulty a začal som pracovať ako pomocný robotník pri archeologickom výskume Bratislavského hradu. Po pár mesiacoch som začal zakresľovať nálezy a zároveň som sa pripravoval na ďalšie talentové skúšky na VŠVU. V r. 1967 som bol prijatý na oddelenie sochárstva k prof. Fraňovi Štefunkovi a doc. Alexandrovi Trizuljakovi. VŠVU som absolvoval v r. 1973 na oddelení reliéfneho sochárstva u prof. Rudolfa Pribiša.
Vo svojej tvorbe sa venujete najmä komornej a monumentálnej plastike ...
Ako sochár využívam všetky dostupné materiály, ale pri modelovanej plastike uprednostňujem kov, konkrétne bronz, cín a olovo. V poslednom období pracujem tiež s umelými hmotami a liatym umelým kameňom. Pri monumentálnych realizáciách preferujem kameň, kov alebo drevo. Väčšie realizácie: fontána na nádvorí múzea v Rožňave (žula), fontána pri nákupnom stredisku v Poprade (travertín), reliéfne riešenie panelových domov v Bratislave-Petržalke (cena CONECO), štátny znak SR na budove Úradu vlády SR v Bratislave (kameň) a i. Čo sa týka námetov, príznačné a mnohovravné sú už aj názvy niektorých diel: pohľad – zrod, človek – kam kráčaš?, nočné okno – totem – stretnutie vekov ... Vo svojej tvorbe sa usilujem dať veľkému pojmu sochársku podobu, myšlienke tvar, pocitu formu a forme význam. Mojím východiskovým pólom je individuálna filozofia v zmysle citeľnej nostalgie za stratenou jednotou človeka a prírody, ako i sebareflexia, projektujúca ľudské myslenie a konanie rovnako do minulosti, ako i do budúcnosti.
Umelec vášho rangu i veku má už za sebou určite veľké množstvo výstav ...
Moje samostatné výstavy: 1977 Sochy (Galéria mladých Bratislava), 1992 Homo sapiens?! (Galéria Gerulata Bratislava a Galéria Spectrum Memmingen – SRN), 1995 Komorná plastika a medaila (Veľvyslanectvo Berlín – SRN a Obchodná komora Bonn – SRN), 1997 Sochárska tvorba (Novohradská galéria Lučenec). Kolektívne som vystavoval temer v celej Európe a Číne. V tejto odpovedi by som chcel ešte spomenúť skutočnosť, že sa temer každoročne zúčastňujem na medzinárodných sochárskych sympóziách s cieľom prezentovať a konfrontovať svoju tvorbu so sochármi iných štátov: 1992 Socha a hudba – drevo (Bratislava), 1994 Drevo (Wagrain, Rakúsko), 1996 Medaila a drobná plastika – kov (Moravany, SK), 1999 Drevo (Rigi-Kulm, Švajčiarsko), 2000 Sneh (Champoluc, Taliansko), 2003 Drevo (Bardonecchia, Taliansko), 2004 Drevo k ZOH Turín (Bardonecchia, Taliansko).
Vaše vízie do budúcnosti?
Moja vízia do budúcnosti je veľmi skromná – chcel by som ďalej v zdraví pracovať a tešiť sa z vedomia, že moja práca aspoň trošku prispela do slovenskej kultúry. Čo sa týka výstav, v dnešnej prekomercionalizovanej dobe je to hlavne otázka peňazí. Dúfam, že sa mi ešte podarí prezentovať svoju tvorbu okrem kolektívnych výstav aj samostatne. No a samozrejme by som veľmi rád predstavil svoju tvorbu aj v mojom rodnom meste – Lučenci.