Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
STUDENÁ TEPLICA SI VZALA MIRKA NEŠVERU

DO HLBÍN ICH ŽENIE ZVEDAVOSŤ

Nad Mirekom sa zavrela tmavá hladina Žabieho jazierka. Je to jediná cesta v Teplickej jaskyni, ktorá vedie do zaplaveného podzemného bludiska, do tej časti jaskyne, ktorá ešte stále nevydala svoje tajomstvá. Na brehu Žabieho jazierka ostáva zaisťovacia sk

upina, ktorú tvoria skúsení potápači Standa a jeho dvaja pražskí priatelia, spolu s tisovskými jaskyniarmi Ivom a Jožom. Tu budú čakať na návrat potápača, ktorý by sa mal o dve hodiny vrátiť. V tejto lokalite je možné len sólopotápanie. Spoločný ponor dvoch alebo troch potápačov tak zakalí vodu, že druhý potápač prakticky nič nevidí. Doslova všetko pohltí biela tma.
Mirek už začal navíjať staré vodiace laná, ktoré potápačov dezorientujú a sťažujú postup sifónom. Oranžová cievka, ktorú vlečie za sebou, sa zdá neskutočne veľká. Voda je priezračná a čistá a v silnom svetle baterky rozoznáva také detaily na erodovanom vápenci, aké by si na povrchu sotva všimol. Práve míňa erodovanú misu, naplnenú obrúsenými valúnmi, ktoré vyzerajú ako obrovské pštrosie vajcia. Objavuje prvé metre starého vodiaceho lana, ktoré sa sťa dlhočizný morský červ pomaly vlní na dne sifónu. Náhle pocíti, že sa zachytáva o zúžené ostré výčnelky v miestach, na ktoré ho upozorňoval Standa. Tu si musí dávať pozor. Zastane. Opatrne sa rozhliada a zo zovretia sa uvoľňuje. Pokračuje v dôkladnom navíjaní lán a čochvíľa prichádza do veľkého priestoru až ku kotevnému bodu číslo štyri, kde sa staré voadice laná rozdvojili. Jedno neznáme lano vedie kdesi do priestorov nad ním. Tu by sa mala jeho práca končiť. Navinul už všetky nepotrebné laná a cievky ukladá na dne sifónu. Pred ním je voda stále priezračná. Kontroluje hĺbku ponoru. Manometer ukazuje hĺbku 24 metrov. Má pokušenie vydať sa za neznámym lanom do komína a prezrieť si priestory nad sebou. Je to pomerne veľký erodovaný komín, ktorý sa nad ním stráca v tme. Ešte stále sa nerozhodol. Víria mu v pamäti Standove varovania, aby v žiadnom prípade nerobil žiadny prieskum. Musí mať stály kontakt s vodiacou šnúrou. Objaviteľské nutkanie je však silnejšie. Mirekovi sa zdá, že zaplavený komín, ktorý je nad ním, ho môže vyviesť nad hladinu a ktovie, či nebude tým šťastlivcom, ktorý objaví nové veľké priestory. V duchu si vraví: „Viditeľnosť je zatiaľ dobrá a za tú chvíľu, čo budem odviazaný, sa voda nemôže zamútiť.“ Mirek počítal s tým, že po odviazaní sa z vodiacej šnúry si prezrie komín a overí si, či náhodou neústi až nad hladinu. Rozhodol sa. Odväzuje sa a vpláva za bielym lanom do komína nad sebou, ktorý ho pohlcuje ako obrovská papuľa morskej obludy. Zdá sa mu, že komín je prielezný a dosť široký. Je 16 metrov pod hladinou. Čosi nedefinované ho ženie stále vyššie a vyššie. Už sa u zdá, že sa nad ním čerí otvorená hladina a svetlo baterky už túto hladinu dosiahlo. Žiaľ, bola to len jeho túžba a predstava.
Zrazu pociťuje náraz oceľovej fľaše o stenu komína. Jeho pohyb sa zastavil. Akási neviditeľná ruka ho zovrela a nepúšťa ďalej. Snaží sa uvoľniť zo zovretia , ale to sa stáva stále tuhšie a tuhšie. Ruky má pred sebou a je už tak zaklinený v úzkom komíne, že nedokáže stiahnuť vzpriamenú ruku pod seba. Aj keď má voda len slabých sedem stupňov, oblieva ho horúci pot a cíti prudký buchot svojho srdca. Podarí sa mu uvoľniť aspoň jednu ruku. Po chvíli sa snaží upokojiť a dostať sa k potápačskému nožu, ktorý má pripevnený na pravom lýtku. Po mnohých úporných pokusoch sa k dýke dostáva a snaží sa odrezať hadicu inflátora. Vie, že sa zachytil o inflátor. Priestor, v ktorom sa nachádza, je taký úzky, že to jednoducho nedokáže. Po mnohých pokusoch mu nôž vypadáva z rúk a klesá na dno sifónu do hĺbky vyše 20 metrov. Vidí však na tlakomer, ktorý mu ukazuje tlak vzduchu a nepriamo mu odčítava minúty, ktoré mu ešte zostávajú. So zovretím bojuje už viac ako pol hodinu. Vo fľaši mu zostáva vzduchu na päť minút a spolu s rezervou, ktorú nevie otvoriť, by to ešte stačilo na vynorenie. Ešte stále sa nevzdáva. Aj keď má pevné nervy, v tejto chvíli prepadá panike. Stále sa snaží vymaniť zo zovretia. „Nie, nechcem tu zostať! Takto nesmiem zomrieť!“ - to sú myšlienky, ktoré ho stále burcujú k novým a novým pokusom o uvoľnenie. Stále je pri vedomí. Cíti však, že ho sily načisto opúšťajú. Je malátny. Prestal bojovať. S prázdnej fľaše vysáva posledné litre vzduchu. Náustok má pevne zaseknutý v zuboch a bráni sa vniknutiu vody do pľúc. V zlomkoch sekundy sa mu v útržkoch premieta uplynulý beh života, zjavuje sa mu obraz mamy a jeho najbližších. Všetko je však zastreté a nejasné. V tej chvíli Mirek stráca vedomie. Tmavý priestor nad ním sa náhle rozsvecuje a on uvoľnený zo zovretia vystupuje do nekonečných priestorov plných svetla...
Úryvok z knihy Zbigniewa Nišponského V zaplavených hlbinách pod Tisovským
a Muránskym hradom
Žiaľ, aj do takých situácií sa dostávajú jaskyniari – speleopotápači, skúmajúci hlbiny zeme. Čo ich do takých nebezpečných situácií núti ísť? Mnoho ľudí má pocit, že sú to blázni, ktorí už od rozkoše nevedia čo robiť. Mnohí ich pokladajú za chamtivcov, hľadačov pokladov. Pravda je však niekde inde.
„Čo nás do hlbín zeme ženie? Ziskuchtivosť to určite nie je. Tento koníček neraz podstatne zníži rozpočet mojej rodiny,“ zamýšľa sa pri šálke bylinkového čaju Dušan Hutka, jeden zo skupiny zanietených tisovských jaskyniarov. „Viete, jaskyniarom sa nenarodíte. Ani sa ním nestanete jednorázovým rozhodnutím. Asi však treba mať vrodenú túžbu po poznaní. Túžbu objavovať nepoznané. No a pod zemou je toho neznámeho, nepoznaného možno najviac. Keď sa dostanem do panenských, ešte neobjavených priestorov v hlbinách zeme, pripadám si ako prvý človek na Mesiaci.“

Skryť Vypnúť reklamu

Okolie Tisovca
je pre nich rajom
„Mali sme šťastie, že žijeme práve tu, v Tisovci. Pre jaskyniarov a speleopotápačov je okolie Tisovca a Muránskej planiny rajom. Rajom verejnosťou ešte neobjaveným.“ Nadväzuje na Dušanove úvahy Ivan Kubíni (na fotografii druhý zľava). Ivo je predsedom Tisovskej jaskyniarskej spoločnosti a samozrejme jaskyniar telom aj dušou. „Naša jaskyniarska skupina má už 55 rokov. Založil ju inžinier Svätopluk Kámen, profesor tisovskej hutníckej školy. Pri ňom vlastne vyrástli všetci tunajší jaskyniari. To bola škola! Ani nám nenapadlo tykať mu, aj keď pri prieskumoch jaskýň a stanovačkách v horách sa udeje všeličo. Bol a zostane v nás najvyššou autoritou. Súčasťou jeho osobnosti boli všetky vlastnosti, ktoré má mať dobrý jaskyniar. Kdeže tam túžba po pokladoch. Najväčším pokladom a zadosťučinením za ťažkú jaskyniarsku drinu, zadosťučinením za príkoria a nebezpečenstvá je pre nás objav. Objav doteraz tajomného a nepoznaného,“ hovorí Ivo.

Skryť Vypnúť reklamu

Stále je čo objavovať
V krasovom území pod Muránskym a Tisovským hradom je toho nepoznaného doposiaľ neúrekom. Len nezvyčajné vodné jaskyne sú pre odbornú verejnosť doteraz rébusom a pojmom. Nie jedno z podzemných jazier ukrytých v tzv. jazernej jaskyni má hĺbku viac ako 30 metrov. Hneď neďaleko jazernej jaskyne je známa tisovecká vyvieračka. S takým unikátom sa pravdepodobne inde vo svete nestretnete. V jaskyni Teplica sa podzemný vodopád rúti z výšky 12 metrov do ponoru, z ktorého vody vodopádu o chvíľu vyvrú v spomínanej vyvieračke. Súčasťou jaskynného systému Teplice sú aj sifóny hlboké vyše 26 metrov. A čo jaskyňa Bobačka, vyvieračky na Muráni? Všetko sú to vstupné brány do doposiaľ neobjaveného podzemia. Je totiž dosť pravdepodobné, že jaskyne muránskeho a tisovského krasu tvoria navzájom prepojený podzemný systém. Tisovských jaskyniarov, ktorí zmapovali každý zo spomínaných jaskynných útvarov, tak veľký objav zrejme ešte len čaká. Po 55 rokoch organizovaného jaskyniarstva sa zo žiakov profesora Kámena postupne stali skúsení jaskyniarski „učitelia“. A kedže je väčšina jaskýň pod tisovským a muránskym hradom zaplavená vodou, z jaskyniarov sa postupne stali aj speleopotápači. Inak by sa k doterajším objavom určite nedopracovali. Poprajme im, aby podobných tragických príhod ,ako sme použili v začiatku nášho rozprávania, už nebolo. Aby sa im vytúžený veľký objav čoskoro vydaril. Aby to, čo už doteraz objavili, objavila aj verejnosť. Aby v tomto zvláštnom, nádhernom slovenskom kraji pomohlo rozvinúť turistický priemysel, ktorý je zo všetkých priemyslov k prírode i ľuďom najohľaduplnejší. Veď kraj pod tisovským a muránskym hradom je pre turizmus priam predurčený.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 5. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 6. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 7. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 8. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 9. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 10. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 1. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 2. Jesenný školský zber papiera je v plnom prúde
 3. Počúvali ste na cestách kazety v aute? Vieme, kto za tým stál
 4. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 5. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 6. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 9. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 10. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 659
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 8 978
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 429
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 348
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 4 969
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 651
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 586
 8. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 3 237
 9. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 198
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 817

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Porekadlá a príslovia zo Súmračnej
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes páté, Olšanské hřbitovy (Memento Mori)
 3. Ján Marton: Čo vymyslí hlava dutá - zákon z dielne Vlčan - Karahuta.
 4. Nina Erneker: Pozrieť sa do zrkadla je „dobrý nápad“
 5. Tomáš Tenczer: My weekly pickup's - wk 42
 6. Tupou Ceruzou: Prirodzený habitat chobotnice
 7. Anna Milanová: Dobrý deň...
 8. Filip Balint : Cesta do Holandska
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 062
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 273
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 771
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 556
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 018
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 541
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 204
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 874
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Polícia pátra po Jánovi Bobáľovi z Lučenca.

Hľadaný je podľa polície nezvestný dlhšiu dobu.


SITA 6 h

V domácnosti Veroniky Štafenovej žiadne vajíčko nerozbijú – ale vyfúkajú. K domácej panej neodmysliteľne patrí zdobenie kraslíc, takže treba mať poriadnu zásobu materiálu.


9 h
Ilustračné foto.

Obdobie Dušičiek si v okolí centrálneho cintorína vyžiada aj tradičné presmerovanie dopravy formou dopravného značenia.


TASR 13 h
Na Mitrovaní v Lovinobani sa predstavil aj folklórny súbor Jánošík z Fiľakova.

Z Lučenca sa presunulo do Lovinobane.


(vr) 18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Výrazné obmedzenie v tvrdošínskom okrese sa od 25. októbra týkajú už aj očkovaných.


20 h

Na nájomné bude prispievať Európska únia.


17 h

Okres Banská Bystrica má reálnu šancu vyhnúť sa prísnym opatreniam, ktoré ohrozujú aj chod prevádzok.


13 h

Trnava má málo bytov, ľudia vyhľadávajú domy ďalej od mesta. Realitní makléri sa zhodli, že ceny za byty v Trnave išli hore až o 20 percent. Oveľa drahšie vyjdú v súčasnosti pozemky.


19 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Porekadlá a príslovia zo Súmračnej
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes páté, Olšanské hřbitovy (Memento Mori)
 3. Ján Marton: Čo vymyslí hlava dutá - zákon z dielne Vlčan - Karahuta.
 4. Nina Erneker: Pozrieť sa do zrkadla je „dobrý nápad“
 5. Tomáš Tenczer: My weekly pickup's - wk 42
 6. Tupou Ceruzou: Prirodzený habitat chobotnice
 7. Anna Milanová: Dobrý deň...
 8. Filip Balint : Cesta do Holandska
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 062
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 273
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 771
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 556
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 018
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 541
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 204
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 874
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu