Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Lučenský futbalový šaman Mário Michalík! Ostane alebo odíde?

Už takmer sedem sezón počas každej prípravy na sezónu je to najhorúcejšia téma v našom futbalovom okolí. Rovnako tomu nie je inak ani teraz, pred odvetnou jarnou časťou 2006/7! Nuž, ktovie, ako to s tým naším šamanom dopadne. Jedno je však isté! Mário Mic

halík už roky patrí medzi ťahúňov LAFC. Spolu s ním za sedem sezón prežil takmer všetko! Pády, nešťastné prehry, ale aj veľké víťazstvá, postupy či oslavy. Naposledy mal od veľkej radosti slzy na krajíčku pred dvomi rokmi, keď sa Máriovi po predchádzajúcich nemastných-neslaných sezónach splnil jeden veľký sen – postup do prvej ligy! Odvtedy však už prešlo pár mesiacov. LAFC sa zachránil v druhej najvyššej futbalovej súťaži a pomaly, ale isto sa etabluje medzi slovenskou futbalovou elitou. O tom, či medzi ňu výraznejšie prerazí, alebo sa znovu pokúsi o taký parádny kúsok, aký sa lučenskému futbalu pred dvomi rokmi podaril, sme sa porozprávali s brankárskou stálicou, jednotkou medzi žrďami Máriom Michalíkom.

Skryť Vypnúť reklamu

- Vo vašom podaní to už bola siedma jesenná časť v drese LAFC. Štatistiky hovoria, že patrila medzi najúspešnejšie. Deväť zápasov, ktoré ste vychytali bez gólu, hovorí samo za seba. Kam by ste ju však vy zaradili v porovnaní s tými ostatnými?
- Z môjho pohľadu bola naozaj dobrá. Veru, schuti som si zachytal. Ako ste spomínali, až 9-krát som si udržal čisté konto. To sa mi ešte v mojej kariére nepodarilo. Samozrejme, bez futbalovej šťasteny a mojich spoluhráčov z obrany Csabu Csányiho, Romana Balaška, Norberta Ilka, Boďa Drugdu a Jána Vaculčiaka, na ktorých som sa mohol vždy spoľahnúť, by sa mi tých deväť núl nepodarilo vychytať. A takmer som zabudol, že veľká vďaka patrí aj môjmu sparingpartnerovi Mirovi Vrábeľovi. Musím pred ním sňať klobúk dole. Napriek jeho veku (40 rokov) a nočným šichtám v práci mi bol zdatnou konkurenciou. Mám už svoje roky, ale napriek tomu som sa od neho veľa priučil.
- Nie je tajomstvom, že už niekoľko sezón sa venujete výchove brankárov v Lučenci. Nielen cez vaše ruky, ale aj v A-mužstve po vašom boku sa už premlelo veľa ochrancov futbalovej svätyne. Do brány ste však z nich nikoho nepustili. Bol, respektíve je vôbec podľa vás niekto, kto by raz mohol nahradiť Mária Michalíka v bráne LAFC?
- Určite áno. Mal som dočinenia asi s 10 brankármi. Každého z nich som bral v prvom rade ako konkurenta. Ak by som hovoril inak, klamal by som. S každým som však vychádzal dobre. Rešpektovali sme sa navzájom. No osud niektorých chlapcov, ktorí so mnou chytali za LAFC Lučenec, ma naozaj veľmi mrzí. Veľké nádeje som vkladal napríklad do Petra Fazekaša, Dana Páleša alebo Juraja Zachara. Boli to veľmi talentovaní chlapci. Medzi veľké talenty určite ešte patril, respektíve stále patrí Attila Petrík. Trénoval som ho ešte ako žiačika. Attila momentálne hráva v Banskej Bystrici. Podľa mojich informácií, čo ma veľmi teší, sa mu pod Urpínom darí. Možno to bude on, kto ma raz v Lučenci nahradí.
- A čo Peter Lauko? Tvrdí sa o ňom, že patrí medzi vynikajúce futbalové talenty v našom regióne. Veď mali o neho záujem v Čechách a aj napríklad v susednej Rimavskej Sobote?
- Nie, na Petra som samozrejme nezabudol. Je to aj podľa mňa veľký talent, no zároveň veľmi špecifický prípad. Peter má stále pred sebou budúcnosť a poviem úprimne, verím, že to bude on, kto ma v Lučenci nahradí. Peter sa však musí v prvom rade naučiť trpezlivosti. Bez nej to nepôjde. Myslím si, že po skúsenostiach, ktoré prežil v nedávnom období, keď doplatil na pekné rečičky kadejakých manažérov, lepšie povedané špekulantov, to už pomaly chápe. Ja sám som dlhé roky čakal na svoju príležitosť. Chytal som za Duklu Banská Bystrica. Konkurencia tam bola nesmierne veľká. Chcel som čím skôr do brány, ale príležitosť dlho neprichádzala. Postupne som však pochopil, že to musím vydržať a raz moja šanca určite príde. To musia pochopiť aj ostatní mladí brankári. Veď ako napríklad Barthez, Toldo. Lehman, Kahn majú vyše tridsať a patria medzi svetové triedy. Brankári sú špecifická časť futbalu. Dozrievajú oveľa neskoršie ako hráči. Je to až vo veku okolo tridsať rokov. A predovšetkým každý začínajúci brankár by mal pochopiť, že nie 2-3 zápasy, ale minimálne tri úspešné sezóny ho robia dobrým brankárom. Až po 5 rokoch sa stáva kvalitným vyspelým futbalistom. Toto platí nielen o brankároch, ale aj o ostatných postoch.
- No vysedávanie na lavičke náhradníkov nikoho nebaví a určite nikomu nepridá skúsenosti ani sebavedomie. To musíte uznať aj vy...
- Myslím si, že aj toto sa dá vyriešiť. Prvým variantom by mohol B-tím. Konkrétne, mužstvo by malo troch brankárov. Práve ten tretí talentovaný by mohol pravidelne chytať za rezervu. Mladý brankár by získal prax a kedykoľkvek by mohol nastúpiť aj za A-mužstvo. S mladými hráčmi treba robiť citlivo a predovšetkým im vysvetliť, aby na sebe stále pracovali, či sa už darí alebo nie, a vždy ostali pri zemi. Futbal nie je len v talente. Vyžaduje si viac. Trpezlivosť a najmä srdce. Šancu dokázať, že to vie, dostane každý. Otázkou je len to, a to neplatí iba vo futbale, ako ste na ňu pripravený po všetkých stránkach.
- Vráťme sa ešte k jesennej časti, v ktorej sa LAFC nakoniec nepodarilo prebojovať medzi štyroch najlepších. Názory na ňu sú také aj onaké. Keď ju máte porovnať s tými ostatnými, ako by ste ju zhodnotili vy?
- Neprebojovali sme sa do prvej štvorky. Som preto sklamaný. Prvých päť kôl nám vyšlo nad očakávanie. Potom nastal útlm. Najmä ofenzívna činnosť zlyhala. To bol náš najväčší problém počas celej jesene. Myslím si, že k spokojnosti nám chýbal väčší počet skúsených hráčov. Tí dokážu najmä v ťažkých, vyrovnaných a psychicky náročných zápasoch mužstvu pomôcť.
- Na jar vás čakajú veľmi náročné zápasy. V boji o záchranu – ako sa hovorí – nik nie je prorokom. Stať sa môže naozaj všeličo. Čo bude podľa vás rozhodujúce pri tom, aby sa LAFC zachránil v prvej lige?
- V prvom rade sa musí v Lučenci konečne stabilizovať káder. Aj teraz sa totiž mužstvo z jesennej časti vlastne rozpadlo. Tak ako v poslednom období, tak aj teraz je veľmi veľa nových hráčov. Ostali sme v podstate len piati, šiesti. Jarná časť bude pre nás určite veľmi náročná. Určite aj preto, že sa bude rozhodovať nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Na futbalovom Slovensku je to jednoducho tak. Verím však, že sa mi podarí podobne ako na jeseň aspoň 9 zápasov vychytať na nulu a Lučenec bude hrať ligu aj o rok. Vždy som mal najvyššie méty a nerád prehrávam, takže urobím pre to všetko.
- Lučenský divák patrí v prvej lige medzi najlepších. Váš klub si stále drží najvyššiu návštevnosť. Po prechádzajúcich úspešných rokoch sme však zaznamenali v tomto smere klesajúcu tendenciu. Zdá sa, že začína sa u neho čoraz viac prejavovať hlad po ďalšom úspechu. Kedy podľa vás príde?
- Podobne ako pri našom postupe z tretej do druhej ligy musí náš tím byť zohratý a stabilizovaný. Okrem mužstva sa však musia zmeniť podmienky v klube.
- Nuž teda poďme k podmienkam klubu. Tie lučenské vraj patria medzi najslabšie v prvej lige. Nie je tajomstvom, že údajne aj v posledných Turčianskych Tepliciach je to o čosi, čo sa týka profesionalizácie klubu, lepšie.
- To máte pravdu. Náš klub je stále poloprofesionálny vo všetkých sférach od hráčov až po vedenie. Myslím si, že ak chceme ísť vyššie, aj táto kapitola sa musí vyriešiť. Klobúk dole pred trénerom Rusnákom, ktorý pred každou prípravou musí odznovu budovať nový tím s novými hráčmi. Napriek všetkému však pod jeho vedením dosahujeme celkom slušné výsledky.
- Veríte, že ešte zažijete takú sezónu, aká bola tá prvá premiérová prvoligová?
- Skôr nie ako áno. Neklamme si! Bez peňazí to nepôjde! Mesto je dosť bohaté a za tie roky, čo som tu, naozaj neviem pochopiť, prečo sa nájde vždy iba pár fanatikov (Norbert Krišta, Milan Marko, Jozef Líška a Milan Mrva), ktorí doslova na kolene robia futbal. Ak sa nepridajú tí ostatní, ťažko môžeme pomýšľať na vyššie méty. Ostáva nám len veriť, že sa v tomto zakliatom Lučenci konečne podarí pritiahnuť do futbalu ekonomicky silné firmy, a potom sa snáď opäť dožijeme takej futbalovej eufórie, akú sme zažili pred dvomi rokmi. Určite mi každý dá za pravdu, že to bola jednoducho paráda. Okrem nej mi je ľúto najmä za vtedajšou skvelou partiou, ktorá sa zišla v šatni.
- Svoju budúcnosť teda spájate s LAFC Lučenec? Tak ako po minulé roky, aj teraz sa čoraz hlasnejšie hovorí, že novohradský šaman náš región opustí. Podľa našich informácii máte aj teraz na stole niekoľko lukratívnych ponúk...
- Mám, ale k tomu sa vyjadrovať nebudem. Všetko sú len prázdne reči. Ak bude niečo aktuálne, tak sa to ako prvý dozvie tréner Vladimír Rusnák a potom čitatelia MY Novohradské noviny. A ak by sa nebodaj naozaj stalo to, že z LAFC, ktorý mi veľmi prirástol k srdcu, odídem, tak môžeme urobiť ešte obsiahlejší rozhovor.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Important information for Brazilians living in Slovakia
 2. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Päť chýb pri zateplení strechy
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 10. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 012
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 978
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 14 149
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 730
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 713
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 10 629
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 597
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 576
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 359
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 138
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Celoplošné testovanie sa neodporúča sa tým, ktorí majú nad 65 rokov a väčšinu času sú doma

Niektoré veci sa musia ešte doriešiť, ale už je zverejnené ako bude testovanie prebiehať.

Testovanie na nový koronavírus.

Za obnoveným kultúrnym domom v Budinej má vzniknúť amfiteáter

Obľúbené folklórne podujatia sa tak budú môcť konať aj pod holým nebom.

kultúrny dom v Budinej
Marek Penksa dal vo vrcholovom futbale vyše 70 gólov. Nadviaže na neho syn Marco?

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?