Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Lučenský futbalový šaman Mário Michalík! Ostane alebo odíde?

Už takmer sedem sezón počas každej prípravy na sezónu je to najhorúcejšia téma v našom futbalovom okolí. Rovnako tomu nie je inak ani teraz, pred odvetnou jarnou časťou 2006/7! Nuž, ktovie, ako to s tým naším šamanom dopadne. Jedno je však isté! Mário Mic

halík už roky patrí medzi ťahúňov LAFC. Spolu s ním za sedem sezón prežil takmer všetko! Pády, nešťastné prehry, ale aj veľké víťazstvá, postupy či oslavy. Naposledy mal od veľkej radosti slzy na krajíčku pred dvomi rokmi, keď sa Máriovi po predchádzajúcich nemastných-neslaných sezónach splnil jeden veľký sen – postup do prvej ligy! Odvtedy však už prešlo pár mesiacov. LAFC sa zachránil v druhej najvyššej futbalovej súťaži a pomaly, ale isto sa etabluje medzi slovenskou futbalovou elitou. O tom, či medzi ňu výraznejšie prerazí, alebo sa znovu pokúsi o taký parádny kúsok, aký sa lučenskému futbalu pred dvomi rokmi podaril, sme sa porozprávali s brankárskou stálicou, jednotkou medzi žrďami Máriom Michalíkom.

Skryť Vypnúť reklamu

- Vo vašom podaní to už bola siedma jesenná časť v drese LAFC. Štatistiky hovoria, že patrila medzi najúspešnejšie. Deväť zápasov, ktoré ste vychytali bez gólu, hovorí samo za seba. Kam by ste ju však vy zaradili v porovnaní s tými ostatnými?
- Z môjho pohľadu bola naozaj dobrá. Veru, schuti som si zachytal. Ako ste spomínali, až 9-krát som si udržal čisté konto. To sa mi ešte v mojej kariére nepodarilo. Samozrejme, bez futbalovej šťasteny a mojich spoluhráčov z obrany Csabu Csányiho, Romana Balaška, Norberta Ilka, Boďa Drugdu a Jána Vaculčiaka, na ktorých som sa mohol vždy spoľahnúť, by sa mi tých deväť núl nepodarilo vychytať. A takmer som zabudol, že veľká vďaka patrí aj môjmu sparingpartnerovi Mirovi Vrábeľovi. Musím pred ním sňať klobúk dole. Napriek jeho veku (40 rokov) a nočným šichtám v práci mi bol zdatnou konkurenciou. Mám už svoje roky, ale napriek tomu som sa od neho veľa priučil.
- Nie je tajomstvom, že už niekoľko sezón sa venujete výchove brankárov v Lučenci. Nielen cez vaše ruky, ale aj v A-mužstve po vašom boku sa už premlelo veľa ochrancov futbalovej svätyne. Do brány ste však z nich nikoho nepustili. Bol, respektíve je vôbec podľa vás niekto, kto by raz mohol nahradiť Mária Michalíka v bráne LAFC?
- Určite áno. Mal som dočinenia asi s 10 brankármi. Každého z nich som bral v prvom rade ako konkurenta. Ak by som hovoril inak, klamal by som. S každým som však vychádzal dobre. Rešpektovali sme sa navzájom. No osud niektorých chlapcov, ktorí so mnou chytali za LAFC Lučenec, ma naozaj veľmi mrzí. Veľké nádeje som vkladal napríklad do Petra Fazekaša, Dana Páleša alebo Juraja Zachara. Boli to veľmi talentovaní chlapci. Medzi veľké talenty určite ešte patril, respektíve stále patrí Attila Petrík. Trénoval som ho ešte ako žiačika. Attila momentálne hráva v Banskej Bystrici. Podľa mojich informácií, čo ma veľmi teší, sa mu pod Urpínom darí. Možno to bude on, kto ma raz v Lučenci nahradí.
- A čo Peter Lauko? Tvrdí sa o ňom, že patrí medzi vynikajúce futbalové talenty v našom regióne. Veď mali o neho záujem v Čechách a aj napríklad v susednej Rimavskej Sobote?
- Nie, na Petra som samozrejme nezabudol. Je to aj podľa mňa veľký talent, no zároveň veľmi špecifický prípad. Peter má stále pred sebou budúcnosť a poviem úprimne, verím, že to bude on, kto ma v Lučenci nahradí. Peter sa však musí v prvom rade naučiť trpezlivosti. Bez nej to nepôjde. Myslím si, že po skúsenostiach, ktoré prežil v nedávnom období, keď doplatil na pekné rečičky kadejakých manažérov, lepšie povedané špekulantov, to už pomaly chápe. Ja sám som dlhé roky čakal na svoju príležitosť. Chytal som za Duklu Banská Bystrica. Konkurencia tam bola nesmierne veľká. Chcel som čím skôr do brány, ale príležitosť dlho neprichádzala. Postupne som však pochopil, že to musím vydržať a raz moja šanca určite príde. To musia pochopiť aj ostatní mladí brankári. Veď ako napríklad Barthez, Toldo. Lehman, Kahn majú vyše tridsať a patria medzi svetové triedy. Brankári sú špecifická časť futbalu. Dozrievajú oveľa neskoršie ako hráči. Je to až vo veku okolo tridsať rokov. A predovšetkým každý začínajúci brankár by mal pochopiť, že nie 2-3 zápasy, ale minimálne tri úspešné sezóny ho robia dobrým brankárom. Až po 5 rokoch sa stáva kvalitným vyspelým futbalistom. Toto platí nielen o brankároch, ale aj o ostatných postoch.
- No vysedávanie na lavičke náhradníkov nikoho nebaví a určite nikomu nepridá skúsenosti ani sebavedomie. To musíte uznať aj vy...
- Myslím si, že aj toto sa dá vyriešiť. Prvým variantom by mohol B-tím. Konkrétne, mužstvo by malo troch brankárov. Práve ten tretí talentovaný by mohol pravidelne chytať za rezervu. Mladý brankár by získal prax a kedykoľkvek by mohol nastúpiť aj za A-mužstvo. S mladými hráčmi treba robiť citlivo a predovšetkým im vysvetliť, aby na sebe stále pracovali, či sa už darí alebo nie, a vždy ostali pri zemi. Futbal nie je len v talente. Vyžaduje si viac. Trpezlivosť a najmä srdce. Šancu dokázať, že to vie, dostane každý. Otázkou je len to, a to neplatí iba vo futbale, ako ste na ňu pripravený po všetkých stránkach.
- Vráťme sa ešte k jesennej časti, v ktorej sa LAFC nakoniec nepodarilo prebojovať medzi štyroch najlepších. Názory na ňu sú také aj onaké. Keď ju máte porovnať s tými ostatnými, ako by ste ju zhodnotili vy?
- Neprebojovali sme sa do prvej štvorky. Som preto sklamaný. Prvých päť kôl nám vyšlo nad očakávanie. Potom nastal útlm. Najmä ofenzívna činnosť zlyhala. To bol náš najväčší problém počas celej jesene. Myslím si, že k spokojnosti nám chýbal väčší počet skúsených hráčov. Tí dokážu najmä v ťažkých, vyrovnaných a psychicky náročných zápasoch mužstvu pomôcť.
- Na jar vás čakajú veľmi náročné zápasy. V boji o záchranu – ako sa hovorí – nik nie je prorokom. Stať sa môže naozaj všeličo. Čo bude podľa vás rozhodujúce pri tom, aby sa LAFC zachránil v prvej lige?
- V prvom rade sa musí v Lučenci konečne stabilizovať káder. Aj teraz sa totiž mužstvo z jesennej časti vlastne rozpadlo. Tak ako v poslednom období, tak aj teraz je veľmi veľa nových hráčov. Ostali sme v podstate len piati, šiesti. Jarná časť bude pre nás určite veľmi náročná. Určite aj preto, že sa bude rozhodovať nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Na futbalovom Slovensku je to jednoducho tak. Verím však, že sa mi podarí podobne ako na jeseň aspoň 9 zápasov vychytať na nulu a Lučenec bude hrať ligu aj o rok. Vždy som mal najvyššie méty a nerád prehrávam, takže urobím pre to všetko.
- Lučenský divák patrí v prvej lige medzi najlepších. Váš klub si stále drží najvyššiu návštevnosť. Po prechádzajúcich úspešných rokoch sme však zaznamenali v tomto smere klesajúcu tendenciu. Zdá sa, že začína sa u neho čoraz viac prejavovať hlad po ďalšom úspechu. Kedy podľa vás príde?
- Podobne ako pri našom postupe z tretej do druhej ligy musí náš tím byť zohratý a stabilizovaný. Okrem mužstva sa však musia zmeniť podmienky v klube.
- Nuž teda poďme k podmienkam klubu. Tie lučenské vraj patria medzi najslabšie v prvej lige. Nie je tajomstvom, že údajne aj v posledných Turčianskych Tepliciach je to o čosi, čo sa týka profesionalizácie klubu, lepšie.
- To máte pravdu. Náš klub je stále poloprofesionálny vo všetkých sférach od hráčov až po vedenie. Myslím si, že ak chceme ísť vyššie, aj táto kapitola sa musí vyriešiť. Klobúk dole pred trénerom Rusnákom, ktorý pred každou prípravou musí odznovu budovať nový tím s novými hráčmi. Napriek všetkému však pod jeho vedením dosahujeme celkom slušné výsledky.
- Veríte, že ešte zažijete takú sezónu, aká bola tá prvá premiérová prvoligová?
- Skôr nie ako áno. Neklamme si! Bez peňazí to nepôjde! Mesto je dosť bohaté a za tie roky, čo som tu, naozaj neviem pochopiť, prečo sa nájde vždy iba pár fanatikov (Norbert Krišta, Milan Marko, Jozef Líška a Milan Mrva), ktorí doslova na kolene robia futbal. Ak sa nepridajú tí ostatní, ťažko môžeme pomýšľať na vyššie méty. Ostáva nám len veriť, že sa v tomto zakliatom Lučenci konečne podarí pritiahnuť do futbalu ekonomicky silné firmy, a potom sa snáď opäť dožijeme takej futbalovej eufórie, akú sme zažili pred dvomi rokmi. Určite mi každý dá za pravdu, že to bola jednoducho paráda. Okrem nej mi je ľúto najmä za vtedajšou skvelou partiou, ktorá sa zišla v šatni.
- Svoju budúcnosť teda spájate s LAFC Lučenec? Tak ako po minulé roky, aj teraz sa čoraz hlasnejšie hovorí, že novohradský šaman náš región opustí. Podľa našich informácii máte aj teraz na stole niekoľko lukratívnych ponúk...
- Mám, ale k tomu sa vyjadrovať nebudem. Všetko sú len prázdne reči. Ak bude niečo aktuálne, tak sa to ako prvý dozvie tréner Vladimír Rusnák a potom čitatelia MY Novohradské noviny. A ak by sa nebodaj naozaj stalo to, že z LAFC, ktorý mi veľmi prirástol k srdcu, odídem, tak môžeme urobiť ešte obsiahlejší rozhovor.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 22 567
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 407
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 439
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 884
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 500
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 245
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 587
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 483
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 334
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 230
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

4 h
MŠK Novohrad Lučenec - jeseň sezóny 2020/21.

Čo je nové v kabíne lučeneckého klubu? Pýtali sme sa trénera M. Kéryho.

8 h
Trojskokan Tomáš Veszelka (vľavo) s trénerom Michalom Švarkom.

Rodák z Lučenca podstúpil operáciu kolena.

10 h
Na mieste nehody.

Pri dopravnej nehode sa zranili dve osoby.

14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

6 h

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

25. jan

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

25. jan

Už ste čítali?