nosti so zameraním na drobné obecné služby alebo dobrovoľnícke práce. Nezamestnaní, ktorí si s pomocou Národného projektu 5, financovaného 80 percentami z Európskeho sociálneho fondu, takto udržiavajú pracovné návyky. Týždenne musia odrobiť minimálne 10 hodín, aby na konci mesiaca získali príspevok (od tohto roku 1900 korún.) Väčšina to berie vážne, pretože inak sa nevedia zamestnať, a je to vidieť aj na upravenejších, krajších verejných priestranstvách. Napríklad v Lučenci robia niektorí aj cez víkend či po pracovnej dobe. Sú však aj takí, ktorí tento systém využívajú len na získanie
príspevku, ak im to benevolentnosť koordinátorov zmluvných subjektov umožní. Práve to sa stalo v poslednom období terčom kritiky časti starostov a primátorov Novohradu, zameranej na adresu tých (hlavne z radov občianskych združení). ktorým ide len o čo najväčší počet zamestnaných, ale nedostatočne ich zapájajú do zveľaďovacích akcií, a to aj v obciach, kde ani nemajú sídlo či trvalý pobyt. Vedenia obcí hovoria, že to dokumentuje ich záujem hlavne o dobré zaplatenie koordinátorov, neraz nadhodnotením ich činnosti. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Lučenci preto tieto pripomienky akceptoval aj pri súčasnom podpisovaní dohôd na tento rok. Tam, kde zistí podobné nedostatky, dáva žiadosti opraviť.
Záujem o aktivačnú činnosť je pritom opäť veľký. Zodpovedá záujmu z vlaňajška, keď bolo prostredníctvom tohto projektu zamestnaných počas celého roka vyše 8000 ľudí.
Podľa riaditeľky odboru služieb zamestnanosti tohto úradu Márie Velikej od 15. januára uzavreli zmluvy so 72 obcami okresov Lučenec a Poltár a 56 ďalšími subjektmi na zamestnanie 3750 občanov. Samozrejme, nie je to konečný počet, pretože prijímať budú aj nové či opravené žiadosti. Ide však len o ich zamestnanie do mája, keď by už mali byť známe podmienky realizácie projektu na nové programovacie obdobie rokov 2007 až 2013. Zaujímavé je tiež, že zameranie aktivačnej činnosti je čoraz viac orientované do sociálnej oblasti, v záujme pomoci ľuďom zo znevýhodneného sociálneho prostredia alebo bytostne odkázaným na cudziu pomoc.
Autor: R. Grebáč